«امام خمینى ثابت و استوار از آغاز تا پایان»


وحدت روحانى و دانشگاهى‏
از اینکه احساس مى‏کنم طبقات جوان غیور دانشجوى قدیم و جدید داخلى کشور و خارج و روشن ضمیران سایر طبقات ملت شریف مسلمان ایدهم اللّه تعالى از خواب گران چند صد ساله که به نغمه‏هاى خواب آور عمال خبیث استعمار بر ملت‏ها غلبه کرده بود، بیدار شده‏اند و در فکر چاره هستند و از پیوستگى دانشجویان مدارس قدیم و دانشگاه‏ها و همکارى آنها و سایر طبقات بیدار در این نهضت مقدس اسلامى که به خواست خداوند متعال منتهى به قطع ایادى اجانب و استعمار خواهان و غربزدگان خواهد شد، احساس مسرت و سربلندى مى‏کنم.
این پیوستگى، قدم اول است که به رغم اجانب و نوکران چشم و زبان بسته آنها، در راه آزادى ملت‏هاى زیر دست برداشته شده و اساس و زیربناى شکست نهائى چپاولگران و عمال خبیث کسانى است که با تبلیغات مسمومه سالیان دراز شما برادران و فرزندان ملت را مانند دشمنان ستمگر ملت‏هاى ضعیف، بر مرکب آمال به تاخت و تاز و بند کشیدن ملل اسلامى و مکیدن خون آنها با کمال امنیت و آرامش خاطر اشتغال داشتند.
اکنون که مى‏بینم شما فرزندان عزیز شاهراه اساس را یافته و بر پایه وحدت اسلامى به هم پیوسته‏اید و نور تابناک قرآن مجید - دستور آزادى ملل ضعیف و راهنماى چگونگى نهضت مردان تاریخ و پیمبران پاک در هر عصرى بر ضد ستمگران و استثمار و استعمار پیشگان - بر قلب‏هاى شما پرتو افکنده است، به خود نوید مى‏دهم که به خواست خداى بزرگ آتیه درخشان زندگى نزدیکى در انتظار ملل مظلوم است.
بر شما جوانان روشنفکر است که از پا ننشینید تا خواب رفته‏ها را از این خواب مرگبار بر انگیزانید و با فاش کردن خیانت‏ها و جنایت‏هاى استعمارگران و پیروان بى‏فرهنگ آنها غفلت زده‏ها را آگاه نمائید و از اختلاف کلمه و تفرقه و هواهاى نفسانى که رأس همه فسادهاست احتراز کنید و به خداوند تبارک و تعالى روى نیاز آورید که شما را در این راه هدایت فرماید و با جنود فوق طبیعت کمک کند. (صحیفه نور، ج‏1، ص 130)
ما باید این اجتماعى که در ایران حاصل شد و این تحول بزرگى که حاصل شد این را سرمشق خودمان قرار بدهیم و از یاد نبریم. توجه داشته باشیم که آن‏چه ما را پیروز کرد، آن‏چه ما را با دست تهى پیروز کرد، این اجتماع ابدان و اجتماع ارواح و وحدت کلمه و وحدت مقصود بود.
این مطلب مهم است و نسبت (به) کسانى که دولتمردان هستند اهمیتش بیشتر است؛ آن‏ها باید توجه داشته باشند که سند پیروزى ما همین وحدت کلمه و همین توحید کلمه بوده است و آنها باید بدانند که رسیدن هر یک از آنها به هر مقامى براى خاطر همین ملتى است که بپاخاستند و وحدت کلمه را ایجاد کردند و با هم یک کلمه گفتند و آن «آزادى، استقلال، جمهورى اسلامى» و همه همین مقصد را داشتند. (7/12/59) رهنمودهاى مقام معظّم رهبرى
دنیاى اسلام باید باور کند که با اتکاء به توانایى‏هاى بالقوه و حرکت در مسیر دستورات پیامبر اسلام(ص) و وحدت کلمه مى‏تواند قدرت عظیم خود را باز یابد و در مقابل ظلم و زورگویى دشمنان بایستد.
آنچه که باعث مى‏شود قدرتهاى جهانى صریحاً در مقابل دنیاى اسلام با یک پنجم جمعیت دنیا و با امکانات گسترده مادى و معنوى بایستند و موضع‏گیرى نمایند، ضعف و سستى مسلمانان و اختلافات آنان است.
در چنین شرایطى، دنیاى اسلام و دولتهاى اسلامى به تماشاچى بیطرفى تبدیل شده‏اند که بسیار تأسف بار است.
بر اساس دستور اسلام تنها راه عزت مندى مسلمانان ایستادگى همراه با شجاعت، قدرت و وحدت است.
به رغم همه تهدیدها ملت ایران به برکت اسلام، با شجاعت و صلابت در مقابل فشارها ایستاده است.
مسئولین باید با اخلاص و با تمام توان براى خدمت به این مردم تلاش نمایند. (25/8/1383)

بسم اللّه الرحمن الرحیم‏
امت اسلامى‏
حوادث مصیبت بار عراق اکنون به حدى رسیده است که جا دارد هر انسان مسلمان یا برخوردار از عواطف انسانى را به شدت مصیبت زده و نگران سازد.
کشتار کودکان و زنان و غیر نظامیان در تعداد هزاران، اعدام مجروحان، دستگیرى افراد بى گناه، ویران کردن خانه‏ها و مساجد و عبادتگاهها، شکستن حریم خانواده‏ها که در مقیاس‏هاى شگفت‏آور در فلوجه صورت گرفته، خواب را از چشم و راحت را از دلها مى‏زداید.
اکنون پس از فلوجه سخن از تکرار فاجعه در موصل و سامرا و بعقوبه و شهرهاى دیگر است و این همه جنایت فقط با این بهانه از سوى اشغالگران توجیه مى‏شود که گروهى تروریست در میان مردم‏اند.
آیا وجود جمعى تروریست در میان مردم، اگر این ادعا که جداً مورد تردید است، راست باشد، مجوز کشتن بیگناهان و بیدرمان گذاشتن مجروحان و بدون آب و غذا رها کردن کودکان است؟
کسانى که لغو حکم اعدام براى جنایتکاران را از افتخارات خود مى‏شمردند چگونه حاضرند اعدام‏هاى دستجمعى بیگناهان را با خونسردى تماشا کنند.
دولتهاى اسلامى و عربى چگونه حاضرند نقش ناظر بى تفاوت ایفا کنند؟
نداى یا للمسلمین خانواده‏ها و مردم از عراق به گوش مى‏رسد، آیا این به دولتها و ملتها تکلیف نمى‏کند که حداقل در برابر این ظلم بزرگى که از سوى مستکبرین حربى بر جمعى مسلمان مظلوم مى‏رود، حداقل صدا به اعتراض بلند کنند.
اینجانب از امت اسلامى در هر یک از نقاط جهان به ویژه از دولتها و مجامع و نخبگان مسلمان و عرب انتظار دارم که به وظیفه خود در این دورانى که براى امت اسلامى سرنوشت ساز است عمل کنند.
ولاحول ولاقوه الا باللّه.
سید على خامنه‏اى
پنجم شوال 1425، مصادف با بیست و هشتم آبانماه 1383
پاورقی ها: