گفتگو با دکتر محمد حسین طباطبایی حافظ کل قرآن کریم


اشاره:
سید محمد حسین طباطبائى (علم الهدى)، همان کودک نابغه‏اى که به روشى کاملاً متفاوت و بدیع حافظ کل قرآن کریم شد و در اندک زمان نام او جهان اسلام را که نه بلکه تمام جهان را پر کرد و در همان خردسالى به درجه دکترا رسید که این ذرّه‏اى بود از شایستگى‏ها و قابلیت‏هاى او. او حالا در حوزه علمیه قم مشغول تحصیل سطوح عالى علوم دینى است و در مسیر تعالى افزونتر.
پس از سالها هیاهو و آوازه و شهرت حرفهاى او شنیدنى است. (واحد فرهنگى پاسدار اسلام) * : ضمن تشکر از فرصتى که در اختیار پاسدار اسلام قرار دادید در ابتدا مقدارى از زندگى شخصى و برنامه روزانه‏تان بیان فرمایید؟
- : بسم اللّه الرحمن الرحیم. بنده به عنوان یکى از طلاب حوزه علمیه قم روزانه در چند درس فقه و اصول و مباحثه آنها شرکت مى‏کنم و در کنار این درسها به مطالعه تفسیر و روایات نیز مى‏پردازم و همچنین هر روز یک جزء از قرآن کریم را قرائت و مرور کرده و مقدارى هم ورزش مى‏کنم. * : افراد زیادى از جامعه اسلامى‏مان به خصوص جوانان و نوجوانان علاقمند زیارت شما هستند آیا با توجه به اشتغالاتتان فرصت و زمان خاصى را به این منظور در نظر گرفته‏اید؟
- : عزیزان همه لطف دارند در حقیقت این همه محبّت نشانه ایمان و ارادت به قرآن مجید است. بنده از اینکه کمتر فرصت مى‏شود تا خدمت عزیزان برسم جداً عذرخواهى مى‏کنم و این به علّت فشردگى درسها و بحثها است گرچه بعضى اوقات دوستان به مدرسه علمیه ما مى‏آیند و ما را شرمنده مى‏کنند. * : در سالهاى گذشته برنامه‏هاى تلویزیونى بسیار خوبى را داشتید که براى خانواده‏ها و نسل جدید بسیار جذاب بود آیا خبر خوبى را در این زمینه براى آینده دارید؟
- : اخیراً با تحولاتى که در صدا و سیما پیش آمده و شبکه مستقل قرآنى راه اندازى شده، حافظان، و اساتید مؤسسه جامعة القرآن کریم آمادگى خود را جهت هرگونه همکارى اعلام نموده‏اند که ان شاء اللّه بنده هم درحد امکان در خدمت مردم قرآن دوست خواهم بود. * : با توجه به این که خود شما از مؤسسین جامعة القرآن هستید فعالیتهاى این مؤسسه را چگونه ارزیابى مى‏فرمایید.
- : من و پدر کار مؤسسه را در حالى شروع کردیم که هیچ امکاناتى در دست نداشتیم امّا بحمداللّه با گذشت هفت سال از تأسیس مؤسسه هم اکنون قریب به سیصد مرکز قرآنى را در سراسر کشور راه اندازى کرده‏ایم که حدوداً دهها هزار نفر در آن مراکز مشغول به فراگیرى علوم قرآنى هستند و این نیست جز عنایت خاص خداوند متعال و توجهات ائمه معصومین سلام اللّه علیهم اجمعین. * : امروز مؤسسات قرآنى فراوانى در کشور مشغول فعالیت هستند نظرتان در رابطه با این فعالیت‏ها چیست؟
- : مؤسسات قرآنى به دو دسته تقسیم مى‏شوند، دولتى و مردمى. اما در رابطه با مؤسسات دولتى باید بگویم آنها با داشتن آن همه بودجه تاکنون نتوانسته‏اند انتظارات مردم قرآن دوست را برآورده کنند، حتى أخیراً برخى از آنها به کارهاى نمایشى روى آورده‏اند که به نظر من این در شأن آنها نیست اما اگر مرادتان مؤسسات مردمى باشد باید بگویم انصافاً با نبود بودجه و امکانات خوب فعالیت کرده‏اند و اگر خوب دقت کنید مى‏بینید که تمامى چهره‏هاى قرآنى کشور در همین مؤسسات و مراکز تربیت شده‏اند. * : از نظر جنابعالى نیاز واقعى نسل جوان در شرایط حاضر چیست؟
-: بنده معتقدم نیاز واقعى جوانان ما معنویت و داشتن الگوى مناسب در زندگى است. * : چه انتظارى را از مسؤولان نظام دارید؟
- : در آموزه‏هاى دینى داریم، اوّلین کارى را که انسانهاى برگزیده پس از دست‏یابى به قدرت انجام مى‏دهند این است که معنویات را در جامعه رواج داده و عدالت را نیز در همه زمینه‏ها حاکم مى‏کنند، از آنجا که قرآن در رأس تمام معنویات قرار دارد امیدوارم توسعه و ترویج فرهنگ و معارف قرآن کریم در جامعه سر لوحه برنامه‏هاى مسؤولان نظام باشد. * : توصیه‏هاى جنابعالى به جوانان و نوجوانان چیست؟
- : به همه آنها عرض مى‏کنم تا پیامبر اکرم(ص) و ائمه معصومین علیهم السلام را الگوى رفتارى خود قرار دهند و تقواى الهى را رعایت کنند و در تمام کارهایشان نظم داشته باشند و همچنین داراى غیرت دینى باشند و هیچ وقت هویت مسلمان بودن و ایرانى بودن خودشان را فراموش نکنند. * : چه توصیه هایى به پدر و مادرها در مورد فرزندانشان دارید؟
- : همانطور که مى‏دانید ما در زمانى زندگى مى‏کنیم که بنابه فرمایش مقام معظم رهبرى (مدظله) مورد شبیخون فرهنگى واقع شده‏ایم و همه پدر و مادرها براى آینده فرزندانشان نگرانند. بعضى وقتها به من مراجعه مى‏کنند و مى‏گویند آقا محمد حسین براى نوجوان و جوانان ما دعا کن. من به آنها مى‏گویم تنها با دعا کار درست نمى‏شود بلکه در کنار دعا باید سعى و تلاش نمود، شما همانطور که براى خوراک و پوشاک فرزندانتان خرج مى‏کنید براى معنویات آنها نیز خرج کنید، همانطور که براى دروس مدرسه آنها وقت مى‏گذارید براى قرآن و آموزشهاى دینى آنها هم وقت بگذارید، آیا تا به حال حتى یکبار براى دین فرزندانتان استاد خصوصى گرفته‏اید؟! * : از نقشى که جناب والد محترمتان در شکوفایى استعدادها و موفقیتهاى شما داشتند برایمان تعریف کنید.
- : ابتدا از خداوند تشکر مى‏کنم که چنین پدرى را به من عطا کرده، حاج آقا انصافاً براى من وقت گذاشتند و با حوصله زیاد همه قرآن کریم و معانى قرآن را کلمه کلمه به من درس دادند و پس از حفظ قرآن در اکثر درسها همراه من بودند الآن هم بعضى مباحثه‏ها را در خدمت ایشان هستیم و بنده موفقیت هایم را مرهون دعاها و زحمات بى‏دریغ ایشان مى‏دانم. * : از نقش و تأثیرات والده مکرّمه‏تان هم در این زمینه برایمان بگویید.
- : ایشان نیز به نوبه خود نقش بسزائى در تربیت اینجانب داشته‏اند، و بقول شاعر ایشان حبّ قرآن و اهل بیت علیهم السلام را با شیر خود آمیخت و با آن مرا تغذیه کرد، که در اینجا از ایشان نیز تشکر مى‏کنم. * : آینده‏اى که براى خودتان ترسیم کرده‏اید و آرزوى رسیدن به آن را دارید چیست؟
- : امیدوارم با درس خواندن و عمل کردن به آن یکى از سربازان واقعى امام زمان عجل اللّه تعالى فرجه الشریف شوم و ان شاء اللّه در پى تحقق اهداف عالیه آن حضرت باشم. * : چه احساسى نسبت به امام راحل و شهدا دارید؟
- : وقتى مردم بنده و امثال بنده را مى‏بینند مى‏گویند شما ثمره قیام و نهضت امام رحمة اللّه علیه و خون شهداء هستید و من هم چنین احساسى را نسبت به ایشان و شهداء دارم. * : اگر خاطره دلپذیرى را از مقام معظم رهبرى(مدظله) دارید - با توجه به علاقه فراوان ایشان به توسعه فرهنگ قرآن - براى ما بیان فرمایید.
- : در یکى از دیدارهاى خصوصى ایشان یک بیت از اشعار الفیّه ابن مالک را خواندند و از من خواستند تا آن را ادامه دهم بنده نیز فوراً از حفظ آنرا ادامه دادم تا جائى که ایشان فرمودند کافیست پس ایشان توصیه هایى را درباره شیوه‏هاى درس خواندن به من فرمودند. * :شیرین‏ترین خاطره زندگى خودتان را به خصوص در ارتباط با قرآن براى ما تعریف کنید.
- : یکى از شیرین‏ترین خاطرات من، خاطره سفر به کشور بوسنى و هرزگوئین است. در آن سفر بنده و حاج آقا به همراه یک هئیت بلندپایه که متشکل از آیة اللّه جنتى و آیة اللّه غیورى و آیة اللّه تسخیرى بود پس از آتش بس و صلح در بوسنى به آن کشور عزیمت کردیم و بنده در آن سفر ضمن دیدار با رئیس جمهور وقت کشور بوسنى و اخذ دیپلم افتخارى از دانشگاه ساریوو توانستم با اجراء برنامه در کنگره بزرگداشت امام خمینى(ره) و بسیارى از شهرهاى مختلف کشور بوسنى مسلمانان آنجا را با ایران و انقلاب اسلامى آشنا کنم. * : بیشترین تأثیرپذیرى و لذت شما از کدامیک از آیات یا سوره قرآن است.
- : بیشترین تأثیر پذیرى بنده از آیة الکرسى بوده است. * : همانگونه که اطلاع دارید اخیراً یک شبکه مستقل قرآنى در سیماى جمهورى اسلامى شکل گرفته است چه توصیه‏هایى براى جذابیت و مفید بودن این شبکه دارید.
- : از آنجا که بیشتر جمعیت کشور ما را خردسالان و نوجوانان و جوانان تشکیل مى‏دهند، دست اندرکاران این شبکه سعى کنند از این عزیزان در برنامه‏ها و اجراء آن استفاده نمایند و از تهیه برنامه‏هاى بى‏روح و کلیشه‏اى بپرهیزند و همچنین افرادى را به عنوان الگو به جامعه عرضه کنند تا نوجوانان به آنان اقتدا کنند و من این انتقاد را به صدا و سیما دارم که در این چند سال اخیر در بحث الگوسازى قرآنى بسیار ضعیف عمل کرده تاحدى که هم‏اکنون الگوى رفتارى بسیارى از نوجوانان و جوانان ما هنرپیشگان سینما و تلویزیون شده‏اند و این عملکرد از رسانه‏اى که به فرموده امام راحل دانشگاه است پذیرفته نیست. * : به موازات انسى که با قرآن دارید از انس و تعلق خاطرتان به اهل بیت علیهم السلام برایمان بگویید.
- : در خاطرم هست پدرم در کنار تدریس قرآن هر روز یک یا چند روایت را از اصول کافى و کتب دیگر به من یاد مى‏داد و به من گفته بود هنگام مرور هر سوره ثواب آن را به یکى از معصومین علیهم السلام هدیه نمایم و گاهى اوقات که به زیارت حضرت معصومه علیهاالسلام مى‏رفتیم ایشان به من مى‏گفتند آیات درس امروز را براى حضرت بخوان و به همین ترتیب من آموختم که به موازات انس با کلام وحى باید با کلام ائمه معصومین علیهم السلام که مفسران واقعى قرآنند نیز مأنوس باشم. * : در پایان مایلیم سخنانتان را درباره حضرت خاتم الاوصیاء، صاحب العصر امام زمان (عج) شنوا باشیم.
- : در پایان این جمله را مى‏گویم که :
یا أیها العریز مسّنا و أهلنا الضّر و جئنا ببضاعة مزجاة فأوف لنا الکیل و تصدّق علینا انّ اللّه یجزى المتصدّقین.
(سوره یوسف، آیه‏88).


پاورقی ها: