شهید دکتر مصطفى چمران‏


 
خدایا مى‏خواهم فقیر بى‏نیاز باشم که جاذبه‏هاى مادى زندگى مرا از زیبایى و عظمت تو غافل نگرداند، خدایا خوش دارم گمنام و تنها باشم تا در غوغاى کشمکش‏هاى پوچ مدفون نشوم.
خدایا درمندم و بندبند وجودم از شدت درد صیحه مى‏زند، تو مرا در بستر مرگ آسایش بخش.
خسته شده‏ام، پیر شده‏ام، دل شکسته‏ام.
ناامیدم، دیگر آرزویى ندارم، احساس مى‏کنم که در این دنیا دیگر جاى من نیست با همه وداع مى‏کنم و مى‏خواهم فقط با خداى خود تنها باشم.
خدایا به سوى تو مى‏آیم از عالم و عالمیان مى‏گریزم تو مرا در جوار رحمت خود سکنى ده. (بخشى از نیایش شهید دکتر مصطفى چمران)
در روزهاى فرجامین خرداد ماه، اسوه جهاد والگوى عرفان، شهید دکتر مصطفى چمران - در حالى که بیشترین سالهاى عمر خود را در جبهه‏هاى مختلف در راه نبرد براى حق گذرانده بود - به رفیق اعلى پیوست، او که رادمردى از تبار شمشیر بود آنان که به جان پیمان مى‏سپردند و جان بر سر میثاق خدایى خویش مى‏نهند. «من المؤمنین رجال صدقوا ما عاهدوا اللّه علیه فمنهم من قضى نحبه و منهم من ینتظرو ما بدلوا تبدیلا»
در سراسر آسمان حیات شهید چمران ستاره‏هاى درخشان جهاد و سلحشورى مى‏درخشند و براى مردان مردى چون او چه باک از مرگ که مرگ اینان «مردن» نیست بلکه حیاتى تازه است که تا ابد جاودان مى‏شوند.
شهید چمران در سال 1311 متولد شد. دوران ابتدایى را در مدرسه انتصاریه و متوسطه را در البرز و دارالفنون گذرانید و تحصیلات خود را در دانشکده فنى ادامه داد.
وى در سال 1337 با استفاده از بورس تحصیلى دانشجویان ممتاز به آمریکا اعزام شد و پس از تحقیقات علمى در جمع مشهورترین دانشمندان جهان در کالیفرنیا با ممتازترین درجه علمى موفق به اخذ دکتراى الکترونیک و فیزیک پلاسما شد.
وى از 15 سالگى در درس تفسیر قرآن مرحوم آیت اللّه طالقانى در مسجد هدایت و درس فلسفه و منطق استاد شهید مطهرى حاضر مى‏شد. او از اولین اعضاى انجمن اسلامى دانشجویان دانشگاه تهران و از نیروهاى فعال ملى شدن صنعت نفت بود. شهید چمران در آمریکا با کمک بعضى از دوستانش براى نخستین بار انجمن اسلامى دانشجویان آمریکا را پایه‏ریزى کرد و به همین سبب بورس تحصیلى او از سوى رژیم شاه قطع شد.
شهید چمران پس از 15 خرداد 1342 همراه بعضى از دوستان همفکر خود رهسپار مصر مى‏شود و به مدت دو سال در زمان عبدالناصر، سخت‏ترین دوره‏هاى چریکى و جنگهاى پارتیزانى را مى‏آموزد و بهترین شاگرد این دوره شناخته مى‏شود و فوراً مسؤولیت تعلیم چریکى مبارزان ایرانى را به عهده مى‏گیرد. او با ناسیونالیسم به دور از اسلام به شدت مخالف بود و وقتى در مصر دید که مسلمانان به سبب اشاعه ناسیونالیسم و «پان عربیسم» از هم دور مى‏شوند. به جمال عبدالناصر اعتراض کرد و عبدالناصر در جواب اعتراض او گفت که جریان ناسیونالیسم قوى‏تر از آن است که وى بتواند با آن به مقابله برخیزد.
بعد از فوت عبدالناصر، شهید چمران به همراه امام موسى صدر، سازمانى را در لبنان پایه‏گذارى کرد به نام «حرکت المحرومین» که جناح نظامى آن «سازمان امل» نام دارد.
آن شهید پس از پیروزى انقلاب پس از سالها هجرت و جهاد به وطن باز مى‏گردد. با شروع جنگ تحمیلى به همراه حضرت آیت‏اللّه خامنه‏اى، ستاد جنگهاى نامنظم را تشکیل مى‏دهد که این تشکیلات موجب مى‏شود که بسیارى از شهرهاى میهن اسلامى از جمله: اهواز، دزفول و اندیمشک و...از خطر سقوط برهند.
از افتخارات بزرگ شهید چمران در طول جنگ تحمیلى، شکسته شدن حصر سوسنگرد است که وى در این عملیات به شدت زخمى شد.
فتح تپه‏هاى «اللّه اکبر» و پیروزى «دهلاویه» از دیگر نقاط درخشان کارنامه مجاهدتهاى او بود که رهبرى آنها را با پاى مجروح بر عهده داشت و سرانجام در 31 خردادماه 60 در حالى که جسم و جانش براى معبود پر مى‏کشید رو به معراج حق نهاد. یادش گرامى باد.

پاورقی ها: