«امام خمینى ثابت و استوار از آغاز تا پایان»


وظایف رئیس جمهور
از جناب ایشان (رییس جمهور) مى‏خواهم که مسؤولیت خطیرى که به موجب اراده ملت و بر اساس قانون اساسى به عهده ایشان گذارده شده است همچون امانتى الهى از آن پاسدارى نمایند و به پیمان خود در مقابل خداوند تعالى و خلق وفادار باشند و با اعتماد به فضل خداوند و اعتماد ملت همچون محورى استوار براى هماهنگى نهادهاى مسؤول و حمایت از مبانى جمهورى اسلامى، در حوزه اختیارات و مسؤولیت‏هاى خود قرار گیرند و در راه هدف ملت که آن تداوم بخشیدن به انقلاب اسلامى و استقرار نظام عدل اسلامى است با تمام توان بکوشند و خداوند متعال را ناظر و حاضر دانند به وظیفه سنگینى که به عهده گرفته‏اند قیام کنند و از قشرهاى مختلف ایران مخصوصاً متفکران و دانشمندان و احزاب اسلامى و سیاسى و قواى انتظامى مى‏خواهم که در این لحظات حسّاس که بر کشور مى‏گذرد با حسن نیّت از ایشان و دولت اسلامى پشتیبانى نمایند و از تفرقه و اختلاف و کارشکنى بپرهیزند و تا ایشان بر محور عدل اسلامى عمل مى‏کنند و جانبدار مستمندان و مستضعفان هستند و از اعمال شبه طاغوت اجتناب مى‏کنند از همکارى و معاونت دریغ ننمایند. (15/11/58)
بحمد اللّه با تأییدات خداوند متعال جل و علا و دعاى خیر حضرت ولى اللّه الاعظم روحى لمقدمه الفداء... ملت بزرگ و شجاع ایران با همه توطئه‏ها و تبلیغات دشمنان اسلام که براى اطفاى نور خدا و اسلام بزرگ و از صحنه خارج نمودن ملت شریف و مجاهد، دست در دست یکدیگر نهاده بودند، به مبارزه برخاست و نیز توطئه هایى را که براى جلوگیرى از سیل خروشان و اراده آهنین مؤمنین مظلوم در طول تاریخ که مى‏رود کاخ‏هاى ستم سیاه و سرخ را فرو ریزد و فریاد حق طلبانه این ملت مظلوم، محرومان و غارت - زدگان پهناور زمین را به خروش درآورد، با قدرت خنثى نمود. ملت متعهد، با عزمى والا و قدمى ثابت، از پیر نودساله تا نوجوان تازه بالغ... براى تعیین سرنوشت خویش به سوى صندوق‏هاى رأى هجوم آورد و یاوه گویان و خیال بافان را بر خود لرزاند و فردى... را براى خدمت به اسلام و ایران و مسلمانان و ملت برگزید...
رئیس جمهور محترم باید توجه داشته باشند که در پیشگاه مقدس حق جلّ و علا واقع است و آنچه بر او از خطرات قلبى و تمایلات سرّى تا اعمال معلن و مخفى مى‏گذرد، در حضور حق است و چیزى را نتوان از او - جلّ و علا - پنهان کرد، هر چند از خلق خدا پنهان باشد. و باید توجه نماید که در مقامى هستند که یک جمله او گاهى مؤمنى را ساقط کرده و متعهدى را از بین مى‏برد، و یا غیر صالحى را به مقامى که شایسته آن نیست مى‏رساند، گاهى یک سخنرانى او، جمهورى اسلامى و کشور را نور مى‏بخشد و گاهى بعکس. مقام خطیر است و خطر بزرگ، به خدا باید پناه برد و از او استمداد کرد. همه دست اندر کاران - بویژه رئیس جمهور - باید از چاپلوسان دغلباز و زبان بازان حیله گر بر حذر باشند و مشاوران خود را از اشخاص سابقه دار که تعهدشان... مشهود بوده است انتخاب کنند. بسا که منحرفان و منافقان، خود را با ظاهرى آراسته به تقوا جا بزنند و با دست ما به اسلام و کشور اسلامى صدمه زنند.
شما اى رئیس جمهور محترم و دیگر متصدیان امور کشور! مى‏دانید که قدرتمندان شرق و غرب خصوصاً آمریکاى بازیگر، مارهاى زخم برداشته از جمهورى اسلامى هستند که از اول انقلاب به هر حیله ممکن دست زدند، از حمله نظامى گرفته تا طرح کودتا، و از ترور شخصیت‏ها تا به آتش کشیدن مزرعه‏ها و مغازه‏ها، و از انفجارات کور در کوچه‏ها و خیابان‏ها تا دزدى و تجاوز، و از همه بدتر و بالاتر تبلیغات دامنه‏دار از اول انقلاب تا امروز است، که براى تضعیف روحیه ملت مقاوم و رزمندگان عزیز به هر نوع دروغ و تهمتى متشبث شدند، ولى بحمداللّه نه تنها هیچ یک از تیرهاى آنان به هدف نرسید، که نتیجه معکوس داد. اکنون از چنین مارهاى زخم خورده‏اى نباید غافل بود. چه بسا، با نفوذ عمّال سر سپرده داخل در ارگان‏هاى دولتى و مقامات مؤثر، به تدریج قدم به قدم کار خود را انجام دهند و انسان مستقیم را منحرف کنند و متعهدان را وابسته نمایند. غفلت از این امر، فاجعه‏انگیز است...
ما و همه مقامات جمهورى اسلامى مرهون ملت فداکار، خصوصاً قشر ضعیف و مظلوم هستیم که با جانبازى و فداکارى آنان دست جباران کوتاه و به جاى طاغوتیان، حکومت مستضعفان پایه گذارى شد. این حقیقت همیشه باید در پیش چشم همه باشد، که همه خدمتگزار این قشر باشیم و هرچه در راه این ملت عزیز در طبق اخلاص بگذاریم، از عهده شکر آنان بر نخواهیم آمد. (13/6/64) رهنمودهاى مقام معظّم رهبرى
متن پیام مقام معظم رهبرى درباه انتخابات ریاست جمهورى به این شرح است:
بسم اللّه الرحمن الرحیم
ملت بزرگ و عزیز ایران‏
قلم ناتوان اینجانب قادر نیست همت بلند و انگیزه عمیق و بصیرت نافذ و شور مخلصانه شما را توصیف کند. شما در دو جمعه پى در پى با اقدامى پرمعنا و پیامى رسا، بار دیگر عظمت خود را به جهانیان نشان دادید و قدرت خود را به رخ بدخواهان و دشمنان کینه توز کشیدید. شما عزم راسخ خود را بر دفاع از استقلال ملى فریاد زدید. شما پایبندى خود را به حراست شجاعانه از منافع کشور و نظام جمهورى اسلامى که تأمین کننده همه آرمانهاى اسلامى و انقلابى است، در عمل ثابت کردید.
شما نمایش با شکوهى از همبستگى ملى و مشارکت عمومى را در برابر چشم دوست و دشمن قرار دادید و راز استحکام و اقتدار خود در رویارویى با زیاده خواهیهاى استکبارى را مجسم ساختید.
اینک دشمن شما علیرغم یاوه گوئیهاى خود، در برابر عظمت و شفافیت مردمسالارى شما، در دل خود تحقیر مى‏شود و امت بزرگ اسلامى گسترده در سراسر جهان، از ظرفیت و توانایى نظام اسلامى که مظهر هویت جمعى مسلمانان است به خود مى‏بالد.
این پیروزى درخشان ملت مظهر رحمت الهى بر شما مردم مؤمن و جوانان صادق و صالح و نصرتى از سوى حضرت احدیت است. اینجانب خاشعانه جبهه سپاس بر خاک مینهم و دوام لطف و رحمت و نصرت ذات اقدس الهى را براى شما ملت عزیز و وفادار مسألت مى‏کنم و خود و شما را به شکر و ذکر و خضوع و رفق و مدارا توصیه مى‏نمایم.
اینک با تبریک این مسئولیت خطیر به رئیس جمهور منتخب جناب آقاى دکتر محمود احمدى نژاد نکاتى را به ایشان و همه آحاد ملت عرض مى‏کنم.
1- دوران انتخابات دوران شور و التهاب است با پایان گرفتن انتخابات باید هیجان و التهاب، جاى خود را به متانت و رفاقت و همکارى بدهد.
همه، چه طرفداران نامزد منتخب و چه طرفداران دیگر نامزدهاى محترم باید از خود ظرفیت و حلم و توانایى بروز دهند. هیچ احساسى، چه شادمانى و چه ناشادمانى، نباید کسى را به رفتارى برخلاف شأن یک انسان متعهد و خردمند وادار سازد. وحدت ملى و رفق و مدارا، تضمین کننده امنیت کشور و خنثى کننده هر توطئه است.
2- اکنون پس از هفته‏ها گفتن و شنودن، نوبت کار و اقدام است، رئیس جمهور منتخب تا پذیرش رسمى مسئولیت، داراى فرصت ارزشمندى است، شایسته است این فرصت، بدون فوت وقت، مصروف اقدامهایى شود که شروع مسئولیت خطیر ریاست جمهورى بدان نیازمند است. همه مسئولان کشور و نخبگان بخشهاى گوناگون، یارى ایشان را تعهدى انسانى و اسلامى بشمارند.
3- نقش مؤثر و تعیین کننده نامزدهاى ریاست جمهورى در خلق این حماسه بزرگ ملى، انکارناپذیر و سپاس از آنان بر همگان لازم است.
اینجانب تشکر وافر خود را به همه آقایان بویژه به جناب حجت الاسلام و المسلمین آقاى هاشمى رفسنجانى که خود از ذخائر انقلاب و از چهره‏هاى برجسته نظام جمهورى اسلامى ایرانند تقدیم میدارم و امیدوارم این برادر عزیزم و همسنگر دیرین مانند همیشه در عرصه‏هاى مهم نظام اسلامى نقش آفرین باشند.
4- لازم میدانم از همه آحاد ملت عزیز که یکبار دیگر حادثه‏یى بزرگ در جهت رشد و اعتلاى کشور آفریدند و از همه کسانیکه به این آزمایش بزرگ شور و حال بخشیدند، بویژه حضرات مراجع معظم و علماى اعلام و نخبگان دانشگاهى و اقشار گوناگون اجتماعى و سیاسى و فرهنگى و نیز از دستگاههاى خبرى بویژه صدا و سیما که مبتکرانه در این حرکت عمومى نقش آفرید و از همه خبرنگاران و فعالان عرصه خبر و تحلیل و نیز از دست اندرکاران برگزارى انتخابات، شوراى محترم نگهبان، وزارت کشور، استانداران، فرمانداران، عوامل اجرایى و نظارتى، نیروهاى انتظامى، امنیتى و اطلاعاتى و قضایى که با مجاهدتى بزرگ، امنیت این ایام را تأمین کردند، صمیمانه سپاسگزارى کنم و براى همه آنان پاداش و ثواب الهى مسألت نمایم.
بار دیگر خداوند، متعال را به خاطر نعمت و رحمتش بر این ملت و این کشور شکر میگزارم و بر ساحت حضرت بقیة اللّه ارواحنا فداه، سلامى مخلصانه معروض میدارم و رعایت و عنایت دعاى آن بزرگوار را مى‏طلبم. والسلام على عباد اللّه الصالحین
سید على خامنه‏اى
(4/4/1384)
پاورقی ها: