مصاحبه با حجةالاسلام سید حسن نصرالله‏


عضو بلندپایه شوراى مرکزى حزب اللّه لبنان مقدمه:
در طول سالهاى گذشته مصاحبه‏هاى متعددى از مجاهد بزرگ جهان اسلام حضرت حجةالاسلام و المسلمین سید حسن نصر اللّه بالخصوص در دهه 60 تقدیم امت پاسدار اسلام گردید با عنایت به رویدادهاى اخیر و توجه جهانیان به مسایل لبنان و نقش حزب اللّه و رهبرى آن در این مسائل قسمتى از مصاحبه‏اى را که مجله پاسدار اسلام در فروردین 1367 با رهبر حزب اللّه که آن زمان جوانى مجاهد و عضو شوراى مرکزى حزب اللّه بود انجام داده بود تقدیم امّت حزب اللّه مى‏کنیم تا معلوم شود کسى که مقلّد امام و پیرو خطّ رهبرى باشد طول زمان و حوادث و مشکلات و توطئه‏هاى گوناگون ذرّه‏اى در ثبات عقیده، خطّ مشى و اراده مستحکم آن خلل ایجاد نمى‏کند و مواضعى را که حزب اللّه در بَدوِ تشکیل اعلان نموده اکنون هم پس از بیست و دو سال همان مواضع اعلام و پیگیرى مى‏شود.
جناب حجةالاسلام سید حسن نصراللّه از چهره‏هاى درخشان تقوى و جهاد و مبارزه در لبنان و یکى از مسؤولین بلندپایه و بنیانگذاران حزب اللّه لبنان مى‏باشد. او در سال 1960 میلادى(1338 ه.ش) در یکى از روستاهاى جبل عامل و در خانواده‏اى نجیب و مستضعف به دنیا آمد در مدارس لبنان تا مرحله ماقبل دیپلم تحصیل کرد و سپس در سال 1976 میلادى براى تحصیل در مکتب امیرالمؤمنین علیه السلام رهسپار نجف اشرف شد و بى وقفه به درس و بحث ادامه داد. پس از گذشت یکسال و سه ماه همراه با عدّه‏اى از طلاب علوم دینى لبنانى، به اتهام فعالیت علیه حزب صهیونیستى بعثى، از عراق اخراج و به لبنان بازگشت. وى ضمن فعالیت در مسائل سیاسى و اجتماعى، همچنان تحصیلات دینى خود را در لبنان ادامه مى‏داد تا اینکه مرحله «سطح» را گذراند، سپس نزد بعضى از علماى بزرگ آن دیار به درس خارج پرداخت ولى دیرى نپائید که یورش وحشیانه دشمن صهیونیستى به لبنان در سال 1982 آغاز شد و نیروهاى اسلام به منطقه جبل عامل روانه شدند، در این میان آقاى نصراللّه دریافت که امروز روز جهاد و مبارزه است و باید در صف مبارزین و مجاهدین فى سبیل اللّه سلاح بدست بگیرد و با دشمنان به پیکار بپردازد، از این روى، خود را به نیروهاى مسلّح مسلمان رساند و در گردانهاى آموزشى به آموختن روشهاى نوین مبارزه پرداخت و همانجا بود که همراه با دیگر یاران خود، صفوف بهم پیوسته حزب اللّه لبنان را تشکیل دادند و تا امروز افتخار خدمت به این عزیزان را در صفوف مختلف نبرد بعهده دارد. خدایش توفیق دهد که همراه با رزمندگان مسلمان لبنانى به پیروزى نهایى دست یافته و حکومت اسلامى را در لبنان تشکیل دهند ان شاء اللّه.
مجله پاسدار اسلام که افتخار معرّفى این چهره‏هاى تابناک پیرو خط مقدّس رهبرى انقلاب را در خطّه‏هاى گوناگون اسلامى دارد این بار پاى صحبت این پیکارگر حق جوى و این روحانى دلسوخته لبنان مى‏نشیند تا از زبان وى حزب اللّه را به ملت شهیدپرور ایران بشناساند: شناسنامه حزب اللّه لبنان‏ - لطفاً نمودارى از چهره حزب اللّه در لبنان را ترسیم کنید؟
* بسم اللّه الرحمن الرحیم. با سلام و درود بر امام مسلمین و رهبر مستضعفین حضرت امام خمینى ارواحنا فداه و با سلام و تحیت بر شهداى اسلام.
حزب اللّه لبنان عبارت از یک جریان انقلابى مسلمان است که متعهد به خط امام و رهبرى آن حضرت است و در این چارچوب، حزب اللّه لبنان بر تمام افرادى که داراى چنین آرمانى باشند اطلاق مى‏شود خواه ضمن تشکیلات معینى باشند و خواه خارج از تشکیلات باشند. ولى به طور کلّى نخستین بارى که اسم حزب اللّه به عنوان یک حرکت اسلامى بر سر زبانها آمد،؟ موقعى بود که تجاوز رسمى اسرائیل به لبنان در سال 1982 آغاز شد و نیروهاى صهیونیستى قسمت گسترده‏اى از سرزمین‏هاى لبنان را اشغال کردند و مقاومت فلسطینى شکست خورد و از لبنان رانده شد و بسیارى از احزاب و گروه‏هاى سیاسى که دم از ملّیت و پیشرفت مى‏زدند و شعارهاى دروغین مبارزه با اسرائیل را سر مى‏دادند، شکست خوردند، و مردم محروم لبنان در چنین جوّ وحشتزائى احساس یأس و نومیدى کرده و چنین پنداشتند که جز یک قدرت و آن هم قدرت اسرائیل، هیچ نیرویى در لبنان وجود ندارد و در برابر ماشین نظامى اسرائیل ناچار سر تسلیم فرود آوردند و معتقد شدند که لبنان جزیى از کشور صهیونیستى شده و هرگز توان رهایى از آن را ندارد.
من آن روزهاى سخت و دشوار را به یاد مى‏آورم، همان روزها که نیروهاى انقلاب اسلامى از طریق سوریه وارد لبنان شدند،لبنانى که در حال سقوط کامل بدست صهیونیست‏ها بود. در آن دوران سخت و حسّاس تنها یک نیرو وجود داشت که عزم جدى و مبارزه و نبرد با دشمن صهیونیستى را داشت و این نیروى جدید، همان مؤمنین متعهد و پیرو خط امام بودند که در آن وقت عددشان بسیار کم بود ولى با مرور ایّام و بدست آوردن پیروزیهاى چشمگیر بر عددشان افزوده شد تا آنجا که توانستند هیبت آمریکا و اسرائیل را بشکنند و معنویّت و اعتماد به نفس مردم را به آنان بازگردانند و دشمن تا دندان مسلّح را مجبور به فرار از لبنان کنند و آن را به شکستى مفتضحانه وادارند.
و همچنان این حرکت انقلابى و اسلامى گسترش یافت و نیرومند شد تا به وضعیت فعلى رسید که دشمنان براى آن حسابها باز کرده‏اند و براى امروز منطقه و آینده سیاسى آن، آن را از یاد نمى‏برند بویژه آمریکا که تمام منافع خود را در لبنان از دست داده و اسرائیل که مواجه با قدرتى نیرومند شده است که امنیّت و وجودش را به خطر انداخته است.
بنابراین، حزب اللّه لبنان عبارت از تمام مؤمنین و متعهدین لبنانى است که خط امام را براى خود برگزیده و رهبرى حضرتش را با جان و دل پذیرا شده و دستوراتش را بى‏چون و چرا اطاعت مى‏کنند، از هر گروه و طایفه‏اى که باشند، چرا که هر کس خط امام را قبول داشته باشد و از آن تبعیت کند، ما او را حزب اللّه مى‏دانیم. اهداف حزب اللّه لبنان‏ - اهداف حزب اللّه لبنان در تشکلى که به خود گرفته و در آینده چه خواهد بود؟
* همانگونه که عرض کردیم، اولین تشکل حزب اللّه از آنجا آغاز شد که نیروهاى اسرائیلى به لبنان یورش برد و قصد اشغال آن را داشت و در این راستا نیروهاى آمریکایى، فرانسوى، انگلیسى، ایتالیایى و ارتش لبنان که وابسته به رژیم کافر فالانژ است، در کنار آن، وارد جنگ با مسلمانان محروم شدند. در برابر این نیروى نظامى گسترده که لبنان را احاطه کرده بود، حزب اللّه براى نبرد بى‏امان با آنها سربلند کرد و اولین هدفش اخراج دشمن و آزادسازى سرزمین لبنان و رهانیدن ملت از چنگال خون آشامان بود که بحمداللّه با مقاومتى دلیرانه، پیروزیهاى بزرگى را - همانگونه که خود شاهد بوده و هستید - بدست آورد. ولى اگر اهداف حزب اللّه لبنان را به صورتى روشن‏تر و دقیق‏تر بخواهیم بیان کنیم باید بگوئیم:
حزب اللّه لبنان خود را جزئى تفکیک‏ناپذیر از انقلاب اسلامى ایران مى‏داند و در نتیجه آرمانهایش، همان آرمان‏هاى انقلاب اسلامى است.
حزب اللّه لبنان خود را هرگز از انقلاب اسلامى جدا نمى‏داند، او این راه را براى خود برگزیده و همان شعارها و اهداف و افکار را بازگو و تکرار مى‏کند و همان خط سیاسى را دنبال مى‏کند، دشمن دشمنان انقلاب اسلامى و دوست یاران آن است، حزب اللّه لبنان قطعه‏اى از انقلاب اسلامى ایران است که در سرزمینى به نام لبنان به سر مى‏برد. اهداف درازمدت‏
و اما اهداف داز مدت ما، همانگونه که از بیانات امام استفاده مى‏شود، عبارت است از: شکستن هیبت مستکبران و قطع امید آنان از دخالت در کشورهاى مسلمین و رهانیدن مستضعفین از چنگال جهانخواران.
و در محدوده لبنان، هدف حزب اللّه آزادسازى این سرزمین از نفوذ استعمارگران است که این نفوذ شکلهاى گوناگونى به خود گرفته چه در جهت استعمار سیاسى و اجتماعى و چه در جهت استعمار اقتصادى و یا فرهنگى و حتى نظامى، و تلاش براى سرنگونى رژیم کنونى حاکم بر لبنان چرا که رژیمى است کافر و متجاوز و ظالم.
از اهداف اصلى حزب اللّه نیز، مبارزه و پیکار با اسرائیل است بلکه این بارزترین اهداف است که حزب اللّه لبنان شعار مبارزه بى امان تا نابودى اسرائیل و صهیونیست‏ها را همواره بلند کرده و معتقد نیست که فقط اسرائیل را از سرزمین‏هاى لبنانى طرد کند بلکه همانگونه که امام فرموده است باید اسرائیل را از عالم وجود خارج سازد و لذا یک نیروى مقاومت نیرومند و شجاع اسلامى ایجاد کرد که در رسانه‏هاى گروهى جهانى به نام «مقاومت اسلامى حزب اللّه» معروف شده است. و شعارهایى که حزب اللّه لبنان براى رسیدن به این هدف مى‏دهد عبارتند از: «حربا حرباً حتى النّصر - زحفاً زحفاً نحو القدس» جنگ جنگ تا پیروزى و همه با هم پیش به سوى قدس.
بنابراین، پیشروى به سوى قدس نیز یکى از اهداف بزرگ و اصلى حزب اللّه لبنان است و یکى دیگر از آرمانهاى ما تلاش براى پدید آوردن و ساختن جامعه‏اى صددرصد اسلامى و مبتنى بر وحدت حقیقى میان شیعه و سنى و کوشش دسته جمعى براى برپائى حکومتى اسلامى است که در سایه آن تمام اقشار ملت به استقلال و آزادى بر سند و از حقوقى متساوى برخوردار گردند.
هدف دیگر ما این است که افکار و شعارهاى امام و خط امام را به منطقه و دنیاى عرب منتقل سازیم چرا که ما به زبان عربى سخن مى‏گوئیم و مى‏توانیم در بین اعراب تأثیر بسزائى بگذاریم و تجربه انقلاب اسلامى را به سایر ملّتهاى عرب منتقل سازیم. دستاوردهاى حزب اللّه‏ - با عرض معذرت بفرمائید که تا چه اندازه به این اهداف نائل آمده‏اید؟
* حزب اللّه تا کنون به دست آوردهاى مهمى دست یافته است که برخى از آنها را مى‏توانیم یادآور شویم:
اولاً: در سال 1982 که اسرائیل به لبنان تجاوز کرد، سه هدف عمده داشت:
1- بیرون راندن مقاومت فلسطینى از لبنان.
2- برپائى حکومت مرکزى نیرومندى در لبنان که در خط اسرائیل باشد و یک قرارداد مانند قرارداد ننگین «کمپ دیوید» با اسرائیل امضاء کند که در حقیقت «امین جمیل» چنین قراردادى را تحت نام «قرارداد 17 ایّار» امضاء کرد.
3- به نابودى کشاندن حرکت اسلامى در لبنان. چرا که پیش تهاجم اسرائیل، روشن بود که لبنان بیشتر از سایر نقاط جهان وابسته به انقلاب اسلامى و رهبرى امام خمینى است و لذا خواستند این حرکت را در نطفه خفه کنند پیش از آنکه خطرى جدّى براى آنان در برداشته باشد و آینده سیاسى منطقه را بهم بریزد.
این اهداف سه گانه بود که اسرائیل را وادار به یورش و تهاجم مسلّحانه نمود و نیروهاى چند ملّیتى نیز به لبنان راه یافتند تا خانواده «جمیل» را که سرسپرده و وابسته به دشمنان بود بر لبنان حاکم سازند و بدینسان «بشر جمیل» و پس از او، «امین جمیل» را به حکومت رساندند، و امین جمیل اهداف دشمنان را یکى پس از دیگرى محقق مى‏ساخت، از اول با اسرائیل قرارداد 17 ایّار را امضاء کرد و سپس فلسطینیان را بیرون راند. اینجا بود که حزب اللّه لبنان با شعارهاى سیاسى اسلامى روشن خویش وارد میدان کارزار شد و عملیات شهادت طلبانه بزرگى را آغاز کرد که در نتیجه یک مقاومت نوین پایه‏گذارى شد که با اسرائیل کارزار مى‏کرد و امنیتش را به خطر مى‏انداخت و اینجا بود که اسرائیل و اربابانش اعتراف کردند که در هجوم سال 1982 اشتباه بزرگى مرتکب شده‏اند. چرا؟ براى اینکه مقاومت فلسطینى که در لبنان بسر مى‏برد آماده بود که با اسرائیل قرارداد ببندد و در یک کنفراس بین المللى آن را به رسمیت بشناسد و تنها به یک بخش که بر روى آن دولت فلسطینى را تأسیس نماید، بسنده نماید و سایر قسمتهاى فلسطینى همچنان تحت نفوذ اسرائیل باقى باشد. اینها دیدند که اشتباه کرده‏اند زیرا مقاومت فلسطینى را بیرون راندند و به جاى آن مقاومتى دیگر پدید آمد با مقاومتى اسلامى که هرگز حاضر نیست کوچکترین امتیازى به اسرائیل بدهد و آرمانش جنگ و نبرد با اسرائیل تا آزادسازى قدس است. این بزرگترین دستاورد حزب اللّه بود که نقشه اسرائیل را نقش برآب کرد و آن را گرفتار جنگى مستمر و شدید نمود.
ثانیاً: آمریکا و اسرائیل همراه با نیروهاى چند ملیتى آمدند که حکومت خاندان «جمیل» را تثبیت سازند و نیرو بخشند ولى عملیات شهادت طلبانه حزب اللّه که نیروهاى «مارینز» و نیروهاى فرانسوى را هدف قرار داده بود و بسیارى از نیروهاى چند ملیتى را از لبنان اخراج نمود، و همچنین عملیاتى که علیه نیروهاى اسرائیلى متجاوز برپا شد، خاندان «جمیل» را تضعیف و رژیم لبنان را به فلاکت کشاند تا آنجا که قرارداد صلح با اسرائیل خودبخود سقوط کرد چرا که رژیم لبنان که آن را امضاء کرده بود، خود قادر بر کنترل اوضاع در لبنان نبود.
ثالثاً: اسرائیل که با هجوم به لبنان قصد داشت حکومت اسلامى را در نطفه خفه کند نه تنها به این هدفش نرسید بلکه حرکت اسلامى با تشکل و انسجام بیشترى براى مقابله با اسرائیل، توان و نیرو گرفت، اضافه بر این که نیروهایى از پاسداران انقلاب اسلامى و مردم حزب اللهى لبنان در این تشکّل جدید وارد شدند و حرکت اسلامى را رشدى فزون از حد بخشیدند تا جائى که دنیاى استکبارى در برابر این حرکت هماهنگ و گسترده اسلامى به وحشت افتاده و سردرگم شده است و لذا بنظر ما - همانگونه که امام مى‏فرمایند - در این تهاجم اسرائیلى، الطاف خفیّه‏اى براى ما نهفته شده بود، چنانکه جنگ دشمن بعثى با ایران اسلامى نیز خیر زیادى دربر داشت و لذا امام فرمود: «الخیر فیما وقع»، ما هم مى‏گوئیم: «الخیر فیما وقع».
رابعاً: ما توانستیم هیبت آمریکائى‏ها را بشکنیم و به ملتمان و دنیا ثابت کنیم که نباید در برابر قدرت پوشالى آمریکا خاضع باشند، و آمریکایى که گمان مى‏کردند، شکست نمى‏خورد، ثابت کردیم که ناتوان است و شکست مى‏خورد و براى مؤمنین در لبنان بلکه تمام مسلمانان ثابت شد این سخن بزرگ که امام مى‏فرماید: «آمریکا هیچ غلطى نمى‏تواند بکند»، و این دستاوردى مهم بود که توانست منافع آمریکا را در لبنان به خطر انداخته و یا به تعطیل کشاند و لبنان بحمد اللّه مقبره‏اى براى مستشاران و جاسوسان آمریکائى شد که به هیچ وجه در آن، احساس امنیت نمى‏کنند.
دستاورد دیگرى که به آن رسیدیم این است که بیشتر مردم لبنان با اختلاف گروه‏ها و عقایدشان، به این مطلب رسیدند که باید رژیم موجود در لبنان سقوط کند، و گرچه در جایگزینى آن اختلاف نظر دارند اما بر این عقیده توافق دارند که نظام کنونى موجود در لبنان باید سرنگون شود، هرچند ما معتقدیم که هیچ جایگزینى جز نظام اسلامى را قبول نداریم و امیدواریم این فرهنگ در میان امّت مسلمان لبنان جا افتد، و حزب اللّه لبنان در این راستا از هر تلاشى فروگذار نخواهد بود که در کنار برنامه‏هاى جهادگرانه و نبردهاى مسلحانه، کارهاى تبلیغاتى و فرهنگى گسترده‏اى را انشاء اللّه انجام دهد.
در هر صورت، خداى را سپاس مى‏گوئیم که حزب اللّه هرگز از خط صحیح اسلام و امام منحرف نشده و براى حفظ وحدت تلاش فراوان داشته و با وجود جنگها و فتنه‏هاى داخلى که توسط توطئه گران برافروخته شده، در هیچ یک از این فتنه‏ها دخالت نداشته و تمام توان خود را براى مبارزه اصلى با اسرائیل صرف خواهد کرد و همواره از گروه‏هاى متخاصم مسلمان - از امل گرفته تا فلسطینیان - خواسته است که به جنگهاى بى‏فایده خود پایان دهند و نیروهاى خود را براى مبارزه با اسرائیل نگهدارند.
و خداى را شکر که توانستیم با بسیج عمومى نیروهاى مسلمان، مقاومت اسلامى خود را منحصر به مناطق مرزى با اسرائیل ننمائیم بلکه جنگ با اسرائیل را هدف تمام مسلمانان لبنان قرار داده‏ایم و اکنون تمام شهرها و مناطق لبنان درگیر جنگى بى امان با اسرائیل هستند و مقاومت منحصر به شیعیان نیست بلکه بحمد اللّه برادران اهل سنّت نیز دوش بدوش شیعیان در این نبرد مقدّس سهیم هستند. برنامه‏هاى آینده‏ - برنامه‏هاى آینده حزب اللّه لبنان چه مى‏باشد؟
* اهداف ما برنامه‏هاى آینده‏مان را ترسیم مى‏کند:
1- نخستین برنامه ما این است که در تقویت بنیه نظامى مقاومت اسلامى بیفزائیم و از امکانات انسانى و تسلیحاتى بیشترى برخوردار گردیم و با سایر مسلمین - غیر از لبنانى‏ها - نیز به توافق برسیم که بنحوى در این مقاومت اسلامى همکارى نمایند، چرا که مهمترین آرمان ما نابودى اسرائیل است و این مسؤولیت تمام مسلمانان جهان است، و چنین برنامه‏اى بى‏گمان نیاز به تبلیغات بیشتر و تمرینات نظامى افزونتر و تهیّه عِدّه و عُدّه دارد که به این خاطر برنامه ریزى‏هایى شده است.
2- تلاش براى بالا بردن سطح فرهنگ اسلامى مردم و تبلیغات بى‏وقفه در این راستا. ما باید مفاهیم عالیه اسلام را به تمام مردم لبنان برسانیم و بفهمانیم و مستضعفین را دعوت به قیام و شورش علیه مستکبرین و جنایتکاران بنمائیم و دست دشمنان را قطع سازیم و رهبرى جهانى امام امّت را تثبیت کنیم.
3- نهادهاى اسلامى را در لبنان برقرار سازیم که در آینده جایگزین نهادهاى طاغوتى و پلید رژیم کافر لبنان باشند، و این نهادها بتوانند خدمات واقعى خود را به مسلمانان و مستضعفین لبنان ارائه نمایند.
4- همانگونه که اطلاع دارید اکنون مشکل بزرگ اقتصادى که توسط آمریکا و اسرائیل طرح ریزى شده گریبانگیر ملت محروم لبنان گشته است تا اینکه از راه به گرسنگى کشاندن و تحت فشار اقتصادى قرار دادن مردم، آنان را از اهداف حق طلبانه خود دور ساخته و از انقلاب اسلامى ایران و رهبرى معظم آن منزجر نمایند. ما باید این مشکل اقتصادى، اجتماعى را با برنامه‏ریزى دقیق، از بین ببریم که باید عرض کنم: در چارچوب این آرمان، خدمات فراوانى داشته‏ایم که البته سهم مهم آن را جمهورى اسلامى ایفا نموده است.
جمهورى اسلامى با یک طرح ضربتى، کمکهاى شایان تقدیرى انجام داده که تا اندازه‏اى وضعیت اجتماعى موجود را بهبود بخشیده است، از جمله کمک‏هاى ضربتى اینکه 113000 دانش‏آموز را روانه مدارس کرده، در حالى که وضع مادّى آنها چنین اقتضایى را نداشت بویژه این که بیشتر مدارس لبنان، ملّى و خصوصى است و براى تحصیل دانش‏آموزان، مبالغ نسبتاً زیادى تقاضا مى‏کنند. و در این راستا نیز 2500 دانشجو را روانه دانشگاه‏هاى کشور کرده است.
امسال سرماى شدیدى لبنان را فرا گرفته بود و هزینه تهیه مواد سوختى خیلى بالا بود که از عهده خانواده‏هاى مستضعف خارج بود و مى‏توان گفت: کمک‏هاى جمهورى اسلامى در این زمینه، نیاز سوختى تمام خانواده‏هاى مستضعف در مناطق سرد لبنان را برآورد و مواد سوختى را به رایگان در اختیار آنها قرار داد.
همین امسال سیل، مناطق زیادى از «بقاع» لبنان را فرا گرفته و ضررهاى فراوانى وارد آورده بود که کمکهاى بى‏شائبه جمهورى اسلامى، ضررهاى وارده بر نیازمندان را جبران کرد. و هم اکنون برنامه کمک‏هاى غذایى به خانواده‏هاى مستضعف وجود دارد که مواد غذایى را به یکصد و سى هزار خانواده فقیر مى‏رساند. در هر صورت این خدمات اقتصادى و اجتماعى جمهورى اسلامى از طریق دستگاه‏هاى حزب اللّه لبنان و با همکارى علما و برادران اهل سنّت و دیگر خیراندیشان تحقق مى‏پذیرد و یکى از برنامه‏هاى آینده ما این است که اوضاع اجتماعى مسلمانان را بهبود بخشیم و نیازهاى مادّى را - تا آنجا که در توان داریم - برطرف سازیم تا این که بتوانند با آرامش خاطر، به نبرد اسلامى خود با دشمن صهیونیستى غاصب، ادامه دهند.
و از برنامه‏هاى دراز مدت ما نیز این است که نهادهاى اقتصادى و اجتماعى جدیدى پایه‏ریزى کنیم که مشکل بزرگ اقتصادى را برطرف و بیکارى و تورم را مرتفع و جامعه اسلامى لبنان را به مرحله خودکفایى نزدیک سازد. بنابراین، در کوتاه سخن برنامه‏هاى آینده ما عبارتند از:
1- برنامه نظامى و تصمیم جدّى بر پیکار بى‏امان با اسرائیل متجاوز، و آنچه که در چارچوب جنگ با اسرائیل پیش مى‏آید از قبیل تمرینات نظامى و ایجاد آمادگى لازم و تهیه امکانات بشرى و تسلیحاتى.
2- تبلیغ اسلام از نظر مکتبى و خط فکرى و برنامه کارى و پیوند دادن امت مسلمان به رهبرى امام.
3- اهمیت دادن به مسأله اقتصادى و رها ساختن جامعه مسلمان لبنانى از مشکل مصیبت بار گرسنگى، و از سویى دیگر پایه ریزى نهادها و مؤسسات جدید اقتصادى تا رسیدن به مرحله خودکفایى.
4- تلاش براى عمومیت دادن به قیام اسلامى در لبنان که تمام گروه‏هاى مسلمان را در بر گیرد و آنان را از فتنه‏هاى مستمرى که بى‏گمان توطئه اجانب و دشمنان اسلام است، خارج سازد و به یک وحدت اسلامى برساند که بتوانند با رهنمودهاى امام امت، در برابر مستکبرین بایستند و به آزادى و استقلال واقعى نائل آیند. - لطفاً اگر ممکن است به اختصار بفرمائید نحوه وجود اسرائیل در لبنان کنونى چگونه است؟
* اسرائیل به دو گونه، در لبنان وجود دارد: یکى به صورت مستقیم و دیگرى غیر مستقیم.
نیروهاى اسرائیل اشغالگر به طور مستقیم در منطقه‏اى محاذى مرزهاى لبنان - فلسطین در داخل سرزمین‏هاى لبنانى و به عمقهاى مختلف که از هر منطقه‏اى تا منطقه‏اى دیگر به نام «نوار مرزى» شناخته مى‏شود، وجود دارد. و همچنین ارتش لبنان جنوبى با ریاست انتوان لحد که تشکیل یافته از لبنانیان مسیحى و عدد کمى از مسلمانان خودفروخته است، مى‏توان به عنوان وجود غیر مستقیم اسرائیل در لبنان تلقى کرد چرا که ارتش انتوان لحد صددرصد مزدور براى اسرائیل و در خدمت صهیونیست‏ها است. اینان بیشتر در مناطق شرقى لبنان وجود دارند و گرچه لبنانى هستند ولى جزئى از ارتش صهیونیستها به حساب مى‏آیند. و امّا در مناطق مسلمان نشین از وجود آشکار اسرائیل خبرى نیست جز اینکه برخى خودفروختگان وجود دارند که به حساب اسرائیل جاسوسى مى‏کنند و در خدمت سازمان امنیت اسرائیل مى‏باشند. مشکلات حزب اللّه - مشکلات و خطرهائى که حزب اللّه لبنان با آنها روبرو است چه مى‏باشد؟
* بعضى از مشکلات تاکنون حل شده ولى برخى هنوز به حال خود باقى است. مثلاً خطر انحراف سیاسى در جنبش حزب اللّه لبنان به هیچ وجه وارد نیست چرا که ارتباط و پیوند عمیق و ناگسستنى با امام امت مانع از امکان پیدایش هر نوع انحرافى مى‏شود و اصلاً براى یک جنبش اسلامى انقلابى که با رهنمودهاى امام مسیر خود را دنبال مى‏کند، خطر انحراف معنى ندارد. دومین خطرى که ممکن است جنبشها با آن مواجه شوند تفرقه و تشتت و از هم پاشیدگى است که این هم در مورد حزب اللّه لبنان وارد نیست زیرا اساس کار ما اطاعت از رهبرى حکیمانه امام امت است، وانگهى ایمان و اعتقاد به مبدأ و معاد و پیروى از احکام مقدسّه اسلام، بهترین ضمانت براى سلامت و وحدت و همبستگى ما مى‏باشد. و لذا ما از نظر مذهبى و اخلاقى در رفتارها و گفتارها و برخوردهاى اعضاى امت حزب اللّه هیچ وحشتى نداریم.
تنها خطرى که ما با آن مواجهه هستیم، توطئه‏هاى همه جانبه آمریکا و فرانسه و اسرائیل و مزدورانشان در منطقه است چرا که نیروهاى استکبارى به این نتیجه رسیده‏اند که تنها سدّ راهشان و تنها گروهى که منافعشان را در منطقه به خطر مى‏اندازد، حزب اللّه است و لذا همواره کوشش مى‏کنند که حزب اللّه را از جلو راه خود بردارند و آنها را متلاشى سازند. بنابراین، ما پیوسته خطر جنگ و پیکار و دفاع از خویشتن را در پیش داریم ولى آنچه ما را خرسند مى‏سازد این است که حزب اللّه با قدرت در صحنه حاضر است و حمایت مردمى از آنان مانع از هرگونه توطئه‏اى است که منجر به نابودى یا متلاشى شدن آنان مى‏شود، هرچند در این راه پرپیچ و خم، علما و برادران عزیزى را از دست داده‏ایم که بى‏گمان خون آن شهیدان، جنش ما را فعّالتر و نیرومندتر ساخته و افرادمان را زیادتر و نیروهایمان را افزونتر و تصمیممان را براى رسیدن به هدف جدّى‏تر ساخته و مى‏سازد.
یکى دیگر از خطرهائى که جنبش ما را تهدید مى‏کند، کشیده شدن به جنگها و درگیریها و نزاعهاى داخلى است که بحمداللّه تاکنون توفیق دخالت نکردن در این درگیریهاى داخلى داشته‏ایم و ما مصمم بر آن هستیم در هیچ درگیرى و جنگى که در چارچوب خط صحیح اسلامى نباشد، وارد نشویم و خود را آلوده نسازیم.
یکى دیگر از خطرها، جنگ اقتصادى در لبنان است که چه اثرهاى بد و ناروائى داشته و منجر به فقر و بدبختى و حتّى فساد در بعضى از موارد شده است، در این مورد نیز تلاش ما بر این است که با آن جدّى روبرو شویم و با اتکال بر خداى بزرگ و استمداد از جمهورى اسلامى ایران، در این زمینه، موفقیتهایى داشته‏ایم و امیدواریم با تقدیم کمکهاى اقتصادى و مادى به مستضعفین و بیچارگان، بر این مشکل بزرگ نیز فائق آئیم. توقّع از حزب اللّه ایران‏ - در ضمن مصاحبه، فرمودید: حزب اللّه لبنان خود را جزئى تفکیک‏ناپذیر از حزب اللّه ایران مى‏داند، شما چه انتظارى از حزب اللّه ایران دارید؟
* حزب اللّه ایران تجربه بزرگ انقلاب اسلامى را به مسلمین جهان آموخت و حزب اللّه لبنان نیروى ایمان و معنویتش را از دست آوردها و پیروزیهاى درخشان حزب اللّه ایران فرا مى‏گیرد و از سوئى دیگر امروز رهبرى جهان اسلام بدست انقلاب اسلامى ایران است و در نتیجه حزب اللّه لبنان انتظار دارد که انقلاب اسلامى از عهده این رهبرى بزرگ به خوبى برآید و در حقیقت باید گفت: خداى تبارک و تعالى ملّت مسلمان ایران را برگزید که الگویى براى حزب اللّه واقعى باشد و مستضعفین جهان را راهنمائى کنند همانگونه که یاران پیامبر بزرگ اسلام صلى اللّه علیه و آله را براى تبلیغ اسلام در جهان و رهبرى مستضعفین آن زمان برگزید و از این روى باید فداکارى‏ها و ایثارها و فعالیتها در این راستا بیشتر شود و صبر و تحمّل و بردبارى در راه انجام این وظیفه سنگین الهى افزونتر گردد و آنچه مسلمانان لبنان انتظار دارند این است که جنگ با صدام کافر به مرحله جدّى‏ترى برسد تا بزودى این عنصر فاسد و رژیم منحطش از بین بروند زیرا سقوط صدام، بمعناى سقوط رژیمهاى دست نشانده در منطقه است و آنجا است که نوبت به جنگ با اسرائیل غاصب مى‏رسد و مسلمانان جهان از تمام سرزمین‏هاى اسلامى بپا مى‏خیزند و تحت رهبرى امام آخرین ضربت را بر پیکر اسرائیل جنایتکار وارد مى‏آورند انشاء اللّه و قدس آزاد مى‏گردد. پس انتظار ما این است که جدیت و تلاش بیشتر براى به سقوط کشاندن رژیم صدام پلید بعمل آید تا این که پیروزى حقیقى در خاورمیانه بدست آید ان شاء اللّه.
پاورقی ها: