«امام خمینى ثابت و استوار از آغاز تا پایان»


میلاد امانتدار وحى‏
من این روز مبارک را بر تمام مسلمین و بر ملت شریف ایران و... تبریک عرض مى‏کنم. این روز، روزى است که على ابن ابیطالب سلام اللّه علیه که باب وحى و امانتدار وحى بود متولد شد و این روزى است که قرآن کریم و سنت رسول اکرم به ولادت این مولود بزرگ مفسّر پیدا کرد و پشتوانه وحى و پشتوانه اسلام بوجود این مبارک مولود قوى شد که اتمام بعثت به وجود این مولود بزرگ شد و باید بگوئیم فتح باب وحى و تفسیر وحى و ادامه وحى به وجود مقدس این سرور. و من این روز را که هم روز بعثت است و هم روز ولایت است و هم روز نبوّت است و هم روز امامت است، به همه آقایان و همه ملت تبریک عرض مى‏کنم. (28/2/60)
ما با کدام مؤونه و با چه سرمایه‏اى مى‏خواهیم درباره شخصیت على ابن ابیطالب، از حقیقت ناشناخته او صحبت کنیم؟ اصلاً على (ع) یک بشر ملکى و دنیایى است که ملکیان از او سخن گویند یا یک موجود ملکوتى است که ملکوتیان او را اندازه‏گیرى کنند؟ اهل عرفان درباره او جز با سطح عرفانى خود و فلاسفه و الهیون جز با علوم محدوده خود با چه ابزارى مى‏خواهند به معرفى او بنشینند؟ تا چه حد او را شناخته‏اند تا ما مهجوران را آگاه کنند؟ دانشمندان و اهل فضیلت و عارفان و اهل فلسفه با همه فضایل و با همه دانش ارجمندشان، آنچه از آن جلوه تام حق دریافت کرده‏اند، در حجاب وجود خود و در آینه محدود نفسانیت ارجمندشان، آنچه از آن جلوه تام حق دریافت کرده‏اند، در حجاب وجود خود و در آینه محدود نفسانیت خویش است و مولا غیر از آن است. پس اولى آن است که از این وادى بگذریم و بگوئیم على بن ابیطالب فقط بنده خدا بود و این بزرگترین شاخصه اوست که مى‏توان از آن یاد کرد، و پرورش یافته و تربیت شده پیامبر عظیم الشأن است و این از بزرگترین افتخارات اوست. کدام شخصیت مى‏تواند ادعا کند عبداللّه است و از همه عبودیت‏ها بریده است. جز انبیاء عظام و اولیاء معظم که على(ع)، آن عبد وارسته از غیر و پیوسته به دوست که حجب نور و ظلمت را دریده و به تمدن و معدن عظمت رسیده است، در صف مقدم است. و کدام شخصیت است که مى‏تواند ادعا کند از خردسالى تا آخر عمر رسول اکرم در دامن و پناه و تحت تربیت وحى و حامل آن بوده است جز على ابن ابیطالب که وحى و تربیت صاحب وحى در اعماق روح و جان او ریشه دوانده. پس او بحق عبداللّه است و پرورش یافته عبداللّه اعظم.
... صلوات و سلام بى پایان به رسول اعظم که چنین موجود الهى را در پناه خود تربیت فرمود و به کمال لایق انسانیت رسانید. و سلام و درود بر مولاى ما که نمونه انسان و قرآن ناطق است و تا ابد نام بزرگ او باقى است و خود الگوى انسانیت و مظهر اسم اعظم است. (27/2/60)
...نکته‏اى که در این ولادت است اینکه ما باید پیرو یک چنین انسان کاملى باشیم که در همه ابعاد متخصصین براى ایشان تواضع مى‏کنند. در هر بعدى اگر کسى بخواهد مثل بزند، به ایشان مَثَل مى‏زند. در بعد زهد و علم، و در بعد رحمت به مستضعفین و مستمندان، و در بعد جنگ و شجاعت، و خلاصه در همه ابعاد به ایشان مَثَل زده مى‏شود. و در حقیقت یک موجود هزار بعدى است و ماباید تابع یک همچو فردى باشیم هرچند که کسى نمى‏تواند حتى یک هزارم هم شبیه ایشان باشد لکن به آن اندازه‏اى که مى‏توانیم باید از ایشان تبعیت کنیم، از تعهدى که به اسلام داشت و از اینکه همه چیزش را براى اسلام داد. (6/2/62) رهنمودهاى مقام معظّم رهبرى
در آن حوادث تلخ (هفتم تیر) مدعیان امروزى مبارزه با تروریسم، با لبخند تمسخرآمیز از نابود شدن ملت ایران سخن مى‏گفتند اما هر حرکت تاریخى، در طول راه با ریزشها و خزانهایى روبه‏روست که اگر ریشه‏ها و اصول این حرکت سالم باشد در کنار این ریزشها، رویشهاى پرطراوت نیز وجود خواهد داشت که پیشرفت نظام اسلامى و از جمله حضور پر برکت ملت در انتخابات اخیر نشان مى‏دهد انقلاب به لطف پروردگار و همت مردم، همچنان زنده و پرنشاط و پایدار، آرمانهاى والاى خود را دنبال مى‏کند.
... دشمنان شما در دل خود تحقیر شدند اما در زبان حاضر نیستند شکست و حقارت خود را بپذیرند با این همه، واقعیت این است که حضور پرنشاط ملت در انتخابات بر روى همه توطئه‏ها خط بطلان کشید که بعد از این هم، این حرکت مقتدرانه ادامه خواهد یافت.
... هیچ ملتى بدون مجاهدت، تلاش، ابتکار و نوآورى به جایى نمى‏رسد و مردم و مسئولان ایران نیز باید همواره این موضع را مد نظر داشته باشند.
... حضور سى میلیونى ملت در 27 خرداد و شرکت حدود 28 میلیون نفر در انتخابات سوم تیر، نشان داد که بر خلاف تصور اینگونه سیاستمداران و تحلیلگران، ملت ایران زنده، مؤمن و پایبند به مبانى انقلاب است و با همه وجود، عزت، عظمت و آرمانهاى خود را دنبال مى‏کند که دنیا باید این منطق ملت ایران را بفهمد و با محاسبه این واقعیات، با مردم ایران سخن بگوید.
... بعضى نامزدها و طرافدارانشان با سیاه نمایى، پیشرفتهاى نظام و اقدامات دولتها را نادیده گرفتند که این تخریبها، از سر بى توجهى صورت مى‏گرفت اما برخى تخریبهاى غیرمنصفانه و ناجوانمردانه که در مورد تعدادى از نامزدها صورت گرفت از جمله تخریب شخصیت موجه، محترم و با سابقه‏اى مثل آقاى هاشمى رفسنجانى از روى غفلت نبود که مسئولان قضایى و دیگر دستگاههاى ذى‏ربط باید عوامل این کارها را پیدا کنند.
... بسیارى از این کارهاى تخریبى کار کسانى بود که به هیچ نامزدى علاقه نداشتند و براى فتنه انگیزى این کارها را مى‏کردند که مقصرین اصلى باید مشخص شوند و آشکار شود که دست دشمن مطمئناً در این تخریبها در کار بوده است.
... برخى اظهارات نیز، متأسفانه عزیزترین قشرهاى این کشور یعنى جوانان مؤمن و بسیجى را زیر سؤال برد که اینگونه نیست و این کارها نشان دهنده تلاش دشمن براى فتنه انگیزى است.
... دستگاه قضایى یکى از مراکزى است که مردم براى تحقق عدالت، به شدت به آن چشم دوخته‏اند.
... قوه قضاییه براى پاسخ به عدالت خواهى ملت، باید به گونه‏اى عمل کند که هر مظلوم و صاحب حقى مطمئن باشد با مراجعه به دستگاه قضایى،، حقش را خواهد گرفت.
... نتیجه این برنامه‏ها، باید در عمل در مردم احساس آرامش و امنیت ایجاد کند.
... هر قدر سازمانهاى بازرسى و نظارتى درون و بیرون دستگاه قضایى و صاحبنظران حوزه و دانشگاه و حقوقدانان کشور، در مورد قوه قضاییه بیشتر پیشنهاد و نظر دهند و منصفانه انتقاد کنند، دستگاه قضایى تقویت مى‏شود.
... ارکان و پایه‏هاى دستگاه قضایى، بسیار خوب و مستحکم است و هر قدر این دستگاه در معرض چالش قانونى و نظارتى قرار بگیرد ورزیده‏تر خواهد شد. (8/4/1384)
پاورقی ها: