«امام خمینى ثابت و استوار از آغاز تا پایان»


پانزده خرداد سرآغاز شکوفایى اسلام و آزادى ملت‏
پانزده خرداد نزدیک است و این روزى است که ملت ما نباید از یاد ببرد و نمى‏برد. پانزه خرداد یک نقطه عطفى است در تاریخ کشور ما که از همان وقت شروع به فعالیت سیاسى شد و روحانیون از همان وقت خودشان را مجهز کردند. روز پانزده خرداد آنطورى که من بعد از اینکه از حبس بیرون آمدم براى من نقل کردند، عمال شاه در بسیارى از شهرستان‏ها که قیام کرده بودند دست به کشتار زدند و آنطورى که به من گفتند حدود پانزده هزار شهید داشتیم در پانزده خرداد و ما این قلم را آن‏وقت خیلى بزرگ مى‏شمردیم و بزرگ هم بود...
جنایاتى که از پانزده خرداد...به دست عمال شاه و به دست عمال آمریکا در این کشور واقع شد، قدرت اینکه احصاء کنیم آنها را نداریم. ما اجمالى از این جنایات را مى‏توانیم بگوئیم یا تصور کنیم، تفسیر این جنایات اصلاً قابل احصاء نیست...
لکن در عین حالى که پانزده خرداد یک مصیبتى بود براى ملت ما، لکن مبدأ جنبش بود. از همان وقت و جلوتر از آنوقت روحانیون قیام کردند و به دست روحانیون نهضت شروع شد، از قم شروع شد و پانزده خرداد یک انعکاسى بود از همان ایام...
در عین حالى که پانزده خرداد مصیبت براى ما بود لکن این موهبت را هم خداى تبارک و تعالى به ما عطا کرد که مردم بیدار شدند و لبیک گفتند به صداى روحانیون و در همه جا، در همه مملکت این نهضت شروع کرد و مبدأش از همان پانزده خرداد بود و بعد کم کم تدریجاً ریشه گرفت و بعد زیادتر شد و بیشتر شد نهضت مردم، پیشتر رفت نهضت مردم و قیام همگانى شد و بحمداللّه ریشه اجانب از این مملکت کنده شد. (14/3/59)
در 15 خرداد 42 که مصادف بود با دوازده محرم، سوم شهادت بزرگ شهید فداکار تاریخ، گرچه ملت غیور ایران با فداکارى عظیم خویش و تسلیم قریب پانزده هزار شهید به درگاه خداوند متعال، به ظاهر سرکوب شد و دژخیمان رژیم جنایتکار پهلوى، ننگى ابدى بر ننگ‏هاى پنجاه ساله خود افزودند لکن سرلوحه پیروزى اسلام و ملت بود. همن سان که شهادت سید مظلومان و هواخواهان قرآن در عاشورا، سرآغاز زندگى جاوید اسلام و حیات ابدى قرآن کریم بود، آن شهادت مظلومانه و اسارت آل اللّه، تخت و تاج یزیدیان را که با اسم اسلام، اساس وحى را به خیال خام خود مى‏خواستند محو کنند، براى همیشه به باد فنا سپرد و آن جریان، سفیانیان را از صحنه تاریخ به کنار زد، این شهادت دلاورانه ملت مظلوم ایران، تخت و تاج پهلویان، جریان پهلوى صفتان را که با اسم اسلام مى‏خواستند اسلام را از صحنه خارج نمایند و افکار غرب و نشخوار آمریکا را جانشین وحى کنند، از تاریخ ایران بیرون راند. در حقیقت دستاورد نهضت 15 خرداد 42 پیروزى 22 بهمن 57 بود.
این روز بزرگ تاریخى سرآغاز شکوفائى اسلام و استقلال و آزادى ملت است. در سایه اسلام است که استقلال به معناى واقعى آن و آزادى به معناى منزه آن تحقق مى‏یابد. روز 15 خرداد در عین حال که چون عاشورا روز عزاى عمومى ملت مظلوم است، روز حماسه و تولد جدید اسلام و مسلمانان است. بزرگداشت روز حماسه آفرین 15 خرداد، بزرگداشت ارزش‏هاى انسانى در طول تاریخ است، همان سان که بزرگداشت روز سرنوشت ساز عاشورا، بزرگداشت ارزش‏هاى انسانى در طول تاریخ است، همان سان که بزرگداشت روز سرنوشت ساز عاشورا، بزرگداشت اسلام و قرآن کریم است. ملت شریف ما، بلکه ملت‏هاى مظلوم، از هرچه غفلت کنند، از این دو روز الهى نباید غفلت کنند.
بزرگداشت روز 15 خرداد فریادى کوبنده است از مستضعفان بر سر مستکبران و از متعهدان به مکتب مترقى قرآن در مقابل تسلیم شدگان بى چون و چرا به مکاتب انحرافى یا التقاطى شرق و غرب که به طور خزنده در انحراف ملت مظلوم ما دست به قلم و زبان، در کوشش بى امان هستند. بر ملت شریف ماست که این ایام اللّه را که هدیه‏هائى از عالم غیب ربوبى است با جان و دل حفظ و با چنگ و دندان نگهدارى کنند و با شعار و شعور بر مخالفان مکتب و خدمتگزاران به شیاطین بزرگ و کوچک بتازند و صف‏هاى خود را فشرده‏تر و دل‏هاى خود را مطمئن‏تر، با قدم استوار و تصمیم آهنین، بر مشکلات و توطئه‏هاى غرب و شرق غلبه کنند و مجهز به جهاز ایمان به خدا شوند در مقابله با مشکلات. (15/3/60) رهنمودهاى مقام معظّم رهبرى
ملت و مسؤولان کشور، با درک موقعیت بسیار حساس و خطیر کنونى و با برنامه ریزى و تلاش بى وقفه، ایران عزیز را به الگویى از توانایى، اقتدار و پیشرفت تبدیل مى‏کنند.
بر خلاف برخى تصورها، حساسیت و خطیر بودن وضع کنونى کشور، ارتباطى با چالشهاى سیاست خارجى و تهدیدهاى زورگویان جهانى ندارد چرا که این تهدیدها همیشه بوده است و ملت ایران نیز همواره با عزمى راسخ، مشتى پولادین و فکر و تدبیر، دشمن را وادار به عقب نشینى کرده و باز هم خواهد کرد.
پس از پیروزى انقلاب و بخصوص بعد از جنگ، کارهاى بسیار مهمى در زمینه‏هاى گوناگون انجام شده، زیربناهاى اساسى کشور در بخش‏هاى مختلف از استحکام قابل تکیه‏اى برخوردار شده‏اند و آنچه دوران کنونى را اهمیت و حساسیت فراوان مى‏بخشد ضرورت ملموس شدن این دستاوردهاى عظیم در زندگى مردم است تا کام ملت از عدالت اجتماعى، رفاه و ادامه پیشرفتهاى گوناگون شیرین شود.
باید حلقه سازندگى‏ها، توفیقها و پیشرفتها را به زندگى مردم متصل کرد و با برنامه ریزى عدالتخواهانه و تلاش بى‏وقفه، فقر را از کشور برچید، فساد را ریشه‏کن کرد شکاف فقیر و غنى را از بین برد و با تحقق عدالت اجتماعى و عمق بخشیدن به باورهاى دینى و ملى، ایران را به الگویى توانا، مقتدر، پیشرفته و شایسته این ملت تبدیل ساخت و از این طریق مسلمانان جهان را تقویت و اسلام عزیز را بلندآوازه ساخت که اهمیت و حساسیت دوران کنونى در همین نکات نهفته است.
در سال همبستگى ملى و مشارکت عمومى، انتخابات بسیار مهم ریاست جمهورى را در پیش داریم که مشارکت ملى در این عرصه و انتخاب رئیس جمهورى شایسته، از لحاظ مسایل داخلى و خارجى، بسیار مهم است.
انتخابات ریاست جمهورى از جدى‏ترین، پرشورترین و پرجاذبه‏ترین صحنه‏هاى مشارکت ملى است و مى‏تواند در سرنوشت کشور تأثیر فراوانى داشته باشد به همین علت دشمنان این ملت، همه امکاناتشان را بکار گرفته‏اند تا مردم را نسبت به شرکت در انتخابات 27 خرداد دلسرد، بى اعتماد و بى‏اطمینان کنند
اما با هوشیارى مردم و یارى پروردگار نخواهند توانست.
انتخابات پرشور، نظام جمهورى اسلامى را جوانتر از آنچه هست خواهد کرد و روز نویى را براى مردم به ارمغان مى‏آورد بهمین علت از اساسى‏ترین مسایل کنونى کشور است.
زورگویان جهانى اگر مى‏توانستند با تأثیرگذارى روى گروههاى سیاسى کارى مى‏کردند که انتخابات اصولاً برگزار نشود مانند انتخابات مجلس هفتم که خواستند این کار را بکنند اما نتوانستند.
لیبرال دموکراسى غرب مى‏خواهد در افکار عمومى خود را صاحب انحصارى مردم سالارى القا کند بهمین دلیل از این که مردم ایران در 25 سال گذشته در 25 انتخابات شرکت کرده و مسؤولان کشور را برگزیده‏اند ناراضى و خشمگین است.
انتخابات جلوه بسیار زیبا و جذاب مشارکت عمومى و مهمترین گام براى پیگیرى اهداف و خواسته‏هاى فردى و اجتماعى است و آحاد مردم با شناخت دقیق نامزدها، فرد مورد نظر خود را انتخاب خواهند کرد.
قانون اساسى امکانات، ظرفیتها و تواناییهاى فراوان و بى‏نظیرى را براى رییس جمهور منتخب ملت در نظر گرفته بگونه‏اى که رییس جمهور بعنوان مؤثرترین فرد مى‏تواند در آبادانى و پیشرفت کشور و حل مشکلات مردم، نقش بسیار اساسى ایفا کند.
طبیعى است که رهبرى در انتخابات از شخص خاصى حمایت نمى‏کند. بلکه از معیارهایى که بیان شد حمایت مى‏کند و بدنبال تحقق این معیارها است و هر کسى را که مردم انتخاب کنند و رییس جمهور قانونى کشور شود مثل همه رؤساى جمهور، مورد احترام، تکریم و حمایت رهبرى خواهد بود.
آمریکایى‏ها مى‏گویند اگر سلطه و دخالت ما را قبول نکنید و منافع خود را به ما واگذار نکنید شما را به حمایت از تروریزم و ضدیت با حقوق بشر متهم مى‏کنیم اما ملت ما نشان داده است که در مقابل وقاحت و زورگویى زمامداران آمریکایى مى‏ایستد و هر کسى که استقلال، هویت، منافع ملى و حیثیت ملت را تهدید کند سرجاى خود مى‏نشاند.(12/2/1384)
پاورقی ها: