گفته‏ها و نوشتها


«پرهیز از حیف و میل بیت‏المال مسلمین»
روز حرکت از سرزمین خیبر ناگهان بر غلامى که مأمور بستن کجاوه‏هاى پیامبر بود تیرى اصابت کرد و همان دم جان سپرد همگى گفتند بهشت بر او گوارا باشد، ولى پیامبر فرمود: من با شما هم عقیده نیستم. زیرا عبائى که بر تن اوست از غنائم است و او آن را به خیانت برده و روز رستاخیز به صورت آتش او را احاطه خواهد کرد. در این لحظه یک نفر از یاران پیامبر گفت: من دو بند کفش بدون اجازه از غنائم برداشته‏ام پیامبر فرمود: آن را برگردان و گرنه روز رستاخیز به صورت آتش در پاى تو قرار مى‏گیرد.
(فروغ ابدیت، ج 2، ص 261) هدیه‏اى جالب‏
مرحوم صاحب جواهر در شب وفات فرزندش در کنار نعش جوانش پس از خواندن مقدارى قرآن به مطالعه و نوشتن کتاب جواهر پرداخت و نوشت ثواب این چند صفحه کتاب را هدیه روح او کردم.
(روحانیت شیعه، ص 46) صاحب کتاب عبقات الانوار
مرحوم میرحامد حسین هندى را به تشیع جنازه فرزندش دعوت مى‏کنند مى‏فرماید: تألیف کتاب عبقات الانوار واجب‏تر از تشییع جنازه فرزند جوانم مى‏باشد من فرصت این کار را ندارم شما از طرف من بروید و مرا با تألیف کتاب تنها بگذارید تا حقانیت على مرتضى را از سخنان اهل سنت ثابت کنم.
(تاریخ روابط ایران و عراق به نقل از روحانیت شیعه، ص‏50). ابتلاى مؤمن
روزى ابوسعید خدرى بر رسول خدا وارد شد آن حضرت بیمار بود چون دست بر بدن آن حضرت گذاشت حرارت شدیدى را احساس کرد عرض کرد یا رسول اللّه چقدر تب شما شدید است؟ حضرت فرمود: آرى این چنین بلا براى ما سخت مى‏شود که اجر ما بیشتر گردد. ابوسعید پرسید: چه کسى بلاى او شدیدتر است؟ فرمود پیامبرانند، عرض کرد بعد از پیامبران فرمود: علما و دانشمندان، عرض کرد بعد از علماء؟ فرمود: بندگان صالح خدا کسانى مى‏باشند که مبتلا مى‏شوند به فقر به قدرى که چیزى ندارند جز یک عبا براى پوشیدن بدن بقدرى که شما از عطا خوشحال مى‏شوید آنها به وارد شدن بلا بیشتر از شما خوشحال مى‏شوند.
(مستدرک حاکم نیشابورى، ج 1، ص 99). خدمت کار
حضرت رسول (صلى اللّه علیه و آله و سلّم) فرمودند: به هر اندازه‏اى که مسلمانى به مردم خدمت کند خداوند به همان اندازه خدمت کارانى را در بهشت مى‏گمارد تا به او کمک کنند.
(اصول کافى، ج 2، ص 207). ثواب پس از مرگ‏
پیامبر اکرم (صلى اللّه علیه و آله و سلّم) فرمودند: هفت کار است که اگر کسى انجام داد بعد از مرگش نیز ثواب آنها در نامه عملش مى‏نویسند. عبارتند: از کاشتن درخت، حفرچاه، احداث نهر آب، بناى مسجد، نوشتن قرآن، به ارث گذاشتن علم و به جاى گذاشتن فرزند صالحى که براى او استغفار و دعا کند.
(المواعظ العددیه، ص 194). برکت اذان‏
هشام بن ابراهیم خدمت امام رضا (علیه السلام) شرفیاب شد و از بیمارى و نداشتن فرزند شکوه کرد. امام رضا به او دستور داد که در خانه‏اش با صداى بلند اذان بگوید. هشام مى‏گوید: دستور را اجرا کردم و خداوند بیمارى‏ام را شفا داد و فرزندانى به من عطا فرمود.
(هزار و یک نکته درباره نماز، ص 182). مهریه‏اى اندک، ولى ازدواج مهم‏
مردى به مسجد پیامبر(صلى اللّه علیه و آله و سلّم) وارد شد و با عجله بسیار دو رکعت نماز گزارد (و هیچ یک) از ارکان نماز را رعایت نکرد و آداب و شرایط آن را به جا نیاورد. بعد از سلام نماز دست به دعا برداشت و عرض کرد: پروردگارا برترین درجات بهشت را روزى من کن و یک قصر زرین و چهار حورالعین به من عطا فرما! امام زین العابدین که شاهد آن نماز خواندن و اینگونه دعا کردن بود، رو به او کرد و فرمود: اى برادر مهریه‏اى اندک و ناچیز آورده‏اى و ازدواج مهم و بزرگى را درخواست مى‏کنى.
(لطائف الطوائف، ص 41). بنده مقرّب
شبى که رسول اکرم (صلى اللّه علیه و آله و سلّم) به معراج رفت خداوند به او فرمود یا احمد! آیا مى‏دانى درچه وقت بنده‏اى مقرّب درگاه من مى‏شود؟ عرض کرد:خیر، خداوند فرمود: زمانى که گرسنه (در حال روزه) و یا در سجده باشد.
(ارشاد القلوب دیلمى، ج 2، ص 286). نماز
در تفسیر عاملى نقل شده که «ابوبکر شبلى» گفت: اگر مرا مخیّر کنند میان آنکه در نماز شوم یا در بهشت شوم آن بهشت بر این نماز اختیار نکنم که آن بهشت اگر چند ناز و نعمت است، این نماز از ولى نعمت است. آن نزهتگاه آب و گل است، وین تماشگاه جان و دل است. آن مرغ بریان است در روضه رضوان، وین روح و ریحان است در بستان جنان.
(تفسیر عاملى، ج‏1، ص 473). من از نماز سیر نمى‏شوم‏
صداى اذان براى رسول اللّه (صلى اللّه علیه و آله و سلّم) چنان جاذبه داشت و نشاط مى‏آورد که هنگام اذان به بلال مى‏فرمود: «ما را از غم و اندوه تلخى رهایى بخش» هرگاه وقت نماز مى‏رسید گویى کسى را نمى‏شناخت حضرت مى‏فرمود: گرسنه از غذا سیر و تشنه از آب، سیراب مى‏شود، ولى من از نماز، سیر نمى‏شوم.
(مستدرک وسائل، ج‏1، ص 174). تنها در بهشت‏
«ابوسلام عبدى» مى‏گوید: خدمت امام صادق (علیه السلام) رسیدم و عرض کردم: چه مى‏فرمایید درباره مردى که نماز عصرش را عمداً تأخیر اندازد؟ فرمود: روز قیامت بى‏کس و تنها و بدون ثروت محشور مى‏گردد. عرض کردم: اگرچه از بهشتیان باشد؟ فرمود: اگرچه از اهل بهشت باشد. پرسیدم: رتبه‏اش چیست؟ فرمود: یکه و تنها بى‏زن و فرزند و مال و منال در بهشت مى‏ماند.
(ثواب الاعمال و عقاب الاعمال، ص 521 - 522). کام شب‏
اویس قرنى برخى از شبها را شب رکوع مى‏نامید و با یک رکوع شب را صبح مى‏کرد و شبى را شب سجود مى‏نامید و با یک سجده شب را به پایان مى‏برد. گفتند: اى اویس! این چه زحمتى است که به خود روا مى‏دارى؟ گفت: کاش از ازل تا ابد یک شب بود و من آن یک شب را با یک سجده صبح مى‏کردم. (ارشاد القلوب، ج 2، ص 38). آخرین سخن‏
جابربن عبداللّه انصارى مى‏گوید: از امیر مؤمنان پرسیدند: آخرین سخنى که رسول خدا فرمود چه بود؟ پاسخ داد در آخرین لحظات عمر آن حضرت را به سینه‏ام تکیه دادم، پیامبر سرمبارکش را روى شانه‏ام قرار داد و فرمود: الصلاة الصلاة، نماز ،نماز. صدقه پنهانى‏
فضیلت نماز شب بر نماز (مستحب) در هنگام روز، مانند فضیلت انفاق پنهانى بر انفاق آشکار است.
(کنزالعمال، ج 7، ص‏788). راز تیمّم‏
راز تیمم این است که: هرگاه آب نیافتى، پس خاک را که به ظاهر پست‏ترین پدیده‏هاى جهان است به دست و صورت خود بمال - تا تمامى کبر و غرور و شهوات و هواهاى فردى و شیطانى از تو دور گردد، و شاید خداى رحیم بر این همه ذلّت و خاکسارى تو رحمش آید و دستت گرفته و به راهت آورد.
(فرهنگ نماز، ص 52). ثواب تکبیر
روزى عبداللّه بن مسعود در نماز جماعت رسول خدا (صلى اللّه علیه و آله وسلّم) حاضر شد اما به تکبیر افتتاح نماز نرسید و در عوض یک بنده آزاد کرد خدمت پیامبر مشرف شد و عرض کرد آیا با آزاد کردن یک بنده به ثواب و فضیلت تکبیرى که از من فوت شده رسیده‏ام؟ رسول خدا فرمود: اى پسر مسعود: اگر همه آنچه در زمین است انفاق کنى فضیلت آنچه را که از دست داده‏اى درک نخواهى کرد.
(معراج مومن، ص 15 - 16). شرف و عزّت
رسول اکرم فرمود: جبرئیل نزد من آمد و گفت: اى محمد!... بدان که شرف مؤمن، نماز شب است و عزّتش بى‏نیازى از مردم است.
(کنزالعمّال، ج‏7، ص 827). محبوبترین
رسول خدا از جبرئیل پرسید کدام یک از مکانها نزد خداوند محبوتر است؟ پاسخ داد مسجدها، و محبوترین افراد اهل مسجد کسانى‏اند که پیش از دیگران به مسجد مى‏روند و پس از آنان خارج مى‏شوند.
(وسائل الشیعه، ج 3، ص 554). حسادت شیطان‏
هرگاه مردى به نماز مى‏ایستد شیطان نزد او مى‏رود و با حسادت او را نگاه مى‏کند زیرا مى‏بیند که رحمت خداوند نمازگزار را فرا گرفته است.
(میزان الحکمه، ج‏5، ص 377). مرداد ماه شاه‏کش‏
از مرداد معمولاً بیست و هشتم آن به ذهن تبادر مى‏کند که کودتاى شوم 1332 اتّفاق افتاد.
اما بد نیست بدانید ناصرالدین شاه نیز در 5/5/1275 توسط میرزا رضا کرمانى شکار شده و دیکتاتور رضاخان قلدر در چهارم مرداد 1323 در جزیره موریس آفریقاى جنوبى مرد. و محمد رضا در قاهره در همین روز سال 1359 از دنیا رفت. پس مرداد را مى‏توان به نوعى ماه مرگ شاهان نامید چون شاهک بنى‏صدر هم در هفتم مرداد فرار را برقرار ترجیح داد. پاورقی ها: