حماسه مقاومت لبنان‏

نویسنده


درس‏ها و عبرت‏ها
قلم را به دست گرفتم تا از حماسه مقاومت حزب اللّه شمه‏اى بنگارم دیدم که ترسیم آن همه شکوه و عظمت نیست.اندیشه را به جولان آوردم تا از آن دلیرى و جوانمردى و رشادت و پایدارى اسطوره‏اى در برابر هجوم وحشیانه رژیم فاشیستى صهیونیستى چیزى بنگارم اما طایر اندیشه فرو ماند و نتوانست به بلنداى آن نزدیک شود. گفتم از درس‏هاى این مقاومت و ضربات کوبنده و حمله حیدرى بر پس مانده‏هاى خیبر سر رشته‏اى باز کنم اما صفحات این مقاله ظرفیت آن نبود، بالأخره بر آن شدم که با نگاهى گذرا به این حماسه شکوهمند و دست آوردهاى افتخارآمیز آن سطورى تحریر کنم و ارادت و سلام خود را بدین وسیله تقدیم رزمندگان مقاومت و رهبرى با تدبیر و شجاع آن و خانواده‏هاى شهیدان گرانقدر آن نمایم که عزیزانشان را تقدیم اسلام و میهن اسلامى کردند و خشونت‏ها و آوارگى‏ها را زیر رگبار آتش دشمن و باران گلوله‏هاى خصم زبون تحمّل کردند و غرامت عزت و غیرت اسلامى و عربى را پرداختند و با چهره گشاده سرفراز از این آزمایش بزرگ بیرون آمدند و شعر پایدارى سرودند و افتخار لبنان مقاوم را رقم زدند تا پیروزى خون بر شمشیر را بار دیگر عینیّت بخشند. لبنان و جبهه مقاومت‏
لبنان کشورى کوچک و زیبا معروف به عروس خاورمیانه، در ساحل دریاى مدیترانه که با مناطق سبز و کوه‏هاى بلند و تپه‏هاى خرم و دشت‏ها و رودهایش به این کشور زیبایى بیشترى بخشیده است و قومیت‏هاى مختلف را در خود جاى داده و با دولتى مرکب از مسیحى و مسلمان، با وحدت و انسجامى مثال زدنى در حوادث اخیر که این وحدت و انسجام و حمایت یک پارچه از مقاومت حزب اللّه راه نفوذ دشمن را که مى‏خواست با رخنه در صفوف ملت و دولت اختلاف بیندازد موفق نشد و جالب آن که در همین روزهاى خونین که وزیر خارجه آمریکا رایس «این جغد شوم بیگانه» خواست به لبنان بیاید دولت اجازه ورود به پیام آور جنگ نداد و او را تحقیر کرد و با این اقدام تودهنى به آمریکا زد که مى‏خواست دولت را بفریبد و به هر قیمت ولید نامشروع خود اسراییل را یارى دهد تا پذیراى این شکست نشود. و چنین نشد و «و ضربت علیهم الذلة و المسکنة» که فرموده قرآن است درباره این قوم عنود بار دیگر تحقق یافت... .
بارى این کشور کوچک با یک رژیم متجاوز و مجرم بالذات همسایگى دارد که با نداشتن سپر دفاعى کافى، همواره مورد تجاوز اسراییل بوده است و به راستى اگر مقاومت حزب اللّه نبود امروز لبنان از نقشه جغرافیا محو شده بود. حزب اللّه سد پولادینى است که در خط مقدم سنگر گرفته و با پایدارى بى‏نظیر چندین بار رژیم صهیونیستى را عقب رانده و رسوا کرده است. جنوب لبنان که مرکز شیعیان این کشور است عرصه این درگیرى‏هاست.
لبنان و جبل عامل و صور و صیدا... سرزمین ابى ذر غفارى بوده است که سالها حماسه علوى را فریاد کردو امویان را رسوا نمود و بذر تشیع را پاشید، تشیع ستم ستیز که هر روز با ثمر بخشى گسترده بالنده‏تر شد و جامعه شیعه لبنان با عالمان و محققان برجسته و مبارزى همچون اباذر از فقاهت و شجاعت برخوردار بوده‏اند، جنوب لبنان را شهرها و روستاهاى بسیارى پوشش داده که با دره‏ها و کوه‏هاى سرسبز و استراتژیک. زیبائى بیشتر گرفته است. خشم و حمله اسراییل همواره متوجّه این نقطه بوده چرا که مقاومت اسلامى را در آغوش دارد که دیدیم که چگونه دشت‏هایش را به گورستان تانک‏هاى غول پیکر اسراییلى تبدیل کرد. آمریکایى‏ها مى‏خواستند حزب اللّه را خلع سلاح کنند و این سنگرگاه مستحکم و دژ مقاومت را در هم بشکنند و مانع را از سر راه توسعه تجاوزگرى اسراییل بردارند و به دیگر کشورها حمله برند تا خاورمیانه آمریکایى و اسراییلى شکل گیرد و رؤیاى بى‏تعبیر اسراییل از نیل تا فرات تحقق پذیرد! اما ناکام و روسیاه برگشتند.
جنوب لبنان یعنى مهد پرورش خانواده‏هاى همان جبهه مقاومت که طى 33 روز جنگ پرحادثه تاریخ خاورمیانه را رقم زدند، با محوریت انقلاب اسلامى نه محوریت اسراییل، آنگونه که آمریکا مى‏خواست! و با این همه به اعتراف ناظران جهانى حتى یکى از اهداف اسراییل در حمله به لبنان محقق نشد. لبنان زیر رگبار بمب‏هاى اهدائى آمریکا تخریب شد اما همچون سرو آزاد سرپا ایستاده و خرابیهایش نیز ساخته خواهد شد. آمریکا حزب اللّه را یک گروه تروریستى مى‏نامید اما امروز حزب اللّه محبوب‏ترین چهره مقاومت در جهان است.
حزب اللّه نه تنها خود به قلّه پیروزى دست یافت و درسى فراموش نشدنى به آمریکا و اسراییل داد و ماشین جنگى‏شان را منهدم کرد بلکه ترس و وحشت را از دلهاى اعراب زدود که مى‏ترسیدند کمتر از گل به آمریکا و اسراییل بگویند! البته اگر این درس را آموخته باشند که سرخط بردگى در برابر آمریکا را پاره کنند. حزب اللّه 61 شهید داد اما 120 تن از نیروى اسراییل را به هلاکت رساند، 120 تانک مرکاواى ساخت آمریکا و پیشرفته و مجهز به انواع ابزارهاى جنگى را به آتش کشید و میلیاردها دلار خسارت به شهرها و اقتصاد اسرائیل و مناطق توریستى آن با رگبار موشک‏ها وارد ساخت و ارتش اسراییل نشان داد که آن همه اسطوره سازى کاذب همان لانه عنکبوت است که سید حسن نصر اللّه مى‏گفت: «به خدا قسم، به خدا قسم، اسراییل از لانه عنکبوت سست‏تر است» و دیدیم که چنین بود و تا بدآنجا پیش رفت که زلزله‏اى در نظام سیاسى اسراییل به وجود آورد حزب اللّه کارى کرد که تمام ارتش‏هاى عرب نکرده بودند، او قهرمان جهان عرب و ستاره درخشانى معرفى شد که به دولتهاى عربى آبرو داد - اگر قدر بدانند - و هیمنه پوشالى اسراییل را تار و پود گسست و به دیگر ملت‏ها در فلسطین و عراق و افغانستان نیز آموخت که راه برون رفت از حصار و فشار قدرتهاى اهریمنى چیست؟
آقاى بشار اسد در سخنرانى خود گفت: خاورمیانه‏اى با محوریت حزب اللّه در حال شکل‏گیرى است. حزب اللّه از مرزهاى لبنان عبور کرد و همه جا را تسخیر نمود.
بیگانگان و رسانه‏هاى بیگانه با اعجاب و شگفتى از مقاومت و رهبرى آن یاد کردند از این نمونه:
لوموند فرانسه: «ایمان، شهادت و راز دارى کلید موفقیت نظامى حزب اللّه بود.»
خبرگزارى فرانسه: «سید حسن نصر اللّه در میان مسلمانان جهان اعم از شیعه و سنى به سمبل مقاومت تبدیل شده است.»
روزنامه آلمانى: «لبنان به ویتنام اسراییل تبدیل شده است.»
هاآرتص اسراییل: «اسراییل از حزب اللّه سیلى سختى خورد که جبران شدنى نیست.»
لوس‏آنجلس تایمز: «اسراییل در برابر حملات موشکى حزب اللّه عاجز شده است.»
خبرگزارى فرانسه: «جهان اسلام یک قهرمان جدید دارد و آن سید حسن نصر اللّه است.»
روزنامه انگلیسى تایمز: «مهارت و تعهد رزمندگان حزب اللّه اسراییل را به لرزه انداخته است.»
نخست وزیر اسراییل گفت: ما ضربه سختى خوردیم...
وزیر خارجه آمریکا این جغد شوم، گفت: توان حزب اللّه فوق تصوّر ما بود.
وزیر جنگ رژیم صهیونیستى گفت: هیچ ارتشى در دنیا نمى‏تواند حزب اللّه را شکست دهد و صدها اعترافات از این نمونه از قول دشمنان و رسانه‏هاى بیگانه تا چه رسد به دوستان!
صدها نوزاد را در همان روزها به نام نصر اللّه نامیدند و این نام را افتخارى براى کودکان و خانواده‏هاى آنها مى‏دانند. سید حسن نصر اللّه کیست؟
یک روحانى 46 ساله از تبار رسولان، فرزند پیامبر و نواده امامان که خون اجداد خویش را در رگها و جان و روان خود دارد.
این روحانى مبارز، سرمایه معنوى خود را از انقلاب اسلامى گرفته وفادار به آرمانهاى امام خمینى و از مقلدان آن بزرگوار، مطیع امر ولىّ فقیه...عالمى متین، شجاع، سیاست شناس، دشمن شناس، اسلام شناس، مدیر، مدبّر و فرمانده پر اقتدار. حوادث اخیر لبنان و کشتارهاى زنان و کودکان با هجوم موشکها و بمب‏ها و ناله‏هاى کودکان و زنان برخاسته از میان آوارها و تخریب لبنان و زیر ساخت‏هاى آن به عنوان عامل فشار بر مقاومت به وسیله دشمن مهاجم و هیمنه ارتش چهارم دنیا و سلاح‏ها و تجهیزات پیشرفته آمریکا و تبلیغات گسترده امپریالیسم خبرى صهیونیستى آمریکایى در چهار سوى جهان و حملات هوائى و دریایى و زمینى و جنگ‏هاى روانى و انواع فشارها پیش روى سید قرار داشت. هر یک از اینها کافى بود که در دل فرمانده با محدودیت ابزارهاى دفاعى در برابر دشمن، رخنه‏اى ایجاد کند و مقاومت را بشکند و زمینه موفقیت دشمن را فراهم آورد، اما سید حسن با آرامش مثال زدنى و عزم آهنین و تدبیرى متین گام به گام مقاومت را رهبرى کرد و هرچه گفت عمل نمود، به مردم راست گفت، از دولتهاى زبون عربى کمک نخواست و تنها خواسته‏اش این بود که از پشت به مقاومت خنجر نزنند نه از قلبهایشان مدد خواست و نه از شمشیرهایشان و تنها از خداوند یارى طلبید و چنین بودند یاران وفادار او و عزیزان لبنانى در مقاومت و بسیج جوانان لبنان تا آخر بار به منزل رسید. دست آوردهاى سیاسى این پیروزى‏
نکته مهم پیامد سیاسى پیروزى مقاومت و درسها و عبرتهاى آن است که تحلیل گران باید به بیان و تفسیر آن بنشینند و از این حادثه مهم قرن بهره گیرند، شکست آمریکا و انگلیس و سایر پادوهاى استکبار در این ماجرا و خط بطلان بر خاورمیانه جدید آمریکا در منطقه، شکسته شدن هیمنه ساختگى رژیم صهیونیستى و ارتش چهارم دنیا که بیش از 33 روز تاب مقاومت نیاوردند، آن هم در برابر یک تشکیلات شبه نظامى اما مؤمن و شهادت طلب، هشدار به دولتهاى عربى که رژیم غاصب را به رسمیت شناخته‏اند و روابط سیاسى با او دارند یا در مقام بر قرار کردن این روابطاند.
فعال و زنده بودن اندیشه انقلاب اسلامى و باوراندن این سخن امام راحل که فرمود: اگر مسلمانان هر کدام یک سطل آب به طرف اسراییل بپاشند، از میان خواهد رفت و این رژیم نامشروع باید از صفحه روزگار محو شود و این قابل عمل است اگر مقاومت و مجاهدت و وحدت و خودباورى اسلامى دست به دست یکدیگر بدهند.
مقاومت حزب اللّه و پیروزى بر اسراییل سرنوشت خاورمیانه و بلکه جهان اسلام را رقم زد، نقشه‏هاى آمریکا و اسراییل را نقش بر آب کرد، به آمریکا و اسراییل آموخت که دیگر جسارت آن را ندارند که کشورها و ملت‏ها را تهدید به حمله کنند، چرا که مشت‏هاى پولادین فرزندان اسلام و مقلدان امام و بسیجیان جهان آماده پاسخ‏گویى است که به فرموده امام :بدون تردید ابرقدرتها را به خاک مذلت خواهند نشاند.
بنابراین پس از پیروزى حزب اللّه بر اسراییل تاریخ خاورمیانه را دوباره باید نوشت و آمریکاییها باید بدانند خاورمیانه‏اى جدید درحال شکل‏گیرى است با محوریت انقلاب اسلامى نه ایده‏هاى امپریالیستى و صهیونیستى.
آنچه جاى تأکید بیشتر دارد افشا شدن هرچه بیشتر چهره کریه آمریکاست که زیر نقاب حقوق بشر و مبارزه با تروریسم قصد به آتش کشیدن جهان و غارت ملتها را دارد و پاره‏اى دولتهاى عربى را شاهان و شاهزادگان به بردگى کشیده است. خوشبختانه هرچه بر جنایات آمریکا مى‏گذرد از افغانستان و عراق گرفته تا فلسطین و لبنان و جنگ هشت‏ساله رژیم صدام علیه ایران با هدایت آمریکا و سایر جنایات این رژیم متجاوز جهانخواره و اذناب دست پرورده او چون انگلیس همه و همه در ایجاد یک اجماع جهانى بر ضد آمریکا و امپریالیسم غربى نقش مؤثر داشته است. عبارت واشنگتن تایمز در این مورد خواندنى است که به آمریکاییها توصیه مى‏کند: «ریشه‏ها و دلایل شکل‏گیرى احساسات ضد آمریکایى در جهان را که به یک اجماع تبدیل شده توجه کنید. احساسات ضد آمریکایى در کشورهاى مسلمان به مرز خطرناکى رسیده است» و البته این پدیده مبارکى است! ناکامى آمریکا در طرح خاورمیانه جدید
روزى که رایس «این جغد شوم» از طرف بوش سردمدار حاکمان کاخ سفید پیام و دستور حمله به لبنان را با هدف نابودى حزب اللّه و خلع سلاح مقاومت براى اولمرت آورد، آمریکا و اسراییل بر این باور بودند که با وجود نیروى هوایى و دریایى و زمینى مجهز رژیم اسراییل و سلاح‏هاى پیچیده و پیشرفته بى حد و حصر اهدایى آمریکا، طى یک هفته کار حزب اللّه را تمام و دولت لبنان را تسیلم خواهد کرد و یک گام بلند به سوى خاورمیانه جدید با محوریت اسراییل و آمریکا خواهد برداشت و پس از لبنان نوبت سوریه و سپس ادامه تجاوز تا هر کجا در امکان باشد، مع الأسف برخى رژیم‏هاى کشورهاى عربى دست نشانده نیز هماهنگى کرده بودند که با سکوت خود و حتى کمک‏هاى سیاسى تبلیغاتى و سوخت هواپیما اسراییل و آمریکا را یارى دهند که لکه ننگ بر دامن این رژیم‏ها تا ابد باقى مانده، بارى آمریکا که از سالها پیش در صدد اجراى پروژه خاورمیانه بزرگ با محوریت اسراییل بود رژیم صهیونیستى را تشجیع و تجهیز کرد که به حملات بى امان خود ادامه دهد یک هفته گذشت، دو هفته گذشت و چهار هفته و بالأخره 33 روز دفاع جانانه حزب اللّه و حملات کوبنده مقاومت به ارتش تا دندان مسلح رژیم اشغالگر و موشک باران شهرها تا عمق هشتاد کیلومترى اسراییل، آمریکا و اسراییل تو دهنى محکمى خوردند و نقشه‏ها نقش بر آب شد و شکست مفتضحانه اسراییل و پیروزى افتخارآمیز مقاومت درسى به صهیونیست‏ها داد که طى هفتاد سال اشغالگرى و تجاوز، خشونت و کشتار چنین درسى نیاموخته بودند! حزب اللّه، آمریکا را سر جاى خود نشاند و فکر خاورمیانه جدید را از اندیشه دولتمردان آمریکایى و غاصبان اسراییلى زدود امروزه آمریکا علاوه بر گرفتارى خود در عراق و افغانستان، اسراییل شکست خورده را پیش روى خود مى‏بیند و شرمسارى هرچه بیشتر از گذشته درنگاه مسلمانان و آزادگان جهان به ویژه همان خاورمیانه‏اى که آمریکا در فکر ایجاد و دگرگونى آن بود و بى‏آبروئى هرچه بیشتر بوش و نومحافظه کاران با تز میلتاریستى و جنگ‏طلبى و چنگ و دندان به ملت‏ها نشان دادن و دولتهاى سازشکار و زبون عربى را ترساندن و...
مقاومت لبنان و پیروزى مقاومت و سپاه آسمانى حزب اللّه خواب از چشم جهانخواران ربود و به آنها آموخت اندیشه انقلاب اسلامى زنده است و سخن امام راحل(ره) که گفته بود: «من با اطمینان مى‏گویم که اسلام ابرقدرتها را به خاک مذلّت خواهد نشاند» در حال محقق شدن است. اندیشه حزب اللّه بر گرفته از اندیشه‏هاى امام است و سید حسن نصر اللّه یکى از مقلدان امام و وفادار به رهبرى که هر روز بالنده‏تر از پیش مى‏روید و «یعجب الزرّاع لیغیض بهم الکفار» و نیروهاى انقلابى را به شگفتى وامى‏دارد و کافران را به خشم و غیض و مرگ مى‏کشاند و به خواست خداوند این رویش و پویش تا استقرار عدل جهانى ادامه خواهد یافت.
حقا که این قهرمانى و این پایدارى اسطوره‏اى را با قلم نور بر صفحات تاریخ حماسه سازان باید نوشت تا ملت‏هاى دربند بدانند براى پاره کردن زنجیر استبداد و استکبار تنها راه همانا مقاومت و فداکارى است نه چانه زنى سیاسى با جهانخواران. زنان و کودکان لبنانى به شاهان و شاهزادگان عرب آموختند که تحمّل ذلت نوکرى بیگانه براى آنها جز بد نامى و خسران در پیشگاه خدا و خلق ندارد و باید به آغوش اسلام برگردند... و اما سازمان‏هاى جهانى حقوق بشر
هرچند این سازمان‏ها با سوابق خود و آلت دست قدرتها بودن‏هیچگاه در جهت دفاع از حقوق ملت‏ها حرکتى نداشته‏اند و فلسفه وجودى آنها توجیه قلدرى‏ها و زورگوییها بوده است اما در ماجراى لبنان رسواتر از همیشه عمل کردند. هفته‏ها گذشت و چشم خود را بر جنایات اسراییل بستند صدایى از سنگ مزار سازمان ملل به گوش نرسید و تنها هنگامى به صدور قطعنامه 1701 اقدام کردند که اسراییل را از باتلاقى که گرفتار آن شده بود نجات دهند و در همین قطعنامه از حق مردم لبنان دفاع نکردند آنهم با تأخیر چند هفته‏اى که دبیرکل کوفى عنان گفت: با این تأخیر اعتبار جهانى سازمان ملل مخدوش شد که به اعتقاد ما مخدوش بود. مواضع شوراى امنیت و سازمان ملل در مورد حقوق کشورها از جمله انرژى هسته‏اى ایران فاقد کمترین اعتبار است و متن این قطعنامه‏ها را حاکمان زورگوى آمریکا و... مى‏نویسند..
و اما امروز وظیفه دولتها و ملتهاى مسلمان است که به کمک لبنان زخم خورده بشتابند و در بازسازى این کشور اسلامى یارى دهند و مسؤولیت تاریخى و الهى خود را به انجام رسانند...
پاورقی ها: