تحریریه در سوگدر آخرین مراحل تکمیل مجله جهت چاپ و انتشار، هاتف از رحلت نویسنده‏اى توانا، روحانى وارسته و انسانى متواضع به دیار باقى خبر داد. حجةالاسلام و المسلمین محمد ملامحمدى مشهور به محمدى اشتهاردى در 62 سال عمر پر برکت خویش به تألیف بیش از 150 جلد کتاب در تفسیر، تاریخ اسلام، زندگى اهل بیت عصمت و طهارت(ع) و موضوعات فرهنگى، اخلاقى همت گماشت و در راه اعتلاى اسلام از هیچ کوششى دریغ نورزید.
استاد محمدى اشتهاردى در تألیف گروهى 27 جلد «تفسیر نمونه» نقش ویژه و برجسته‏اى ایفا نمود و بر تحریر کتاب «تفسیر پیام قرآن» اقدام شایسته کرد.
آثار فرهنگى و اخلاقى آن متفکر دینى موجب رهیافت بسیارى از جوانان در مسیر هدایت و بازیابى عقیدتى، پالایش فکرى و زدودن آلایش خرافى از اذهان جماعت مسلمین گردیده است.
محصولات و آفرینشهاى دینى، متقن و تحقیقات و پژوهشهاى ارزشمند ایشان در تحکیم تاریخ تشیع و ترویج فقه جعفرى از آثار ماندگار و مورد استفاده همیشگى است.
با همه سابقه طولانى این نویسنده پرتوان در تحریر مقالات و کتب مختلف و همکارى پیوسته با مراکز و مؤسسات فرهنگى و پژوهش، مطبوعات نام بلند آوازه، دیده و شنیده نشده است که کمترین انتظار و توقع مادى و دنیایى طلب نموده باشد چرا که او هدفى والاتر و ارزشمندتر را دنبال مى‏کرده است و به فکر انجام رسالت دینى و تکلیف اجتماعى خود بوده و از انجام این فعالیت و تلاش و کوشش فکرى و اسلامى لذت مى‏برد.
این نویسنده توانا و پرکار با ویژگى‏هاى شخصیتى و سجایاى اخلاقى فراوان، در وصف نیاید و در این صفحات نگنجد. امّا به مصداق این مثل معروف که «آب دریا را اگر نتوان کشید * هم به قدر تشنگى بتوان چشید» به چند مورد که خود از نزدیک شاهد آن بوده‏ایم اشاره مى‏شود.

* همکارى مستمر، منظم و متنوع ایشان گویاى تواضع تعهد،دلسوزى و علاقه وافر آن اندیشمند به ترویج و تبلیغ اسلام و فقه جعفرى و تشیع علوى است.
با توجه به سابقه ممتد و دیرین همکارى آن زنده یاد با مجله پاسدار اسلام حتى یک‏بار نه در اصل حق تألیف که امرى معمول و مرسوم در فرهنگ مطبوعاتى و بین اصحاب قلم است و نه در میزان و نوع پرداخت آن سخنى به میان نیاورد.
در طول مدت همکارى آن جنت مکان با مجله حتى در زمان بیمارى هیچ پیش نیامد که تأخیر در تألیف و ارائه مقاله رخ دهد. یکى از منظم‏ترین و منضبطترین نویسندگان بودند که بنابر مصوبات هیأت تحریریه و آنچه که از نظر موضوعى سازماندهى و تقسیم کار مى‏شد مقاله را به هنگام و در موعد مقرر ارائه مى‏نمود تا در انتشار به موقع مجله خللى وارد نشود. هرچند داراى ویژگى‏ها و خصلتهاى ستودنى زیادى بودند لیکن نظم در امور و اقدام به موقع ایشان در هر امرى ستودنى و برجسته‏تر مى‏نمود.
* در دوره نسبتاً طولانى که درگیر ستیز و مبارزه با بیمارى بودند و جهت درمان ناگزیر از رفت و آمد و ادامه درمان در مراکز درمانى مختلف بودند هیچکس به یاد ندارد اشاره‏اى به نیازها و استمداد نموده باشد.
با اینکه محبوب همه بود و دولتمردان بسیارى از مسؤولین کشورى از ارادتمندانش بودند و هر یک با افتخار کمر به خدمت ایشان مى‏بستند و منتظر اشاره‏اى جهت اجابت تقاضایش بودند لیکن حتى در مدتى که در بیمارستان شهید مصطفى خمینى و... بسترى بودند و عزیزى از مدیران کشورى که دستوراتش در آنجا نافذ و خواسته‏اش قرین اجابت بود هرچه اصرار کرد تا اقدامى در این امور نماید مورد قبولش واقع نشد و همچون سایر مراجعه‏کنندگان و دیگر بیماران که تحت درمان بودند عمل نمود. بلندى روح و مناعت طبع این روحانى وارسته و مخلص و متخلق به اخلاق و ادب دینى و نویسنده صاحب نام، تواضع و فروتنى‏اش در برخوردهاى اجتماعى، قناعت و کم توقعى‏اش در امور دنیوى و مادى از او شخصیتى کم‏نظیر و انسانى محجوب و محبوب ساخته بود.
نه خدمت در انبوه تألیف و تصنیف و نه اخلاص در تلاش و عمل و نه شهرت او را مغرور نساخت و هیچ تغییرى در برخورد و رفتار متواضعانه‏اش را سبب نشد.
مجله پاسدار اسلام افتخار داشت از قلم ایشان به منظور تبلیغ و ترویج و گسترش اسلام به عنوان بسترى براى اشاعه و نشر آثارش استفاده نماید. فقدان این عالم روحانى و عارف صمدانى ضایعه‏اى اسفناک براى جامعه اسلامى و خسارتى جبران‏ناپذیر براى اصحاب مطبوعات مخصوصاً مجله پاسدار اسلام است.
از توصیف فضائل آن فقید سعید همین بس که در بستر بیمارى که بانگ رحیل به گوش جانش مى‏رسید و در آخرین دقایق عمر پر برکت و قرین موقعیتش باز هم به فکر تأمین مقاله ویژه سال پیامبر اعظم(ع) و غدیر بوده و به آقازاده‏اش سفارش کرده بود که مقاله‏اى در این خصوص براى پاسدار اسلام قلمى کرده‏ام آن را برسانید. این آخرین نوشته ایشان است که به دست رسید تا مصداق همراهى ایشان تا آخر عمر با پاسدار اسلام باشد.
وظیفه مى‏دانیم از مقام شامخ این شخصیت برجسته فرهنگى و روحانى تجلیل نموده و ارتحال آن بزرگ مرد را به خاندان معظمش تسلیت گفته و خود را در غم این فقدان، سهیم و شریک بدانیم.
روحش شاد و یادش جاودانه باد.

پاورقی ها: