از سیاست تا دیانت


محمدصالح

انجمن صنفی روزه‌خواران!

انجمن صنفی روزه‌خواران ممالک محروسه ایران در آستانه ماه مبارک رمضان با صدور بیانیه‌ای از دستگاه‌های مختلف حکومتی که با درک عمیق با این جماعت برخورد نموده و مزاحم عیش و طرب آنها نشده و نخواهند شد عمیقاً تشکر نموده‌اند! منتهی از این بیانیه چنین آمده است: «بدون تردید درک بالا و عمیق مسئولین نسبت به فلسفه روزه و تساهل و تسامح عملی آنهاست که باعث شده در طول چند سال اخیر، روزه‌خواران بتوانند بدون کمترین نگرانی و دغدغه ای در سطح جامعه به روزه‌خواری علنی بپردازند و روز به روز دائره فعالیت‌های خود را گسترش دهند تا آنجا که به برکت همت توأمان مسئولان متساهل و اعضای این انجمن، چهره برخی از نقاط مملکت در روزهای ماه رمضان سال‌های پیش شباهتی به یک مملکت اسلامی و روزه‌دار نداشت!

اعضای انجمن صنفی روزه‌خواران ممالک محروسه ایران امیدوار است در سال جاری نیز تساهل و تسامح روزافزون مسئولان امر شامل حال اعضای این صنف شود تا کما فی‌السابق در ایام ماه رمضان به شادخواری و عیش و طرب مشغول و دعاگوی متولیان امر باشند!

 

فرائض السیما

سیمای جمهوری اسلامی در ماه رمضان امسال نیز جهت بهره‌برداری حداکثری مردم از ثانیه ثانیه ماه عبادت و رحمت، برنامه‌های عبادی، معنوی متنوع و فشرده‌ای طراحی نموده که به شرح زیر به اطلاع می‌رسد:

ـ‌ به روایت مناطق آزاد: اسم این مناطق (کیش، قشم و چابهار و...) را آزاد گذاشته‌اند! اگر بنا بود در این مناطق هم قید و بندهای رایج در کشور حاکم باشد که دیگر اسمش منطقه آزاد نبود! ما در ماه رمضان جشنواره خرید و تفریحات دریایی تابستانی را در کیش و قشم و... برگزار می‌کنیم! ماه رمضان مال بقیه نقاط کشور است!

ـ به روایت سازمان گردشگری و غیره: خوشبختانه در این ماه میزان گردشگران ایرانی افزایش فراوانی پیدا می‌کند و ما وظیفه داریم هرگونه تسهیلات لازم را دراختیار این عزیزان قرار دهیم ! براساس آمار، ترکیه و سواحل آن مقصد اول و تایلند و سواحل آن مقصد دوم گردشگران ایرانی در ماه رمضان خواهند بود! البته ما از گردشگران عزیز ایرانی خواهش می‌کنیم در چند شب‌ ویژه این ماه (منظور بنده خدا شب‌های قدر است!) در اماکن تفریحی کنار دریا حاضر نشوند!

ـ به روایت وزارت راه: توقع نداشته باشید که در این ماه مانع از روزه‌خواری علنی در فرودگاه‌ها، ترمینال‌ها و ایستگاه‌های قطار بشویم! در ضمن حد آزادی روزه‌خواری در فرودگاه، ترمینال و ایستگاه قطار از هر چهار طرف تا هشت فرسخ می‌باشد! (به شعاع 8 فرسخ حریم آزادی روزه‌داری برای این مناطق تعیین شده است!)

1ـ مجموعه تلویزیونی عروس فراری (جهت لحظات عرفانی قبل از افطار) شبکه دوم سیما؛

2ـ مجموعه تلویزیونی شیطان در عروسی (جهت لحظات معنوی افطار) شبکه سوم سیما؛

3ـ مجموعه تلویزیونی داماد ابلیس (جهت لحظات روحانی پس از افطار) شبکه پنجم سیما؛

4ـ‌ فیلم‌های سینمایی برگزیده هر شب جهت نخبگان و فرهیختگان (جهت لحظات روحانی و معنوی افطار و پس از افطار) شبکه چهارم سیما؛

5ـ جنگ شب‌های شاد رمضان ویژه ساعات آخر شب ماه رمضان هر شب از شبکه هفتم سیما؛

6ـ نمایش برگزیده و گلچین طنزهای سنوات مافیه (از نیمه شب تا دم سحر) جهت شادی و طراوت لحظات بی‌نظیر سحرهای ماه‌ رمضان از شبکه اول سیما؛

7ـ مسابقه آشپز و آشپزخانه هر روز ظهر ماه مبارک از شبکه دو (شبکه خانواده) جهت آموزش پخت و پزهای بی‌نظیر جهت سفره افطار.

 

عدلیه و رمضان

از آنجا که تاکنون نه دیده و نه شنیده گردیده که در سنوات اخیره حد روزه‌خواری در ملأعام بر کسی از رعایای مملکت جمهوری اسلامی اجرا شده باشد (که اگر شده باشد از نوادر است و النادر کل معدوم!) و با توجه به سعی بلیغ عدلیه در اجرای حدود الهی (به ویژه حد روزه‌خواری در ملأعام) چنین نتیجه می‌گیریم که: در سنوات اخیر، منکری به نام روزه‌خواری ریشه‌کن شده و احدی نتواند اثری از آن را در اقصی نقاط این مملکت وسیع مشاهده نماید! (چرا که  اگر هنوز روزه‌خواری در مملکت وجود داشت عدلیه که بی‌کار نمی‌نشست!)

ـ بماند که برخی از سیاه‌اندیشان معتقدند حد روزه‌خواری از جمله حدودی است که عدلیه به آن به چشم «حدود و یترینی» می‌نگرد!

 

روایت‌های رمضان

ـ به روایت وزارت بهداشت: روز‌ه‌داری برای سلامت بدن خوب است!

ـ به روایت وزارت بازرگانی و غیره (صنعت، معدن و...): ماه رمضان ماه افزایش مصرف گوشت و مرغ و ارزاق است! ما هم تأمین می‌کنیم! قیمت‌ها را هم کاهش می‌دهیم!

ـ به روایت وزارت ارشاد: تلاش می‌کنیم شب‌های این ماه، سینماها از افطار تا سحر باز باشند تا آمار فروش فیلم‌ها پایین نیاید! حاضریم بعد از افطار مجوز کنسرت و تئاتر و خیمه‌شب‌بازی هم بدهیم! نمی‌شود که در این ماه مردم شاد نباشند!

ـ‌ به روایت دفتر نماینده ایران باستان در دولت: بنیانگذار روزه‌داری کورش کبیر است و احکام آن برای اولین‌بار توسط امشاسپندان موبد بزرگ هخامنشی تدوین شد و توسط فردوسی به ما ایرانیان رسید!

ـ به روایت وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال: ما فوتبال را به خاطر ماه رمضان متوقف نمی‌کنیم! فوتبالیست‌های زبان‌بسته هم که نمی‌توانند با زبان روزه تمرین کنند! اصلاً خود فوتبال و تمرین آن عذر شرعی است! و بازیکنان با مجوز مدیران باشگاه‌ها و ریاست فدراسیون فوتبال می‌توانند با آسودگی خاطر روزه‌خواری کنند!