اوضاع در فلسطین مظلوم در گفتگو با اسماعیل هنیه نخست وزیر منتخب فلسطین‏


مقدمه:
آقاى اسماعیل هنیه نخست وزیر منتخب دولت فلسطین متولد سال 1963 میلادى(1342 شمسى) و فارغ التحصیل دانشگاه اسلامى غزه است. وى طى چند نوبت مجموعاً بیش از 42 ماه در اسارت رژیم صهیونیستى زندانى بوده است و در سال 1992 میلادى به همراه شهید رنتیسى و بیش از چهارصد نفر از مجاهدان فلسطینى به مرج الزهور تبعید شد.
آقاى اسماعیل هنیه علاوه بر مسؤولیتهاى متعدد در دانشگاه اسلامى غزه، به عنوان یکى از شخصیتهاى کلیدى و عضو رهبرى سیاسى حماس، مسؤولیت دفتر شهید احمد یاسین را نیز به عهده داشته است. او در تاریخ 6 / 9 /2003 به همراه شیخ احمد یاسین مورد حمله تروریستى هواپیماى جنگى F61صهیونیستها قرار گرفت ولى به طور معجزه آسائى نجات یافت.
استاد اسماعیل هنیه پس از انتخابات مجلس قانونگذارى فلسطین که حماس به اکثریت قاطع کرسیها دست یافت به عنوان نخست وزیر دولت فلسطین برگزیده شد.
آقاى هنیه به عنوان یکى از چهره‏هاى محبوب و موقّر حماس داراى بینشى قوى و جامع و فکرى منسجم و بیانى جذاب مى‏باشد. مجالست با وى خستگى‏ناپذیر است، سخنانش منوّر به آیات قرآن کریم و احادیث نبوى است، او هر چند 43 سال بیشتر ندارد و رنج مجاهدتها و زندانهاو آزارهاى مستمر دشمن ظاهر او را ده سال بیشتر نشان مى‏دهد اما پختگى او بسى فراتر از سن اوست. متنى که تقدیم خوانندگان پاسدار اسلام مى‏شود خلاصه‏اى است از آنچه در یک نشست دوستانه چند ساعته مطرح گردید و تا آنجا که حافظه نویسنده یارى داد ترجمه و به تحریر در آمده است. چشم انداز وضعیت کلى فلسطین و رژیم اشغالگر فلسطین را چگونه مى‏بینید؟
* آنچه در مورد رژیم اشغالگر صهیونیستى مسلّم است این است که نسل اول که مؤسسین و پایه گذاران این رژیم بوده‏اند به پایان رسیده است و نسلى که بعد از آنها روى کار آمده‏اند هر یک بازنده عرصه مأموریت خود بوده‏اند صهیونیستها هم اکنون دچار ضعف رهبرى هستند و دوره افول و انفعال آنها فرا رسیده است. این در حالى است که اکنون ابتکار عمل در دست ملت فلسطین است. امروز علیرغم فشارهاى روزافزون بى نظیر آمریکا و غرب در همراهى با رژیم صهیونیستى، ملت فلسطین، تمام قامت در مقابل آنها ایستاده است و راه مقاومت را ادامه مى‏دهد. جنابعالى به فشارهاى روز افزون و بى نظیر دشمن صهیونیستى اشاره کردید البته همه از جنایتهاى بى شمار اسرائیل و حمایتهاى آمریکا و غرب از اسرائیل نسبت به ملت مظلوم فلسطین اطلاع دارند اما اطلاعات ما از بیرون صحنه است مایل هستیم جنابعالى که در درون صحنه بلکه در کانون و آماج این فشارها هستید ولو به طور اجمال این مطلب را بازگو نمائید.
* رژیم صهیونیستى همراه با حمایت بیدریغ آمریکا و غرب در سه عرصه سخت‏ترین فشارها را بر ملت فلسطین تحمیل کرده است.
اول محاصره اقتصادى و مالى‏

این که مى‏گویم بى‏نظیر براى این که در مورد عراق وقتى محاصره اقتصادى اعمال شد در کنار آن نفت در برابر غذا را گذاشتند ولى در مورد مردم فلسطین از همه جوانب راه‏ها را بسته‏اند اسرائیل 000/000/700 دلار حقوق فلسطینى‏ها را بلوکه کرده است حدود 500 میلیون دلار کالاهاى متعلق به مردم فلسطین را در بنادر توقیف کرده و از واردات و صادرات جلوگیرى مى‏کنند. فعالیتهاى بانکى را متوقف و حسابهاى فلسطینى‏ها را و همچنین راه‏هاى دیگران را از طریق بانکى بر ما بسته‏اند 3000 صیاد فلسطینى از صید کردن و ورود به دریا ممنوع شده و بى‏کارند، کارگاههاى تولیدى در اثر مجموعه این فشارها به تعطیلى کشیده شده است. و بیش از 100 هزار کارگر فلسطینى سالهاست که بیکارند. بخش زیادى از کارگران فلسطینى که محل کارشان در مناطق 1948 بوده است از ورود به آن مناطق ممنوع و بیکار شده‏اند، همه راهها را بسته‏اند و حتى راه رفح - مسیر اتصال به مصر - را بسته‏اند و معمولاً 20 روز این راه را مى‏بندند و گاهى یکى دو روز باز مى‏کنند و خلاصه از هر کارى که از طریق فشار اقتصادى فکر مى‏کنند مى‏تواند ملت فلسطین را از پا درآورد دریغ نکرده‏اند.
دوم محاصره سیاسى و خبرى‏

اسرائیل و حامیانش با همه توان تلاش مى‏کنند ملت فلسطین و دولت منتخب آنان را منزوى نشان بدهند. از شوراى امنیت و وتوهاى آمریکا گرفته تا کنفرانسهایى که به نام فلسطین برگزار مى‏کنند جملگى در غیاب ملت فلسطین و نمایندگان منتخب آن‏ها و در جهت حذف و به انزوا کشاندن دولت منتخب فلسطینى است.
سوم محاصره امنیتى و نظامى‏

دشمن صهیونیستى تهاجمات نظامى و تروریستى‏اش را به نقطه اوج رسانده است و سخت‏ترین و بى‏رحمانه‏ترین هجمه را نسبت به ملت و رهبران مقاومت به کار گرفته است با هواپیماهاى‏F61 آمریکایى پیوسته خانه‏ها و اشخاص را مورد هدف بمباران‏هاى وحشیانه قرار مى‏دهد. نمونه جنایتهاى هر روز صهیونیستها این که با یک شلیک 15 نفر از اعضاء یک خانواده را در یک لحظه قطعه قطعه کردند و فقط یک دختر چند ساله از مجموع آن خانواده زنده ماند و همگان فیلم این دختر بچه را که پیش چشمش شهادت تمام اعضاء خانواده‏اش را مشاهده کرده بود و ضجّه مى‏زد مشاهده کردید.
در اینجا آقاى اسماعیل هنیه فیلمبردارى که همراه هئیت فلسطینى حضور داشت را معرفى کرد که فیلم آن کودک و آن صحنه توسط او گرفته شده، فیلمى که توجه دنیا را به خود جلب کرد. دلیل اوجگیرى جنایات رژیم صهیونیستى به خصوص در سه زمینه‏اى که اشاره کردید و همچنین دستگیرى تعداد زیادى از اعضاء کابینه شما و اعضاى مجلس قانونگذارى فلسطین توسط صهیونیست‏ها چیست؟
* هدف رژیم صهیونیستى به زانو درآوردن ملت است، دشمن مى‏خواهد ملت فلسطین را از انتخابى که کرده است پشیمان کند، صهیونیست‏ها و حامیان آنها مى‏خواهند، دولت برخاسته از اراده ملت فلسطین را یا وادار به تسلیم کنند یا از صحنه خارج و آن را ساقط کنند. دشمن با همه توان و با استفاده از همه راه کارها تلاش مى‏کند که ما را وادار کند که رژیم غاصب را به رسمیت بشناسیم و بر آنچه گذشته است صحّه بگذاریم و روند سازشکارى را امضا کنیم و در غیر این صورت صحنه را به نفع آنان ترک گوئیم. این خواسته دشمن است که به طور مستقیم و غیر مستقیم و از طریق اعمال فشارهاى روزافزون در همه زمینه‏ها، مى‏خواهند بر ما تحمیل کنند. بحمد اللّه دولت منتخب ملت فلسطین تاکنون، راست قامت ومحکم در برابر این فشارها ایستاده است به نظر شما اوّلاً این فشارها آیا روى اراده ملت فلسطین اثر گذاشته است؟ ثانیاً آیا حماس و دولت منتخب ملت فلسطین در ادامه راه و در مقابل خواسته دشمنان چگونه عمل خواهد کرد؟
* در ارتباط با بخش اول سؤال باید بگویم ملت مقاوم و بیدار فلسطین با آگاهى کامل از استراتژى و خط مشى حماس و پیش بینى حاصل از تجربه و شناخت عمیق دشمن و رفتارها و عکس العمل‏هاى آن، چنین انتخابى را کرده است و نظر سنجیها هم نشان مى‏دهد که اگر مصمم‏تر از گذشته نشده باشند و اگر باورشان به درستى راه مقاومت بیشتر نشده باشد، همچون گذشته در این مسیر ایستاده‏اند و این فشارها و کشتارها نتوانسته است بر آنها تأثیر بگذارد. - در اثناء گفتگو گوشى تلفن به آقاى اسماعیل هنیه داده شد. از داخل فلسطین تماس گرفته بودند و تظاهرات گسترده مردم غزّه در حمایت از دولت آقاى اسماعیل هنیه و شخص ایشان را به وى گزارش دادند - .
در مورد بخش دوم سؤال باید به صراحت اعلام کنم که ما سوار بر تانک یا با کودتا و امثال آن این جایگاه را نگرفته‏ایم ما در مسیر مقاومتمان همواره آماده شهادت بوده‏ایم نه دنبال وزارت. همانطور که قبلاً اشاره کردم مردم آگاه و مقاوم فلسطین ما را بر اساس سیاست‏ها و برنامه هائى که اعلام کردیم، انتخاب کرده‏اند، بنابراین ما به هیچ وجه نمى‏توانیم به خواسته‏هاى دشمن پاسخ مثبت دهیم و بر خلاف اکثریتى که ما را انتخاب کرده‏اند یعنى به شعارها و راه و روش ما رأى داده‏اند، عمل کنیم و به مردممان پشت کنیم. ما چنین حقى را نداریم ما ملتزم به حقوق ملت فلسطین هستیم و در هیچ شرایطى از آن تنازل نمى‏کنیم. مقاومت را حق مشروع ملت فلسطین مى‏دانیم و هرگز بر ضد آن با دشمنان همکارى و همراهى نخواهیم کرد، بازهم تأکید مى‏کنم ما این راه را تا رسیدن به شهادت آغاز کرده‏ایم نه براى رسیدن به وزارت. امروز یکى از توطئه‏هاى شیطانى شیطان بزرگ و صهیونیست‏ها، ایجاد درگیریها و دامن زدن به اختلافات و بر افروختن آتش خانمانسوز جنگ‏هاى داخلى است در مورد فلسطین نیز همواره این دغدغه علاقمندان به فلسطین را نگران کرده است. لطفاً دیدگاه و نگاهتان را در این مورد بفرمائید.
* ما همیشه اعلام کرده‏ایم و تلاش کرده‏ایم که وحدت ملى حفظ شود و بار دیگر به اهمیت سرنوشت‏ساز این مسأله تأکید و التزام خودمان را به آن تکرار مى‏کنیم. نه فقط در مورد فلسطین که در همه جهان اسلام نسبت به این مسأله حساس هستیم و به توطئه‏هاى آمریکا و دشمنان در این زمینه توجه داریم نمونه آن تلاشى است که دشمنان اسلام در عراق، لبنان و... براى برافروختن جنگ شیعه و سنى به کار گرفته‏اند که باید با هوشیارى کامل همگى در حفظ وحدت ملى و خنثى کردن توطئه دشمنان تلاش کنیم.
در مورد فلسطین باید بگویم اولاً ملت فلسطین از آگاهى بالائى برخوردارند و همواره در این زمینه با حساسیت و هشیارى برخورد کرده‏اند. ما هم در دولت تمام تلاش خودمان را به کار گرفتیم تا حکومت وحدت ملى برقرار شود هنگام تشکیل دولت به همین منظور حاضر شدیم از 24 وزیر به 14 وزیر تا 9 وزیر تنازل کنیم ولى آنها همراهى نکردند، برخى به این گمان که این دولت چند ماه دیگر سقوط خواهد کرد و نباید در دولتى که خیلى زود دچار فشار و شکست خواهد شد شرکت کنند. عدّه‏اى زیر فشار آمریکا و ترس از این که نام آنها را در لیست تروریستها قرار دهند و بعضى هم به دلیل این که اکراه داشتند در چتر دولت حماس قرار گیرند و... از پذیرش مشارکت در دولت استنکاف ورزیدند ما هر کارى را که در توانمان بود براى حفظ وحدت ملى انجام داده‏ایم و همچنان خود را ملتزم به حفظ وحدت مى‏دانیم البته معلوم است تلاش براى حفظ وحدت ملى یک مسؤولیت مشترک است و مستلزم پذیرش و پایبندى طرف مقابل نیز مى‏باشد. با توجه به این که طرف مقابل شما اصل موجودیت اسرائیل را به رسمیت شناخته است شما چگونه مى‏توانید با آنها به وحدت برسید؟
* ما اگر به جاى این که نقاط افتراق را محور قرار دهیم، روى نقاط مشترک تکیه کنیم مى‏توانیم به وحدت برسیم نقطه افتراق ما با آنها در استراتژى ماست که کلیّت رژیم صهیونیستى غاصب را نفى و خواستار آزادى کل فلسطین هستیم و روشن است که اگر مثلاً مالکیت دزد را بر مال سرقت شده بپذیریم و به رسمیت بشناسیم به مالک آن خیانت کرده و چه بسا راه احقاق حق بسته شود اما نقطه اشتراک ما در مورد سرزمین‏هاى 1967 است که روى آن مى‏توانیم به صورت تاکتیکى وحدت برقرار کنیم. بنابراین ضمن این که ما از استراتژى اصلى خود عقب نشینى نخواهیم کرد آزادى مناطق 67 مى‏تواند محورى براى مشارکت، وحدت و همراهى ما قرار گیرد. جنابعالى به شایستگى از ضرورت وحدت و مواجهه جدى با توطئه آمریکا براى ایجاد تفرقه و جنگ‏هاى داخلى صحبت کردید و با صراحت نگرانى خود را از جنگ شیعه و سنى در عراق و لبنان و... ابراز کردید در اینجا، با اجازه شما مى‏خواهیم بدون مجامله سؤالى را مطرح کنیم و جواب روشنى را بشنویم. همه مى‏دانیم که القاعده و گروه الزرقاوى در عراق در واقع از عوامل اصلى ایجاد فتنه مذهبى و کشتار شیعیان هستند و روى دیگر سکه آنها موجه ساختن استمرار اشغالگرى آمریکا در عراق بوده است با این حال شایعه حمایت و تجلیل از زرقاوى بعد از کشته شدن او از سوى حماس تعجب ناباورانه شیعیان را برانگیخت آیا توضیحى براى این قضیه دارید؟
* سیاست روشن حماس و دولت منتخب عدم دخالت در امور داخلى دیگر کشورهاست. با این حال هیچگاه از توطئه‏ها و فشارهاى آمریکا علیه ایران، لبنان، عراق و... غافل نیستیم. چرا که حفظ قدرت و وحدت آنها براى ما هم بسیار مهم است، در مورد حمایت یا تجلیل از زرقاوى با قاطعیت مى‏گویم به هیچ‏وجه و از سوى هیچ فرد یا گروه وابسته به حماس هیچگونه اطلاعیه‏اى صادر نشده است، امّا آنچه به نام حماس و حتى تحت عنوان گردانهاى عزالدین قسام منتشر شد از سوى دشمنان ما تهیه و پخش شد آنها که این اطلاعیه‏ها را به نام حماس جعل کردند را مى‏شناسیم ولى در شرائط حاضر نمى‏توانیم آنها را افشاء کنیم. هدف آنها از این کار این بود که حماس را با القاعده مرتبط جلوه بدهند و براى ما مشکل ایجاد کنند. ارزیابى جنابعالى از سفر به ایران چگونه است؟ آیا اولین بار است که به ایران مى‏آیید؟
* اولین بار است که به ایران سفر کرده‏ام البته قبل از ایران از قطر و بحرین و سوریه نیز دیدار داشتم و با مسؤولان عالیرتبه این کشورها ملاقاتهاى خوبى داشتم و نتایج ارزشمندى هم به نفع ملت فلسطین حاصل شد، اما بیشترین امیدها و آرزوهاى ما روى ایران متمرکز است ایران کشورى بزرگ با ملّتى بزرگ مى‏باشد همه چیز برایم در این سفر جالب و ارزشمند بود. ملاقات بسیار گرم و صمیمانه با رهبر معظم انقلاب اسلامى نقطه اوج دلگرمى ما در این سفر بود. استقبال بسیار ارزشمند رئیس جمهور محترم. رئیس تشخیص مصلحت نظام، معاون اول رئیس جمهور، رئیس مجلس شوراى اسلامى، وزیر خارجه و دیگر مسؤولان عالیرتبه همگى مایه امیدوارى و نوید بخش بود، همانطورى بود که از جمهورى اسلامى ایران یعنى کشور امام خمینى و کانون انقلاب اسلامى انتظار مى‏رفت.
ملت فلسطین همواره دوستدار جمهورى اسلامى و سپاسگزار حمایتهاى بى‏دریغ دولت و ملت ایران بوده است. این همه به برکت رهبرى‏هاى حضرت امام خمینى است که از دهها سال پیش مسأله فلسطین را در رأس مسائل جهان اسلام و روز قدس را روز اسلام اعلام کرد. امروز با اسلامى شدن مسأله فلسطین و مقاومت و بیدارى شگفت‏انگیز ملت فلسطین و پشتیبانى مسلمانان، دوره شکوفائى و پیروزى‏هاى پى در پى در جبهه اسلام و شکست‏هاى مکرر آمریکا و صهیونیست‏ها فرا رسیده است، پایدارى پیروزمندانه ملت فلسطین و شکل‏گیرى دولت منتخب، شکست مفتضحانه اسرائیل از حزب اللّه لبنان، شکست آمریکا در عراق و دیگر تحولات کوچک و بزرگ در سطح منطقه و جهان و ناتوانى آمریکا در مسدود کردن راه پیشرفت‏هاى علمى و تکنولوژیکى ایران همه و همه نشان از فرا رسیدن دوران افول دشمنان اسلام و ادامه پیروزى‏ها و پیشرفت‏هاى جهان اسلام در سطح کلان و افول ستاره داود در سرزمین مقدّس فلسطین و درخشش پیروزمندانه ملت فلسطین در راه آزادسازى کل فلسطین دارد.

پاورقی ها: