استفاده تل آویو از اینترنت براى استخدام جاسوس‏روزنامه "لوسوار" چاپ بلژیک در روزهاى اخیر مطالب عجیب و غریبى درباره استخدام جاسوس توسط سازمان‏هاى اطلاعاتى رژیم صهیونیستى و آمریکا از طریق اینترنت منتشر کرد.
افرادى که استخدام مى‏شوند نمى‏دانند که دست به چه کار خطرناکى مى‏زنند. آنها براى گذران وقت و حرف زدن با دیگران اینترنت مى‏گشایند امرى که در نظر بسیار ساده و پیش پاافتاده است اما نمى‏دانند که آن یکى از محورهاى اصلى کسب اطلاعات توسط سیا و موساد است زیرا این سازمان‏ها به راحتى مى‏توانند از طریق رفتارهاى عرب تبارها به ویژه جوانان که 70% امت عربى را تشکیل مى‏دهند کنترل و آن را زیر نظر قرار دهند.
اینترنت با وجود نکات مثبت جنبه‏هاى منفى زیادى نیز دارد و بر خلاف آنچه گفته مى‏شود که اینترنت عامل تبلور آزادى شخصى و دموکراسى فرد در گروه است، در بسیارى موارد انسان را به دام سازمان‏هاى جاسوسى مى‏اندازد. لذا اصطلاح دهکده جهانى این بار از طریق اینترنت به منصه ظهور رسیده و باعث شده بسیارى از افراد در ملت‏هاى فقیر و دچار چالش‏هاى سیاسى ناخواسته، به وطنشان خیانت کنند.
در سال 1998 میلادى "موشه آهارون" افسر سازمان جاسوسى رژیم صهیونیستى با همتاى آمریکایى خود در مقر سازمان جاسوسى آمریکا (سیا) دیدار کرد. این دیدار عادى نبود بلکه طرف آمریکایى در آن کوشید به اطلاعات لجستیکى از کشورهاى محور شرارت و کشورهاى مشابه که معمولاً موساد آن را به آمریکایى‏ها ارائه مى‏دهد، دست یابد. اما طرف اسرائیلى در جست و جوى حمایت لجستیکى غیراطلاعاتى بود و براى تأسیس یک دفتر در امور امنیتى عربى نیاز به حمایت مادى داشت.
لازم به یادآورى است که آهارون در ترور شخصیت‏هاى فلسطینى در ترکیه، نایروبى، ساحل عاج، تونس، یوگسلاوى سابق، اسپانیا و ایتالیا دست داشته است.
هدف او ایجاد یک مرکز جاسوسى ثابت و متحرک از طریق اینترنت بود. این امر براى آمریکایى‏ها عجیب بود چه اینکه اسراییل براى موفقیت این طرح نیازمند کمک ماهواره‏ها و پست الکترونیکى آمریکا بود که در تمام زمینه‏ها از چت استفاده مى‏کند یعنى شیوه‏اى که بسیار مورد توجه کشورهاى جهان سوم قرار دارد.
در اول مه 2002 میلادى روزنامه "تایمز" براى اولین بار از وجود یک شبکه جاسوسى براى استخدام مزدور که روانشناسان زبده در آن اطلاعات مختلف را جمع آورى مى‏کنند خبر داد.
این روند شباهت زیادى به فیلم‏هاى هالیوودى دارد اما این بار همه چیز واقعى است زیرا این دفتر به طور عملى در سال 2001 میلادى زیر نظر افسران سازمان جاسوسى رژیم اشغالگر قدس و شخص موشه آهارون تشکیل شد. در این طرح افسران سیا نیز به یارى اسراییلى‏ها شتافتند و همه چیز در راستاى تحقق یک هدف قرار گرفت: استخدام جاسوسان جوان براى خدمت به اسراییل بزرگ!!!
آنچه در مجله "لومگزین دیسراییل" در فرانسه منتشر شد. براى بسیارى غافلگیر کننده بود زیرا جزییات پرونده‏هاى سرى را فاش کرد که از منابع موثق در اسراییل جمع آورى شده بود. امرى که خشم سفیر رژیم صهیونیستى در فرانسه علیه این مجله یهودى را برانگیخت.
"جرالد نیرو" جامعه شناس، متخصص در رفتارهاى بشرى در دانشگاه "لوروا"ى بلژیک و استاد روانشناسى دانشگاه "بروونس" فرانسه و مؤلف کتاب "مخاطر اینترنت" در این‏باره مى‏گوید:
این شبکه در مه 2002 میلادى کشف شد و عبارتست از مجموعه شبکه‏هایى که توسط روانشناسان اسراییلى اداره مى‏شود و مأموریت آنها جذب جوانان کشورهاى جهان سوم به ویژه کشورهاى درگیر در جنگ اعراب و اسراییل و کشورهاى آمریکاى جنوبى مانند ونزوئلا و نیکاراگوا مى‏باشد. در این شیوه سعى بر آن است که از افراد مخالف با حکومت خود و یا افراد عادى استفاده شود که گرایش‏هاى سیاسى ندارند اما قادرند اطلاعات خوبى درباره اماکن و اوضاع ارائه دهند.
وى افزود: در حقیقت هر فردى که براى گذراندن اوقات فراغت و رفع نیازهاى روحى خود قدرت استفاده از اینترنت را دارد جاسوسى ممتاز به شمار مى‏آید. زیرا سایتهایى که مورد توجه جوانان است گستره زیادى براى گفت و گو در اختیار آنان قرار مى‏دهد.
نکته بسیار مهم دیگر در زمینه استفاده از اینترنت آن است که متکلم مى‏تواند سخنان خود را در خفاى کامل بگوید و از اسم مستعار یا کد استفاده کند که این امر آزادى بیشترى به وى مى‏بخشد.
از سوى دیگر سخن گفتن با جنس مخالف و یافتن آن براى گفت و گو امرى دلپذیر براى بسیارى از جوانان است امرى که جاسوسى را براى افسران اطلاعات به ویژه در مناطق حساس دنیا آسان مى‏سازد. بزرگترین ویژگى کاربران اینترنتى نیاز آنها به گفت و گوست. افرادى که چت مى‏کنند عمدتاً با مشکل بیکارى، مشکلات فکرى و عقده‏هاى روحى و روانى مواجهند و براى گذران وقت در جست و جوى افراد همفکر یا کسانى هستند که با آنها درد دل کنند.
برخى از این کاربران بر این گمانند که سخن گفتن از مسائل جنسى شبهه سیاسى بودن را از آنها مى‏زداید و به اصطلاح باعث مى‏شود تا کارى به سیاست نداشته باشند در حالى که نمى‏دانند گفت و گوى جنسى یکى از خطرناکترین ابزارهاى کشف درون انسان و نقاط ضعف مى‏باشد که یافتن آن در گفت و گوهاى عادى دشوار است.
دکتر "مارى سیگال" نیز درباره اصطلاح جاسوسى اینترنتى مى‏گوید: آمریکایى‏ها پیش از حمله به عراق کوشیدند تا از طریق اینترنت به درون شخصیت مردم عراق پى برده و به اصطلاح شمار بیشترى از آنها را جذب کنند. از نظر علمى جمع آورى اطلاعات کار پیچیده‏اى به شمار نمى‏رود و بسیار آسان‏تر از گذشته است.
در 20 سال گذشته جذب مزدور به صورت مستقیم صورت مى‏گرفت اما در حال حاضر چنین اشخاصى آماده‏اند و مى‏توان به طور غیر مستقیم با افراد به تبادل نظر پرداخت و اسرار و اطلاعاتش را تخلیه کرد.
"ویلیام اسمیت" از افسران اطلاعاتى آمریکا که در دوران جنگ سرد جاسوس بود در کتاب خود با عنوان "اسرار غیر خصوصى" از استخدام بسیار آسان جوانان بیکار آمریکاى لاتین براى نوشتن گزارش اوضاع جارى کشورشان سخن گفت.
در فصل ششم کتاب آمده است: یکى از جوانان مخالف نظام کشورش در آمریکاى جنوبى در چت با یک افسر زن در سازمان جاسوسى گفت که در میان مردم شایع شده است که قیمت بنزین و برخى مواد غذایى در روزهاى آینده افزایش خواهد یافت.
افسر اطلاعات پرسید: اما در دنیا هر روز قیمت‏ها افزایش مى‏یابد؟ جوان پاسخ داد: شوخى مى‏کنى، این بار مردم قیام مى‏کنند و علیه نظام دست به انقلاب مى‏زنند.
این اطلاعات ساده ولى مهم نشان داد که قیمت‏ها بالا نخواهد رفت بلکه طرف‏هاى خارجى آن را افزایش خواهند داد تا مردم دست به شورش زده و همه جا را ناامنى و هرج و مرج فرا گیرد.
همین شیوه نیز در گرجستان و سایر جمهورى‏هاى شوروى سابق که اخیراً دچار انقلاب‏هاى رنگى شدند، پیاده شد.
اینترنت فقط پنجره‏اى رو به جهان نیست بلکه ابزارى خطرناک براى ورود به خصوصیات دیگران و استفاده از وى براى اهداف جاسوسى نظامى نیز مى‏باشد. سن افرادى که از اینترنت استفاده مى‏کنند معمولاً بین 6 تا 30 سال است. لذا باید به یک نکته بسیار مهم توجه داشت. اینترنت عاملى است که باعث مى‏شود فرد بدون آنکه صندلى‏اش را ترک کند واشنگتن و دهلى‏نو را باهم ببیند. این یک دستاورد بسیار بزرگ علمى و تکنولوژیک است اما نتایج منفى نیز دارد زیرا سوء استفاده از این شبکه عریض و طویل منجر به آن مى‏شود که اینترنت خود به عاملى براى ایجاد خلأ تبدیل شده و فرد پیوسته براى گفت و گو از طریق آن احساس نیاز کند. بدون آنکه بداند چرا باید از طریق این وسیله سخن بگوید.
در این میان دکتر "جرالدنیرو" معتقد است: از ما مى‏خواهند که درباره اوضاع جارى در کشورهاى مختلف سخن بگوییم امرى که نمى‏توانیم به هیچ عنوان آن را از وضعیتى شخصى افراد جدا کنیم. افرادى که احساس یأس و ناامیدى کرده و خود را تحت فشار مى‏بینند. لذا بهترین راه را گفت و گوى پنهانى مى‏داند تا اندکى از فشارهاى خود را تخلیه سازد.
چت و آشنایى از طریق آن عبارتست از زمینه‏اى که براى فرد هموار مى‏شود تا براى اولین بار بتواند حرف بزند و گوش کند. لذا جزئى‏ترین اطلاعات نیز مهم است و باید تمام اطلاعات از طریق بازى با روحیه فرد جمع آورى شود. بدین سبب "دان شاتسکى" روزنامه نگار و افسر سازمان جاسوسى رژیم صهیونیستى بر استفاده از جوانان تأکید کرد زیرا جوان پیوسته مى‏خواهد حرف بزند و جنس مخالف به ویژه جنس لطیف را بشناسد لذا در جاسوسى اینترنتى از افسران زن استفاده مى‏شود روزنامه "لوموند" چاپ فرانسه در 27 مه 2002 میلادى مقاله‏اى درباره جنگ اینترنتى منتشر کرد که از 20 سال قبل آغاز شد و از زمان حوادث 11 سپتامبر 2001 گسترش یافت به گونه‏اى که جنگ اطلاعاتى به جنگ ویرانگرى تبدیل شد که هدف اصلى آن قبضه کردن بازار اینترنت است بدین سبب 58 درصد از سایت‏هاى اینترنتى از سوى سازمان‏هاى جاسوسى کشورهاى دنیا به ویژه ایالات متحده آمریکا، رژیم صهیونیستى، انگلیس، آلمان، فرانسه و ایتالیا مورد استفاده قرار مى‏گیرد.
هدف این سایت‏ها آن نیست که جوانان دنیا را کشف کرده و یا فاصله میان کشورهاى جهان کوتاه شود، بلکه هدف، جنگى تازه علیه کشورهاى جهان سوم، به ویژه کشورهاى عربى و اسلامى است که جنگ علیه تروریسم نامیده مى‏شود.
با کمال تأسف در حال حاضر در رسانه‏هاى گروهى غرب اینگونه تبلیغ مى‏شود که تروریسم ناشى از آن است که فقرا چشم دیدن پیشرفت و توسعه غرب و نظام سرمایه دارى آن را ندارند بدین سبب دیدگاه این رسانه‏ها به کشورهاى جنوب به ویژه از دهه 70 قرن بیستم پیوسته دیدگاهى تهاجمى بوده است.
مجله "لاتریبون" چاپ فرانسه در این باره نوشت: "آدون وردان" که پایگاه اینترنتى خود را "جوانان آزاد" نامگذارى کرده است در سال 2003 میلادى موفق به جذب بیش از 10 میلیون نفر شد. در این سایت میلیون‏ها جوان خشم و نارضایتى خود را از دولت‏هاى خود ابراز کردند. همچنین برخى افسران نیز که گمان مى‏کرد با بر ملا کردن اسرار نظامى بى‏نهایت مهم و خطرناک کارى انسانى براى رهایى ملت خود از به اصطلاح چنگال رژیمشان انجام مى‏دهند نیز در همین دام افتادند.
لازم به یادآورى است که رژیم صهیونیستى در دهه‏هاى 60 و 70 قرن گذشته میلیون‏ها دلار براى آموزش مزدور هزینه کرد امرى که اینک به شکل جاسوسى اینترنتى درآمده است. افرادى که وارد چنین شبکه هایى مى‏شوند، نمى‏دانند که اسرار کشورشان را فروخته و خیانت مى‏کنند و قربانى گفت و گویى ناپاک شده و مى‏شوند.
متأسفانه در حال حاضر جلوگیرى از بلاى چت بسیار دشوار و غیرممکن است آنهم در جهانى که میلیون‏ها جوان در جست و جوى جنس مخالف و گفت و گوى عاشقانه با آن هستند و مى‏خواهند عقده‏هاى روحى و روانى خود را تخلیه کنند. اما باید توجه داشت که فقط جوانان در معرض خطر قرار ندارند بلکه تمام اقشار دیگر مانند پزشک، مهندس و کارمندان و نظامیان نیز هر لحظه ممکن است در چنین دامى افتند.
( به نقل از نداء القدس شماره 88، ص 40)


پاورقی ها: