پیام آشنا به امّت پاسدار اسلام‏

نویسنده


  مقدمه
[آقاى حاج حسین شامى عضو سابق شوراى مرکزى حزب اللّه لبنان و از مسئولین برجسته فعلى آن مى‏باشند. وى در دهه 60 هجرى شمسى مسئولیت دفتر نمایندگى حزب اللّه در تهران را عهده‏دار و در ایام حضور خود در ایران همکارى نزدیکى با نشریه پاسدار اسلام داشته و مقالاتى چند از ایشان در نشریه به رشته تحریر درآمده است.
مقاله حاضر که توسط ایشان به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد پیروزى انقلاب اسلامى تهیه و به خانواده محترم مجله پاسدار اسلام تقدیم گشته است جهت بهره بردارى خوانندگان محترم ارائه مى‏گردد.] انقلاب مستمر
در ابتداء تبریکات خالصانه خود را به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد پیروزى انقلاب شکوهمند و مبارک اسلامى ایران به محضر رهبر امّت و ولى امر مسلمین حضرت امام خامنه‏اى «دام ظله العالى» و دیگر مسئولین محترم و امت بزرگ ایران تقدیم و امید آن دارم که این انقلاب اسلامى مقدّس همچنان به مثابه محرّک، مقوم و الهام بخش نظام جمهورى اسلامى ایران و اصول پایه‏گذارى شده آن توسط بنیانگذار جمهورى اسلامى حضرت امام خمینى (قدس سره) به عنوان مبانى حرکت نظام اسلامى در ابعاد داخلى و خارجى پایدار و استوار باقى ماند. با اغتنام فرصت، یادآورى و تأکید مجدّد بر آنچه که ملّت ایران قدرت و توانمندى خلق چنین پیروزى و حماسه بزرگ را عطاء نمود یعنى التزام و پیروى محض بنیانگذار آن از راه پیامبران و ائمه علیهم السلام براى آنها و سایر ملل مسلمان و مستضعف نه تنها مناسب و مفید بوده بلکه بازگشت و تمسّک به آن جهت گذر از مشکلات داخلى و تهدیدات جدید و گسترده دشمنان که بطور متّحد و یکپارچه بدان قیام نموده‏اند ضرورى و اجتناب‏ناپذیر خواهد بود.
هر چند که برگزارى مجالس جشن سالگرد پیروزى انقلاب امرى شایسته و زیباست ولیکن زیباتر و شایسته‏تر است که در این ایام هر شخص فرصتى را نیز براى بررسى عملکرد خود و قضاوت عادلانه در مورد نحوه تعامل خود با انقلابى که با تشکیل دولت و نظام اسلامى رسالت آن پایان یافته تلقى نمى‏گردد اختصاص دهد. پایان نیافتن انقلاب با تشکیل حکومت و دولت امرى طبیعى است چرا که انقلاب محرم اصلى دولت و حکومت بوده و بدون آن حتى براى لحظه‏اى حکومتى که بر پایه انقلاب شکل گرفته قادر به ادامه حیات و حرکت نخواهد بود و بدین سبب انقلاب و اصول آن براى همیشه باید در قلبها و عقلهاى صاحبان آن شعله‏ور و پایدار باقى مانده و از این دیدگاه هیچگونه تعارضى بین تشکیل حکومت و استمرار انقلاب وجود نخواهد داشت. اگر این انقلاب بود که دگرگونى‏ها را در محیط و جامعه فاسد و منحرف گذشته خلق نمود باید همچنان بطور زنده و پویا و قدرتمند باقى مانده تا حکومت اسلامى را از ابتداى تولد تا تکامل نهایى آن به عنوان پدیده‏اى تمدّن آفرین که قادر به پاسخگویى به همه نیازهاى مادى و معنوى و در همه زمانها و مکانها و شرایط بوده یارى و پشتیبانى نماید. بدین گونه حکومت اسلامى با جذابیّت و تأثیرگذارى قوى توانایى ایجاد حرکتهاى بزرگ در میان مردم و تبدیل آنها به نیروى عظیم خلاق و مؤثر را یافته که امواج متلاطم و توفنده آن همه نقاط ضعف را در خود حل نموده و به آن قدرت پالایش و استمرار و تأثیرگذارى در محیط و حیات بخشى به ملتهاى دربند حکومتهاى مستبد و فاسد را اعطاء خواهد نمود. یقیناً حکومت‏ها و ملتهایى که فرهنگ جهاد و انقلاب و تحویل از آنها رخت بربسته و به افتخارات قومى و قبیله‏اى قدیم خود دل بسته‏اند در گذر زمان به توده‏هاى بى‏اثر انسانى و کتابها و ورقه‏هاى بى ارزش تاریخى تبدیل خواهند شد که در هیچ بازارى خریدار نداشته و دارایى‏ها و ثروتهاى آنها فرصتى براى انباشت ثروت و قدرت و سلطه‏جویى دیگران خواهد گردید.
حقیقت اسلام به عنوان یک پیام آسمانى به زمینیان، انقلابى است الهى و مستمر براى کل انسانها و کل جوامع و بدین سبب جهت تطابق با دگرگونى‏ها و واقعیتهاى عصر خود و همسانى با نیازهاى عصر حاضر و پاسخگویى به نیازهاى گسترده عصرها و نسلهاى آینده و متناسب با تحولات علمى و اجتماعى آنها ناگزیر از پذیرش تحوّل و دگرگونى مستمر در درون خود و از سوى خالقان متولّیان آن مى‏باشد.پر واضح است که هدف و مقصود از طرح چنین تحوّلى، دگرگونى و تغییر در اصول و پایه‏هاى اساسى این دین الهى نبوده و بلکه منظور استفاده و بهره‏گیرى لازم از محدوده وسیعى از زمینه‏هاى اجتهادى در پاسخگویى به سؤالاتى که تحولات زندگى و حیات بشرى بطور پیوسته آنها را خلق مى‏نماید مى‏باشد که این خود در حقیقت انقلاب و تجدّد مستمر در نقش ادیان آسمانى و در راس آنها دین اسلام به عنوان خاتم ادیان و رسالتهاى الهى نیز خواهد بود. بر این اعتقادم که نقش و وظیفه اصلى در این امر مهم بر عهده مردان مسلمان مجاهد و فداکاران دوره انقلاب بوده که اعتقاد و گرایش به تغییر و نوسازى قلب و عقل آنها را تسخیر نموده تا قدرت و جسارت قیام به انجام انقلابهاى جدید در ابعاد فکرى، سیاسى و اجتماعى را در خود فراهم آورند. این همان چیزى است که امام خمینى «قده» به عنوان بنیانگذار جمهورى اسلامى ایران واجد آن بوده و نمونه‏اى کامل و عالى از آن را ارائه نمود و اگر نبود آن اعتقاد قوى و آمیخته در روح و قلب و عقل و اعضاء و جوارح وى به اصول حرکت و تحول و اصلاح در امّت خود، هرگز اثرى شایسته از انقلاب در طول حیات ایشان به جا نمانده و هرگز قادر به دستیابى به این پیروزیهاى عظیم نمى‏گردید و متقابلاً اگر نبود همراهى امت اسلامى ایران و درک و اعتقاد قوى وى به افکار انقلابى امام عزیز هرگز این اثر کبیر در جامعه اسلامى ایران خلق نمى‏گردید. در این میان اشاره به نقش اسلام که قلب و عقل مسلمانان ایران را به تسخیر خود در آورده بود ضرورى است، اسلامى که تمام وجود و هویت آن را صلاح و اصلاح و ستیز با ظلم و ظالم و برپایى حکومت عدل فرا گرفته است. همان اسلامى که اگر دیگر مسلمانان نیز بدان تمسک جسته و قدرت آن را بطور کامل در خدمت گیرند قادر خواهند بود در اندک زمانى موفقیتهاى بزرگ و بیشمارى را در زمینه‏ها و سطوح مختلف بدست آورند.
شکى نیست که سررشته همه امور بدست خداوند تبارک و تعالى است و لیکن خداوند متعال امور دنیایى انسانها را بدانها واگذار نموده تا همانگونه که مى‏خواهند و در چهارچوب قوانین و اصول ثابت و لایتغیر الهى تدبیر نمایند. رقابت و درگیرى بین نیروهاى خیر و شر به عنوان بخشى از سنت و نظم الهى از ازل و به شکل جدى وجود داشته و متأسفانه باید اقرار و اعتراف کرد که امروز جهان در سطح وسیعى در تسلط و سیطره نیروهاى شرور و شیطانى قرار گرفته و بخش مهمّى از موفقیت آنها مرهون غفلت قواى خیر و الهى و پرداختن به مصلحت‏ها، تعصبات و منازعات داخلى و فراموشى و حذف فرهنگ انقلاب از ادبیات زندگى اجتماعى و فردى آنها و دل سپردن به مجد و عظمت دوران گذشته و قناعت به تعریف‏ها و تمجیدهاى دروغین دشمنان بوده است. این واقعیت تلخى است که امروز امّت اسلامى و عربى بدان دچار گردیده و با سرسپردگى حاکمان آن‏ها به قدرتهاى بزرگ بر کشورهاى اسلامى رقم خورده است. واقعیتى که گروهها و جریانات سیاسى و احزاب نیز نه تنها توفیقى در تغییر آن حاصل ننموده بلکه خود به نوعى دیگر در تثبیت آن سهیم گردیده‏اند به گونه‏اى که با عجز و ناتوانى در نجات فلسطین از دست صهیونیستهاى غاصب عرصه را بر جولان آنها بازتر نموده و عالم اسلامى را به درگیرى‏ها و رقابتهاى درونى و ایجاد مرزبندى‏ها و موانع سیاسى، مذهبى و نفسانى بیشتر و کینه توزى و نفاق عمیق‏تر سوق داده است.
و در این میان تنها جمهورى اسلامى ایران است که تاکنون توانسته با فداکارى و تقدیم هزاران شهید و جانباز و اسیر با انبوهى از توطئه‏ها و محاصره‏ها و جنگها که از ابتداى تأسیس از سوى نیروهاى شیطانى بدان تحمیل گردیده مقابله نماید.
پایدارى مردم ایران در مقابل این حجم عظیم از توطئه‏ها از برکت انقلابى بوده که امام خمینى «قده» پرچم آن را برافراشته و در سایه آن توانست نظامى شاهنشاهى را که از سوى استکبار جهانى مورد حمایت بوده و ثروتهاى آن توسط خانواده هئیت حاکمه و برخى فرصت طلبان و سودجویان که خود را حاکم بر جان و مال مردم مى‏دانستند به یغما برده مى‏شد سرنگون نماید.
امام «قده» بر ویرانه‏هاى آن نظام، نظامى را بنانهاد که اصل آن نظام و قانون اساسى آن را نیز به تأیید و انتخاب کامل مردم قرار داده بود. شجاعت بى‏نظیر امام سبب گردید که حتى براى لحظه‏اى در انحلال شوراى انقلاب و اعطاى نقش مطلق به مردم و استیفاى حقوق آنان از طریق تشکیل ارکان مختلف حکومت تعلل و تأخیر ننمایند، آن‏چه که ما در هیچ یک از انقلابهاى شناخته شده دنیا سراغ نداشته و نداریم. انقلاب امام، قیامى براى کسب حاکمیت و قدرت نبود بلکه وسیله و معبرى بود براى ورود به داخل امت اسلامى جهت تحقق خواسته‏ها و آرزوهاى ایشان و خلق انقلابها و نهضتهاى بزرگ و گوناگون در ابعاد و عرصه‏هاى مختلف سیاسى، فرهنگى، و اقتصادى و این همان چیزى است که انقلاب اسلامى ایران را از سایر انقلابات از جهت اهداف و اصول و معیارهاى آن متمایز مى‏سازد.
این انقلاب که از بعد زمان وقوع و آرمانها و اهداف خود دنیا را به تعجب و حیرت واداشته بود به یک دشمن قوى در مقابل استکبار جهانى که همیشه به ایران به عنوان پشتیبان و تکیه‏گاه مطمئن براى اهداف استکبارى خود مى‏نگریست تبدیل گردید. در ایامى که استکبار با امضاى قرارداد کمپ دیوید بین کشور مصر و دشمن صهیونیستى به موفقیتى بزرگ در جهت نیل به اهداف آمریکایى - صهیونیستى خود در منطقه نایل گردیده بود، پیروزى انقلاب اسلامى با برهم زدن همه معادلات، آنها را با مشکل و نگرانى جدى مواجه ساخت. بگونه‏اى که آنها و همه دولتهایى که در طرح شوم تضعیف و تسلیم در مقابل دشمن صهیونیستى سهیم و شریک بودند در برابر این انقلاب صف‏آرایى نموده و کشورى عربى همچون عراق که از بزرگترین و ثروتمندترین کشورهاى منطقه محسوب مى‏گردید در این توطئه به ورطه استکبار جهانى غلتیده و به دشمنى وحشى در مقابل جمهورى اسلامى ایران مبدل گردید. ولیکن به فضل حکمت و شجاعت امام و فداکارى امت اسلامى، کشور ایران همچنان سربلند و استوار باقى مانده و علیرغم تحمّل سختیهاى طاقت فرسا این امتحان بزرگ را نیز با پیروزى پشت سر نهاد. در زمانى که اکثر کشورهاى عربى با بکارگیرى تمام توان خود و با دشمنى و تنفّر قلبى شدید در مقابل ایران صف آرایى نموده بودند، کشور ایران با اتکاء به اصول الهى و ارزشى خود در برابر تمام مسائل و مشکلات امت اسلامى وفادار باقى مانده و با صداقت و اخلاص تمام در دفاع از حقوق ملت مظلوم فلسطین و کشورهاى لبنان و سوریه پرداخت بگونه‏اى که این حمایتها روح تازه‏اى در مقاومت اسلامى لبنان و فلسطین دمیده و توانست شریکى حقیقى در پیروزى‏هاى بزرگ بدست آمده در منطقه و لبنان قلمداد گردد. در کنار این نقش اساسى و مؤثر در منطقه، کشور ایران علیرغم همه تهدیدات و تضییقات ایجاد شده به پیروزى‏هاى بزرگى در داخل ایران نیز نائل گردید بگونه‏اى که امروز همه انسانهاى منصف و بیطرف در عالم راهى جز اقرار بدان ندارند. بر مردم ایران هم فرض است که این همه توفیقات را به دیده احترام نگریسته و برخى گروهها و نخبگان کشور به جاى پرداختن به برخى نارسائیهاى فرعى و اشکالات و اشتباهات احتمالى به بررسى دستاوردهاى ارزشمند این انقلاب بزرگ بپردازند. هرچند که وجود برخى کاستیها در قوانین تفصیلى و طرحها و برنامه‏هاى اجرایى محتمل بوده و پیگیرى آنها حق و وظیفه هر ایرانى مؤمن و
متعهد بدون توجه به جایگاه مسئولیتى وى مى‏باشد و لیکن باید توجه داشت که پیگرى این امور و تلاش براى رفع آنها نباید به تضعیف و یا سرنگونى نظامى منجر شود که حق آزادى و پرسش گرى را براى آنها به ارمغان آورده است. از اینرو به سبب عشق و علاقه شدید به جمهورى اسلامى ایران است که به خود اجازه مى‏دهیم تا از امت اسلامى ایران درخواست نماییم که توجه و تأکید به امور جزیى را ترک و به امور اساسى‏تر که پایه و اساس آنچه را که براى آن فداکارى نموده‏اند مورد تهدید قرار داده است بپردازند. یادآورى عوامل اساسى سه گانه که بر پایه آنها انقلاب اسلامى پایه ریزى و ضامن استمرار و تحقق موفقیتهاى بزرگ در عرصه‏هاى مختلف سیاسى، نظامى، مدیریتى و فرهنگى گردیده خالى از فایده نبوده و آنها را مى‏توان در عناوین ذیل خلاصه نمود:
1- رهبرى آگاه، صادق، شجاع و فداکار.
2- امت عظیم و ایثارگر و مطیع رهبر.
3- اسلام انقلابى پویا و آزادیبخش.

تمام این عناصر اصلى انقلاب همچنان با قوت و قدرت در همه ارکان نظام اسلامى جارى بوده و همانگونه که مجموعه این عوامل عزت و پیروزى را به ارمغان آورد، همه تهدیدها و توطئه‏ها را نیز نقش بر آب ساخته و علاوه بر آن تعامل پیوسته این عناصر امکان حل بسیارى از مشکلات و رفع بسیارى از نقاط ضعف را فراهم آورده و نقشى اساسى در مواجهه با مشکلات فراروى آینده نظیر مبارزه با فقر و فساد و تبعیض و مقابله با دشمنان مستکبر و شیطانى ایفاء خواهد نمود. قابل ذکر است که هرگونه بحث از تجزیه این عناصر و ایجاد فاصله و تفرقه میان آنها و یا کم جلوه ساختن نقش هر کدام از آنها تهدیدى براى اصل انقلاب و نظام و از دست دادن فرصت امت اسلامى براى بدست آوردن جایگاه واقعى و قوى خود در مقابله با دشمن صهیونیستى و استکبار خواهد بود.
امروز ما و همه پیروان راه و مرام امام راحل «قده» امیدواریم که جمهورى اسلامى ایران با رهبرى حکیمانه رهبر معظم انقلاب چهره‏اى روشنتر و نورانى‏تر از اسلام به جهانیان ارائه نماید. اسلامى که ابعاد تمدن آفرین آن درعمق جان و وجدان انسانها نفوذ کرده و بدور از هرگونه تعصبات، آلودگى‏ها و نیرنگ‏ها که سراسر جهان اسلام را فرا گرفته عقلها و قلبهاى آنها را به تسخیر خود درآورده است. بر این اعتقادم که ما در این رهگذر نیازمند انقلابى حقیقى هستیم، انقلابى که در مسیر خود همه موانع نفسانى، کلامى، طایفه‏اى و قومى انباشته در میان مسلمانان را که آنها را به خود مشغول ساخته ذوب نموده و فرصتهاى از دست رفته براى معرفى چهره واقعى اسلام به جانهاى تشنه معنویت و اخلاق و تربیت و علم و هنر و ادبیات اسلامى که با الهام الهى از قلب و عقل آنها تراوش یافته و به ابزارى قوى براى دعوت به سوى خدا و هدایت مردم به راه راست تبدیل گشته است را اعاده نماید. آیا راه در پیش گرفته امروز و بازگشت مسلمانان به افتخارات قبیله‏اى و قومى خود که نتیجه‏اى جز اختلاف و درگیرى نداشته و بوى تعفّن آن همه رفتارها، گفتارها و توطئه‏هاى آنها را به خود گرفته است راه درستى بوده و در خدمت این رسالت الهى مسلمانان است؟ این همان چیزى است که استکبار جهانى براى اثبات ادعاى خود در مورد دین اسلام مبنى‏بر دین جهل و ارتجاع و شرارت بدان نیاز داشته و اکنون تنها مسئولیت حذف و جایگزینى آن براى او باقى مانده است. آیا مناسبتر نیست که همگان رجوع مجددى به چشمه‏هاى اصلى اسلام داشته و از گوارایى و زلالى سرچشمه آن قدرت و نیروى لازم براى استمرار نهضت اسلامى و مقابله با توطئه‏ها و تهدیدها را کسب نموده و با بهره‏گیرى از همه امکانات پیشرفته بشرى براى استحکام پایه‏هاى اساسى اسلام تلاش نموده و از پرداختن به مسائل فرعى و طایفه‏اى و گروهى دورى گزینیم. چگونه است که مسلمانان صدر اسلام با همه کمبودهاى مادى و امکانات فنى زمان خود توانستند تعالیم، اخلاق و آداب اسلامى را در سرتاسر عالم نشر و گسترش دهند و امروز ما علیرغم داشتن امکانات وسیع اقتصادى و مادى از خروج از مرزهایى که مسلمانان را به مذاهب، اقوام و طوایفى تقسیم نموده است عاجز مانده‏ایم. چاره‏اى نیست جز اینکه حل این مشکلات نیازمند انقلابى دیگر بوده که با در خدمت گرفتن همه امکانات و تجارب ارزشمند بیست و پنج ساله ان
قلاب اسلامى ایران و بهره‏گیرى از دانشمندان، متفکرین، نویسندگان و محققین عرب و مسلمان جهان جهت بحث و بررسى نقاط ضعف جوامع اسلامى و برنامه‏ریزى جهت جلوگیرى از سقوط و تفرقه بیشتر آنها تحولات کیفى لازم در مسیر انقلاب اسلامى در جامعه ایران و سایر جوامع را ایجاد نماید.
امید است که انشاء اللّه در سالیان آینده شاهد برگزارى جشن پیروزى‏ها و موفقیتهاى جدید جمهورى اسلامى ایران و سایر مسلمانان جهان باشیم.
والسلام علیکم و رحمة اللّه و برکاته‏ ترجمه: مهندس مهدى قنبرى‏ پاورقی ها: