«امام خمینى ثابت و استوار از آغاز تا پایان»


شهید مدرس‏
آنها از مدرس مى‏ترسیدند. مدرس یک انسان بود، یکنفرى نگذاشت پیش برود کارهاى او را تا وقتى کشندش.یکنفرى غلبه مى‏کرد بر همه مجلس، بر اهالى که در مجلس بودند غلبه مى‏کرد... مجلس آنوقت تا مدرس نبود مثل اینکه چیزى در آن نیست. مثل اینکه محتوا ندارد. مدرس با آن عباى نازک و با آن - عرض بکنم - قباى کرباسى وقتى وارد مى‏شد، مجلس مى‏شد - یک مجلس - طرح هایى که در مجلس داده مى‏شد، آن که مخالف بود مدرس مخالفت مى‏کرد و مى‏ماساند مطلب را. وقتى که روسیه در یک قضیه‏اى (که الآن یادم نیست) اولتیماتوم داد به ایران و آوردند به مجلس و قواى نظامى‏اش هم حرکت کرده بودند به طرف تهران یا قزوین که این را قبول کنند. مجلس(آنطور که حالا نقل مى‏کنند) مجلس بهت شان زده بود که باید چه بکنند. قوا، قواى شوروى است، مقاومت نمى‏توانیم بکنیم، قبول این هم که خیانت است. آنجا نوشته است که یک روحانى با دست لرزان آمد و گفت حالا که ما باید از بین برویم چرا خودمان از بین برویم؟ ما این را ردش مى‏کنیم. رد کرد، همه هم قبول کردند. آنها هم هیچ کارى نکردند. اینها مى‏بینند یک انسان وقتى در یک ملت پیدا بشود مى‏تواند که مجراى امور را از آن طریقى که آنها مى‏خواهند برگرداند، آن چیزى که آنها مى‏خواهند نگذارند بشود، کوشش کردند نگذارند انسان پیدا بشود. (16/3/58)
... شما ملاحظه کرده‏اید، تاریخ مرحوم مدرس را دیده‏اید که یک سید خشکیده لاغر - عرض مى‏کنم - لباس کرباسى... یک همچو آدمى در مقابل آن قلدرى که هرکس آنوقت را ادراک کرده مى‏داند که زمان رضاشاه غیر زمان محمدرضا شاه بود، آنوقت یک قلدریى بود که شاید تاریخ ما کم مطلع بود، در مقابل او همچو ایستاد، در مجلس، در خارج - فلان - که یک وقت گفته بود سید چه از جان من مى‏خواهى؟ گفته بود که مى‏خواهم تا تو نباشى، مى‏خواهم تو نباشى. این آدم... مى‏آمد در مدرسه سپهسالار که مدرسه شهید مطهرى است حالا، درس مى‏گفت: من یک روز رفتم درس ایشان، مثل اینکه هیچ کارى ندارد، فقط طلبه‏اى است دارد درس مى‏گوید. اینطور قدرت روحى داشت، در صورتى که آنوقت در کوران آن مسائل سیاسى ... بود که باید حالا بروند مجلس و آن بساط را درست کند. از آنجا، پیش ما، رفت مجلس. آنوقت هم که مى‏رفت مجلس، یک نفرى بود که همه از او حساب مى‏بردند. من مجلس آنوقت را هم دیده‏ام، کانّه مجلس منتظر بود که مدرس بیاید. با این‏که با او بد بودند ولى مجلس کانّه احساس نقص مى‏کرد وقتى مدرس نبود. وقتى مدرس مى‏آمد مثل اینکه یک چیز تازه‏اى واقع شده، این براى چه بود؟ براى اینکه یک آدمى بود که نه به مقام اعتنا مى‏کرد و نه به دارائى و امثال ذلک، هیچ اعتنا نمى‏کرد.
... از هیچ کس نمى‏ترسید. وقتى که رضا شاه ریخت به مجلس... فریاد مى‏زدند آن قلدرهاى اطرافش که زنده باد کذا و زنده باد کذا، مدرس رفت و ایستاد و گفت که مرده باد کذا، زنده باد خودم، خوب، در مقابل او شما نمى‏دانید حالا، در مقابل او ایستادن یعنى چه و او ایستاد. این براى این بود که از هواهاى نفسانى آزاد بود، وارسته بود، وابسته نبود. (7/6/61)
در عصر شکوفایى انقلاب اسلامى ، بزرگداشت مجاهدى عظیم الشأن و متعهدى برومند و عالم بزرگوارى که در دوران سیاه اختناق رضاخانى مى‏زیست، لازم مى‏باشد. زیرا در زمانى که قلم‏ها شکسته و زبان‏ها بسته و گلوها فشرده بود، او از اظهار حق و ابطال باطل دریغ نمى‏کرد.
در آن روزگار در حقیقت حق حیات از ملت مظلوم ایران سلب شده بود و میدان تاخت و تاز قلدرى هتاک در سطح کشور باز و دست مزدوران پلیدش در سراسر ایران تا مرفق به خون عزیزان آزاده وطن و علماى اعلام و طبقات مختلف آغشته بود. این عالم ضعیف الجثه با جسمى نحیف و روحى بزرگ و شاداب از ایمان و صفا و حقیقت و زبانى چون شمشیر حیدر کرار، رویارویشان ایستاد و فریاد کشید و حق را گفت و جنایات را آشکار کرد و مجال را بر رضاخان کذایى تنگ و روزگارشان را سیاه کرد و عاقبت جان طاهر خود را در راه اسلام عزیز و ملت شریف نثار کرد و به دست دژخیمان ستمشاهى در غربت به شهادت رسید و به اجداد طاهرینش پیوست.
در واقع شهید بزرگ ما مرحوم مدرس که القاب براى او کوتاه و کوچک است، ستاره درخشانى بود بر تارک کشورى که از ظلم و جور رضاشاهى تاریک مى‏نمود. و تا کسى آن زمان را درک نکرده باشد، ارزش این شخصیت عالى مقام را نمى‏تواند درک کند. ملت ما مرهون خدمات و فداکارى‏هاى اوست. و اینک که با سربلندى از بین ما رفته، برماست که ابعاد روحى و بینش سیاسى و اعتقادى او را هرچه بهتر بشناسیم و بشناسانیم. (28/6/63) رهنمودهاى مقام معظّم رهبرى
پرچم اسلام امروز شجاعانه در ایران برافراشته شده و ایران اسلامى به خود مى‏بالد که راه رشد علمى و پیشرفت کشور و حل مشکلات را از راهها و آموزشهاى اسلامى پیگیرى مى‏کند و چنین واقعیتى‏موجب تشویق و الگوپذیرى مسلمانان و احساس خطر جدى نظام سلطه جهانى شده است.
... باید ضمن تأکید بر مشترکات و محکمات نظام اسلامى، از هرگونه اقدام و سخنى که باعث عمیقتر شدن کدورتهاى دوران انتخابات مى‏شود، جداً پرهیز کرد.
... حفظ ارزشهاى انقلاب به معناى اهتمام براى ایجاد امید و روحیه عزم و کار در میان مردم بویژه جوانان است و حفظ روحیه انقلابى هیچگاه به معناى بازگشت به برخى بى‏انضباطى‏هاى طبیعى اول انقلاب نمى‏باشد.
...ائمه جمعه باید با تبیین مکرر ارزشهاى واقعى انقلاب اسلامى، موجب تبدیل شدن این ارزشها به یک طبیعت رایج در فضاى زندگى مردم شوند.
...موج اقبال جوانان بسوى دین و معنویت یک واقعیت است که دلیل آن نیز انتخابات اخیر ریاست جمهورى مى‏باشد زیرا در این انتخابات، اکثر رأى دهندگان که جوانان بودند، برغم وجود برخى شعارهاى جذاب مادى و شعارهاى آمیخته با مفاهیم سیاسى رایج غربیها، به شعارهاى عدالت خواهانه، اصول گرایانه و ارزشهاى انقلاب گرایش پیدا کردند که باید قدر این واقعیت دانسته شود.
... باید براى هرگونه ارزیابى، به رئیس جمهورى و اعضاى دولت امکان و فرصت کار داده شود اما متأسفانه برغم گذشت دو ماه و نیم از آغاز به کار دولت جدید برخى توقعات و انتظاراتى مطرح مى‏شود که شش ماه و یا یک سال بعد از آغاز به کار دولتهاى قبلى، آنها مطرح نمى شد.
... امام جمعه باید از موضع یک پدر، رفیق و مشاور امین با مردم ارتباط برقرار کند.(24/8/84)
(رهبر معظم انقلاب اسلامى در دیدار آقاى جلال طالبانى، رئیس جمهور عراق و هیئت همراه، با اشاره پیوندهاى دینى فرهنگى و تاریخى دو ملت ایران و عراق) فرمودند: پیشرفت، امنیت، استقلال و قدرت عراق مایه اقتدار و اعتزاز جمهورى اسلامى ایران است و ایران هیچ حدى براى همکاریهاى دوجانبه و گسترش روابط قائل نیست.
... ملت عراق، ملتى بزرگ و داراى قابلیتهاى فراوان است و این ملت در آینده نه چندان دور، با فایق آمدن بر سختیها، ناامنیها و ویرانیهاى کنونى، در جهان اسلام خواهد درخشید.
... امنیت شما، امنیت ماست و استقلال و قدرت شما مایه افتخار ماست و در این زمینه‏ها به شما کمک مى‏کنیم.
... جمهورى اسلامى ایران، دولت آمریکا را مسؤول همه جنایتها و ترورهاى کنونى در عراق و مصائب و رنجهاى مردم این کشور مى‏داند.
... حضور بیگانگان در عراق، حضورى خسارت بار براى مردم این کشور است و دولت و ملت عراق مى‏تواند با ارائه جدول زمانبندى، خواستار خروج اشغالگران شوند، که البته آمریکا و انگلیس در نهایت، با تجربه‏اى تلخ، مجبور به ترک عراق خواهند شد.
... موضع رئیس جمهور و دولت عراق در این خصوص موضع بسیار خوبى بوده است.
... چنانچه موضع دولت و ملت عراق مستحکم نباشد، درخواستها و فشارهاى آمریکا پایان‏پذیر نخواهد بود، ضمن آنکه تلاش برخى عناصر در عراق براى جلب رضایت آمریکا سودى نخواهد داشت. زیرا عراق و همسایگانش در منطقه‏اى باقى خواهند ماند و حضور آمریکا موقت است.(1/9/84)
پاورقی ها: