امام خمینى ثابت و استوار از آغاز تا پایان‏


روز قدس، روز اسلام‏
همه باید بدانند که هدف دولتهاى بزرگ از ایجاد اسرائیل، تنها با اشغال فلسطین پایان نمى‏پذیرد، آنها در این نقشه‏اند که - پناه بر خدا - تمامى کشورهاى عربى را به همان سرنوشت دچار کنند.
آیا سران قوم نمى‏دانند و ندیده‏اند که مذاکرات سیاسى با سیاستمداران قدرتمند و جنایتکاران تاریخ، قدس و فلسطین را نجات نخواهد داد، و هر روز بر جنایات و ستمگریها افزوده خواهد شد.
ما طرفدار مظلوم هستیم، هر کسى در هر قطبى مظلوم باشد ما طرفدار آنها هستیم، و فلسطینیها مظلوم هستند و اسرائیلیها به آنها ظلم کرده‏اند، از این جهت ما طرفدار آنها هستیم.
باید همه بپاخیزیم و اسرائیل را نابود کنیم، و ملت قهرمان فلسطین را جایگزین آن گردانیم.
روز قدس که همجوار شب قدر است، لازم است که در بین مسلمانان احیا شود و مبدأ بیدارى و هشیارى آنان باشد.
مسلمانان جهان باید روز قدس را روز همه مسلمین، بلکه مستضعفین بدانند.
این آواى اللّه اکبر است، این همان فریاد ملت ماست که در ایران، شاه را و در بیت المقدس، غاصبین را به نومیدى کشاند.
اصولاً این تکلیف همه مسلمین است که قدس را آزاد کنند و شر این جرثومه فساد را از سر بلاد اسلامى قطع کنند.
مسأله قدس یک مسأله شخصى نیست، و یک مسأله مخصوص به یک کشور و یا یک مسأله مخصوص به مسلمین جهان در عصر حاضر نیست، بلکه حادثه‏اى است براى موّحدین جهان و مؤمنان اعصار گذشته و حال و آینده.
قدس متعلق به مسلمین است و باید به آنان برگردد.
روز قدس روز اسلام است.
روز قدس روزى است که باید سرنوشت ملتهاى مستضعف معلوم شود.
روز قدس یک روز جهانى است، روزى نیست که فقط اختصاص به "قدس" داشته باشد، روز مقابله مستضعفین با مستکبرین است.
روز قدس روزى است که اسلام را باید احیا کرد.
روز قدس که آخرین روزهاى "شهر اللّه اعظم " است سزاوار (آن) است که همه مسلمانان جهان از قید اسارت و بردگى شیاطین بزرگ و ابرقدرتها رها شده و به قدرت لایزال اللّه بپیوندند.
اسرائیل از نظر اسلام و مسلمین و تمامى موازین بین المللى غاصب و متجاوز است؛ و ما کمترین اهمال و سستى را در پایان دادن به تجاوزات او جایز نمى‏دانیم.
من طرفدارى از طرح استقلال اسرائیل و شناسایى او را، براى مسلمانان یک فاجعه و براى دولتهاى اسلامى یک انفجار مى‏دانم.
ملتهاى برادر عرب، و برادران لبنان و فلسطین بدانند که هرچه بدبختى دارند از اسرائیل و آمریکاست.
اسرائیل باید از صحنه روزگار محو شود.
بر همه آزادیخواهان جهان است که با ملت اسلام همصدا شده، تجاوزات غیر انسانى اسرائیل را محکوم نمایند.
من به جمیع دول اسلام، و مسلمین جهان در هر جا هستند اعلام مى‏کنم که ملت عزیز شیعه از اسرائیل و عمال اسرائیل متنفرند، و از دولتهایى که با اسرائیل سازش مى‏کنند متنفر و منزجرند. رهنمودهاى مقام معظم رهبرى حضرت آیة الله خامنه‏اى‏
مجلس شوراى اسلامى باید با تمام توان و بدون از دست دادن فرصت و با نگاهى عمیق و همه جانبه، در جهت حل مشکلات اصلى گام بردارد.
قواى سه گانه باید دائماً با یکدیگر گفت و گو داشته باشند و مجلس نیز بصورت جدى باید بر اجراى صحیح مصوبات و طرحها و لوایح نظارت نماید. (19/7/83)
در کنار برخى ریزش‏ها، رویش‏هاى پرطراوت و پرنشاطى که در نسل مؤمن جوان صورت میگیرد، حرکت رو به رشد نظام را کاملاً نوید بخش ساخته است.
نقائص و کاستى‏هاى اقتصادى،اجتماعى،فرهنگى و سیاسى را باید با برنامه ریزى صحیح و تلاش بیشتر براى اجراى کامل و صحیح برنامه‏ها برطرف کرد.
دشمنان انقلاب اسلامى در مقابل نظام اسلامى جبهه‏هاى مختلفى گشوده‏اند که ملت و مسئولان با حفظ نشاط پایدارى در راه حق، به تدبیر امور و پیشبرد اهداف خود مى‏پردازند. 21/7/83)
ملت ایران با توکّل بر خدا و با ایمان مستحکم و با تکیه بر نیروى جوان و بالنده خود، همچون گذشته که در مقابل نفوذ قدرتهاى بیگانه ایستاد، در این مقطع نیز اجازه نخواهد داد پنجه خونین سلطه دشمن بار دیگر بر این کشور مسلط شود.
در فرهنگ اسلامى، نظامى با جان و هستى خود وارد میدان دفاع از استقلال و هویت ملت و ارزشهاى دینى مى‏شود، لذا مجاهد فى سبیل اللّه است و مجاهدت او هرگز فراموش نخواهد شد.
نیروهاى مسلح باید همواره از دانش و علم روز و تجربیات ارزشمند دفاع مقدس بهره‏مند باشند.
جمهورى اسلامى ایران که در 25 سال گذشته در مقابل حرکت نظام سلطه ایستاده و آنرا به چالش طلبیده، اکنون مقتدرتر از گذشته است و علت اصلى واهمه دشمنان از این ملت نیز روحیه ایمان، شجاعت، ابتکار و نواندیشى آن، بخصوص جوانان این سرزمین اسلامى است.
پشتوانه اصلى این انضباط سازمانى، احساس اقتدار معنوى نظام اسلامى در تمام ارکان و بخشهاى نیروهاى مسلح است.
برغم این تلاشها (تلاش دشمن در جهت مخفى نگه داشتن اقتدار معنوى جمهورى اسلامى ایران) اقتدار معنوى نظام اسلامى بیش از گذشته است و هیچیک از سیاستهاى منطقه‏اى بدون لحاظ کردن نظر ایران قابل پیشبرد نیست.
نیروهاى مسلح نیز باید در برنامه ریزیهاى خود حتماً روشها و شرایط جدید را لحاظ نمایند. (23/7/83)
تلاوت قرآن به صورت ممتاز و با لحن زیبا باید زمینه ساز و مشوّق گرایش عمومى جانها و دلها با قرآن و فراگیر شدن فهم و معرفت قرآن شود.
یکى از نکاتى که قاریان باید به هنگام تلاوت قرآن رعایت نمایند، توجه به مضمون و مفاهیم آیه‏ها است که تأثیر بسیار زیادى نیز روى مخاطب خواهد داشت. (26/7/83) پاورقی ها: