بازتاپ پیروزى مقاومت و آزادى اسراء در مطبوعات غرب و رژیم صهیونیستى‏


 
آزادى اسرا و زندانیان لبنانى، فلسطینى و عرب بازتاب گسترده‏اى در مطبوعات و رسانه‏هاى گروهى جهان بویژه غرب و رژیم صهیونیستى داشت. که در این بخش به آن مى‏پردازیم.
روزنامه ایندیپندنت چاپ انگلیس: اسراییلى‏ها با این کار اعتراف کردند که عملیات مبادله وجهه حزب اللّه در جهان عربى و جهان اسلام را تقویت خواهد کرد.
روزنامه گاردین چاپ انگلیس: این مبادله یک پیروزى و موفقیت بارز براى حزب اللّه است و اسراییل را در معرض انتقادهاى زیادى قرار داد. زیرا فلسطینى‏ها این اقدام را به عنوان دلیلى بر موفقیت استفاده از زور تلقى خواهند کرد. در حالى که گفت و گوهاى ابومازن و نخست وزیر رژیم صهیونیستى در سال گذشته در حل مسأله اسراى فلسطینى شکست خورد، سیاست افراطگرایانه و تند حزب اللّه موفق از آب درآمد.
نیکلاس بلانگورد خبرنگار دیلى استار چاپ لبنان: عملیات مبادله این پیام را داشت که اسراییل اگر به حملات خود ادامه دهد با او به این صورت برخورد خواهد شد.
این روزنامه به نقل از دکتر نزار حمزه استاد علوم سیاسى دانشگاه آمریکایى بیروت نوشت: حمله اخیر موشکى حزب اللّه به یک لودر اسراییلى که مرزهاى لبنان را مورد تعدى قرار داده بود تأثیرى بسیار بیشتر از عملیات‏هاى نظامى بر روحیه مردم لبنان داشت. اینک حزب اللّه به حافظ خاک لبنان تبدیل شده و گروهى که دست به عملیاتهاى روزمره بزند، نیست.
روزنامه فاینشنال تایمز چاپ انگلیس: این توافق آریل شارون نخست وزیر اسراییل را زیر فشار منتقدان داخلى قرار داد که مى‏گویند اسراییل نباید در گفت‏وگوها با آنچه یک سازمان تروریستى مى‏داند، شرکت کند.
نیویورک تایمز چاپ آمریکا: عملیات مبادله، لحظه افتخار حزب اللّه بود که توانست اسرا بویژه تعداد زیادى از فلسطینى‏ها را آزاد کند. لذا این امر تأثیر مثبت و فعالى براى وجهه حزب اللّه در جهان عرب خواهد داشت.
روزنامه لوموند فرانسه: تعداد زیادى از افرادى که اسراییل نام آنها را براى آزادى به دولت ابومازن داد، مجرم و افراد جانى بودند امّا این نوع افراد در میان زندانیان و اسرایى که در جریان عملیات مبادله با حزب اللّه آزاد شدند، وجود ندارد.
روزنامه هاآرتز، زئیف شیف،28/1/2004 میلادى: حزب اللّه در گفت و گوها برتر از اسراییل بود. البته این اولین بار نیست. امّا این گفت و گوها شکست امنیتى اسراییل را بار دیگر براى ما تداعى کرد. این مسأله با تهدید استراتژیک بخش اعظم مردم و تأسیسات زیربنایى لبنان مرتبط است و با شکست اطّلاعاتى آغاز شد و با شکست نظامى ادامه یافت. حزب اللّه همراه با شرکاى ایرانى و سورى‏اش موفق به ایجاد یک سیستم موشکى خطرناک شد که مشابه آن را در گذشته شاهد نبودیم. موشک‏هاى حزب اللّه نوعى بازدارنگى در برابر اسراییل به شمار مى‏رود.
روزنامه معاریو، دوف گولدشتاین، مقاله پیروزى نصر اللّه، 28/1/2004 میلادى: متأسفانه باور دارم که نصراللّه سربازان دیگرى را خواهد ربود. در واقع او مردى مطمئن و با صلابت است. به راستى اسراییل توافق بسیار بدى را به عمل آورد. آیا نصراللّه را در کنفرانس مطبوعاتى دیدید؟ آیا لبخند تمسخرآمیز وى علیه اسراییل را مشاهده کردید؟ آیا سخنان تمسخرآمیز وى در قبال اسراییل و دولت آن را شنیدید؟ من خجالت مى‏کشم، نصراللّه راست گفت، او پیروز شد.
سالها اسراییل مى‏گفت که اعراب زبانى جز زبان زور نمى‏فهمند، امّا این دروغ است. دیگر همه چیز تغییر کرده است. نصراللّه عکس این قضیه را ثابت کرد، این اسراییل است که زبان جز زبان زور نمى‏فهمد. اسراییل ثابت کرد که نصراللّه ابومازن شکست خورده و حتى ابوعلاء نیست.
یدیعوت آحرونوت، 26/1/2004 میلادى: نصراللّه شخصیتى فوق العاده مردمى در جهان عرب است، او تنها طرف عرب است که موفق شد اسراییل را در عرصه نبرد شکست دهد. و خاک اعراب را که از سوى اسراییل اشغال شده آزاد کند. نصراللّه کرامت گم‏شده را به جهان عرب بازگرداند. او حتى فرزندش را در راه جنگ علیه اسراییل قربانى کرد.
اسراى اردنى، مغربى، مصرى، لیبیایى، فلسطینى و سورى به فضل نصراللّه آزاد مى‏شوند و نه به فضل دیپلماسى یا توافق نامه‏هاى صلح میان این کشورها.
دیرانى و عبید بدون آنکه پیشرفتى واقعى در زمینه موضوع رون آراد حاصل گردد، آزاد مى‏شوند، نصراللّه اصلاً به این موضوع اهمیت نداد و براى آزادى اسراى فلسطینى اصرار ورزید. اسراییل ابتدا این مسأله را رد کرد امّا نصراللّه سرانجام در این زمینه پیروز شد.
او آزادى صدها فلسطینى را خواستار شد و اسراییل با آزادى دهها نفر موافقت کرد امّا در نهایت نصراللّه پیروز شد.
این روزها نصراللّه پادشاه جهان عرب است و بسیارى از رهبران عرب وقتى ببینند رهبر یک حزب شیعه در قلب پیروزى در لبنان و فلسطین قرار گرفته، باید نفس عمیق بکشند.
روند مبادله اسراییل را در وضعیتى عجیب قرار داده است. از زمان 11 سپتامبر آمریکا فرماندهى جنگ علیه تروریسم را به عهده گرفته است. نه مذاکره‏اى با سازمان‏هاى تروریستى وجود دارد، و نه سازش، و نه تسلیم. تروریسم فقط یک پاسخ دارد و آن پاسخ نظامى است. امّا اسراییل با یک سازمان تروریستى گفت و گو کرد، با آن به توافق رسید و به آن جایگاهى محترم و شرعى بخشید.
ابومازن وعده داد با تروریسم مبارزه مى‏کند امّا حتى نتوانست. یک اسیر را آزاد کند امّا نصراللّه وعده داد که به تروریسم ادامه مى‏دهد و خواسته هایش را محقق ساخت.
ایفى ایتام رییس حزب مفدال که علیه این توافقنامه رأى داد، گفت: این توافقنامه اشتباهى است که بهایى گزاف را در زمینه روابط با حزب اللّه و جهان تروریسم به ما تحمیل خواهد کرد.
یورى اشترن از اتحادیه ملّى نیز این توافقنامه را به مثابه جنونى خواند که با تمام قواعد جنگ علیه تروریسم مغایرت دارد.
یوسى سارید از حزب میرتس نیز گفت: اگر دولت از سالها قبل آماده بود چنین بهایى را بپردازد رون آراد مدتها قبل در میان ما بود.
اسراییل در مقابل حزب اللّه ثابت کرد به راستى زبانى جز زبان زور نمى‏فهمد.
روزنامه معاریو، عامیت کوهن 26/1/2004 میلادى: یک سازمان تروریستى لبنانى در استفاده از تمام ابزارها براى مأیوس ساختن اسراییل تردید به خود راه نمى‏دهد. نصراللّه تا دیروز از ارائه هرگونه جزییاتى درباره سربازان ربوده شده خوددارى کرد. با این حال نصراللّه فرصت را از دست نداد و تا آخرین لحظه به حساب خانواده‏هاى دردمند بهره‏بردارى تبلیغاتى کرد. پاورقی ها: