از میان خبرها...


جدیدترین رسوایی لیبرال دموکراسی غرب

پخش فیلم اهانت‌آمیز نسبت به ساحت مقدس پیامبر گرامی اسلام در آمریکا و انتشار کاریکاتورهای اهانت‌بار در مجله فرانسوی «شارلی هبدو» به فاصله چند روز پس از آن، خصومت و توطئه برنامه‌ریزی‌شده غرب علیه اسلام و مقدسات اسلامی را بیش از پیش آشکار کرد و آتش خشم مقدس مسلمانان جهان را نیز شعله‌ورتر ساخت. در حالی که واشنگتن تلاش می‌کرد انقلاب‌های عربی را به سود خود مصادره کند پیامد این اقدامات به سونامی عظیمی علیه سفارتخانه‌های آمریکا و فرانسه در حال و هوای انقلابی جهان اسلام بدل شد.

جالب اینکه پس از آن که مقامات امریکایی تنها به رد ارتباط این اقدامات موهن با خود و محکومیت خشونت‌ها(!) بسنده کردند، وزیر کشور فرانسه هم در واکنش به انتشار این کاریکاتورهای موهن گفت: آزادی بیان یک حق مقدس است! همچنین دولت فرانسه هرگونه تظاهرات مسلمانان این کشور را در اعتراض به هتک‌حرمت ساحت نورانی پیامبر اعظم «ص» ممنوع اعلام کرد. از سوی دیگر پلیس فرانسه برای حفاظت از ساختمان نشریه مذکور دست به دامان نیروهای امنیتی و خودروهای زرهی شد.

آزاد بودن توهین به اعتقادات 1.5 میلیارد مسلمان و بی‌تفاوتی دولت‌های غربی برای ممانعت از اینگونه تحرکات و از طرف دیگر محدود کردن آزادی مسلمانان برای اعلام اعتراض و انزجار خود  از توهین به مقدسات‌شان، نفاق نظام لیبرال دموکراسی غرب را به خوبی آشکار می‌سازد.

 

ناکامان اصلی اجلاس نم

برگزاری موفق و فراتر از پیش‌بینی اجلاس کشورهای عضو «جنبش عدم تعهد» در تهران به منزله آبی سرد بر آتش چند سال تلاش کشورهای غربی برای انزوای سیاسی و اقتصادی ایران بود. حضور 118 کشور در تهران و طرح مسائل اساسی و جدی در مذاکرات کشورها و تنظیم بیانیه پایانی منطبق بر خواسته‌های ایران باعث وارد آمدن شکستی سنگین در حوزه دیپلماسی به آمریکا و رژیم صهیونیستی شد. کشورهای غربی که در ابتدا می‌کوشیدند مانع حضور کشورهای عضو در تهران شوند، پس از ناکامی در سیاست فوق به بی‌توجهی به اجلاس و سانسور خبری رسانه‌ای روی آوردند. شکست در سانسور به دلیل مباحث جدی مطرح شده در اجلاس طرح موضوعات انحرفی مانند هزینه اجلاس و حضور نیروهای پلیس در شهر را به دنبال داشت که آن هم راه به جایی نبرد و بنیامین نتانیاهو پس از این همه ناکامی، در واکنشی خشم‌آلود ابراز داشت که در اجلاس آتی سازمان ملل ماهیت واقعی ایران را افشا خواهد کرد!

 

ترکیه، جاده رسیدن به ارض موعود!

سیاست خارجی عجیب ترکیه در حمایت از درگیری‌های داخلی سوریه که آشکارا به زیان تمامیت ارضی این کشور است، بحث جدایی‌طلبی کردها را در مرکز توجه‌ها قرار داده است. شبکه خبری سی‌ان‌ان ترکیه در برنامه گفتمان سیاسی خود به بهار کردی ـ ترکی اشاره کرد و با توجه به انقلاب در کشورهای عربی اعلام کرد که از این پس باید منتظر بهار کردی ـ ترکی در ترکیه بود. مجله آمریکایی «امریکن اینترست» American Interest نیز در پایگاه اینترنتی خود مطلبی با عنوان آیا بهار کردی در راه است؟ منتشر کرد. امریکن اینترست ضمن اشاره به روابط ترکیه و سوریه و همچنین استقلال طلبی گروهک پ.ک.ک. نوشت: کردها پیش از این (تشدید درگیری‌ها) در دفعات متعددی از هدف خود ناامید شدند، اما این بار برای آنها بسیار متفاوت‌تر از قبل است. تجربه دولت خودگردان در شمال عراق، جایی که برای اولین‌بار منطقه پرواز ممنوع در آن اتفاق افتاد و سپس ضعف دولت مرکزی عراق از سال 2003 سبب شد تا کردها قدرت و تجربه موفقی در زمان حاضر به دست آورند و ظرفیت‌شان برای فعالیت‌های سیاسی و میل به آزادی افزایش یابد. مصطفی کامالاک رهبر حزب اسلامگرای سعادت ترکیه در اظهاراتی اعلام کرد که هدف استکبار جهانی کشاندن پای ترکیه به جنگ با سوریه برای زمینه‌سازی تجزیه ترکیه و اجرای توطئه رژیم صهیونیستی در پروژه از نیل تا فرات است.

 

اخضر ابراهیمی در سوریه به دنبال چیست؟

اخضر ابراهیمی که به عنوان دیپلماتی معتدل در دنیای عرب شناخته می‌شود به کاتالیزور تجزیه در دنیای اسلام تبدیل شده است. پایگاه اینترنتی الوسط عراق درباره اخضر الابراهیمی می‌نویسد: اخضر ابراهیمی مرد پرونده‌های سخت است، اما نگاهش نگاهی طایفه‌ای و زاویه دیدش به مسائل از چشم‌های آمریکا است، ضمن اینکه در سوابقش پایه‌گذاری اختلافات مذهبی در عراق مشاهده می‌شود، برنامه‌ای که هنوز هم عراق در حال پس دادن تاوان آن است. وی که مأمور شده بود پس از سقوط رژیم صدام در عراق در تشکیل دولت جدید به گروه‌های عراقی کمک کند، طرح دولت قومی را مطرح کرد. طرحی که عراق را در وضعیت یک گام مانده به تجزیه کامل قرار داد. در لبنان نیز او طراح توافقنامه طائف برای تشکیل نظامی طایفه‌ای بود. توجه به سوابق الابراهیمی حدس زدن برنامه‌های وی برای سوریه را آسان می‌کند.

 

تصرف اموال ملت‌ها به بهانه مبارزه با دیکتاتورها

ضبط اموال ملت‌های منطقه که توسط دیکتاتورهای وابسته به غرب به بانک‌های غربی منتقل شده است، به روشی آسان برای غارت ثروت‌های ملی مسلمانان تبدیل شده است. دیکتاتورهایی که با حمایت غرب بر سر کار می‌آیند، اموال غارت شده از مردم را به بانک‌های غربی منتقل می‌کنند و پس از ساقط شدن حکومت‌های آنها، کشورهای غربی از استرداد اموال خودداری کرده و به ثروتی بادآورده دست پیدا می‌کنند. یکی از نمونه‌های این شیوه چپاول آسان که بارها آزموده شده است، اموال منتقل شده توسط حسنی مبارک به کشورهای غربی است. ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه انگلیس در واکنش به تلاش‌های مصر برای باز پس‌گیری اموال غارت شده مردم توسط رژیم حسنی مبارک در جریان دیدارش با محمد مرسی در قاهره گفت: قاهره ابتدا باید مسروقه بودن این اموال را ثابت کند! مبارک متهم به ثروت‌اندوزی 25 تا 43 میلیارد پوند از دارایی‌های مردم مصر طی 29 سال زمامداری خود بر ملت مصر است. ویلیام هیگ از خود نمی‌پرسد که چنین اموالی را چگونه می‌توان بدون سرقت از اموال مردم اندوخت؟

 

آمریکا، نژادپرستی و قاچاق مواد مخدر

60 هزار مکزیکی در چهارچوب کاروان صلح با طی مسافت 10 هزار کیلومتری خود را به مکزیک رساندند تا پیام خود مبنی بر صلح و کرامت انسانی و پایان دادن به خشونت‌ها در مکزیک به گوش مردم و دولت آمریکا برسانند. خاویر سیسیلیا رهبر گروه، تنها نتیجه حاصله از عملکرد آمریکا در مبارزه با مواد مخدر در مکزیک را رشد استبداد، نظامی‌گری، خشونت، جرم و جنایت و از دست رفتن تدریجی آزادی و حقوق مدنی دانست و گفت: آنچه بیش از همه آزاردهنده است، شکل ظریفی از نژادپرستی است، در حالی که مصرف مواد مخدر در بین سفیدپوستان، آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار، لاتینی‌ها و آسیایی‌ها یکسان است، سالانه 700 هزار نفر به جرم داشتن مواد مخدر دستگیر و راهی زندان‌های آمریکا می‌شوند که از گروه غیر سفیدپوست هستند. اینها نخستین کسانی نیستند که در نیت واشنگتن در مبارزه با مواد مخدر تشکیک وارد می‌کنند. «کولتا یانگرز» و «الین روزین» در سال 2006 در کتابی با عنوان «مواد مخدر و دموکراسی در آمریکای لاتین: تأثیر سیاست‌های آمریکا» و همچنین «رودنی استیچ» در سال 2007 در کتابی با عنوان «معتاد کردن آمریکا: اسب تروجان» با اشاره به اسناد و مدارک متعددی از فعالیت‌های غیرقانونی دولت آمریکا و بالاخص سازمان سیا در قاچاق مواد مخدر برداشتند.

 

خشم فیس‌بوک از محبوبیت نصرالله

با حضور غیرمنتظره سیدحسن نصرالله در میان تظاهرات‌کنندگان علیه انتشار فیلم موهن  به ساحت پیامبر اعظم«ص» در بیروت، جمعیت حاضر که شعارهای ضدآمریکایی و ضدصهیونیستی سر می‌دادند به وجد آمدند و شعارهای خود را با شور و شوق بیشتری دنبال کردند. سیدحسن نصرالله با این اقدام خود تمامی اقدامات امنیتی را کنار زد و تأکید کرد که در راه پاسداشت ساحت رسول خدا، آماده شهادت است.

 پس از این سخنرانی و استقبال چشمگیر کاربران فضای مجازی به صفحات مرتبط به حزب‌الله لبنان در شبکه‌های اجتماعی، مدیریت شبکه اجتماعی فیس بوک فوراً صفحه انگلیسی سایت حزب‌الله لبنان (مقاومة) و سایر صفحات مربوط به حزب‌الله لبنان و تلویزیون المنار را بدون هیچ هشداری مسدود کرد. مدیریت شبکه اجتماعی فیس‌بوک در توجیه این اقدام آن را در راستای تلاش‌ها برای جلوگیری از انتشار هرگونه مطلب خشونت‌آمیز معرفی کرد!

شرکت‌های گوکل و اپل نیز پیشتر نرم‌افزارهای شبکه تلویزیونی المنار را از «گوگل پلی» و «اپل استور» حذف کرده بودند.

این اقدام یکجانبه شبکه فیس‌بوک که نشان‌دهنده نقض آشکار آزادی بیان است، درحالی است که مقامات دولت امریکا به بهانه همین آزادی بیان، از هرگونه اقدامی برای جلوگیری از انتشار فیلم موهن ضداسلامی در سایت‌های گوگل و یوتیوب خودداری کردند و به راحتی در این خصوص از خود سلب مسئولیت نمودند!

 

آیا مصر نیز راه گذشتگان را می‌رود؟

«کریستین لاگارد» رییس صندوق بین‌المللی پول نخستین مقام غربی مرتبط با مباحث اقتصادی بود که پس از اعلام پیروزی «محمد مرسی» در انتخابات ریاست‌جمهوری مصر با وی تماس گرفت و بلافاصله به وی وعده کمک 4.8 میلیارد دلاری داد و یک ماه بعد برای اجرایی کردن برنامه‌اش وارد قاهره شد و به ملاقات مرسی رفت. شتاب این نهاد بین‌المللی برای اعطای وام به مصر باعث شگفتی محافل داخلی این کشور شد. لاگارد در دیدار با مرسی گفت: این دیدار باعث می‌شود تا سرمایه‌گذاران خارجی به مصر سرازیر شوند و در این کشور سرمایه‌گذاری کنند، چرا که صندوق بین‌المللی پول احساس می‌کند در مصر خلأیی وجود دارد که نیاز دارد تا همه نهادهای جهانی برای پر کردن خلأ اقتصادی این کشور کمک کنند.

اجرای این طرح‌ها به شیوه صندوق بین‌المللی پول تاکنون آثار اقتصادی فاجعه‌بار و شورش‌های اجتماعی زیادی را در کشورهای قبلی پذیرنده طرح‌ها، مانند؛ آرژانتین، شیلی، اندونزی، روسیه، لهستان و غیره برجای گذاشته است. در آغاز دهه هفتاد خورشیدی این نسخه‌ها در ایران نیز پیاده شد که آثار زیانباری بر جای گذاشت. «هنری کیسینجر» سیاستمدار مرموز و یهودی آمریکایی مبدأ وام‌دهی وسیع به کشورهای جهان سوم است. «گاری آلن» نویسنده سرشناس آمریکایی دلیل این سیاست را اینگونه بیان می‌کند: دیگران را به خود بدهکار کن، زیرا طلبکار با بدهکار هر کار بخواهد می‌کند! آر

 

 

پاپ: از خشونت اجتناب کنید!

پاپ بندیکت شانزدهم رهبر کاتولیک‌های جهان در سفر به لبنان و در شرایطی که تظاهرات گسترده در اعتراض به فیلم اهانت‌آمیز آمریکایی، کشورهای منطقه را فراگرفته بود، بخش عمدۀ سخنان خود را بر «استفاده از ظرفیت‌های دینی و اجتماعی برای تثبیت صلح در منطقه» اختصاص داد. پاپ در سخنانی که در حضور ده‌ها تن از شخصیت‌های سیاسی، دینی و فرهنگی لبنان و رهبران مذاهب اسلامی ایراد کرد، همگان را به «دوری از انتقام، طبیعی دانستن اشتباهات، پذیرش عذرخواهی‌ها»؛ و دست آخر به «عفو و گذشت» فراخواند، چرا که «تنها عفو و گذشت می‌تواند پایه‌های صلح و آشتی همگانی را مستحکم کند». بندیکت شانزدهم در ادامه تصریح کرد: بی‌شک باید از خشونت زبانی و رفتاری دوری کنیم زیرا این امر «کرامت انسانی» را خدشه‌دار می‌کند.

پاپ در مورد خشونت‌های نهادینه شده در نزد برخی مدعیان پیروی از مسیح«ع»؛ و ضرورت احترام به مقدسات بیش از یک و نیم میلیارد مسلمانان، که همواره به عقاید و مقدسات دیگر ادیان آسمانی به دیدۀ تکریم و احترام می‌نگرند، توضیحی نداد.

 

 مصر هم در سوریه دارای گروه مسلح می‌شود!

پس از شکل‌گیری مخالفان سوری مورد حمایت مالی و سیاسی ترکیه به رهبری عبدالباسط سیدا تحت عنوان «شورای ملی» و مخالفان سوری مورد حمایت قطر به رهبری هیثم المالح که تحت عنوان «هیئت امنای انقلابی» فعالیت می‌کند و همچنین پس از فعالیت مخالفان تکفیری وهابی به رهبری عدنان العرعور که مورد حمایت عربستان سعودی است؛ اکنون نوبت به شکل‌گیری گروه تازه‌ای از مخالفان سوری با حمایت دولت مصر رسیده که قرار است تحت عنوان «تشکل ملی فراگیر» رسیده است.

به گفته منابع آگاه، وظیفه مخالفان جدید سوری، هیاهو به نفع رئیس‌جمهور مصر و تبلیغ شعار یکپارچه‌سازی (مخالفان سوری در ترکیه، قطر و عربستان) است. تشکیل این گروه در واقع مقدمه‌ای برای دخالت مصر در امور سوریه است تا ابتکار عمل را از دست قطرِ دچار سکوت شده، ترکیه دچار نابسامانی و سعودیِ غرق در مشکلات عربستان و بحرین بگیرد و به سخنگوی مخالفان سوری تبدیل شود.

این منابع تاکید کردند که آمریکا از این گروه به طور جدی حمایت خواهد کرد، زیرا بر خلاف قطر و عربستان، مرسی منتخب مردم مصر است و مانند ترکیه نیست که دچار بحران‌های داخلی است که نتواند هجمه‌ای رسانه‌ای ضدسوریه را سامان دهد.

 

ناگفته‌های طرح برای تجزیه افغانستان

کشورهای استعمارگر که به بهانه مبارزه با تروریسم به افغانستان حمله و این کشور را اشغال کردند، هم اکنون طرح تجزیه این کشور موسوم به «سی» را دنبال می‌کنند. طرح تجزیه افغانستان اولین طرح برای تجزیه کشورهای اسلامی نیست. به عنوان مثال آمریکا چندی پیش موفق شد سودان را تجزیه کند. استعمارگران تلاش می‌کنند تا در عراق، ترکیه، سوریه، لبنان و دیگر کشورهای خاورمیانه از طریق دامن‌زدن به اختلافات طایفه‌ای و مذهبی زمینه تجزیه این کشورها را فراهم کنند.

روزنامه «ایندپندنت آن ساندی» انگلستان گزارش داد، لندن و واشنگتن در حال بررسی طرحی هستند که به موجب آن افغانستان را به هشت منطقه تجزیه کنند و با طالبان در اداره این مناطق مشارکت داشته باشند.

بنا به گزارش این روزنامه، این طرح جنجالی و تنش‌زا از سوی «توبیاس ایلوود» نماینده محافظه‌کار انگلستان پیشنهاد شده است. در این طرح پیشنهاد شده است تا افغانستان به هشت منطقه جداگانه تقسیم شود و شاید برخی از این مناطق تحت سیطره گروه طالبان قرار گیرد. همچنین سعی شده است تا از اختیارات رئیس‌جمهور افغانستان نیز کاسته شود.

علنی شدن طرح تجزیه افغانستان یعنی کشوری که در سال 2001 ادعا می‌شد بازسازی آن آغاز شده و با کمک کشورهای دموکراتیک به یک ژاپن تبدیل می‌شود به معنی مهر باطلی است بر ادعاهای آمریکا و انگلیس که مدعی حمله به افغانستان برای کمک به این کشور بودند.