گزارشى از حضور نورانى بنیاد شهید انقلاب اسلامىدر نمایشگاه دستاوردهاى بیست ساله انقلاب اسلامى نمایشگاه بین المللى تهران

بهمن ماه امسال, فرصت خوبى بود تا پس از گذشت بیست سال از انقلاب شقایق ها, بر فراز قله هاى سعادت, راه رفته را دوباره مرور کنیم و دستاوردهاى این دشت همیشه سبز را به نظاره بنشینیم.
نمایشگاه دستاوردهاى بیست ساله انقلاب اسلامى در محل دائمى نمایشگاه هاى بین المللى تهران, این فرصت را فراهم آورد تا ارگان هایى که از بطن انقلاب برخاسته اند شاخسار پر برگ و بار خود را نظاره کنند.
بنیاد شهید انقلاب اسلامى که نامش تداعى گر کلمه طیبه شهادت ـ رمز پیروزى انقلاب ـ مى باشد نیز با شکوه هرچه تمام در این کاروان نور و نوا شرکت جسته و با به نمایش گذاشتن دستاوردهاى خود, نامش را در این قافله جاودانه کرده است. براى آشنایى شما خوانندگان عزیز با چگونگى حضور بنیاد شهید در این نمایشگاه گزارشى از محل برگزارى نمایشگاه تهیه کرده ایم که از نظر شما خواهد گذشت.

بنیاد شهید انقلاب اسلامى با اختصاص هفت غرفه از سالن 38 یکى از فعال ترین نهادهاى شرکت کننده در نمایشگاه بود.

O غرفه فعالیت هاى آموزشى :
در این غرفه سعى شده بود تا تلاش خادمان شهدا در خصوص پرداختن به آموزش فرزندان و همسران شهداى گرانقدر از سطح دبستان تا دانشگاه در معرض دید علاقه مندان قرار گیرد. عمده فعالیت هاى بخش آموزش, در سه قسمت ارائه شده بود. یکى بخش دانشگاه شاهد, دیگرى بخش معاونت فرهنگى بنیاد و بخش سوم معاونت ادارى و مالى بنیاد مى باشد.
در بخش دانشگاه شاهد بازدیدکنندگان با کیفیت آموزش, امکانات دانشگاهى, برنامه هاى علمى, تفریحى, هنرى, رفاهى و... دانشگاه شاهد آشنا شدند.
در بخش معاونت فرهنگى نیز بازدید کنندگان با فعالیت هاى اداره کل مددکارى و مشاوره, اداره آموزش عمومى, اداره کل آموزش عالى و معاونت ادارى و مالى بنیاد شهید آشنا گردیدند.
زمینه فعالیت اداره کل مددکارى و مشاوره بنیاد ایجاد بسترى مناسب براى رشد و تعالى خانواده هاى معظم شاهد, برگزارى جلسات آموزشى در خصوص مسائل و مشکلات اجتماعى و روانى, تولید و ارایه آثار مکتوب و سمعى و بصرى مشتمل بر توصیه ها و نکات بهداشت روانى ـ تربیتى, برگزارى دوره تربیت مدرس آموزش خانواده شاهد توسط اساتید دانشگاه و... است.
اداره آموزش عمومى نیز با همکارى وزارت خانه هاى آموزش در دو بخش عمومى و عالى فعالیت هاى خود را به شرح ذیل ارائه مى دهد:
الف: طرح نیمه متمرکز ((مدارس شاهد)) در کلیه شهرها و مناطق کشور.
ب: طرح پراکنده مشتمل بر رسیدگى به امور تحصیلى دانشآموزان شاهد, استعدادهاى درخشان شاهد و...
ج: طرح آموزش همسران و فرزندان بزرگسال شاهد و مراکز پیش دبستانى شاهد.
د: مرکز دانش پژوهان شاهد که در رابطه با شناسایى, جذب, پرورش, حمایت وهدایـت دانشآموزان برتر شاهد و اعتلاى علمى و فرهنگى آنان فعالیت مى کنند.
نمونه هایى از موفقیت هاى فرزندان شاهد در بخش آموزش عمومى که در معرض دید بازدید کنندگان قرار گرفته بود عبارت بودند از:
1ـ فرزند شهید مکنونى نژاد طراح و سازنده سیستم میکروکنترولر کامپیوترىM.F.C که قادر به مبادله حجم زیادى از اطلاعات به طور همزمان مى باشد. این طرح در جشنواره خوارزمى در سال 1375 به عنوان طرح برگزیده استانى معرفى شد.
2ـ فرزند شهید عباس میرزایى در سن 12 سالگى برنده مسابقه نقاشى و گرافیک کودکان در جهان شد و موفق به اخذ جایزه یونسکو گردید.
3ـ تعداد 700 نفر از فرزندان و همسران شاهد حافظ کل یا بخشى از قرآن کریم مى باشند.
4ـ آقایان رحیم مرتضوى و کامران خاکسار از فرزندان شاهد استان مازندران در سن 17 سالگى هر یک موفق به ساخت هلیکوپتر قابل پرواز با کنترل از راه دور شدند.
5ـ فرزند شهید نیلچیان از استان اصفهان, در سن 18 سالگى موفق به ساخت آبگرمکن خورشیدى شده است.
6ـ فرزند شهید محمدى 19 ساله از استان زنجان موفق به ساخت رادیواسکوپى شده است.
7ـ تحقیقات نشان داده است درصد قبولى مدارس شاهد نسبت به سایر مدارس ویژه کشور 3/5% بالاتر است.
اداره کل آموزش عالى نیز با هدف حمایت و تقویت بنیه علمى دانشجویان شاهد در دانشگاهها و موسسات آموزش عالى, ارایه خدمات مشاوره اى به داوطلبان معزز شاهد در آزمون سراسرى دانشگاه ها و مساعدت مالى به دانشجویان شاهد تشکیل شده است.
در این بخش از غرفه دستاوردها و موفقیت هاى دانشجویان شاهد در دانشگاههاى کشور به نمایش گذاشته شده بود که اختراع فرزند شهید دکتر احمد عسگرى ـ مخترع وسیله تزریق در دندانپزشکى ـ از نکات دیدنى آن به شمار مى رفت.
آخرین بخش غرفه فعالیت هاى آموزشى به کارهاى انجام شده در معاونت ادارى و مالى بنیاد اختصاص داشت. این معاونت, آموزش هاى مختلف از مبتدى تا پیشرفته را براى کارکنان بنیاد به عهده دارد.

O غرفه فعالیت هاى پرورشى :
برگزارى مسابقات و برنامه هاى مختلف فرهنگى, هنرى و ورزشى; پرکردن اوقات فراغت فرزندان شاهد; ایجاد اماکن سیاحتى, تفریحى, اردویى و فرهنگى و توسعه این واحدها از جمله دستاوردهاى بنیاد است که گوشه اى از آنها در این غرفه به نمایش گذاشته شده بود.
عمده این فعالیت ها و اقدام ها زیر نظر معاونت فرهنگى بنیاد قرار دارد که اهم آنها عبارتند از:
ـ تإسیس دارالقرآن و کانون هاى فرهنگى و کتابخانه در سطح کشور.
ـ رسیدگى به امور ورزشى و تربیت بدنى فرزندان شاهد و آماده سازى آنان براى حضور در میادین ورزشى و ایجاد کلاس هاى آموزشى.
ـ برگزارى نمایشگاه ها و جشنواره هاى فرهنگى و ورزشى در سطح کشور به منظور فراهم آوردن زمینه هاى رقابت فرزندان شاهد در عرصه هاى مختلف داخلى و خارجى.
ـ انجام سفرهاى زیارتى و سیاحتى, برگزارى اردوهاى درون استانى و برون استانى و سراسرى و برپایى گردهمایى هاى مختلف.
ـ ایجاد برنامه هاى مختلف ادبى نظیر: آموزش قصه نویسى و شعر, برگزارى 9 همایش ادبى در استان هاى مختلف, چاپ آثار ادبى, آموزش روزنامه نگارى, برنامه هاى مطالعاتى و تحقیقاتى, طرح اشتراک کتاب, برگزارى یک دوره مسابقه کتابخوانى و همچنین انتشار آثار ادبى خانواده هاى معظم شهدا (تاکنون شش مجموعه شعر و یک کتاب خاطرات کودکان شاهد و دو فصلنامه ادبى منتشر شده است).
ـ برگزارى جشنواره ها و نمایشگاه هاى مختلف در چهار رشته تئاتر, سرود, طراحى, نقاشى و خوشنویسى به منظور شناسایى و معرفى چهره هاى برتر فرزندان شاهد.
ـ برپایى اردوهاى متعدد براى فرزندان شاهد با هدف ایجاد نشاط و طراوت و افزایش روحیه تعاون و همکارى و هم چنین ترغیب و تقویت ابعاد علمى این عزیزان.
ـ ایجاد کانون هاى شاهد به منظور فراهم کردن امکانات مناسب فرهنگى, هنرى, علمى و فنى و ورزشى براى فرزندان و همسران شاهد.
بخش دیگر این غرفه به سازمان مجتمع هاى فرهنگى سیاحتى کوثر اختصاص داده شده بود که در آن عملکرد این سازمان در زمینه تجهیز و نیز تإسیس اردوگاه هاى آموزشى و تفریحى در کرج و نوشهر به نمایش گذاشته شده بود.

O غرفه فعالیت هاى انتشاراتى :
بنیاد شهید انقلاب اسلامى در راستاى فعالیت هاى انتشاراتى خود, کلیه فعالیت ها و عملکردهاى خود را از طریق انتشار کتاب, مجله, خبرنامه داخلى, کاتولوگ و غیره و با در نظر گرفتن اهداف عالیه بنیاد به مخاطبین ارائه کرده است.
بنیاد شهید تا به حال ده ها جلد کتاب در زمینه علمى, تحقیقاتى, فرهنگى, ادبى و نیز در ارتباط با زندگینامه, خاطرات و وصایاى شهدا منتشر کرده است. هم چنین جمع آورى و تدوین وصایا, آثار ادبى و هنرى به جا مانده از شهدا و انتشار آثار مختلف در زمینه فرهنگ ایثار و شهادت از دیگر فعالیت هاى انتشاراتى بنیاد مى باشند.
این غرفه در سه بخش به نمایش دستاوردهاى انتشاراتى بنیاد, در سال هاى پس از انقلاب تاکنون پرداخته بود:
1ـ معاونت پژوهش و تبلیغات, که سیاست گذارى, برنامه ریزى و ساماندهى تولید و انتشار نشریات و کتب بنیاد و هم چنین برنامه ریزى و ساماندهى مرکز نشر شاهد و کتابفروشى هاى تابعه و انجام امور انتشارى را به عهده دارد.
یکى از ادارات کل این معاونت در بخش انتشارات اداره کل مجلات و نشر شاهد است که وظیفه چاپ و انتشار کتب و مجلات را به عهده دارد.
در این زمینه مى توان به چاپ و انتشار مجلات شاهد, ماهنامه یاد یاران و ده ها عنوان کتاب با مضامین شهید و شهادت, زندگینامه شهدا, کتب آموزشى, سروده هاى شاعران شهید, اشعار شعراى معاصر و... اشاره کرد.
2ـ دانشگاه شاهد با فعالیت هاى انتشاراتى زیر:
الف ـ انتشار 35 جلد کتاب با موضوعات متنوع علمى, روان شناسى, پزشکى, فیزیک, حقوقى و...
ب ـ چاپ و انتشار مجله دانشور (مجله علمى پژوهشى دانشگاه شاهد).
3ـ اداره کل دفتر ریاست و روابط عمومى بنیاد شهید که در راستاى وظیفه اطلاع رسانى خود, نشریه داخلى افضل را ـ که حاوى اخبار مهم بنیاد در اقصى نقاط کشور است ـ به طور ماهانه منتشر مى کند.
کتاب هاى منتشره از سوى این حوزه شامل آشنایى با بنیاد شهید, جمع آورى و تدوین گزیده هایى از سخنان حضرت امام خمینى(س), رهبر معظم انقلاب و دیگر مسوولین کشور در خصوص شهید, شهادت و خانواده شهید و تعدادى نیز درباره شعر شهادت مى باشد.
این اداره کل هم چنین از طریق انتشار بروشورها و جزوات مختلف به بیان اهداف بنیاد و معرفى قسمت هاى مختلف این نهاد مى پردازد.
از نکات قابل توجه در این غرفه, برگزارى مسابقات حضورى پیرامون عملکرد بنیاد در بین بازدید کنندگان بود که نقش موثرى در معرفى بنیاد به شرکت کنندگان داشت.

O غرفه فعالیت هاى تبلیغاتى :
در این غرفه عملکرد بنیاد در زمینه تبلیغات در سه بخش زیر به نمایش گذاشته شده بود:
1ـ معاونت پژوهش و تبلیغات با مسوولیت هاى:
الف ـ برنامه ریزى, هدایت و سازماندهى فعالیت هاى تبلیغى بنیاد شهید و برگزارى یادواره ها و یادمان هاى شهیدان و تشکیل نمایشگاه هاى مختلف.
ب ـ آراستن فضاى جامعه با یاد و نام و تصاویر شهدا و هم چنین نام گذارى معابر و اماکن عمومى به نام شهدا.
ج ـ مشارکت در برگزارى مراسم ملى, یادواره ها و کنگره ها به منظور تجلیل و گرامیداشت یاد شهیدان.
د ـ تإسیس موزه شهدا با هدف ترویج فرهنگ شهادت و حفظ یاد و نام شهیدان.
هـ ـ نگهدارى شایسته و حفظ قداست و منزلت گلزار شهدا و محور قرار دادن این اماکن مقدس به عنوان مراکز فرهنگى.
و ـ تإسیس حسینیه هاى شهید با همکارى اهل بیت شهیدان از جمله تإسیس خانه شهید رجایى و شهید دستواره در تهران و شهید باکرى در استان آذربایجان غربى و...
ز ـ راه اندازى مراکز فرهنگى گلزار شهدا در استان تهران, خوزستان, مازندران,ایلام, اصفهان, کردستان, کرمانشاه و لرستان.
2ـ گروه سیماى شاهد.
این گروه با تولید چندین مجموعه تلویزیونى و بیش از 60 فیلم کوتاه و نیمه بلند داستانى و تولید و پخش برنامه هفتگى, سهم به سزایى در ترویج فرهنگ مقدس شهادت در جامعه داشته است.
از جمله تولیدات موفق این گروه سریال هاى گل پامچال, سیمرغ و توفان شن مى باشد.
3ـ اداره کل دفتر ریاست و روابط عمومى بنیاد شهید با عملکردهاى زیر:
الف ـ صدور اطلاعیه ها و بیانیه ها به مناسبت هاى مختلف.
ب ـ پلاکارد نویسى و نصب آن در مکان هاى مناسب.
ج ـ تهیه و ارسال اخبار بنیاد براى رسانه ها و حضور نسبتا فعال در مطبوعات و رسانه ها.
د ـ برگزارى نمایشگاه هاى عملکردى در ایام سالگرد تإسیس بنیاد و نمایشگاه کتاب و عکس در ساختمان مرکزى بنیاد شهید.

O غرفه فعالیت هاى پژوهشى
بنیاد شهید انقلاب اسلامى در خصوص فعالیت هاى پژوهشى به مدیریت بر تحقیقات علمى در محدوده اهداف عالیه نهاد و ترغیب و تشویق محققان, هنرمندان و اهل قلم براى خلق آثار مرتبط با شهید و شهادت و نیز انجام امور پژوهشى و تحقیقاتى در دانشگاه شاهد در رشته هاى مختلف پرداخته است این فعالیت در غرفه پژوهشى در بخش هاى زیر به نمایش گذاشته شده بود:
1ـ معاونت پژوهش و تبلیغات (دفتر تحقیق و پژوهش) با آثار زیر:
ـ طرح تهیه و تدوین کتاب شناسى شهید و شهادت.
ـ طرح نمایه سازى وصایاى شهدا.
ـ طرح احیإ, روش تدوین زندگینامه و عرضه آثار شهدا در شهرستان ها.
ـ طرح شاعران شهید اسلام و ادبیات عرب و فارس.
ـ طرح سرگذشت پژوهى فرماندهان دفاع مقدس.
ـ طرح تدوین رمان زندگى شهداى لویزان.
ـ تشکیل بانک اطلاعاتى و ارائه خدمات اطلاع رسانى در خصوص کتب و نشریات و اسناد مربوط به شهید و شهادت.
ـ مستندسازى و حفظ و نگهدارى آثار شهدا و آثار مرتبط به شهید و شهادت که تاکنون حدود یکصدهزار مورد از آثار شهدا جمعآورى گردیده و طرح جمع آورى آثار شهداى شاخص در سراسر کشور که در حال اجرا مى باشد.
2ـ دانشگاه شاهد با آثار زیر:
ـ در دست مطالعه و اجرا داشتن 45طرح تحقیقاتى که از این تعداد 12 طرح خاتمه یافته است.
ـ تإسیس کتابخانه مرکزى و راه اندازى کتابخانه در هر یک از دانشکده هاى دانشگاه شاهد.
ـ فراهم نمودن امکانات شرکت 500 نفر از اعضاى هیإت علمى دانشگاه شاهد در سمینارها و گردهمایى هاى علمى و کارگاه هاى آموزشى و پژوهشى.
ـ ارائه مقالات متعدد علمى در مجامع داخل و خارج کشور, توسط اعضاى هیإت علمى دانشگاه شاهد.
ـ احداث مزارع و باغات نمونه چاى و برنج و گل و گیاه جهت پژوهش هاى کشاورزى توسط دانشگاه شاهد.
ـ بررسى و تصویب 20 فقره و اجراى 6 فقره طرح هاى تحقیقاتى بنیادى, علمى و کاربردى توسط دانشگاه شاهد.
ـ برگزارى 14 همایش علمى در سطح کشور توسط این دانشگاه.

O غرفه فعالیت هاى اجتماعى
بنیاد شهید انقلاب اسلامى هم چنین در راستاى فعالیت هاى اجتماعى به ارائه خدمات مادى و معیشتى با صبغه فرهنگى, به خانواده معظم شاهد در قالب هاى حقوق و مستمرى, امور درمانى, امور مسکن, اشتغال و خوداتکایى, وام اشتغال, تإسیس صندوق تعاون و قرض الحسنه و سایر اقدامات حمایتى نظیر ارائه خدمات مشاوره اى در امر تحصیل, ازدواج, اشتغال و هم چنین تإمین بهداشت جسمى و روانى خانواده هاى محترم شاهد مى پردازد, که نمونه هایى از این عملکردها در غرفه فعالیت هاى اجتماعى به نمایش گذاشته شده بود.
1ـ معاونت تعاون و امور مجلس با عملکردهاى زیر:
ـ مشارکت در تإمین منازل مسکونى همسر و فرزندان شاهد از طریق پرداخت کمک هزینه , تکمیل, خرید و احداث خانه براى آن ها.
ـ پرداخت حقوق و مزایا به همه همسران و فرزندان و والدین شهدا, مفقودین و اسرا بر اساس قانون حالت اشتغال و سایر قوانین مصوب مجلس شوراى اسلامى.
ـ پرداخت کمک هزینه درمان, ازدواج, مراسم اولیه شهید و حوادث غیر مترقبه.
ـ پى گیرى امور مختلف خانواده ها جهت استفاده آنان از معافیت ها, تخفیفات و اولویت هایى که نظام براى آن ها در نظر گرفته است.
ـ حل و فصل مسایل حقوقى, قضایى خانواده هاى معظم شاهد.
ـ تلاش براى تإمین و ایجاد فرصت هاى شغلى با استفاده از تسهیلات در نظر گرفته شده در قانون ایثارگران و اعتبارات ناشى از تبصره هاى قانونى بودجه.
ـ ایجاد اشتغال با آموزش و سرمایه گذارى شغلى براى خانواده هادر مشاغل قالى بافى, بافندگى, خیاطى, گلدوزى, ماشین نویسى, کامپیوتر و ایجاد مراکز تولیدى صنعتى و کارگاه هاى کوچک خانگى.
ـ تإسیس صندوق قرض الحسنه شاهد با مشارکت خانواده هاى شاهد در سراسر کشور با سرمایه اى معادل 30 میلیارد ریال براى ارائه خدمات وامى به خانواده هاى شاهد.
2ـ دفتر حقوقى و امور مجلس با عملکردهاى زیر:
ـ ایجاد و گسترش حسن ارتباط بین نمایندگان مجلس شوراى اسلامى و مسوولان نهاد به منظور تحقق اهداف بنیاد.
ـ راهنمایى و معاضدت قضایى خانواده هاى شاهد به منظور جلوگیرى از تضییع حقوق آن ها با استفاده از زمینه هاى قضایى و حقوقى موجود در نظام.
ـ برنامه ریزى, نظارت و همکارى با مراجع قضایى جهت صدور احکام حقوقى و قضایى از قبیل: تعیین و نصب و عزل قیم, امین, گواهى انحصار وراثت, حکم تقسیم ترکه, موت فرضى مفقودالاثر و تنفیذ وصایاى عادى شاهد و نظارت بر حسن اجراى احکام صادره.
3ـ معاونت ادارى, مالى و برنامه ریزى (اداره کل امور کارکنان) با عملکردهاى زیر:
توسعه بیمه هاى تکمیلى براى کلیه پرسنل شاغل بنیاد شهید (تإمین اجتماعى, مضاعف درمانى و عمر) و اقدامات فرهنگى و تإمینى از جمله تإسیس صندوق تعاونى امور کارکنان, تشویق فرزندان ممتاز کارکنان, اعزام کارکنان به سفرهاى زیارتى, تإسیس مهدکودک و... از جمله خدمات رفاهى, اجتماعى اداره کل امور کارکنان مى باشد.
4ـ معاونت فرهنگى (اداره کل مددکارى و مشاوره) با وظایف زیر:
ـ مددکارى و بازدید از خانواده هاى شاهد به منظور تکریم و تجلیل از ایشان و هم چنین بررسى مشکلات آنها (این بازدیدها با استفاده از نیروهاى آموزش دیده و آشنا به مسائل مددکارى انجام مى شود, به نحوى که مددکاران سالانه از همه همسران و فرزندان شاهد چند نوبت دیدار به عمل مىآورند.)
ـ تإسیس مرکز مشاوره شاهد و راه اندازى دفاتر مشاوره شاهد در استان ها براى ارائه خدمات مشاوره اى و آموزش بهداشت روانى و تربیتى (تاکنون 85 مرکز مشاوره حول محورهاى مشاوره تحصیلى, شغلى, ازدواج, تربیتى و مشاوره روانى راه اندازى شده است).
ـ برگزارى گردهمایى همسران, فرزندان و والدین شاهد , اهدإ هدیه روز زن و هم چنین عیادت از بیماران بسترى شده در بیمارستان و منزل, و سرکشى از خوابگاه هاى فرزندان شاهد.
5ـ سازمان پزشکان شفا:
این سازمان با دارا بودن 4 بیمارستان در داخل و خارج از کشور با 1100 تخت , 7 کلینیک تخصصى, 14 داروخانه, یک مرکز دارو و لوازم بهداشتى و تجهیزات پزشکى و بیمارستان فوق تخصصى خاتم الانبیا(ص) با داشتن بخش هاى فوق تخصصى, تخصصى و کلیه بخش هاى پیشرفته و مجهز پاراکلینیکى که به مردم خدمات عالى درمانى ارائه مى دهد, مورد توجه کلیه اساتید و دست اندرکاران امر پزشکى کشور مى باشد.

O غرفه فعالیت هاى اقتصادى
بنیاد شهید انقلاب اسلامى در راستاى فعالیت هاى اقتصادى به منظور تإمین بخشى از منابع مالى و هزینه هاى مورد نیاز این نهاد و به تبع آن تإمین نیازهاى خانواده هاى معظم شاهد و نیز با هدف بکارگیرى سرمایه هاى اندک فرزندان شاهد در فعالیت هاى اقتصادى و سازندگى کشور, براى تزاید این سرمایه ها, سازمان هاى اقتصادى وابسته, هم چون سازمان اقتصادى کوثر, شرکت سرمایه گذارى شاهد و سازمان مجتمع هاى فرهنگى و سیاحتى کوثر را تإسیس کرده است.
1ـ سازمان اقتصادى کوثر:
این سازمان با سرپرستى و مالکیت 110 شرکت و موسسه تجارى, صنعتى, تولیدى و فنى, یکى از بزرگترین بنگاه هاى اقتصادى کشور است. که در زمینه هاى تولیدى, خدماتى, بازرگانى, صادرات و واردات, عمرانى, تحقیقاتى و آموزشى فعالیت دارد.
2ـ سازمان سیاحتى کوثر:
این سازمان با هدف ایجاد فضاهاى فرهنگى, تفریحى براى پرورش فکرى و روحى وابستگان شاهد و مردم عزیز و استفاده مطلوب از واحدهاى مختلف سیاحتى, فرهنگى, تفریحى و اردویى متعلق به این نهاد, تإسیس گردیده است و با دارا بودن سه اردوگاه بزرگ, شش باب زائرسرا و هتل چهار ستاره و چهار باب سینما نقش عمده اى در بسترسازى براى گذراندن سالم اوقات فراغت فرزندان شاهد و دیگر نوجوانان و جوانان جامعه دارد.
پاورقی ها: