از میان خبرها


وقت‌کشی به شیوه 1+5

به نتیجه نرسیدن مذاکرات مسکو که جمهوری اسلامی ایران و کشورهای چین و روسیه درباره آن از قبل هشدار داده بودند، باعث ایجاد تردید درباره نیت کشورهای غربی از پیگیری مذاکرات راهبردی ایران و 1+5 شده است. وقت‌کشی کشورهای غربی در مذاکرات بهرغم تذکرهای پیاپی چین و روسیه که آنها نیز در چهارچوب 1+5 در مذاکرات حضور دارند، باعث شده است تا کارشناسان سیاسی، هدف کشورهای غربی را تنها مذاکره برای مذاکره بدانند.

نزدیک بودن زمان انتخابات آمریکا باعث شده است تا این کشور تظاهر کند که در حال حل موضوع هسته‌ای ایران است و هر لحظه ممکن است خبر خوبی در این باره به گوش برسد. باراک اوباما که با مشکلات داخلی و خارجی پیچیده‌ای دست و پنجه نرم می‌کند، بهرغم تظاهر به دوستی با ملت ایران در ابتدای دوران ریاست جمهوری‌اش، در اجلاس لابی صهیونیست «آیپک» به صراحت گفت که تاکنون هیچ‌یک از دولت‌های آمریکا به اندازه دولت وی بر ایران فشار وارد نکرده‌اند. هنگامی که وی در اوان ریاست‌جمهوری‌اش گفت که دست دوستی به سوی مردم ایران دراز کرده است، مقام معظم رهبری دست مخملی اوباما را ظاهری برای دست چدنی نامیدند و گذشت زمان اثبات کرد ادعای اوباما تنها یک فریبکاری بوده است.

 

تمرکز اندیشکده‌های غربی بر اخوان‌المسلمین مصر

پیروزی «محمد مرسی» نماینده اخوان‌المسلمین در انتخابات ریاست جمهوری مصر با وجود محدودیت‌های قانون اساسی برای فعالیت احزاب اسلام‌گرا از جمله حزب «آزادی و عدالت»، باعث نگرانی جدی کشورهای غربی و رژیم صهیونیستی شده است، به طوری که اتاق‌های فکر و محافل کارشناسی غربی به بررسی ابعاد فکری و عملی اخوان برای یافتن راهکارهایی برای محدود کردن این جریان اسلام‌گرا پرداخته‌اند و «شورای روابط خارجی آمریکا» به عنوان یکی از پیشروترین محافل تصمیم‌گیر در ایالات متحده، در پرونده ویژه‌ای به بررسی حزب پیروز در انتخابات مصر پرداخت.

این پرونده که چهار گزارش را شامل می‌شود، ضمن بررسی پیشینه اخوان‌المسلمین، به نقش آتی این کشور و گزینه‌های پیش‌رو برای مصر و جایگاه ارتش و اخوان‌المسلمین پرداخته است. شورای روابط خارجی آمریکا از مدل ترکیه به عنوان گزینه‌ای مطلوب که مورد حمایت نظامیان به رهبری «محمدحسین الطنطاوی» نیز هست، سخن به میان می‌آورد. سال گذشته رجب طیب اردوغان نیز در جریان سفر به مصر از مدل سکولار ترکیه دفاع کرد که واکنش شدید مردم مصر را درپی داشت و آنها به‌ صراحت تأکید کردند که نیازی به پیروی از مدل سکولار ترکیه ندارند. به نظر می‌رسد که غرب خود را برای رویارویی طولانی با اخوان‌المسلمین آماده می‌کند.

 

افزایش رشد جمعیت در کشورهای اروپایی علیرغم بحران اقتصادی

به‌رغم اینکه کشورهای اروپایی به دلیل بحران اقتصادی به سیاست‌های ریاضتی روی آورده و از هزینه‌های دولتی کاسته‌اند، با این حال در سیاست تشویق به زاد و ولد آنها تغییری روی نداده است. آمار غیررسمی از اسپانیا نشان می‌دهد که پس از بیکاری عده زیادی از مردم به دلیل بحران اقتصادی، میل به بچه‌دار شدن در میان زوج‌ها به دلیل یافتن فراغت بیشتر برای صرف کردن وقت برای بچه‌ها و استمرار کمک‌های دولتی افزایش یافته است. در فرانسه نیز که افزایش شدید جمعیت مهاجران ـ که بیشتر از مسلمانان شمال آفریقا هستند ـ باعث نگرانی مقام‌های این کشور شده بود، سیاست‌های تشویقی دولت باعث افزایش زاد و ولد در میان خانواده‌های مسیحی شده است. مدت‌هاست که در کشورهای اروپایی بر تهدید جهان مسیحیت به وسیله مسلمانان به دلیل افزایش جمعیت آنها تأکید می‌شود و به همین دلیل خانواده‌های مسیحی به ‌شدت به داشتن فرزندان بیشتر ترغیب می‌شوند. در کشورهای اروپایی معمولاً خانواده‌های ثروتمندتر پرجمعیت‌تر هستند. دولت اسپانیا برای تولد هر نوزاد 2500 یورو (معادل 5 میلیون و 500 هزار تومان) به خانواده‌ها پرداخت می‌کند.

 

 

  دلبستگی متقابل گوگل و رژیم صهیونیستی!

 به نوشته روزنامه صهیونیستی یدیعوت احارونوت، اریک اشمیت رئیس شرکت گوگل در دیدار با نخست وزیر رژیم صهیونیستی تصویر یک متن قدیمی قاب شده را به نتانیاهو اهدا کرد که در آن به سرزمین اسرائیل اشاره شده است. نتانیاهو نیز در این دیدار یک لوگوی تازه برای گوگل ارائه کرد که در آن نمادهایی چون پرچم اسرائیل و نیز ریزکریستال ها که اسرائیل به علت فعالیت در این زمینه نوبل گرفته است، دیده می شود.

 

 

 

4 سال پیش هم "سرگی برین" به همراه دیگر مؤسس گوگل یعنی "لری ادوارد پیج" که یک یهودی صهیونیست است، در سفری به تل‌آویو، به عنوان میهمان ویژه جشن شصتمین سالگرد تأسیس رژیم صهیونیستی شرکت کردند. پیج که با کیک مخصوص در این  مراسم کرده بود، اظهاراتی را در تأیید سیاست‌های سرکوبگرانه و نژادپرستانه آن ابراز و حمایت خود و شرکت متبوعش را از این رژیم اعلام کرد.

شدت دلبستگی مؤسسان گوگل به رژیم صهیونیستی به حدی است که لوگوی موتور جست‌وجوی این شرکت در شصتمین سالروز اشغال فلسطین، به شکل زیر تغییر یافت:


 گفتنی است پیش از این هم، گزارش‌های متعدد و مستندی درباره روابط همه‌جانبه شرکت گوگل با رژیم صهیونیستی و نهادهای جاسوسی دولت آمریکا منتشر شده بود.

 

چامسکی، منتقد یا منتقدنما؟

مدت‌هاست که نوام چامسکی دانشمند سرشناس آمریکایی به عنوان منتقد شماره یک نظام‌های غربی و سیاست‌های مداخله‌جویانه آنها در مناطق مختلف جهان معرفی شده است. با این حال مواضع اخیر وی در مورد سیاست‌های خاورمیانه‌ای آمریکا که نقش صهیونیست‌ها را به‌کلی نادیده گرفته و تنها شرکت‌های بزرگ و به‌خصوص شرکت‌های نفتی را سبب مداخله‌جویی‌های ایالات متحده معرفی می‌کند، باعث اعتراض‌هایی نسبت به روش تحلیل وی شده است. مخالفان، وی را متهم می‌کنند که با اطلاعات و یافته‌ها، گزینشی برخورد کرده و تنها به داده‌هایی می‌پردازد که دوست دارد در تحلیل‌ها وارد کند.

جیمز پتراس کارشناس برجسته آمریکایی در حوزه بین‌الملل معتقد است که چامسکی با نادیده گرفتن هزاران صفحه سند که نقش لابی «آیپک» در ترغیب دولت بوش برای حمله به عراق را اثبات می‌کند، بدون استناد به حتی یک سند، شرکت‌های آمریکایی را مسبب جنگ معرفی می‌کند. پتراس، چامسکی را متهم می‌کند که وی حتی نقش ممتاز لابی آیپک را در فرایند تصمیم‌سازی در آمریکا نادیده گرفته و آن را یک لابی معمولی مانند سایر لابی‌ها معرفی می‌کند. وی به ‌صراحت تأکید می‌کند که علائق ایدئولوژیک چامسکی (یهودی بودن وی) باعث حمایت غیرمستقیم از اسرائیل و گزینشی عمل کردن در برخورد با داده‌ها برای تبرئه این رژیم در جنایت‌های آمریکا در خاورمیانه شده است.

 

هنری کیسینجر، قطر و جام جهانی فوتبال

در سال 2011 میلادی، سپ بلاتر رئیس فدراسیون جهانی فوتبال(فیفا) از هنری کیسینجر وزیر امورخارجه آمریکا در دولت ریچارد نیکسون دعوت کرد تا برای کمک به مبارزه با فساد به فیفا ملحق شود. دعوت فیفا از یکی از مرموزترین چهره‌های تصمیم‌ساز در ایالات متحده در حالی انجام شد که این نهاد به ظاهر غیردولتی همواره به بهانه لزوم عدم دخالت دولت‌ها در فدراسیون‌های ملی، حاکمیت کشورهای زیادی را به چالش کشیده است که یکی از این موارد به تعلیق فدراسیون فوتبال ایران در دوره ریاست محمد دادکان و اخطار برای عدم دخالت دولت در انتخابات فدراسیون فوتبال ایران در سال 1390 مربوط می‌شود.

ثمره حضور هنری کیسینجر در فیفا به بهانه مبارزه با فساد، انتخاب کشور قطر به عنوان میزبان جام جهانی 2022 بود. قطر در حالی به عنوان میزبان جام جهانی انتخاب شد که فاقد یک فوتبال مطرح است و آب و هوای بسیار بد آن باعث شگفتی افکارعمومی و رسانه‌ای شده است. حضور هنری کیسینجر یهودی در فیفا و لابی گسترده برای انتخاب قطر، رویدادهای منطقه خاورمیانه در دو سال اخیر و نقش مخرب قطر در تحولات منطقه پس از بیداری اسلامی، باعث معنی‌دار شدن انتخاب قطر به عنوان میزبان جام جهانی فوتبال شده است. نقش نیابتی قطر برای سیاست‌های آمریکا در خاورمیانه با وزن ناچیز این کشور همخوانی ندارد و انتخاب آن به عنوان میزبان جام جهانی اقدامی برای اعتبار بخشیدن به این کشور ذره‌ای است. جالب اینکه رسانه‌های صهیونیستی آمریکا تلاش کردند وانمود کنند که قطر به رغم میل کیسینجر به عنوان میزبان جام جهانی انتخاب شده است! با این حال هیچ‌کس به این موضوع مهم نپرداخت که چطور یک مقام مهم حکومتی آمریکایی در تصمیم‌گیری‌های کلان فیفا به عنوان یک سازمان غیردولتی دخالت می‌کند؟

 

تغییر شکل کودتاهای آمریکایی

کودتای پاراگوئه که به سرنگونی «فرناندو لوگو» انجامید، شیوه جدید اجرای کودتاست که به وسیله آمریکایی‌ها برای سرنگون کردن دولت‌های مردمی در منطقه آمریکای لاتین طرح‌ریزی شده است. پس از شکست کودتای ونزوئلا در سال 2002 که با به خیابان ریختن مردم ناکام ماند و تکرار این ناکامی در کشور پرو، آمریکایی‌ها به شیوه جدیدی برای برکنار کردن رهبران مخالف در آمریکای لاتین روی آورده‌اند. این شیوه جدید با نفوذ در مجالس کشورهای منطقه به وسیله پول و رسانه‌های آمریکایی انجام می‌شود. پارلمان‌های تسخیرشده به وسیله طرفداران آمریکا در یک روند شبه‌قانونی، دولت‌های مردمی را سرنگون و سیاست‌های ضدآمریکایی اتخاذ شده به وسیله رئیس‌جمهورهای مردمی را متوقف می‌کنند. آمریکا در 110 سال گذشته 327 بار با کودتا دولت‌های مردمی منطقه را سرنگون کرده است، به‌طوری که هر ساله به طور میانگین بیش از 3 کودتا در منطقه انجام شده است. کودتاچیان پس از هر پیروزی و ساقط کردن دولت‌های مردمی شعار زنده باد دموکراسی سر می‌دهند و مقام‌های آمریکایی نیز از روند اصلاحات در دولت‌های تحت‌سیطره نظامیان تقدیر می‌کنند!

 

 

ترویج گسترده همجنس‌بازی در غرب

اگرچه کشورهای غربی از مدت‌ها قبل به بهانه آزادی به حمایت از همجنس‌بازی پرداخته بودند، اما در سال‌های اخیر این حمایت‌ها تشدید شده است، به ‌طوری که نظام رسانه‌ای و سیاسی غرب در خدمت ترویج همجنس‌بازی قرار گرفته است. از مدت‌ها پیش شایعه تمایلات همجنس‌خواهانه یک سیاستمدار کافی بود تا وی را مجبور به استعفا کند، اما سال گذشته میلادی «گیدو وستروله» وزیر امورخارجه آلمان در اقدامی بی‌سابقه به طور رسمی و در حضور تمام مقام‌های کابینه این کشور از جمله آنگلا مرکل صدر اعظم این کشور با یک مرد ازدواج کرد! باراک اوباما نیز به عنوان اولین رئیس‌جمهور آمریکا به طور رسمی از همجنس‌بازان حمایت کرد که این حمایت به بهانه اخذ آرای همجنس‌بازان انجام شد.

جنگ سرد جدید + چین

لفاظی بین مقام‌های روسیه و چین از یک سو و آمریکا از سوی دیگر در هفته‌های اخیر تشدید شده است. هیلاری کلینتون در اجلاس موسوم به «دوستان سوریه» به صراحت گفت که مقام‌های چین و روسیه گمان نکنند هزینه حمایت‌شان از نظام اسد را نمی‌پردازند. دو کشور چین و روسیه اجلاس مذکور را که در پاریس برگزار شد تحریم کردند. مقام‌های روسی نیز تأکید کردند در صورتی که این کشور با آمریکا بر سر پیمان «استارت-2» و همچنین سپر موشکی در اروپای شرقی به توافق نرسد، در سیاست خود مبنی بر همکاری با آمریکا برای تجهیز نیروهای این کشور که در افغانستان می‌جنگند تجدیدنظر خواهد کرد. قسمت بزرگی از لجستیک نیروهای ناتو از طریق پایگاه‌های آمریکا در آسیای مرکزی تأمین می‌شود. این تهدید روسیه باعث شد که آمریکا که به دلیل کشتن 24 سرباز پاکستانی در مرز این کشور با حملات هوایی حاضر به عذرخواهی نبود، عذرخواهی کند تا در مقابل، پاکستان مسیر انتقال تجهیزات ناتو را باز کند. موضع‌گیری‌های چین و روسیه علیه آمریکا احتمال زنده شدن شرایط جنگ سرد را افزایش داده است، شرایطی که این بار چین را نیز در کنار روسیه و در برابر آمریکا خواهد نشاند.

رقابت تسلیحاتی، حفظ وضعیت جنگی و یاری گرفتن از سایر کشورهای علیه رقیب، ویژگی اصلی جنگ سرد بود. ولادیمیر پوتین پیش از این گفته بود که مسئله سوریه تعیین خواهد کرد که آینده نظام بین‌الملل تک‌قطبی و یا مبتنی بر موازنه قوا خواهد بود. سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه نیز گفتمان غربی‌ها را متحجر و متعلق به زمان گذشته دانست.