بیانیه حماس در خصوص عقب نشینى نظامیان صهیونیست از نوار غزه‏در آستانه فرار رژیم اشغالگر قدس از نوار غزه و شمال کرانه باخترى، ما این پیروزى غرور آفرین را به ملت مجاهد و شهیدپرور فلسطین چه در داخل و چه در خارج، به امت‏هاى عربى و اسلامى و کلیه آزادگان جهان که در برابر ظلم و ستم و اشغالگرى ایستادگى و از حقوق مشروع فلسطینیان حمایت مى‏کنند، تبریک و تهنیت مى‏گوییم.
جنبش مقاومت اسلامى حماس این پیروزى را به ارواح طیبه شهداى ابرار به ویژه شهید امام احمد یاسین، اسراى در بند زندان‏هاى رژیم صهیونیستى، جانبازان عزیز و همه گروه‏هاى جهادى و مقاومت هدیه مى‏کند. حماس در این مناسبت بزرگ بر نکات ذیل تأکید مى‏ورزد:
1- فرار اشغالگران صهیونیست از نوار غزه و شمال کرانه باخترى ثمره جانفشانى‏ها، مقاومت ملت صبور و جان بر کف فلسطین و نشان دهنده توانایى مقاومت در پیروزى و تحقق آرمان‏هاى ملى است.
2- این دستاورد ملى به مثابه گامى نخست در راه آزاد سازى همه اراضى فلسطین و بازپس گرفتن قدس شریف و حقوق فلسطینیان است. نوار غزه آن طورى که شارون مى‏خواهد اولین و آخرین منطقه آزاد شده فلسطین نخواهد بود و ما هرگز اجازه نخواهیم داد که این منطقه به زندانى براى شهروندان فلسطینى تبدیل شود. همچنین عقب نشینى از نوار غزه و شمال کرانه باخترى باید همه جانبه باشد و گذرگاه‏ها، دریاها و تمامى محیط و اطراف آن را در بر مى‏گیرد.
3- این پیروزى میمون و مبارک از آن تمامى فلسطینیان مقیم داخل و خارج و نسل‏هایى است که دهه‏هاى گذشته براى آزادى سرزمین خود ایثار و فداکارى کردند و جان و مال خود را در طبق اخلاص گذاشتند.
این پیروزى در واقع ثمره جانفشانى‏ها و مبارزات نستوه این عزیزان است. همچنین آن دسته از ملت هاى‏عربى و اسلامى که از ما حمایت کردند و به ما یارى رساندند، در این مناسبت فرخنده با ما سهیم هستند.
4- اینک به منظور حفظ این دستاورد ملى و با هدف جلوگیرى از تحقق دسیسه‏هاى شارون، جنبش حماس با توجه به احساس مسؤولیت در قبال ملت و میهن و بر اساس اصل «مشارکت در جهاد، مشارکت در تصمیم‏گیرى» تلاش مى‏کند در کنار گروه‏هاى فلسطینى در امر تصمیم‏گیرى مشارکت نماید. از آن جا که حماس بر عدم یکه تازى و خودسرى در تصمیم‏گیرى‏ها تأکید مى‏کند. براى تحقق این مهم جنبش حماس با ابومازن رئیس تشکیلات خودگردان و سایر گروه‏هاى فلسطینى بر سر تشکیل یک کمیته ملى براى نظارت بر اجراى عقب نشینى و ایجاد تضمین‏هاى لازم براى مشارکتى سالم و شفاف به توافق رسیده است.
5 - حماس دولتى موازى با تشکیلات خودگردان و مافوق قانون نیست و قصد رویارویى با این تشکیلات را ندارد و این جنبش براى به دست گرفتن قدرت با کسى مقابله و نزاع نمى‏کند، لذا تشکیل مرجعیت ملى براى تصمیم‏گیرى‏ها با مشارکت همه گروه‏ها امرى اجتناب‏ناپذیر است. ما بر اساس همین اصل مدام بر ضرورت ساختارهاى سیاسى و تشکیلاتى جدید تأکید کرده‏ایم.
6- حماس بر پایبندى خود به مقاومت به عنوان گزینه‏اى راهبردى و بدون جایگزین تا زمان رانده شدن اشغالگران از سرزمین مقدس فلسطین و تحقق آرمان‏هاى ملى تأکید مى‏کند. این جنبش همچنان حامى سلاح مقاومت و شاخه نظامى خود «گردان‏هاى شهید عزالدین قسام» که در حمایت و دفاع از ملت و میهن و تحقق آزادى همواره در میادین نبرد پیروز بوده‏اند، خواهد بود.
7- حماس بر اصول مشخص خود درباره وحدت ملى و حفظ آن و جلوگیرى از خونریزى و جنگ داخلى تأکید مى‏ورزد و جا دارد که به همگان اطمینان خاطر دهیم که ما هرگز وارد درگیرى‏هاى داخلى نخواهیم شد و اعلام مى‏کنیم که نبرد اصلى ما تنها با اشغالگران صهیونیست خواهد بود.
8 - حماس به قضیه فلسطین و آرمان‏هاى ملى فلسطینیان و در رأس همه آن‏ها آزادى قدس، بازگشت آوارگان و مخالفت با اشغالگرى و شهرک سازى پایبند و معتقد است که این حقوق ثابت و مشروع هستند و کسى نمى‏تواند درباره این حقوق و باز پس‏گیرى آن‏ها بر ما منتى بگذارد.
9- به منظور آزادى سایر اسراى قهرمان فلسطین، خواستار آزادى فورى اسراى ساکن اراضى آزاد شده هستیم.
10 - در پایان چند پیام را خاطرنشان مى‏سازیم:
پیام نخست به ملت غیور فلسطین:
اى ملت قهرمان! این پیروزى ثمره پایدارى، ایثار، تحمل رنج و محنت‏هاى شماست. ما امروز خانه‏هاى ویران شده، زمین‏هاى غصب شده، درختان قطع شده، کارخانه‏هاى تخریب شده، مزارع ویران شده، خانواده‏هاى آوار و جنایت‏هاى ددمنشانه را به یاد مى‏آوریم. این جانفشانى‏ها و محنت‏ها کارى بیهوده نبوده است، سلام و درود بر تو اى فلسطینى قهرمان!
پیام دوم به کشورهاى عربى و اسلامى:
از حمایت و کمک شما صمیمانه سپاس گذاریم. از شما مى‏خواهیم که براى رانده شدن کامل دشمن صهیونیستى از سرزمین مقدس فلسطینیان بار دیگر ما را یارى رسانید.
همچنین از شما مى‏خواهیم که به گزینه مقاومت اعتماد و ایمان داشته باشید و یادآورى مى‏کنیم که شما امت اسلام نیز در قبال فلسطین و رویارویى با غده سرطانى صهیونیسم که همه ما را تهدید مى‏کند، مسؤولیت خطیرى دارید.
پیام سوم به جامعه بین الملل:
ثبات و امنیت در منطقه خاورمیانه به رانده شدن اشغالگران از فلسطین و توجه به حقوق حقه فلسطینیان بستگى دارد. لذا کوتاه‏ترین راه براى آزادى این ملت این است که رژیم صهیونیستى را به توقف جنایت‏هایش و پایان اشغالگرى مجبور کنید و ملت ما را در بازپس گرفتن سرزمین و مقدسات و تحقق آرمان‏هایش از جمله حق بازگشت آوارگان کمک کنید. همچنین از شما مى‏خواهیم که نام مقاومت فلسطینیان را از لیست سپاه تروریسم پاک کنید.
پیام چهارم به رژیم صهیونیستى:
صهیونیست‏هاى غاصب با توجه به ادامه اشغال بقیه مناطق فلسطین هرگز روى آسایش و امنیت را نخواهند دید و تنها راه فراروى آن‏ها خروج از سرزمین فلسطین است.
ملت فلسطین توانایى نبرد و مقاومت طولانى مدت را دارد و هرگز در برابر محنت‏ها و مشکلات برخاسته از اشغال فلسطین سرتسلیم فرود نمى‏آورد. ما با صهیونیست‏ها به این دلیل که یهودى هستند نمى‏جنگیم، بلکه به این علت مى‏جنگیم که سرزمین ما را اشغال و ملت ما را آواره کرده‏اند. ثبات و امنیت در خاورمیانه زمانى برقرار مى‏شود که رژیم صهیونیستى از سرزمین فلسطین عقب نشینى کند و ملت ما از حقوق حقه خود کاملاً برخوردار شود.
سرانجام این جهاد یا پیروزى است یا شهادت‏ حماس - فلسطین
شنبه 8 رجب 1426 ه.ق برابر با 13/8/2005 م.پاورقی ها: