«امام خمینى ثابت و استوار از آغاز تا پایان»12 فروردین سالروز تأسیس جمهورى اسلامى‏
روز دوازدهم فروردین سالروز رسمیّت یافتن حکومت مستضعفین بر مستکبرین در ایران است، سالروز تحقق وعده حق تعالى است منت خداى را که ملت مستضعف ایران بر مستکبرین جهان، چه شرقى و چه غربى چیره و پیروز شد. دوازده فروردین روز غلبه جنود اللّه بر جنود شیطان و روز فتح و نصر خدا و بندگان مؤمن به اوست. ملت ایران این روز را عیدى اسلامى - ملى تلقى مى‏کند. و آن روز فتح مطلق و نصر به تمام معناست که همه مستضعفین جهان را این نور سنت الهى و سایه پرچم «نصر من اللّه» فرا گیرد. آن روزى که مسلمین جهان با مدد غیبى در هر کشور و قطر دست جنایتکار ستمگران و چپاولچیان را از کشور خود قطع کنند و پرچم اسلام و آرم اللّه اکبر را افراشته نمایند. (12/1/59)
اینجانب در آغاز سال جدید و سالروز رسمیت جمهورى اسلامى انتظار دارم که تمام نهادهاى این جمهورى از مجلس و ارگان‏هاى دولتى و جهاد سازندگى و شوراى نگهبان و شورایعالى قضائى و قضات محترم سراسر کشور و دادستانى‏هاى سطح کشور و قواى مسلح از ارتش و سپاه و بسیج و ژاندارمرى و کمیته و شهربانى و نیروهاى مردمى و عشایرى «ایّدهم اللّه تعالى» همه و همه کوشش کنند در پیاده کردن احکام اسلام، در افزایش تعهد به ابعاد مختلف این مکتب انسان‏ساز، در مجاهده در راه حق و ساختن خویش، در اصلاح درون و برون که خود با اصلاح آنان کشور رو به صلاح مى‏رود. (12/1/62)
گرامى باد بر ملت بزرگ ایران و بر پیروان شاهد بزرگ، حضرت محمد مصطفى صلى اللّه علیه و آله و سلم وجود رادمردانى که راه شهادت را برگزیده‏اند و در هجرت از زندگى عالم ادنى و جهان سفلى به وادى ایمن و ملکوت اعلا رسیده‏اند و در جستجوى حیات، سرچشمه را یافته‏اند و سیراب و سرمست از جرعه «ارجعى الى ربک» به رؤیت جمال و کشف رضایت حق نایل آمده‏اند «و کفى بهم فخراً» و چه غافلند دنیا پرستان و بیخبران که ارزش شهادت را در صحیفه‏هاى طبیعت جستجو مى‏کنند و وصف آن را در سروده‏ها و حماسه و شعرها مى‏جویند و در کشف آن از هنر تخیل و کتاب تعقل مدد مى‏خواهند و حاشا که حل این معما جز به عشق میسر نگردد که بر ملت ما آسان شده است. و اینک ما شاهد آنیم که سبکبالان عاشق شهادت بر توسن شرف و عزت به معراج خون تاخته‏اند و در پیشگاه عظمت حق و مقام جمع الجمع به شهود و حضور رسیده‏اند و بر بسیط ارض، ثمرات رشادت‏ها و ایثارهاى خود را نظاره مى‏کنند که از همّت بلندشان جمهورى اسلامى ایران پایدار و انقلاب ما در اوج قله عزت و شرافت مشعل‏دار هدایت نسل‏هاى تشنه است و قطرات خونشان سیلابى عظیم و طوفانى سهمناک را برپا کرده است و ارکان کاخ‏هاى ظلم و ستم شرق و غرب را به لرزه انداخته است و آنان را در عزا و ماتم از دست دادن یاران و نوکرانى...سیاهپوش کرده است و هنوز اول ماجراست و کابوس‏هاى دیگرى دارند و باید خود را براى نابودى و مرگ جیره خوارانى چون صدام و دست نشاندگانى چون اسرائیل غاصب آماده کنند، که اینها همه از برکات سحر شهیدان ماست و ما در انتظار رؤیت خورشیدیم و به شهیدان باید گفت «اتیکم اللّه مالم یؤت احداً من العالمین».
و مبارک باد بر خانواده‏هاى عزیز شهدا، مفقودین و اسرا و جانبازان و بر ملت ایران که با استقامت و پایدارى و پایمردى خویش به بنیانى مرصوص مبدل گشته‏اند که نه تهدید ابر قدرت‏ها آنان را به هراس مى‏افکند و نه از محاصره‏ها و کمبودها به فغان مى‏آیند و نه از خیانت و وحشیگرى‏ها خم به ابرو مى‏آورند و چون گذشته به راه خود که همان راه اسلام عزیز و عزت و شرف و انسانیت است ادامه مى‏دهند و زندگى با عزت را در خیمه مقاومت صبر، بر حضور در کاخ‏هاى ذلت و نوکرى ابرقدرت‏ها...ترجیح مى‏دهند. (16/1/65)
رهنمودهاى مقام معظّم رهبرى
پیشرفت‏هاى شگرف محققان جوان ایرانى در عرصه‏ها مختلف از جمله ساخت نیروگاه، ساخت هواپیما، ساخت تجهیزات نظامى و دستیابى به دانش پیچیده هسته‏اى از برکات انقلاب اسلامى است.
ملت ایران با تولید علم و گشایش آفاق جدید در عرصه‏هاى علمى و فناورى به جهشى دست یابد تا بتواند فاصله خود را با پیشرفت‏هاى علمى جهان کمتر کند.
دستیابى بیش از پیش ایران به پیشرفت‏هاى علمى در عرصه‏هاى مختلف علاوه بر غرور و اعتزاز ملى، بسود ملت‏هاى دیگر به ویژه ملت‏هاى مسلمان خواهد بود.
ما باید در زمینه دانش و فناورى به مرحله‏اى برسیم که در شأن ملت ایران و گذشته پرافتخار علمى این ملت است. در این دوره صد ساله سردمداران کشور با تقلید بى چون و چرا از غرب، عملاً مانع از هر گونه خلاقیت، ابتکار و خودباورى شدند و دنیاى صنعتى غرب نیز با نگاه جهان‏گشایى و استعمارگونه بر کشور مسلط شد و ملت ایران را از حرکت طبیعى خود در مسیر شکوفایى و پیشرفت علمى بازداشت و ایرانى با استعداد به دنباله‏رو بى‏اراده غرب تبدیل شد.
نظام جمهورى اسلامى، ملت ایران را از آن حالت افسون‏شدگى خارج کرد و به این باور رساند که مى‏توانند، و پیشرفت‏هاى شگرف محققان جوان ایرانى در عرصه‏هاى مختلف از جمله سدسازى، ساخت نیروگاه، ساخت هواپیما، ساخت تجهیزات نظامى و دستیابى به دانش پیچیده هسته‏اى از برکات انقلاب اسلامى ایران است.
این پیشرفت‏ها به رغم غیر قابل مقایسه بودن با قبل از پیروزى انقلاب، به هیچ وجه کافى نیست و ملت ایران باید با تولید علم و گشایش آفاق جدید در عرصه‏هاى علمى به فناورى جهشى دست یابد تا بتواند فاصله خود را با پیشرفت‏هاى علمى جهان کمتر کند.
در سال‏هاى اخیر اقدامات خوبى در زمینه توجه به علم و دانش و تحقیقات علمى انجام گرفته اما باید روحیه تحقیق و پیشرفت در بخش‏هاى مختلف علمى کشور از جمله محیطهاى مهندسى و فنى که همواره محل پرورش برترین استعدادها و نیروهاى روشن‏بین، مبارز و آگاه بوده، مضاعف شود.
نظام مهندسى کشور باید ضوابط و مقررات را به صحنه عمل بیاورد و مهندسین ناظر به طور جدى بر ساخت ساختمان‏ها نظارت داشته باشند و ترمیم بافت‏هاى فرسوده شهرها و روستاها در اولویت کارى دستگاه‏هاى مسئول قرار گیرد. پاورقی ها: