از سیاست تا دیانت


محمد صالح

سیما و انقلاب

معاون مهندس ضرغامی در امور سیما (همه کاره تلوزیون!) فرمودهاند: برای ساخت فیلم درباره حماسه      9 دی با بسیاری از کارگردانان و فیلم‌سازان همکار با سیما صحبت کردیم اما فقط سه نفر از آنها حاضر شدند درباره «نه دی» فیلم بسازند!

با توجه به اینکه تعداد کارگردان‌های طرف قرارداد با صدا و سیما بیش از صد نفر است، معنای کلام فوق این است که فقط 3 درصد از آنها ساخت فیلم درباره «نه دی» را قبول کرده‌اند. در این خصوص نظرات و دیدگاه‌های متنوعی وجود دارد:

1ـ این دیدگاه معتقد است دلیل استنکاف فوق این بوده که دوستان خود را لایق ساخت فیلم درباره حماسه نه دی نمی‌دانسته‌اند! البته این هم به تواضع کارگردان‌های عزیز فعال در صدا و سیما و همکار سازمان برمی‌گردد! یک منبع آگاه در سازمان که نخواست نامش فاش شود بیان کرده که: اکثریت فیلم‌سازان صدا و سیما اسم «نه دی» را که می‌شنوند از شدت خوف و خشیت و عظمت آن تب میکنند فلذا قادر به تولید اثر هنری درباره آن نیستند!

2- دیدگاه دیگر می‌گوید اکثریت فیلم‌سازان سازمان مشغول ساخت اثر درباره امور مهمی مثل دعوای عروس و مادر شوهر، مهاجرت به خارج، عشق مثلثی و مربعی به یک دختر دانشجو و... هستند، لذا فرصتی برای فیلم‌سازی درباره حوادث معمولی (مانند نه دی) ندارند!

3- زبانم لال دیدگاه سومی هم هست که معتقد است عزیزان دل صدا و سیما (همان فیلم‌سازان مورد علاقه سازمان!) اعتقادی به «نه دی» ندارند و در نتیجه نه به آن افتخار می‌کنند و نه درباره‌اش (حتی زورکی و سفارشی) فیلم می‌سازند!

o حاشیه: فرض کنید که دیدگاه سوم درست باشد! در این صورت توقع داریم (و دارید!) که فیلم‌ها و سریال‌های تولید صدا و سیما حافظ مروج شریعت و نظام و انقلاب باشند؟ کارگردانی که «نه دی» را قبول ندارد، سبک زندگی دینی و حلال و حرام را قبول خواهد داشت؟ عجب توقعاتی دارید (و داریم!)

 

 

رشد جرایم جنسی

وقتی معاون پلیس آگاهی مملکت می‌گوید امسال به نسبت سال‌های قبل جرائم جنسی در کشور رشد داشته متوجه و خوشحال می‌شویم که در همه ابعاد رشد داشته‌ایم! نمی‌شود در بی‌حجابی و میزان طلاق و فحشا و منکرات خیابانی شاهد رشد باشیم اما در جرائم جنسی رشد نداشته باشیم! اینکه چرا در این عرصه‌های غرورآفرین شاهد رشد بوده‌ایم به چند دلیل است! از جمله:

الف) عزیزی از مسئولان قول داده بود که برای رشد فضایل اخلاقی در جامعه کار فرهنگی کند و البته به قولش وفا کرد و در نتیجه آن همه کار فرهنگی شد، این رشد همه جانبه!

ب) پایمردی وزارت ارشاد در تولید و پخش فیلم‌هایی ارزشمند در حوزه خیانت زن به شوهر و محاسن و پیامدهای مثبت آن هم یکی از دلایل رشد فوق‌الذکر می‌باشد!

ج) ترویج سبک زندگی خارجی و نامسلمانی توسط سینما و تئاتر و سیما و... از دیگر علل اصلی شکوفایی جرائم جنسی در مملکت بوده که فعلاً شاهد نتایج سحر آن هستیم و باید منتظر دمیدن صبح «دولت» در این زمینه هم باشیم!

د) وقتی به همت قاطبه مسئولین قضایی و فرهنگی و انتظامی، کشف حجاب در فرودگاه‌ها و خیابان‌ها و پارک‌ها و اماکن تفریحی و جزیره کیش و قشم و شمال و جنوب مملکت آزاد و بلامانع می‌شود، به صورت طبیعی جرائم جنسی هم رشد خواهد کرد! نکند توقع دارید با وضعیت فعلی جرائم جنسی کاهش هم پیدا کند!

 

توقعات اضافه

شاید شما هم جزء کسانی باشید که توقع دارند:

الف) رسانه ملی در دهه فجر به شکلی باشکوه به انقلاب اسلامی و پدیدآورندگان آن و اهداف و دستاوردهای آن بپردازد و یاد و نام و روش و تفکر شهدا و جانبازان نهضت حضرت امام را هنرمندانه و انقلابی زنده کند!

ب) هر سال چند فیلم و سریال دقیق جذاب و مؤمنانه جهت معرفی انقلاب اسلامی و نهضت امام خمینی به نسل جوان توسط صدا و سیما تولید و پخش شود!

ج) سرودهای حماسی و انقلابی در بزرگداشت و معرفی امام امت و یاران شهیدش تولید و از صدا و سیما به گوش مردم برسد!

د) جشنواره‌های فیلم و تئاتر و موسیقی فجر زنده‌کننده و مروج و حافظ ارزش‌های انقلاب اسلامی باشند!

هـ) شناخت و معرفت مردم به ویژه نسل جوان نسبت به نهضت و انقلاب اسلامی و هدایت و آرمان‌ها و ارزش‌های آن سال به سال افزایش و گسترش و عمق پیدا کند!

در این صورت باید به اطلاع شما برسانم که متأسفانه توقع شما بسیار زیاد است و صریح‌تر عرض کنم «چه توقعات اضافه‌ای دارید؟؟»

واقعاً شما نمی‌دانید که هیچ‌یک از موارد بالا جزو وظایف وزارت ارشاد و صدا و سیما نبوده و نیست؟؟

زیاده‌خواهی تا این حد؟؟ بروید و از توقعات‌تان بکاهید و زیاده‌خواهی را هم کنار بگذارید! آن وقت مانند بسیاری از مدیران فرهنگی مملکت از اوضاع فعلی راضی خواهید بود و لذت هم خواهید برد!

 

کار و تبلیغات

ـ مسئولانی که کار می‌کنند ولی اهل تبلیغات نیستند، آدم‌های متواضع و بسیجی صفت‌اند!

ـ مسئولانی که میزان کار و تبلیغات‌شان مساوی است (همان اندازه که کار می‌کنند، تبلیغات می‌کنند) آدم‌های محاسبه‌گر و معقولند!

ـ مسئولانی که چند برابر کارشان داردار و هیاهو می کنند، موجوداتی خالی بندند!

ـ آنهایی هم که فقط سر و صدا می‌کنند (به جای کار هم تبلیغات می‌کنند) کلاهبردارند!

هستند مسئولانی که نه کار می‌کنند و نه تبلیغات! فقط حقوق می‌گیرند! این جماعت بی‌خاصیت نیستند! مضرند! چون حقوق بیت‌المال و آب و نان و نعمات خدا را حرام می‌کنند.

 

آش اقتصادی

برای پختن آش اقتصادی که چند وجبی هم رویش روغن باشد به موارد زیر نیازمندیم:

خود کارشناس‌بینی مفرط                          چند پیمانه

لجاجت                                             5/4 نیم پیمانه

غرور                                              2 ملاقه آش‌خوری

بی‌اعتنایی به نظرات صاحب‌نظران              هر چه بیشتر بهتر

بهانه‌جویی                                        2 تا 3 بیل

مصاحبه و اظهارنظر                              به مقدار لازم

بادمجان دور ‌‌قاب‌چین                          در حد فراوان

ابتدا زخم‌های اقتصادی جامعه را پیدا کرده و برای مزه‌دار کردن روی آنها نمک می‌پاشیم و می‌گذاریم تا بماند! (چند هفته یا چند ماه!) سپس لجاجت و غرور را در هم آمیخته و روی آتش تکبر حرارت می‌دهیم و منتظر می‌مانیم تا بهانه مناسبی (مثل تحریم‌های اقتصادی دشمنان) فراهم آید! آنگاه در بی‌اعتنایی کامل به نظرات صاحب‌نظران و در کمال خود کارشناس‌بینی مفرط آمارهای اقتصادی را هر جور که خواستیم (البته به نفع خودمان) تفسیر می‌کنیم و هر جور که عزیزان و نزدیکان بادمجان دور قاب‌چین ارائه کردند دستور می‌دهیم و البته با رئیس دفترمان مفصل مشورت می‌کنیم! در آخر با وعده و وعید روی آش را روغن داغ می‌دهیم! چند مصاحبه جنجالی یک طرفه هم انجام می‌دهیم و پیاز داغش را زیاد می‌کنیم! آش اقتصادی آماده است! می‌توانید آن را جلوی ملت بگذارید! ملت هم مجبورند آن را خورده و از دست پخت شما تعریف کنند!

 

سارقان مسلح و اختلاف نظرات

در خصوص نحوه مجازات سارقان مسلح به قمه و تیزی و قداره و کلاشینکف و تیربار و... در میان جماعت، اختلاف نظر وجود دارد:

1-   ملت مالباخته و چاقو خورده: الهی جز جیگر بزنند، الهی به زمین گرم بخورند، باید این‌ها را قیمه قیمه کرد!

2-   روشنفکران، حقوق بشری‌ها و امثالهم: سارقان مسلح معلول جامعه‌ جرم خیزند. اینها در حقیقت قربانی جامعه‌اند، سارق مسلح بیمار است باید با ملاطفت در علاج آنها کوشش کرد!

3-   سازمان‌های بین‌المللی و رسانه‌های غربی: اینهایی که اعدام می‌شوند سارق مسلح نیستند! فعالین سیاسی فرهنگی و دانشجویی‌اند که رژیم به آنها تهمت سرقت مسلحانه زده، اینها قهرمانان راه آزادی‌اند!

4-   اطباء سنتی: جامعه هم مثل بدن انسان به حجامت نیاز دارد، اعدام سارقان مسلح حجامت جامعه است و موجب سلامتی و نشاط آن خواهد شد.

5-   فرمانده پلیس تهران: اعلان صدور حکم اعدام برای سارقان مسلح باعث کاهش پنجاه درصدی این جرم شده است

6-   قاطبه فقهای شیعه: کسی که با سلاح، موجبات ترس و ارعاب مردم و جامعه را فراهم کند حکم محارب دارد هر چند که به کسی آسیب نرساند.

                                                                                                                          شما جای ریاست محترم قوه قضاییه باشید چه می‌کنید که خدا و خلق خدا راضی و جامعه امن و امان و در سلامت و نشاط باشد؟