رئیس جمهور آینده و مسئولیتهاى او

نویسندهدر آستانه برگزارى انتخابات ریاست جمهورى هستیم. مردم مؤمن و مسئولیت شناس ما مانند همیشه خود را آماده مى‏کنند تا در روز تاریخى 27 خرداد 84 براى انتخابات رئیس جمهورى لایق و شایسته و مسئولیت شناس به پاى صندوق‏هاى رأى بروند تا به خواست خداوند نهمین دور ریاست جمهورى را در کمال آرامش و بدون تنش برگزار کنند و صحفه دیگرى از تاریخ انقلاب را رقم زنند.
انتخابات 27 خرداد بطور قطع حساس‏ترین دور انتخابات ریاست جمهورى است چرا که سرنوشت حاکمیت اجرائى کشور را تعیین مى‏کند حاکمیتى که با شرائط خاص زمانى روبرو است. دوستان و دشمنان چشم به راه نتیجه این آزمون بزرگ اند، آزمونى براى ملت، براى حاکمیت و دست اندرکاران امور و همه کسانى که خود را در برابر خدا و خلق مسئول مى‏دانند، به سرنوشت انقلاب مى‏اندیشند، بیست و هفت سال فراز و نشیب‏هاى سیاسى، جناحى را دیده‏اند، چالشهاى فرهنگى و اقتصادى را مشاهده کرده‏اند، تلخى‏ها و شیرینى‏ها را در ذائقه جان ذخیره دارند، خطرها و تهدیدها را با تمام وجود لمس مى‏کنند. سیلاب خون پاک شهیدان و جوانان به خون خفته را در پهنه آسمان خیال به تصویر مى‏کشند، صف طولانى راهیان عشق را که سر از ملکوت گیتى برآوردند پیش روى خود مى‏بینند که رو در روى آنها نشسته و دامان آنها را گرفته و آنان را به هرچه حقیقت و پاکى و عشق و ایثار است سوگند مى‏دهند که مبادا به ما خیانت کنید و بر آرمانهاى ما خط بطلان بکشید و خون‏هاى پاک رهروان کوى شهادت را پایمال کنید. این پیامى است که از جاى جاى خاک میهن اسلامى ما، گلزارها و گلستان‏ها و تربت شهیدان به گوش مى‏رسد، به هر مزارى گزارمان مى‏افتد با چهره‏هاى در خون نشسته روبرو مى‏شویم که در کلاس عشق صف کشیدند و به زنده‏ها مى‏گویند بر میثاق خود پایبند باشید و به خون شهیدان خیانت نکنید و هر آن‏چه سبب تضعیف نظام و بى حرمتى به ارزشهاى انقلاب باشد خیانتى است غیر قابل بخشش...بارى با چنین احساسى باید به استقبال انتخابات رفت چه آنانکه خود نامزد این پست کلیدى اند و چه آنانکه هوادار آنان هستند، تبلیغ مى‏کنند و یا رأى مى‏دهند و زمینه ساز دولت آینده‏اند...این نگاه یاران امام و وفاداران به نظام است که دل در گرو ارزشها دارند و از لوث شدن دست آوردهاى انقلاب در هراسند و آن‏ها را با هیچ چیز دیگر معاوضه نمى‏کنند. نومیدى دشمنان ما
و اما دشمنان ما، آنها برآنند تا از هر فرصتى تهدیدى بسازند و چالشى بر سر راه انقلاب پدید آورند. در انتخابات مجلس شوراى اسلامى دیدیم چه توطئه‏ها کردند و به دلیل راه یافتن اصولگرایان به مجلس و در دست گرفتن سکان قوّه مقننه چه غوغا سالارى در رسانه‏ها به راه انداختند، چرا که استقرار مجلس با این بافت آب پاکى روى دست دشمن ریخت و امیدهاى شیطانى آنها را به نومیدى کشانید، دیدیم که سردمداران کفر جهانى از کاخ سفید فریاد برآوردند و رئیس جمهور سفیه آمریکا این انتخابات را مایه یأس و نومیدى خواند و دلیل درستى راه ما همین بس که شیطان بزرگ از کار ما و انتخابات ما ناراضى باشد و رسانه‏هاى صهیونیستى و امپریالیستى زوزه کشند.
و مایه تأسف آنکه پاره‏اى عناصر داخلى با آنان همصدا شده و دست آوردهاى جمعى را زیر سؤال مى‏برند. گاه با عنوان کردن اعانه‏اى که از سوى مجلس به مستمندان و نیازمندان با دست نمایندگان مى‏رسد، گاه با سوژه فلان خبرنگار اخراجى و عناصر نامطلوب که از ورود به مجلس منع شده‏اند و گاه بر سر مصوبات که در جهت مصالح ملت است مانند طرح تثبیت قیمت‏ها و کاهش سود بانکى و امثال آن که توده مردم را امیدوار به عملکرد مجلس هفتم نموده و چشم انداز آینده روشنى را انتظار مى‏کشند و شگفت آنکه پاره‏اى عناصر مسئول در درون دستگاه‏ها دانسته و ندانسته در این دام شیطانى افتاده و جوّ مى‏سازند و گرانى سفارشى پدید مى‏آورند و برآنند تا عملکرد مجلس را مشوّه جلوه دهند با این هدف که خط سیاسى مجلس موفق جلوه نکند و انتخابات ریاست جمهورى و دولت آینده همسوئى با مجلس نداشته باشد، و کار از دستشان یکسره بیرون نرود و اصولگرائى یک پارچه نشود که اگر یک پارچه شد باید آنها دنبال کار خود بروند و دست از سر نظام بردارند. با این فلسفه است که از خارج و داخل به مجلس حمله مى‏شود تا دست آوردهاى آنرا مردم نبینند و البته آنچه خدا مى‏خواهد فراتر از خواست بندگان است. آنچه مهم است اینکه مجلس راه خود را گم نکند و نمایندگان در دام بازیهاى سیاسى و خطى و نفسانى نیفتند و همّ و غم خود را مصروف خدمت کنند که تنها در این صورت است که از حمایت الهى بهره‏مند شده و حمله‏ها و هجمه‏ها راه به جائى نخواهد برد و در یک سخن آهنگ پیروزى نباید موجب غرور و فریب و افتادن در دام نفس و وسوسه شیطان گردد، زیرا انسان در هیچ حال از خطر مصون نیست و همان‏گونه که یوسف صدیق گفت: «و ما ابرأ نفسى انّ النفس لامّارة بالسوء الّا ما رحم ربى» نفس قابل اعتماد نیست چرا که نفس فرمانده بدیهاست مگر خدا رحم کند. و همه ما به رحمت خدا و دستگیرى او نیازمندیم...
بارى ورود به این بحث هدف اصلى این مقال نیست بلکه اشارتى است گذرا که از آن غفلت نباید کرد. حال که چنین توفیقى دست داده و خداوند عنان بخشى از حاکمیت را به دستمان سپرده باید پاس این نعمت بداریم و حق آن را ادا کنیم همین راه و روش مى‏بایست در تشکیل دولت آینده محور حرکت‏ها باشد.و گذشته‏ها را مى‏توان جبران کرد و بر زخم‏هاى دلهاى مردم و دردمندان اسلام و انقلاب مرهم نهاد و بطور جد باید بدانیم که از کوچکترین حرکت آدمیان و آنچه در اوهام مى‏گذرد خدا آگاه است هرچند نوع دیگر بازگو کنیم و وجدان عمومى و فطرت آدمیان نیز آن را درک مى‏کند هرچند توجیهات نوع دیگر باشد. حضور پرشور در انتخابات‏
شرکت در انتخابات با بیشترین حضور، تقویت کننده نظام است همانگونه که رهبر معظم به آن تأکید فرمودند. آنچه تهدیدات دشمن را پاسخ مى‏دهد و تاکنون ناکام ساخته همین حضور پرشور مردمى است که با سلیقه‏ها و گرایش‏هاى گوناگون با ایمان به اصل نظام به پاى صندوق‏ها بیایند و وفادارى خود را به انقلاب و اسلام در دید جهانیان به نمایش گذارند آنچه رهبرى نظام در آغاز این سال بر آن انگشت نهادند. همبستگى و مشارکت عمومى بر اساس این فلسفه بود. با این همبستگى و مشارکت پاسخ تهدیدات آمریکا و اسرائیل را باید داد و با چنین فرضى آمریکا هیچ غلطى نمى‏تواند بکند. دشمن بر آن است که رشته اتحاد ملت را بگسلد و با ایجاد شکاف و شقاق زمینه نفوذ را فراهم سازد که هرگز نخواهد توانست و آگاهى و هوشیارى مردم نقشه‏هاى تفرقه‏انگیز را نقش بر آب خواهد ساخت و همین سیاست و تدبیر باید سرلوحه کار مسئولان باشد. جریان‏هاى سیاسى باید به اصل نظام فکر کنند نه به خواسته‏هاى حزبى و شخصى و جناحى و گرنه نتیجه همان خواهد بود که قبل از ما عمل کردند. کسانى در این آزمایش تاریخى سربلند هستند که در این روزهاى حساس در اندیشه زمین زدن یکدیگر نباشند. ملاک عمل و انگیزه حرکت، رضاى خدا و مصلحت ملت و حفظ نظام و مأیوس کردن دشمن باشد و اگر جز این باشد قطعاً زمین خواهیم خورد (انّ اللّه لایغیّر ما بقوم حتى یغیّروا ما بانفسهم). ویژگى‏هاى رئیس جمهور آینده‏
و اما رئیس جمهور و دولت آینده چه ویژگى‏هائى باید داشته باشد؟ «اسلام، انقلاب، قانون اساسى، خط امام و ولایت» بنیادهاى اولیه است که بدون آنها هیچ مقام مسئولى مشروعیت ندارد علاوه بر اینها دغدغه خدمتگذارى به مردم و دلسوزى براى اسلام و دین نه در ادعا بلکه در تجربه و عمل سالهاست که لوث شدن ارزشها و هجمه‏ها به ارزشهاى اسلامى را در فضاى فرهنگى کشور نظاره مى‏کنیم، براى یک دولت متعهد اینها تحمّل کردنى نیست. توطئه‏هاى بیگانه در قشرهاى وسیعى به بار نشسته و ثمره تلخ آن گلوگیر دردمندان و غیرت مداران شده است، دولت آینده چه فکرى براى این نابسامانیها دارد؟ فقر و فساد و تبعیض رنج بى حساب به مردم مى‏دهد، دولت آینده جه برنامه‏اى براى سامان بخشى به این وضع ارائه مى‏کند؟ بیکارى و سرگردانى جوانان یک معضل بزرگ است، دولت آینده براى به راه انداختن چرخ‏هاى اقتصاد و صنعت و کشاورزى و تولید که بستر اشتغال هستند چه تصمیمى دارد؟
هر آنکس که از کاندیداها به میدان مى‏آید و سکان دار دولت آینده مى‏شود از هم اکنون وزیران شایسته کاردان و مؤمن را باید در گزینه داشته باشد که همسو با ملت و مجلس و رهبرى کار کنند و هر روز در مجلس از تذکر و سؤال و استیضاح صحبت نباشد. ریاست جمهورى آینده از هم اکنون باید بداند حداقل سه سال با مجلس روبرواست و اگر هماهنگى نداشته باشد کارى از پیش نخواهد برد. چرا که مجلس با حساسیت مسائل را دنبال مى‏کند، امروز دیگر رودرواسى و تعارف، تاریخ مصرفش گذشته و همه باید صریح بى تعنت و تکلف در بیان حق و دفاع از حق به میدان بیایند. با توجه به این نکته مى‏تواند فضائى آرام و مساعد براى خدمت بوجود آورد، در فضاى آشفته و تشنج، کارى پیش نخواهد رفت رئیس جمهور آینده و دولت او باید براى برگرداندن ارزشهاى برباد رفته کمر ببندد و وجدان عمومى را راضى نگهدارد که رضاى خداوند نیز در این است، هرچند قشرهاى خاصى این سیاست را نپسندند و جو سازى کنند که نباید به آنها اعتنا کرد.
رئیس جمهور آینده باید مراقب باشد جناح گرائى دردستگاه دولت حاکم نشود و فرصت‏طلبى و فرصت سوزى به نوعى دیگر در نظام حکومتى رخنه نکند هرچند با عنوان‏هاى عامه فریب که نتیجه همان خواهد شد که دیگران عمل کردند و بالاخره منزوى شدند.
رئیس جمهور آینده باید از عوامل نفوذى لیبرال و سکون جداً برحذر باشد که آنها از هم اکنون در جستجوى جاى پائى براى خود در دولت آینده‏اند و این خطر بزرگى است که همه باید مراقب باشند. رئیس جمهور آینده باید قوى و قدرتمند در برابر قدرتهاى زورگو عمل کند موضع ضعف نگیرد و به تهدیدها محکم پاسخ دهد آنگونه که در شأن این ملت است. قطعاً پس از استقرار یک دولت متعهد و یکپارچه‏گى بیشتر نظام، تهدیدها هرچند زیاد باشد ناکام خواهد ماند و ایستادگى و دفاع از حقوق ملت تنها پاسخى خواهد بود به زورگوئى‏هاى دشمن همانگونه که بیست و هفت سال است این تجربه‏ها تکرار شده است.
در یک سخن، ملت امروز دولتى مى‏خواهد که سرلوحه کارش خدمت به مردم، دفاع از ارزشها و دست آوردهاى انقلاب و پاسدارى از کیان جمهورى اسلامى و مقابله با لجام گسیختگى و فقر و فساد و تبعیض باشد و چنین دولتى از نظر ملت، دولت اصلاح طلب خواهد بود و واژه اصلاح‏طلبى مفهوم واقعى خود را پیدا مى‏کند بدینسان اصلاح‏طلبى نباید دستاویزى باشد براى توجیه آزادى‏هاى نامشروع و لجام گسیختگى و فساد و سهم خواهى‏هاى ناحق و مطالبات غیر قانونى. و براى استقرار چنین دولتى باید تلاش کرد و همگان خود را مسئول تحقق بدانند و خداوند بهترین یاور خواهد بود.

پاورقی ها: