از سیاست تا دیانت


ارتباط با آمریکا

محمد صالح

التفات دارید که برخی از سیاسیون و مسئولان (قدیم و جدید) به شکل ناهنجاری طرفدار مذاکره با شیطان بزرگ (یا به‌قول آنها ایالات متحده!) و همچنین برقراری رابطه با آن بوده و هستند! این جماعت خود را محصور در «شعب ابی‌طالب» دانسته و تنها راه خروج از محاصره را تسلیم در برابر ابوسفیان و مشرکان مکه (همان آمریکا و جهان استکبار) می‌دانند! (هر چند که ساکنان شعب ابی‌طالب گرسنگی و تشنگی و محاصره را تحمل کردند تا تسلیم ابوسفیان و مشرکان نشوند!) در پاسخ به این پرسش که چرا برخی از سیاسیون و مسئولان مملکتی طرفدار مذاکره با آمریکا شده و برای برقراری رابطه با آمریکا له‌له می‌زنند نظریات مختلفی مطرح شده که به جدی‌ترین آنها اشاره می‌کنیم:

1. برخی از پژوهشگران معتقدند کام بعضی‌ها را در کودکی با خاکِ واشنگتن و آب «می‌سی‌سی‌پی» برداشته‌اند! از این‌رو این عده در آمریکاخواهی تقصیر چندانی ندارند!

2. عده‌ای دیگر از محققان کثرت سفر به ینگه‌دنیا و نشست‌و‌برخاست فراوان با آمریکایی‌جماعت را دلیل این عشق و علاقۀ یک‌جانبه دانسته‌اند! (به‌هر‌حال وقتی کسی یا کسانی هرسال در یک وقت معین با خَدَم‌و‌حشم و اهل‌و‌عیال برای حداقل یک هفته به نیویورک برود، خاک آنجا دامنگیرش خواهد شد و آنچه نباید بشود، می‌شود و طرف بدون آنکه خودش متوجه باشد، 180 درجه عوض می‌شود و از یک دشمن آمریکا به عاشق رابطه با آمریکا تغییر جهت می‌دهد!)

3. گروهی دیگر وجاهت مَنظرِ نسوان سیاستمدار آمریکایی (مثلاً خانم‌های وزیرخارجۀ آمریکا به ترتیب آلبرایت، رایس و کلینتون) را رهزن دین و ایمان برخی از سیاستمداران خودی و عامل عشق آنها به رابطه با آمریکا دانسته‌اند! طبیعتاً در چنین مواردی برای پیشگیری از این عشق‌های زودگذر و خیابانی به سیاستمداران دلباخته و از عقل خالی‌شده خودی، غمض بصر را توصیه کرده و برای این جماعت از خدای متعال به قاعدۀ یکی‌دو دانه گندم عقل مسئلت می‌کنیم!

 

r جمع‌بندی:

غیر از موارد سه‌گانۀ بالا، امکان ندارد فرد مسلمان، شیعه، اثنی‌عشریه و مؤمن به انقلاب و امام و نظام پیدا کرد که به قدر ارزنی در دلش هوای مذاکره با رابطه آمریکا (آن هم در شرایط فعلی که اوج خصومت و نفرت آمریکایی‌ها از ماست) باشد!

 

مَرکَب جهنم

امام باقر(ع) می‌فرماید: تکبر مرکبی راهوار به‌سوی جهنم است!

در تفسیر این حدیث شریف (آن هم در حوزۀ سیاست) خوشبختانه چیزی که فراوان است، مصادیق خارجی و داخلی است!

1. مثلاً در آن اوایل انقلاب، یک سیدابوالحسنی[بنی‌صدر] بود که خیلی از خودش متشکر بود تا آنجا که در یک سخنرانی 54‌بار از کلمۀ «من» استفاده کرد (که به سخنرانی 54‌منی مشهور شد!) و بالاخره سر از پاریس درآورد، چون خودش را مساوی قانون و نظام و حق و عدل و همۀ امور دیگر می‌دانست و خیال می‌کرد بقیه بیکارند و صبح تا شب نشسته‌اند و برای کاستن از عظمت «من» زور می‌زنند و توطئه می‌کنند! در یک کلام متکبر بود!

2. در همین اواخر هم یک عزیزی پیدا شد و البته به جای «من» از «ما» استفاده می‌کرد! اما به همان سبک و سیاق «ابوالحسنی»اش! این عزیز هم تصور می‌کرد محور مملکت است و شد آنچه نباید می‌شد! چون تکبر ورزید!

3. در میان مسئولان ما هم پیدا می‌شوند کسانی که از میان مرکب‌های راهوار جهنم «تکبر» را برگزیده‌اند! مثلاً مسئولی که در اداره‌اش از آسانسور اختصاصی استفاده می‌کند! یا مسئولی که از «در اختصاصی» به محل کار رفت‌و‌آمد می‌کند! (باورتان می‌شود که در یکی از سازمان‌های بزرگ مملکتی  پنج درِ ورود و خروج وجود دارد که یکی‌ از آنها به‌صورت اختصاصی برای ریاست محترم تعریف شده و جز ایشان احدی حق ایاب‌و‌ذهاب از آن را ندارد!!!) چرا؟ چون نباید چشم هر کارمندی به ریاست محترم بیفتد! خوشمزه‌اش هم اینجاست که یکی از مسئولان محترم برای اتاقش با هزینۀ 16‌میلیون تومان (چند سال پیش که 16 میلیون تومان معادل 18 هزار دلار بود!) یک دستشویی اختصاصی ساخت مبادا که جناب ایشان از دستشویی بقیۀ کارمندان بهره‌برداری کنند! چرا؟ چون تکبر اجازه نمی‌داد که زیردستان شاهد عزیمت آقای رئیس به دستشویی باشند!

 

r نکتۀ علمی

الف) آنهایی که خود را از بقیه انقلابی‌تر و بزرگ‌تر و باسوادتر و دیندارتر و مهم‌تر و برتر می‌دانند، متکبرند!

ب) آنهایی که مثل گروه «الف» هستند، اما پُز تواضع می‌دهند،‌ متکبرتر از دستۀ «الف» هستند!

ج) آنهایی که مثل گروه «ب» هستند و بیش از حد خودشان را خاک و خُلی می‌کنند، متکبرترین‌ها به‌شمار می‌آیند!

 

سَرِ گردنۀ سیما

هیچ فکر کرده‌اید چرا بیشتر فیلم‌ها و مجموعه‌های نمایشی که از شبکه‌های سیما پخش می‌شوند، مروج سبک زندگی غیردینی یا ضددینی‌اند؟

تاکنون از خود پرسیده‌اید که چرا در بیشتر فیلم‌ها و مجموعه‌های نمایشی تولیدشده در سیمای جمهوری اسلامی، هیچ نشانی از دین و مذهب و انقلاب و نظام نیست؟

آیا به ذهنتان خطور نکرده که چرا در اغلب موارد دین و مذهب در مجموعه‌های نمایشی و تله‌فیلم‌های سیما در حد یک تعارف و به‌صورت اجباری و زورکی و لایتچسبک[نچسب] حضور دارد؟ مثلاً چادر سر‌کردن فلان خانم بازیگری که از فرط آرایش و ارتباط صمیمانه با جنس مخالف در فیلم یا سریال دست‌کمی از فلان بازیگر فاسق سینمای آمریکا ندارد!

آیا برایتان سؤال نبوده که چرا هرچه فیلم و سریال مثلاً مذهبی یا ارزشی از سیما پخش می‌شود یک‌جوری (بلکه چند‌جور!) دچار مشکل است و لنگ می‌زند؟ مثلاً فیلم جبهه‌ای می‌سازند و در خط مقدمش دختر و پسر به تبادل دل‌و‌قلوه مشغولند! دربارۀ خانواده شهدا فیلم می‌سازند، دختر شهید با فلان پسر مشغول روابط بصری و کلامی است! دربارۀ بزرگان تاریخی فیلم می‌سازند آنها هم دغدغه‌های عشقی و جنسی دارند! (از غیاث‌الدین جمشید کاشانی گرفته تا شیخ بهایی و عباس‌میرزا و...)

اصلاً متوجه شده‌اید دینی که در بیشتر مجموعه‌های نمایشی و فیلم‌های تولیدی سیما به‌چشم می‌آید دینی سکولار و حتی لائیک است؟ و عین مسیحیت کاتولیک بی‌خاصیت و دکوری و اضافی است؟

ـ چون فلان مسئولی که باید فیلمنامه‌های سیما را تأیید کند و مجوز ساخت بدهد، خودش دین را و نظام را و انقلاب را نفهمیده! (و شاید هم فهمیده و معاند است! ما که اصل را بر نفهمیدن گذاشته‌ایم)؛ چون همین آقا برداشته و یک فیلمنامه‌ای نوشته که داستان آن شرح روابط نامشروع مردان دو خانواده با زنان همان خانواده‌ها به‌صورت ضربدری است. (ببخشید! یعنی مرد خانوادۀ اول با زن خانوادۀ دوم رابطه دارد و مرد خانوادۀ دوم با دختر خانوادۀ اول!) به‌وفور در آن مشروب‌خواری می‌شود و قصاص را به‌عنوان جنایت و آدم‌کشی معرفی کرده و انجام آن را موجب عذاب وجدان عنوان می‌کند! توقع دارید (و داریم) که از زیردست چنین موجودی چه نوع فیلم و سریالی بیرون بیاید؟

 

نوبرانه‌های ارشاد

احتمالاً مستحضر هستید که وزارت ارشاد یک سازمان سینمایی دارد که این سازمان سینمایی در چند سال اخیر کمر همت بسته تا سینما را به‌صورت اساسی ارشاد کند؛ البته به صورتی کاملاً دینی! اما نه دین اسلام! بلکه دین مهر و محبت جهانی، دین عشق به آحاد بشر، دین دوستی بین‌المللی، دینی که در آن مردم به مسلمان یا کافر، مؤمن یا فاسق تقسیم‌بندی نشوند! دینی که فردوسی و شاهنامه‌اش را عامل بقای توحید و عدالت‌خواهی در دنیای امروز معرفی می‌کند! دینی که به پیامبران اولالعزم ایراد می‌گیرد و... ! در همین راستا تعدادی از عوامل و دست‌اندرکاران سینما هم با استقبال از این رویۀ وزارت ارشاد و سازمان سینمایی آن، خود را در مسیر ارشادات آن قرار داده و شمع و پروانه و بلبل و گل کنار هم جمع آمده‌اند! پس بنابراین به منظور بی‌بهره نماندن جماعت از برکات این عده از سینماگران، گوشه‌هایی از فرمایشات و آرای سوگلی‌های سینمایی وزارت ارشاد تقدیم می‌شود:

1. یک کارگردان سینما (که فیلمش اخیراً روی پرده آمده) فرموده است: پیام فیلم من آن است که اگر خانواده‌ها کمتر مشروب بخورند دچار مشکل نمی‌شوند!

2. یک کارگردان دیگر سینما اخیراً در روز روشن و در برابر وزارت ارشاد با کفش نماز جماعت خوانده است!

3. گروهی دیگر از کارگردانان و تهیه‌کنندگان سینما در حرکتی خودجوش و بی‌نیاز از وضو در برابر وزارت ارشاد نماز جماعت برپا کردند!

4. یک تهیه‌کنندۀ سینما هم بیان کرده است: فیلم من مادر هستم (که سراسر بی‌حجابی، شرب خمر، روابط نامشروع، بارداری از رابطه نامشروع، سقط‌جنین، اختلاط میان نامحرمان، توهین به اسلام، ایجاد نفرت به احکام الهی و... است) فیلمی اخلاقی است!

5. کارگردان دیگری راه خوشبختی زن‌های شوهرداری که از زندگی خانوادگی‌شان ناراضی هستند را ارتباط با مردان دیگر عنوان کرده و اصرار ورزیده که مخالفان این نظر ارزش وقت‌گذاشتن ندارند! (لازم به یاد‌آوری است که فیلم این کارگردان که حاوی دستورالعمل چگونگی برقراری رابطۀ زنان شوهردار با مردان نامحرم است در بهمن‌ماه سال گذشته از دست مسئولان وزارت ارشاد جایزه گرفت!)

6. کارگردان دیگر عنوان داشته که اکثریت جامعه تمایل به زندگی دینی ندارند و از این‌رو سینما هم باید از قید و بندی که اقلیت دیندار جامعه به آن تحمیل می‌کنند رها شود!

 

r نکتۀ جالب و جدی

آیا می‌دانید که براساس مقررات سازمان سینمایی وزارت ارشاد، نمایش صحنه‌های کشیدن سیگار در فیلم‌ها ممنوع است، اما نمایش شرب خمر، تماس بدنی زن و مرد نامحرم و بی‌حجابی، تبادل الفاظ رکیک و فحش‌های چاروداری و چاله‌میدانی ممنوعیتی نداشته و آزاد است؟

در صورتی که احساس می‌کنید در این نوشته مبالغه شده است، لطفاً بعضی از فیلم‌هایی که در جشنوارۀ سینمایی فجر سال گذشته و با مجوز و حمایت وزارت ارشاد به‌نمایش درآمده (مثلاً: خصوصی، گشت ارشاد، من مادر هستم، برف روی کاج و...) را تماشا بفرمایید!

 

کدام تحریم؟

آیا شما هم از آن دسته‌ای هستید که فکر می‌کنید مشکلات اقتصادی فعلی نتیجۀ تحریم‌هاست و باید تن به تسلیم و سازش و مذاکره و رابطه بدهیم تا از وضع فعلی خلاص شویم؟ اگر هستید لطفاً به پرسش‌های زیر پاسخ دهید:

1. آیا خبر دارید که وزیر بهداشت فرموده‌اند بانک مرکزی در تخصیص ارز جهت واردات دارو تعلل ورزیده و با جان بیماران شوخی کرده است؟ حال آنکه همین بانک مرکزی برای واردات مواد آرایشی ارز دولتی تخصیص داده است؟

2. آیا مطلع هستید که در 5 ماه نخست امسال 15 خودرو لوکس خارجی با ارز دولتی وارد شده و به گفتۀ ریاست محترم ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، در این واردات 160 میلیارد تومان اختلاس و غیره صورت گرفته است؟

3. آیا در جریان هستید که همین امسال یک روزنامۀ تمام رنگی با پول بیت‌المال برای بهره‌برداری تبلیغاتی انتخاباتی یک فرد خیلی زلال و بی‌نهایت مؤمن و دوستدار صلح و عشق جهانی راه‌اندازی شده است؟

4. آیا خبر دارید که سازمان سینمایی وزارت ارشاد برای ساخت فیلم زندگی یک دختر بی‌حجاب مبلغ 8 میلیارد تومان کنار گذاشته است؟

5. آیا می‌دانید امسال بیش از 30 بازیگر دختر و پسر کارگردان سینما و... با خرج بیت‌المال و بدون نوبت، به حج تمتع اعزام شده‌اند؟

r به نظر شما تحریم موجبات فشار اقتصادی بر مردم را فراهم آورده یا ... !!!