از میان خبرها...


پیش نبرد سنگین نظامیان و اسلامگرایان در انتخابات آتی ریاست جمهوری مصر

پس از آنکه اخوان المسلمین مصر "خیرت الشاطر" را به عنوان نامزد اصلی برای انتخابات ریاست جمهوری این کشور معرفی کرد، رسانه­های مصری از وی با عناوینی بسیار متفاوت یاد کردند، ازجمله؛ کاندیدایی برای مقابله با شورای نظامی، فردی در راستای منافع آمریکا، کسی که اسرائیل و واشنگتن را نگران کرده است، نجات دهنده مصر و اردوغان جهان عرب، هموار کننده راه عمر سلیمان برای ریاست جمهوری، تغییر دهنده معادلات خاورمیانه، تاجر و میلیونری که تاجران را بر مصر مسلط خواهد کرد.

 همچنین اخوان المسلمین مصر 19 فروردین اعلام کرد کرد که "محمد المرسی" رئیس حزب "آزادی و عدالت" که به عنوان شاخه سیاسی اخوان المسلمین فعالیت می­کند را به عنوان کاندیدای ذخیره در انتخابات ریاست جمهوری مصر معرفی کرده است. ظاهرا انتخاب فرد جایگزین برای الشاطر به این بازمی گردد که وی به دلیل شرکت در تظاهرات ضد رژیم مبارک به 5 سال حبس محکوم شده بود و دوران محکومیت وی تا سال 2013 ادامه دارد. اخوان المسملین که به تازگی تصمیم به شرکت در انتخابات ریاست جمهوری مصر گرفته نگران این بود که الشاطر نتواند در انتخابات شرکت کند و این حزب عملا کاندیدایی برای شرکت در انتخابات نداشته باشد، نگرانی ای که رنگ واقعیت گرفت.

از سوی دیگر اعلام نامزدی "عمر سلیمان" در انتخابات ریاست جمهوری مصر واکنش شدید مردم و احزاب این کشور را بدنبال داشت. حضور مرد شماره 2 رژیم مبارک که مصری­ها او را عامل موساد و آمریکا می­دانند، در انتخابات ریاست جمهوری مصر از نظر مردم این کشور توهین به انقلاب مردم و غیرقابل تحمل عنوان شد. متعاقب آن پارلمان مصر قانونی را تصوب کرد که طبق آن شرکت مقامات حکومت سابق در مناصب دولتی غیرقانونی تلقی شده و ممنوع می­شود. پیشدستی کمیته عالی انتخابات در رد صلاحیت نمایندگان اسلامگرا و عمر سلیمان این ظن را تقویت کرد که نامزدی و سپس رد صلاحیت وی طرحی ازپیش تعیین شده برای حذف اسلامگرایان بود تا در پوشش رد صلاحیت عمر سلیمان اعتراض­ها را خاموش کند. 10 نفر از سوی این کمیته رد صلاحیت شده­اند.

ادامه تلاش‌ها برای تجزیه بیشتر سودان

گام اول برای تجزیه سودان در سال 2011 میلادی ازسوی آمریکا و رژیم صهیونیستی با موفقیت به اجرا گذاشته شد و با اجرای رفراندومی که عمرالبشیر اجرای آن را برای استقلال سودان جنوبی در سال 2006 پذیرفته بود، کشور جدید سودان جنوبی متولد شد. به‌رغم برگزاری رفراندوم و رای به استقلال آن از سودان و به رسمیت شناخته شدنش ازسوی خارطوم، مرزهای دو کشور، به‌خصوص مناطق نفت خیز تعیین نشدند و همین امر مبنای برخوردهای آتی گردید. باوجود تجزیه سودان، اسرائیل و آمریکا به تسلیح بیشتر سودان جنوبی ادامه داده‌اند و قصد ایجاد جنگ بین دو کشور را دارند تا بتوانند طرح قدیمی تجزیه دارفور را برای کوچک کردن هر چه بیشتر سودان اجرایی کنند.

روزنامه اسرائیل هیوم نوشت هواپیماهای این رژیم هر روز در فرودگاه ریکونا در سودان جنوبی فرود می‌آیند. این هواپیماها، موشک‌ها و تجهیزات نظامی در این فرودگاه تخلیه و مزدوران آفریقایی را در آنجا پیاده می‌کنند. این مزدوران، خود را برای کمک به ارتش سودان جنوبی به منظور ساقط کردن عمر البشیر، رئیس‌جمهور سودان آماده می‌سازند.

اقبال اندک مردم فرانسه به انتخابات ریاست جمهوری این کشور

نتایج موسسات مختلف نظرسنجی در فرانسه نشان می‌دهد که تنها 32 درصد از مردم این کشور تمایل دارند در انتخابات آتی ریاست جمهوری شرکت کنند. ژروم فورکه مدیر دپارتمان نظرسنجی ایفوپ معتقد است تازه‌ترین نتایج در سطح استانی و نیز منطقه‌ای، نارضایتی بی‌سابقه از رأی‌گیری‌ها را نشان می‌دهد. نیکلا سارکوزی و فرانسوا اولاند، رقبای اصلی در انتخابات پیش رو هستند و 8 نامزد دیگر بختی برای پیروزی ندارند. شکست سیاست‌های سارکوزی در حوزه‌های اقتصادی و سیاست خارجی، محبوبیت او را به‌شدت کاهش داده است و پیش‌بینی‌ها از کشیده شدن انتخابات به دور دوم حکایت دارند. انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه در 22 اوریل برابر با 3 اردیبهشت سال جاری برگزار می‌شود.
عربستان و داستان دنباله‌دار مأمن سیاستمداران فراری

فرار طارق‌ الهاشمی، معاون سابق و فراری رئیس‌جمهور عراق به عربستان، عملاً این کشور را به مأمن سیاستمداران فراری و تحت تعقیب در کشورهای عربی تبدیل کرده است. زین العابدین بن علی، دیکتاتور مخلوع تونس، علی عبدالله صالح، دیکتاتور یمن که به بهانه درمان به عربستان رفت و تلاش برای فراری دادن حسنی مبارک از مصر و انتقال وی به ریاض باعث شده است که این کشور به وطن فراریان تبدیل شود. دادگاه عراق، طارق الهاشمی را به دلیل اقدامات تروریستی با استفاده از مزدوران و محافظانش محکوم و حکم دستگیری وی را صادر کرده است. وی پیش از عزیمت به عربستان، مدتی را در منطقه کردستان عراق و سپس قطر به سر برد. هاشمی اعلام کرده است که سفر وی تفریحی است و به‌زودی به عراق باز خواهد گشت.

بازی تل آویو با دهلی نو و خشم هندی‌ها

پس از اتهام‌زنی اسرائیل به ایران در باره بمب‌گذاری نزدیک سفارت تل آویو در دهلی نو، سفر رئیس ستاد مشترک ارتش هند به اسرائیل لغو شد و 2 روز پس از آن، قرارداد نظامی هند با رژیم صهیونیستی نیز به حالت تعلیق درآمد. ظاهرا این اقدامات هند به‌نوعی تنبیه رژیم صهیونیستی بوده است. روزنامه هندی تایمز آو ایندیا در خبری فاش کرد که 2 روز پیش از وقوع انفجار(11 فوریه)، تامیر پاردو، رئیس موساد(سازمان جاسوسی اسرائیل) شهروندان اسرائیلی در هند، بیش از ترکیه یا قفقاز و یا آمریکای جنوبی احساس امنیت می‌کنند. نیروهای امنیتی هند با بررسی شیوه انفجار و مقایسه آن با انفجار تیلند دریافته‌اند که در آنها از یک روش استفاده شده است.

پایگاه تحلیلی و آمریکایی آنتی‌وار در گزارشی به قلم گریت پورتر، پرده از راز خشم هند از رژیم صهیونیستی برداشت. در گزارش این پایگاه تصریح شده است که تحقیقات مسئولان هندی بر روی خودروی بمب گذاری شده نزدیک سفارت اسرائیل در دهلی نو نشان می‌دهد که بمب کارگذاری شده، شبیه بمبی است که مجاهدین خلق] منافقین[ به وسیله آن دانشمند هسته‌ای ایران را به نفع اسرائیل ترور کرده‌اند. هندی‌ها از نفوذ اسرائیل در کشورشان بیمناک هستند. مرکز پژوهش‌های اسرائیلی عکا با انتشار خبری نوشت که راجیا شانتارام نالک، نماینده پارلمان هند معتقد است؛ «اسرائیلی‌ها و تعدادی از روس‌ها در مناطق گسترده‌ای از استان گوا، فعالیت‌های غیرقانونی می‌کنند. سواحل گوا جذابیت زیادی نزد گردشگران خارجی، به‌ویژه اسرائیلی‌ها دارد، به‌طوری که بسیاری از آنها در آن ساکن می‌شوند و فعالیت‌های قانون‌شکنانه می‌کنند. این رسانه در پایان می‌نویسد که نمایندگان پارلمان هند، حضور صهیونیست‌ها را تهدیدی برای امنیت ملی و تمامیت ارضی کشورشان می‌دانند.
کمپین جهانی "یک میلیون حجاب" در آمریکا

حمایت یک میلیون زن که بسیاری از آنها مسلمان نیز نیستند از یک زن شهیده عراقی در آمریکا به وسیله گروه‌های اسلام‌ستیز، باعث وحشت کشورهای غربی شده است. روزنامه انگلیسی دیلی‌میل اعلام کرد یک میلیون نفر از زنان سراسر جهان که بسیاری از آنها مسلمان هم نیستند، به عنوان بخشی از کمپین جهانی در اعتراض به قتل وحشیانه شیما العوادی، مهاجر عراقی ساکن کالیفرنیای آمریکا،َ به ارسال اینترنتی تصاویر محجبه خود در شبکه اجتماعی فیس بوک اقدام کردند تا بر حمایت خود از وی تاکید کرده باشند. از این کمپین با عنوان "یک میلیون حجاب" یاد شده است. اقدامات اسلام‌ستیزانه در کشورهای غربی باعث جلب توجه مسیحیان به اسلام شده و آنها می‌خواهند در مورد دینی که رسانه‌های غربی، آن را تروریست‌پرور معرفی می‌کنند، تحقیق نمایند. این تحقیقات، زمینه آشنایی آنها با اسلام را فراهم کرده و عملا بسیاری از آنها به اسلام گرویده‌اندو یا دیگر از اسلام تنفر ندارند.

سوریه، میزبان مخالفان آل سعود

دخالت‌های خاندان آل سعود در اوضاع داخلی سوریه با واکنش مقام‌های دمشق روبرو شد، به‌طوری که تصمیم به حمایت از مخالفان دیکتاتوری حاکم بر این کشور گرفته‌اند. سایت خبری سوری سیریابولتیک سوریه به نقل از منابع آگاه نوشت: «اقدام دولت سوریه برای میزبانی از مخالفان سعودی در رسانه‌های دولتی خود، مانند مصاحبه تلفنی با فواد ابراهیم، مخالف معروف سعودی نشانه امکان انتقال فعالیت‌های آنها از رسانه‌ها به خاک سوریه است.» این اقدام دولت سوریه باعث ترس و خشم زیادی در عربستان شده است. مسئولان عربستان به‌رغم این که خود هرگونه فعالیت سیاسی را در عربستان  غیرقانونی اعلام کرده‌ و با زندانیان بدرفتاری می‌کنند، به ابزاری برای اعمال فشار بر دمشق به بهانه نبود دموکراسی تبدیل شده‌اند.