قیام 19 دی


قیام 19 دى‏ماه قم هنوز زنده است‏
اینجا قم است شهر جهاد و اجتهاد، شهر خون و قیام آشیانه آل محمد(ص) و مأواى امن شیعیان ائمه اطهار(ع)، اینجا شهرى است که قبل از هر جا به پا خاست و به رسالت تاریخى‏اش جامعه عمل پوشاند.
مردم قم با مشت‏هاى گره خورده به سمت حرم مطهر حضرت معصومه(ع) سرازیر شده‏اند. دیگر هیچ کس جلودار خشم این ملت نیست؟ طلاب و فضلاى حوزه علمیه قم هدایت کننده امواج خروشان مردمى هستند که خشم و انزجارشان از دشمنان انقلاب، آنان را به خیابان‏ها کشانده است.
پیر و جوان، زن و مرد در خیابان‏ها فریاد برمى‏آورند و با شعار -خمینى، خمینى خدانگهدار تو بمیرد، بمیرد دشمن خونخوار تو - تنفّرشان را نسبت به رژیم پهلوى به نمایش مى‏گذارند. به راستى چه چیزى باعث شده که شهر قم اینگونه به جوش آید؟ چه اتفاقى مردم مؤمن قم را به خیابان‏ها کشانده است؟
روزنامه اطلاعات در روز 17 دى 1356 طى مقاله‏اى اهانت‏آمیز، امام خمینى رحمة اللّه علیه را نشانه گرفته بود و هنوز چند هفته‏اى از شهادت فرزند امام نگذشته بود که مردم قم براى بارى دیگر در خیابان‏ها جمع شدند و در آن روز دیگر لازم نبود امام(ره) فریاد برآورد و بگوید واللّه گناهکار است کسى که داد نزد واللّه مرتکب گناه کبیره است کسى که فریاد نزد...بلکه اینبار خون پاک مصطفاى مظلومش این پیام را عهده دار شد و همه‏گان را به مبارزه و ظلم‏ستیزى فراخواند رژیم فاسد پهلوى که احساس خطر مى‏کرد به فکر چاره‏اى افتاد، به فکر حیله‏اى که با به کار بستن آن براى همیشه نام امام را در نظر مردم کریه جلوه دهد بنابراین با این انگیزه طى مقاله‏اى اهانت‏آمیز مى‏خواست وجهه ملى و مذهبى امام خمینى(ره) را در میان ملت خدشه ساز کند.
این بار مردم قم با شکوه‏تر از گذشته به دفاع از رهبر خود برخاستند و با شعارهاى یا مرگ یا خمینى، خمینى بت شکن ملت ترا مى‏خواهند، بار دیگر با رهبر فرزانه خویش تجدید بیعت کردند. در این هنگام ایادى رژیم پهلوى نیروهاى مسلّح را آماده کردند و دستور قتل و غارت آنها را دادند. روز 19 دى ماه روز قیام خونین مردم قم بود که با اهداى خونشان در پاسداشت از ولایت فقیه، نهاد پاک و مقدس انقلاب را بارور ساختند. از آن زمان مردم قم این افتخار را یافتند که هر سال در سالروز قیام 19 دى در خدمت مقام شامخ رهبر انقلاب، هم در عهد امام راحل(ره) و هم در زمان زعامت حضرت آیت‏اللّه العظمى خامنه‏اى باشند. و با مراد خویش تجدید بیعت کنند.پاورقی ها: