جنگ وحشیانه رژیم صهیونیستى علیه کودکان فلسطینى‏


 
سخن از رژیم تروریستى اسراییل و تجاوزات و جنایات این رژیم در حق ملت حق جوى فلسطین است.
تجاوز و جنایاتى که تمامى ابعاد زندگى این ملت حق جو و مظلوم را در بر گرفته است.
رژیمى که تنها با زبان قتل، جنایت، ترور، اشغالگرى و امثال اینها آشنایى دارد.در این تحقیق و پژوهش سعى بر این است که تلاشها و اقدامات تروریستى رژیم صهیونیستى علیه کودکان بى‏گناه و بى دفاع فلسطین مورد بررسى قرار گیرد.
نیروهاى امنیتى این رژیم از هیچ جنایتى همچون بازداشت، شکنجه و محروم کردن آنان از ابتدایى‏ترین امکانات بهداشتى و مواد غذایى سالم و کافى علیه کودکان کوتاهى نمى‏کنند.
برخورد نیروهاى اشغالگران صهیونیستى در برابر کودکان فلسطینى چنان زننده و غیر انسانى است که گویا این نیروها با بمب هسته‏اى و سلاح کشتار جمعى مواجه شده‏اند که مارک کودک فلسطینى بر روى آن چسبانده‏اند!
به نوشته روزنامه اماراتى البیان، نیروهاى اشغالگر صهیونیستى در سالهال انتفاضه الاقصى بیش از 350 کودک فلسطینى که حدود 13 الى 18 سال دارند، را باز داشت کرده و از آغاز و در خلال بازداشت نیز از هیچ اهانت، شکنجه، رفتار خشونت‏آمیز و غیر اخلاقى در زندانها و مراکز بازجویى کوتاهى نکرده است!
"مروان محمود حمد" و "اسلام سمور" از جمله صدها کودک فلسطینى هستند که از دوران کودکى بازداشت و از مواهب آزادى، تحصیل و محبت پدر و مادر محروم مانده‏اند.
این رژیم با شکنجه، بازداشت و سرکوب کودکان فلسطینى به جهانیان نشان مى‏دهد که هرگز به قوانین بین‏المللى و دلایل منطقى پایبند نبوده و به خواسته‏هاى جامعه بین المللى نیز در این خصوص اهمیتى قایل نخواهد بود.
دشمن صهیونیستى در پنجاه سال گذشته بویژه در سالهاى اخیر و دوران انتفاضه فلسطینیان، کودکان و قشر جوان سرزمین فلسطین که آینده سازان این سرزمین هستند را هدف حقد و کین خود قرار داده است. راههاى بازداشت کودکان فلسطینى توسط صهیونیستهاى اشغالگر
ارتش اشغالگر صهیونیستى و نیروهاى امنیتى این رژیم براى بازداشت و زندانى کردن کودکان فلسطینى از راهها و روشهاى گوناگون استفاده مى‏کنند که در واقع مى‏توان گفت، همه آنها نوعى ربودن کودکان از کوچه، خیابان و خانه و کاشانه آنان است!
البته همه اینگونه اقدامات وحشیانه و غیر انسانى توسط صهیونیستهاى اشغالگر داراى جهت و هدفى مخرب است که این رژیم با برنامه ریزى دقیق و توطئه‏اى از پیش طراحى شده آنرا دنبال مى‏کند.
در اینجا برخى از راهها و روشهاى وحشیانه و غیرقانونى بازداشت کودکان و در واقع ربودن آنان توسط نیروهاى این رژیم ارایه مى‏شود:
1- بازداشت و دستگیرى ناگهانى و بى‏خبر کودکان و جوانان فلسطینى از خیابانها به محض پرتاب سنگ از سوى کودکان بسوى گشتى‏ها، خودروهاى نظامى یا امنیتى صهیونیستهاى اشغالگر. "ایهاب خمیس منصور" کودک فلسطینى از اهالى "بلاطه" در سال 1985 م از جمله آنها است.
2- بازداشت کودکان هنگام عبور از موانع ایست‏هاى بازرسى توسط نیروهاى اشغالگر صهیونیستى به بهانه بازجویى از این کودکان بسبب شباهت نام آنان با یکى از افراد تحت پیگرد این رژیم که اسم‏شان در لیست رزمندگان جهادگر فلسطینى وجود دارد.
3- یورش مخفیانه و غافلگیرانه در شب یا نیمه‏هاى شب و ربودن کودکان و جوانان فلسطینى توسط نیروهاى اطلاعاتى با هماهنگى با یگانهاى ویژه ارتش صهیونیستى.
در این نوع عملیات وحشیانه نیروهاى اطلاعاتى ویژه ارتش صهیونیستى که در بیشتر موارد از لباس مبدل عربى استفاده مى‏کنند، رعب و وحشتى وصف‏ناپذیر در میان خانوارهاى فلسطینى آن هم در نیمه‏هاى شب ایجاد کرده و در برابر کمترین مقاومت در هنگام بازداشت کودکان از سوى خانواده‏شان از گازهاى سمى و اشک آور و در بیشتر اوقات اقدام به ضرب و جرح و تیراندازى با گلوله‏هاى پلاستیکى مى‏کنند سپس کودک یا جوان بازداشت شده فلسطینى را به مکان نامعلومى منتقل مى‏کنند که برخى موارد خانواده‏هاى آنان ماهها از فرزندانشان بى‏خبر مى‏مانند!
نیروهاى اطلاعاتى و یگانهاى ویژه صهیونیستى در ساعت چهار بامداد، در تاریخ 2/ آگوست /2002 م برابر با 4/ مرداد ماه/ 1381 شمسى با یورش به خانه "سعید محمد سعید سمار" پس از ضرب و جرح خانواده این کودک و بهم ریختن خانه آنان با کمال وحشیگرى، او را بازداشت و به مکان نامعلومى بردند.
"شاکر عزیز عزت عرار" کودک پانزده ساله فلسطینى از اهالى رام اللّه نمونه دیگر از کودکان بى‏گناه ومظلوم فلسطینى است که توسط نیروهاى اطلاعاتى و یگانهاى ویژه ارتش صهیونیستى در تاریخ 14/ دسامبر 2002 م به همان شکلى که در مورد سعید محمد سعید سمار و خانواده وى گفته شد، مورد یورش و ضرب و جرح قرار گرفته و پس از آن نیز به مکان نامعلومى منتقل شده است!
4- نوع دیگر بازداشت کودکان فلسطینى را مى‏توان از بازداشت کودک فلسطینى "عبداللّه سلیمان حشاش" بعنوان نمونه استفاده کرد. نیروهاى اطلاعاتى با حمایت یگانهاى ویژه ارتش اشغالگر صهیونیستى در ساعت چهار بامداد و در تاریخ 10/ آوریل/ 2003 میلادى برابر با 21/ فروردین ماه / 1382 شمسى با یورش به خانه کودک بى دفاع فلسطینى "عبداللّه سلیمان حشاش" از اهالى اردوگاه "بلاطه" و ضرب و جرح اهالى خانه وى را به همراه پدرش بازداشت و به مکان نامعلومى برده‏اند.
شایان ذکر است، نیروهاى صهیونیستى در اغلب موارد براى یورش و بازرسى خانه‏هاى بازداشت شدگان فلسطینى از سگهاى قوى و دهشت‏انگیز که از آموزشهاى ویژه پلیسى برخوردارند، استفاده کرده که این امر با تمامى قوانین و عرفهاى بین المللى بویژه قوانین دفاع از حقوق بشر که جامعه بین المللى بخصوص اروپا و آمریکا مدعى آن هستند، مغایرت دارد!
برخورد مستقیم فیزیکى و جسمى با کودکان و افراد خانواده آنان و بخصوص استفاده از سگهاى درنده و خطرناک پلیسى از سوى مؤسسه دفاع از حقوق بشر بطور واضح و آشکار مردود شناخته شده است.
در جریان بازداشت کودک فلسطینى "محمود فدو" از اهالى اردوگاه جنین از همین سگها استفاده کردند که منجر به مجروحیت سخت این کودک از ناحیه ران پا بخاطر گازگرفتگى سگهاى یاد شده گردید و چندین روز در بیمارستان بسترى شده بود!
از سوى دیگر، استفاده از این سگها علاوه بر خطرهاى جسمى براى افراد، بى‏تردید موجب حالت ناهنجارى روانى و روحى شدید را براى افراد بویژه کودکان آن هم در نیمه‏هاى شب، فراهم آورده که آثار بسیار وحشتناک آن در مدت طولانى و نامعین و سالهاى متمادى در وجود و ذهن کودک باقى مى‏ماند و در برخى موارد منجر به بیمارى شدید روحى و روانى خواهد شد!!
مورد فوق در حقیقت نمونه ناچیز و بخش کوچکى از جنایات، قتل، غارت، خرابکارى، تجاوزات وحشیانه، اشغالگرى، تخریب و بازداشت و...صهیونیست‏هاى اشغالگر علیه شهروندان فلسطینى است که گستردگى آنها چنان زیاد است که ارایه یکایک آنها کارى بسیار مشکل بلکه غیر ممکن به نظر مى‏رسد!! اقدامات نیروهاى اشغالگر صهیونیستى براى انتقال کودکان فلسطینى به مراکز بازجویى‏
صهیونیستهاى اشغالگر کودکان فلسطینى را پس از بازداشت با دستها و چشمان بسته براى بازجویى و در واقع شکنجه بطور مستقیم به مراکز بازجویى و تحقیق منتقل مى‏کنند.
در هنگام انتقال کودکان به این مراکز با خودروهاى خشن نظامى، نیروهاى صهیونیستى از انواع توهین، هتک حرمت، استفاده از عبارات و کلمات زشت و رکیک علیه کودک و خانواده وى، ضربه وارد کردن به قسمتهاى مختلف بدن کودک بویژه اعضاى حساس وى و نیز از انواع شکنجه روحى و جسمى دیگر که ارایه همه آنها شرم‏آور است، رویگردان نیستند.
کودک فلسطینى "بلال محمد سعید السعدى" از اهالى جنین در ساعت چهار بامداد توسط نیروهاى صهیونیستى بازداشت شد. نیروهاى این رژیم محمد سعید السعدى را پس از بازداشت به پادگان سالم بردند و این در حالى بود که السعدى از ناراحتى شدید تنفسى رنج مى‏برد، وى را در داخل اتاقى تاریک، نمور و کاملاً غیر بهداشتى قرار داده‏اند.
پس از مدتى اذیت، آزار و شکنجه‏هاى روحى و جسمى این کودک مظلوم و بى‏دفاع فلسطینى را به زندان النقب الصحراوى منتقل کردند. به گفته برخى از کودکان بازداشت شده در این زندان، از زمان بازداشت تا انتقال السعدى به زندان یاد شده که چند روز متوالى به طول انجامید، دست و پاى السعدى با طناب پلاستیکى بسته بود و این امر منجر به تورم و زخمى شدن دست‏ها و پاهاى سعید السعدى شده بود، بطوریکه نگاه کردن به اعضاى متورم و زخمى این کودک بى دفاع فلسطینى هر بیننده و انسان آزاده را از عمق وجود متأثر و ناراحت مى‏کرد.
آزار و شکنجه روحى و جسمى نیروهاى رژیم اشغالگر بر السعدى آنچنان زیاد بود که این کودک فلسطینى هفته‏ها کابوس مى‏دید و قادر نبود آرام گرفته و بخوابد!
صهیونیستها در مدت یاد شده السعدى را حتى از خوردن غذا، آب و قضاى حاجت محروم کرده بودند که این امر بعدها علاوه بر ایجاد بیمارى روحى، موجب بیمارى‏هاى گوارشى و تنفسى وى شده است!! بازجویى و شکنجه‏
رژیم دست نشانده صهیونیستى در چند دهه اشغال سرزمین فلسطین فرزندان این سرزمین را با انواع شکنجه مورد آزاد و اذیت قرار داده و اینگونه اقدامات وحشیانه در واقع سنتى دیرینه براى صهیونیستها شده است!
صهیونیستها کودکان را پس از بازداشت براى بازجویى به مراکزى همچون پادگان "عوفر"، "بیت ایل"، "عتصیون"، "سالم"، "قدومیم" "حواره" و یا یکى از مراکز به منظور بازجویى که زیر نظر مستقیم دستگاه اطلاعات و امنیت این رژیم است، منتقل مى‏کنند. انواع شکنجه صهیونیستها علیه کودکان فلسطینى‏
براى آشنایى بیشتر از اقدامات وحشیانه و شکنجه‏هاى وحشتناک صهیونیستها علیه کودکان فلسطینى، برخى از این شکنجه‏ها در پى ارایه مى‏شود:
1- ضربه وارد کردن به نقاط مختلف جسم بویژه سر کودک.
این نوع شکنجه بسیار دیده و شنیده شده است که "حسن مصطفى النجار" از اهالى "الدهشیه" از آن جمله کودکانى است که صهیونیستهاى اشغالگر به ناحیه مختلف بدن بویژه سر وى ضربات سنگین و غیر قابل تحملى وارد کردند.
این اقدام وحشیانه صهیونیستها منجر به بیمارى مزمن و دردناک و طاقت فرسائى در ناحیه سر این کودک بى‏دفاع فلسطینى گردید.
2- استفاده از دستگاه مخصوص شکنجه که کودک را بشدت تکان داده و لرزشى شدید در تمامى اعضاى وى ایجاد مى‏کند، بگونه‏اى که کودک پس از مدتى هوش و حواس خود را از دست داده و به اغماء مى‏افتد.
"مجدى عیسى" از اهالى "الخضر" در بیت لحم از جمله کودکان بازداشت شده فلسطینى است که بدین شکل توسط صهیونیستهاى اشغالگر شکنجه شده است.
3- بستن دستها و پاه‏ها و اجبار کردن کودک به ایستادن یا نشستن به همان حالت بسته به مدت طولانى.
4- فحاشى و ناسزا نسبت به کودک فلسطینى بازداشت شده و تهدید آنها با تهدید کردن پدر و مادر و یا تهدید به تخریب خانه کودک این مورد نیز در بازداشتگاههاى صهیونیستها معمول بوده و از این دست شکنجه‏ها در مورد بسیارى از کودکان اعمال شده که "ایمان عطیه ابو طبو" و "عواد محمد حمدان" از اهالى اردوگاه "بلاطه" از جمله آنان هستند.
5 - محروم کردن کودکان از استراحت و خواب و خوردن آب و مواد غذایى بمدت طولانى .
6- مجبور کردن کودکان بازداشت شده فلسطینى به پوشیدن پوشک مخصوص نوزادان.
7- قرار دادن کودکان فلسطینى در سلولهاى تنگ، نمور و تاریک و انتقال صداهاى گوش خراش بلندگوها به داخل سلولها به منظور آزار و اذیت و شکنجه روحى و روانى کودکان.
8 - انداختن کودکان بازداشت شده فلسطینى در سلولهاى زندانیانى که به اسم "کنجشک‏هاى مزدور" معروف هستند.
در این سلولها که افرادى مزدور، مخرب،فاسد و معتاد به مواد مخدر هستند،به دستور و تشویق مسؤولان صهیونیستى در زندان، کودکان فلسطینى را تحت فشارهاى مادى، روحى و اخلاقى و ضرب و جرح قرار مى‏دهند تا بدین ترتیب روحیه مقاومت این کودکان معصوم و بى‏گناه کاسته و به گمان باطل خود آنان را به فساد و تباهى بکشند!
9- رژیم صهیونیستى براى تحت فشار قرار دادن و درهم شکستن روحیه مقاومت کودکان بازداشت شده فلسطینى، آنان را از دیدار با خانواده، وکیل و حتى با انجمن‏هاى حقوقى ویژه در خصوص دفاع از زندانیان محروم مى‏کنند.
10- بکارگیرى سیستمى به اسم صندلى دروغ سنجى در هنگام بازجویى کودکان بى دفاع فلسطینى و ایجاد اضطراب و فشار روحى و روانى در این کودکان.
11- متمرکز شدن بازجویان صهیونیستى در پرسشهاى خود با کودک بازداشت شده فلسطینى در مورد خانواده کودک و اجبار این کودکان به اعتراف کردن نسبت به کارهایى که هرگز خانواده‏شان مرتکب آنها نشده‏اند!
12- تهدید کودک به بى‏آبرو کردن وى و خانواده‏اش در محله‏اى که در آن زندگى مى‏کنند و برخى تهدیدها و شکنجه‏هاى دیگر که ارایه آنها از حوصله این بخش خارج بوده و مطرح کردن آشکار آنها بى‏تردید موجب تشویش خاطر خوانندگان خواهد شد! حقایق، آمار و ارقام‏
1- 85 درصد از کودکان بازداشت شده فلسطینى در زندانها و بازداشت‏گاههاى صهیونیستى با انواع شکنجه مورد تعرض و آزار و اذیت قرار مى‏گیرند.
مرکز آمار و اطلاع رسانى دشمن صهیونیستى در خصوص حقوق بشر به اسم "بیتسیلم" اعتراف کرد: "شاباک" دستگاه امنیتى رژیم صهیونیستى سالانه 1000 الى 1500 شهروند فلسطینى را بازداشت مى‏کند که 85 درصد آنان مورد شکنجه و آزار قرار مى‏گیرند و در این میان بخش قابل ملاحظه‏اى از بازداشت شدگان را کودکان تشکیل مى‏دهند.
2- از آغاز انتفاضه الاقصى در سال 2000 میلادى، شمار کودکان فلسطینى که توسط نیروهاى رژیم صهیونیستى بازداشت و زندانى شدند، از مرز 2000 کودک گذشته است.
3- از این 2000 کودک فلسطینى که از آغاز انتفاضه توسط صهیونیستهاى اشغالگر بازداشت شده بودند، هنوز تعداد 350 نفر در بازداشتگاههاى این رژیم واقع در اراضى اشغالى زندانى هستند که این امر بطور کامل با قوانین و عرفهاى بین المللى مغایرت دارد.
4- در میان کودکان فلسطینى بازداشت شده که پیشتر بدانها اشاره شده است، 215 تن از آنان بطور موقت در بازداشت بسر برده و منتظر محاکمه از سوى دادگاه این رژیم هستند.
در این موارد قوانین بین المللى صریح و واضح وجود دارد که به موجب آنها هیچ انسانى بویژه کودکان بدون مراعات قوانین مربوط به محاکمه و محدودیت تعیین شده آن نباید محاکمه شوند و اینگونه محاکمه‏ها به رعایت قوانین ویژه در این زمینه مشروط شده و نیازمند رعایت آنها است.
5 - آمارهاى مراکز فلسطینى نشان مى‏دهد که نیمى از جمعیت فلسطینیان در کرانه باخترى و نوار غزه را کودکان زیر 16 سال تشکیل مى‏دهند. لذا مشاهده مى‏شود که در سرزمین‏هاى فلسطینى بیشترین تعرض و بازداشت صهیونیست‏هاى اشغالگر نسبت به کودکان فلسطینى متمرکز شده و این کودکان در خارج و داخل زندان مورد شدیدترین شکنجه‏ها و آزار و اذیت قرار مى‏گیرند.
6- در واقع شمار کودکان فلسطینى که توسط نیروهاى صهیونیستى بازداشت و مورد تعرض و شکنجه قرار گرفته‏اند، بیشتر از رقمهاى ارایه شده توسط برخى مؤسسات حقوقى و بین المللى است.
7- عملیات بازداشت کودکان فلسطینى و شکنجه آنان در داخل زندان بویژه در دوران انتفاضه روبه افزایش بوده و رژیم صهیونیستى به بهانه‏هاى مختلف از جمله فعالیت کودکان فلسطینى در سازمانهاى سیاسى - نظامى فلسطینى و شرکت در انتفاضه و پرتاب سنگ آنان را وحشیانه بازداشت، شکنجه و حتى به شهادت مى‏رسانند، بشکلى که گسترش بى دلیل اینگونه برخوردهاى خشونت‏آمیز و غیر قانونى در حق کودکان در هیچ نقطه جهان و حتى در طول تاریخ بشریت سابقه نداشته است!!
8 - شمار کودکان فلسطینى در سنین 13-14 سال که توسط رژیم اشغالگر قدس بازداشت شدند، از 9/9 درصد در سال 1999م به 21/83 درصد در سال 2000 میلادى افزایش داشته است!
9- با بررسى پیرامون احکام صادره در حق کودکان فلسطینى متوجه خواهیم شد که این احکام در سال 2000 م به بعد نسبت به سالهاى قبل افزایش چشمگیرى داشته است.
در سال 2000 م در 66 مرحله صدور احکام در حق کودکان فلسطینى در طى 6 ماه در همین سال در واقع به 3/40 درصد مى‏رسد این در حالى است که این درصد در مقایسه با احکام صادره دادگاههاى نظامى رژیم صهیونیستى در مورد کودکان بازداشت شده فلسطینى در سال 1999 م که حدود 08/19 درصد و در سال 1998 م نیز تنها 9 درصد بوده است، افزایش چشمگیرى را نشان مى‏دهد.
البته این امر در سال 2001 و 2002 و 2003 میلادى همچنان رو به افزایش مى‏باشد.
این آمار نشان مى‏دهد که رژیم صهیونیستى با ادامه سیاست بازداشت، قتل و شکنجه کودکان فلسطینى قصد ریشه کن کردن جامعه بى‏دفاع فلسطینى را دنبال مى‏کند. کودکان فلسطینى و توافقنامه‏هاى بین المللى‏
همانگونه که در قسمت اول بدان اشاره و تأکید شد رژیم صهیونیستى سالهاى متمادى است که سیاست مخرب و گسترده‏اى را علیه کودکان فلسطینى آغاز کرده و با بازداشت، قتل و شکنجه کودکان فلسطینى به بهانه‏هاى پوچ و واهى آنان را در ورطه خطر جدى قرار داده است.
آیا ممکن است که انسان آزاده، بیدار و داراى وجدانى آگاه، از بازداشت‏ها، شکنجه‏ها و شهادت‏هاى مظلومانه کودکان بى‏گناه فلسطینى در سرزمین آباء و اجدادى‏شان توسط اشغالگران صهیونیستى باخبر شده و در برابر اینهمه جنایاتى که این رژیم هر روز در حق کودکان بى‏دفاع فلسطینى مرتکب مى‏شود، خاموش و بى‏تفاوت بنشینند؟!
بى‏تردید همگان مى‏دانند که کودکان در تمامى کشورهاى جهان داراى حقوقى هستند و در این کشورها قوانینى وجود دارد که از حقوق آنان دفاع کرده و این کودکان از زندگى طبیعى و امکانات سالم رفاهى برخوردار هستند.
البته جامعه جهانى بر اغلب قراردادها و قوانین بین المللى در خصوص حقوق کودکان آگاهى و اشراف دارد و این موضوع در مورد تمامى کشورهاى جهان حتى رژیم صهیونیستى نیز صادق است.
اما به رغم امضاى این قوانین رژیم صهیونیستى تمامى تعهدات خود در این زمینه را در مورد کودکان بویژه کودکان فلسطینى آشکارا نقض کرده است.
در ماده 37 قانون بین المللى دفاع از حقوق کودکان و در 3 بند پیاپى این ماده بطور واضح و روشن آمده است:
بند اول: کودکان نباید مورد شکنجه و رفتارهاى ناهنجار خشونت‏آمیز قرار گرفته و احکامى همچون اعدام و زندان براى کودکان ممنوع است، اگرچه آنان مرتکب جرمى شده باشند.
شایان ذکر است این قانون تنها در مورد اشخاص زیر 18 سال صادق است.
بند دوم: مطابق با ماده 37 کودکان نباید از امتیازاتى همچون آزادى و احترام انسانى محروم باشند بلکه باید همانند دیگر انسانهاى بالغ با آنان رفتار و معامله شود.
بند سوم: هرگونه شکنجه و تهدید علیه کودکان نقض آشکار تعهدنامه بین المللى در خصوص حقوق کودکان بویژه حقوق مدنى و سیاسى محسوب مى‏شود.
از جمله مواردى که توسط رژیم صهیونیستى در خصوص کودکان نقض مى‏شود، محروم کردن خانواده‏ها از دیدار با کودکان‏شان در زندانها و بازداشت‏گاهها و نیز محروم کردن وکلاى کودکان بازداشت شده از دفاع از آنان است.
آثار و پیامدهاى بازداشت و زندان در کودکان فلسطینى پس از آزادى‏
بازداشت و زندان براى کودکان فلسطینى پس از آزادى پیامدهاى طاقت‏فرسایى را به همراه دارد که به برخى از این پیامدها در پى اشاره مى‏شود:
در زمینه آموزشى: بیشتر کودکانى که از زندانها و بازداشت گاههاى رژیم صهیونیستى آزاد مى‏شوند، بویژه کودکانى که بازداشت آنان از 70 روز گذشته است، مطابق با قوانین وزارت آموزش و پرورش تشکیلات خودگردان فلسطین قادر به ادامه تحصیل با همکلاسى‏هاى خود نیستند.
در زمینه بیکارى: بیکار ماندن کودکان آزاد شده از زندان و بازداشتگاه از بارزترین محدودیتهاى زندگى آنان است.
در زمینه روانى و شخصیتى:بیشتر کودکانى که از بازداشت گاهها و زندانهاى رژیم صهیونیستى آزاد مى‏شوند، از اضطراب‏هاى عصبى و ناراحتى‏هاى روحى رنج مى‏برند و دلیل آن‏
- ضعیف شدن این کودکان در برقرارى رابطه با خانواده، دوستان و جامعه خود.
- عدم توانایى خانواده و دوستان در کنار آمدن با کودکى که از زندان یا بازداشتگاه صهیونیستى آزاد شده است. البته همه این مشکلات به رفتار غیر انسانى صهیونیستهاى اشغالگر با کودکان فلسطینى در زندانها و بازداشت گاهها بر مى‏گردد.
- از دیگر عوارض و تأثیرات منفى زندانها و بازداشتگاههاى رژیم صهیونیستى بر کودکان فلسطینى، عدم تمرکز فکرى و روانى کودکان و تأثیر منفى جو زندانها بر رفتار آنان است.
مورد دیگر ایجاد ضعف ذهنى و فکرى در ادامه تحصیلات علمى است. وضعیت نامناسب بهداشتى و درمانى کودکان فلسطینى در بازداشتگاهها
صهیونیستها اسراى فلسطینى بویژه کودکان را از درمان اساسى براى بیمارى محروم کرده و براى درمان آنان غیر از مسکن از داروها طبق مجوز و دستور پزشک استفاده نمى‏کنند و حتى آنان را از غذایى مناسب و بهداشتى در دوران بیمارى محروم مى‏کنند.
برخى بیماران فلسطینى در دوران اسارت خود، ماهها منتظر مى‏مانند تا مورد معاینه پزشک متخصص و یا تحت درمان اساسى قرار گیرند و انتظار برخى از اسرا تا پایان مدت اسارت‏شان به طول مى‏انجامد و برخى زندانها مانند زندان "عسقلان" و "نفحه" هر سال یک بار پزشک براى معاینه و درمان اسیران بیمار به این زندآنها مى‏آیند.
مؤسسات حقوقى که در راستاى بهبودى اوضاع اسراى فلسطینى تلاش مى‏کنند، بارها تأکید کردند که اسرا در زندانهاى صهیونیستى از بیماریهاى متعدد و مزمن رنج مى‏برند و این زندانها داراى امکانات بهداشتى و درمانى نیست، اما هرگز پاسخ مثبتى از سوى مسؤولان صهیونیستى و حتى محافل بین المللى همچون صلیب سرخ جهانى و سازمانها و مؤسسات بین‏المللى دفاع از حقوق بشر و زندانیان دیده نشده است. از جمله بیماریها:
بیمارى‏هاى معده و پوستى مزمن و دردناک.
- بیمارى چشم و گوش که در برخى موارد منجر به عفونى شدن گوشها و چشمان آنان شده و در بیشتر این نوع موارد بسبب ضربات و شکنجه از سوى نیروهاى صهیونیستى در زندآنهابوجود آمد.
- ناراحتى کلیه‏ها، قلب و تنگى نفس و آلازى‏هاى مزمن و طولانى که در برخى موارد منجر به شهادت اسراى فلسطینى شد.
- دیسک کمر، گردن و مهره‏هاى پشت و نیز ریزش موهاى سر و صورت.
- دردهاى عضلانى ممتد و مزمن و نیز بیمارى قند و ضعفهاى شدید جسمى‏
- سرطان‏ها از انواع مختلف و بیماریهاى حاد روحى و روانى که در نهایت کشنده و طاقت‏فرسا است. و ... پاورقی ها: