گزارش هاى علمى پژوهشى


پیشگیرى, موثرترین سلاح علیه سرطان است
به نوشته مجله هفتگى فوکوس, هرچند که از طریق آزمایشات ژنى و برنامه هاى شناسایى به موقع, مى توان تعداد بیمارانى را که در اثر سرطان جان خود را از دست مى دهند کاهش داد, لیکن اقدامات پیشگیرانه هم چنان به عنوان موثرترین سلاح علیه سرطان به شمار مى رود.
فوکوس با اشاره به این که در بدن انسان بیش از 150 ژن تاکنون شناسایى شده که صدمه و آسیب به آن ها مى تواند, باعث ایجاد تومور سرطانى شود, مى نویسد, براساس آمار جامعه سرطان آلمان, سرطان ریه, فراوان ترین تومور در مردان است که از طریق شناسایى به موقع مى توان شانس زنده ماندن بیمار را تا پنج برابر بالا برد.
این مجله ضمن اشاره به این که سالانه 22 هزار آلمانى به سرطان پروستات مبتلا مى شوند, مى افزاید, سرطان معده و روده در مجموع زیادترین نوع سرطان در آلمان است که سالانه بیش از 100 هزار مرد و زن به این بیمارى مبتلا مى شوند.
این نشریه به نقل از یورگن ریمن, متخصص سرطان از کلینیک پزشکى شهر لودویگس هافن اعلام مى دارد, از طریق شناسایى به موقع سرطان, تغذیه کم چربى و غذاى سرشار از مواد حجیم و الیافى (مواد بالاستیکى), مى توان از اکثر مرگ و میرها جلوگیرى کرد.
از سوى دیگر کلاوس بارترام, رئیس انستیتوى ژنتیک انسانى از دانشگاه هایدلبرگ آلمان مى گوید, محققین در ژن سرطان سینه (زنان) موسوم به بى.آر.سى.اBRCA1 1, صدها ژن جهش یافته (موتان) مختلف کشف کردند.
بارترام مى افزاید, در حالى که بعضى از این ژن هاى جهش یافته بى خطر و بى ضرر هستند, مع هذا تعداد زیادى از آن ها خطرناک مى باشند. بعضى از این ژن هاى جهش یافته احتمال ابتلإ به سرطان روده, پوست و تخمدان را بالا مى برند و بعضى دیگر در این مورد اثرى از خود نشان نمى دهند.
یورگ هوهایزل مى گوید, طى چند سال آینده ((چیپ هاى ژنى)) در اختیار قرار خواهند گرفت که قادرند ده ها هزار ژن جهش یافته (موتان) را یک باره و در طى چند ساعت شناسایى کنند.
دانشمندان مى گویند: با توجه به این که فقط ده درصد از کل بیمارىهاى سرطانى توارثى هستند, این فن و روش جدید (چیپ هاى ژنى), در تشخیص و شناسایى به موقع 90 درصد دیگر بیمارىهاى سرطانى نیز تحولى ایجاد مى کند.
این مجله با توجه به این که 42 هزار و 700 زن در آلمان طى سال 1995 میلادى, به سرطان سینه مبتلا شدند و به خیل بیماران سرطان سینه پیوستند, آن چه در این رابطه قابل توصیه است, معاینه مرتب, کنترل پزشکى و ماموگرافى (عکس بردارى از سینه زن جهت تشخیص غدد سرطانى) از سن 50 سال به بالا است.
علائم هشدار دهنده سرطان سینه, سفت و سخت شدن پوست, بروز گره در زیر پوست, کشش و جمع شدن پوست, تراوش ترشحات از نوک سینه و بروز ورم ها در زیر بغل است.
نشریه فوکوس با اشاره به این که طى سال 1995 میلادى تعداد 37 هزار نفر در آلمان به سرطان ریه مبتلا شده, مى نویسد, علائم هشداردهنده این نوع سرطان, سرفه شدید و طویل المدت, گرفتگى صدا به طور پیوسته, درد در بخش سینه, تنگى نفس و خلط آغشته به خون است.
فوکوس با توجه به این که 51 هزار و 800 نفر در آلمان در سال 1995 میلادى به مبتلایان سرطان روده بزرگ و روده راست, اضافه شدند, مى افزاید, علایم هشدار دهنده این بیمارى, پیدایش خون در مدفوع و تغییر در عادات تخلیه مدفوع مى باشد و آن چه در رابطه با این بیمارى توصیه مى شود, آزمایش خون و مدفوع از سن 45 به بالا است.
این مجله در ادامه با اشاره به این که 25 هزار و 600 زن در آلمان طى سال 1995 میلادى, مبتلا به سرطان دهانه رحم, بدنه رحم و تخمدان ها شدند, مى نویسد, از آن جا که سرطان دهانه رحم را مى توان از طریق نمونه بردارى, در مراحل اولیه تشخیص داد, آن چه در این رابطه قابل توصیه است, نمونه بردارى سالانه از سن 20 سالگى به بالا است.
طى سال 1995 میلادى, 19 هزار و 800 نفر جدیدا در آلمان به سرطان معده مبتلا شدند و علایم هشدار دهنده این بیمارى, احساس فشار و احساس پرى معده, بى اشتهایى, استفراغ و آروغ زدن زیاد است.
طى سال 1995 میلادى, 25 هزار و 100 مرد در آلمان مبتلا به سرطان پروستات شدند و علایم هشدار دهنده در رابطه با این بیمارى, جریان ضعیف و قطع موقتى ادرار, و داشتن مشکل در هنگام عمل تخلى ادرار, مى باشد.
این مجله با اشاره به این که سیگار کشیدن و روش تغذیه اشتباه و نامطلوب براى ابتلإ به سرطان, خطر محسوب مى شوند, عوامل (فاکتورهاى) خطر براى ابتلإ به سرطان در کشور ایالات متحده امریکا را اعلام کرده مى نویسد:

عامل خطر درصد (مرگ در اثر سرطان)
سیگار کشیدن30
اضافه وزن, تغذیه نامطلوب30
کمبود حرکت 5
قابلیت ژنى5
آلودگى محیط زیست 2
عفونت ویروسى5
عوامل دیگر23

فوکوس با اشاره به این که محققین مرکز پژوهش سرطان در شهر هایدلبرگ آلمان در حال حاضر بر روى مواد موثر گیاهى که قادرند, از سرطان پیشگیرى کنند, آزمایش مى کنند, مى نویسد, اسفناج و هویج داراى ویتامین آA , فلفل فرنگى (دلمه اى) و مرکبات و کیوى داراى ویتامین سىC و روغن زیتون, گردو و فندق که داراى ویتامین اىE مى باشند, مى توانند, از سرطان پیش گیرى کنند.
این مجله مى افزاید, این مرکز پژوهش سرطان که اثر دیگر مواد موثر گیاهى, از جمله روغن نعناع, گیاه اسطوخوددوس, زردآلو, توت فرنگى, تمشک و دانه سویا را نیز مورد بررسى قرار داده و اعلام داشته است که این مواد نیز مى توانند در جهت پیشگیرى از سرطان موثر باشند.
فوکوس در رابطه با حمایت و حفظ شخصى براى جلوگیرى از ابتلإ به سرطان توصیه هایى کرده, مى نویسد, فردى که قصد دارد خود براى پیشگیرى از ابتلإ به سرطان فعال گردد, بایستى سیگار نکشد, و روزانه از خوردن میوه و سبزیجات تازه و مصرف غلات که سرشار از مواد الیافى (بالا ستیکى) هستند, اجتناب نکند. اجتناب از اضافه وزن, مصرف کم گوشت قرمز و چربى, ورزش و حرکت به طور مرتب, اجتناب از استفاده زیاد اشعه خورشید, مراجعه به پزشک در صورت مشاهده ورم هاى غیر عادى در بدن, و دورى از مواد سرطان زا در محل کار از جمله توصیه هاى دیگر هستند.

کشف نحوه عمل ویروس کشنده آنفولانزا
هشتاد سال پس از مرگ قریب به 40 میلیون تن در جریان شیوع آنفولانزاى اسپانیایى در سال 1918, دانشمندان به راز شیوه عمل ویروس کشنده آنفولانزا دست یافته اند.
به نوشته روزنامه هاى ایندیپندنت و گاردین چاپ لندن ویروس آنفولانزا که در انواع کشنده و غیر کشنده ظاهر مى شود, نظیر دیگر انواع ویروس ها, داراى مکانیزم تولید مثل نیست و براى تکثیر خود نیازمند آن است که به درون سلول هاى موجودات جاندار نفوذ کند و با جاى دادن اطلاعات ژنتیک خود در درون اطلاعات ژنتیک سلول شرایطى را فراهم آورد که با هر بار تقسیم سلول, یک نمونه از ویروس نیز تکثیر شود.
مطالعات دانشمندان در گذشته نشان داده بود که ویروس آنفولانزا عمدتا به ریه و سیستم تنفسى انسان حمله ور مى شود, اما در مواردى نیز نمونه هاى حمله ویروس به دیگر اعضإ بدن مشاهده شده است.
هرچند محققان به این مسإله پى برده بودند که انواع بى خطر ویروس آنفولانزا مى توانند با جهش هاى ژنتیکى به انواع خطرناک و کشنده تبدیل شوند و هرچند این نکته نیز بر آنان روشن شده بود که برخى از انواع ویروس آنفولانزا از حیوانات اهلى نظیر مرغ و خوک به بدن انسان منتقل مى شوند, اما این مطلب که چرا ویروس آنفولانزا عمدتا به سیستم تنفسى انسان حمله ور مى شود و چرا در مواردى از این قاعده کلى عدول مى شود, براى آنان همچنان ناشناخته باقى مانده بود.
بر اساس تحقیقات دو محقق ژاپنى ویروس سطح آنفولانزا با برخى از انواع پروتئین هاى مخصوص پوشیده شده است و ویروس آنفولانزا براى آن که بتواند به درون سلول هاى انسان نفوذ کند باید این پروتئین ها را بشکافد. این امر تنها با استفاده از نوعى آنزیم امکان پذیر است که عمدتا در سیستم تنفسى انسان وجود دارد.
به این ترتیب ویروس آنفولانزا با خانه کردن در سیستم تنفسى آدمى و بهره گیرى از آنزیم موجود در این سیستم, پروتئین سطح خود را شکاف مى دهد و سپس وارد سلول هاى موجود در سیستم تنفسى مى شود.
تحقیقات دکتر کاوائوکا و دکتر گوتو نشان مى دهد که برخى دیگر از آنزیم هایى که در سایر اعضإ بدن, از جمله در مغز یافت مى شود, براى شکافتن پروتئین هاى دیگرى که روى سطح ویروس آنفولانزا قرار دارد مناسب اند و به همین علت است که ویروس گه گاه به دیگر اعضإ بدن حمله ور مى شود.
کشف تازه مى تواند به محققان در زمینه اتخاذ استراتژىهاى جدید براى مقابله با ویروس خطرناک آنفولانزا کمک شایانى بکند. روش پزشکان در مبارزه با این بیمارى تاکنون متکى به تولید واکسن هاى پرقدرت بوده است.
اما از آن جا که ویروس آنفولانزا در هر نوبت نسبت به واکسن هاى تازه مقاوم مى شود, عرصه بر پزشکان, در زمینه تولید واکسن هاى باز هم قدرت مندتر, به کلى تنگ شده است.
دانشمندان امیدوارند با شناخت تازه اى که از نحوه عمل ویروس آنفولانزا به دست آمده بتوانند به شیوه اى جدید و بدون نیاز به ابداع واکسن هایى که بیم مقاوم شدن ویروس در برابر آن مى رود, با این دشمن خطرناک مقابله کنند.
پاورقی ها: