گزارش هاى علمى پژوهشى


رشد مجدد عروق خونى چشم اندازى امیدبخش براى بیماران قلبى
محققان موفق به رشد عروق خونى جدیدى شدند که جریان خون غنى تر را براى قلب بیمارانى که نمى توانند تحت عمل آنژیوپلاستى یا عمل جراحى باى پس قرار گیرند فراهم مىآورد.
دکتر ((تیمونتى هنرى)) اعلام کرد: این عروق خونى جدید بى ضرر بوده و فعالیت عروق بیمار را در هفت تن از 15 بیمار شرکت کننده در تحقیق تجربى انجام دادند.
این کشف براى 600 هزار نفرى که سالیانه از آنژین صدرى یا لخته شدن خون در عروق زانو بر اثر انسداد شریان ها رنج مى برند, خبرى آرامش بخش است.
در عمل جراحى باى پس, یک شریان باریک یا مسدود شده نادیده گرفته مى شود و به جاى آن از بخش هایى از شریان یارگ بیمار یا لوله هاى مصنوعى استفاده مى شود. در عمل آنژیوپلاستى یک بالون در منطقه آسیب دیده و براى گشاد کردن رگ قرار مى گیرد.
هنرى گفت: هدف روش درمانى جدید, تقویت مکانیسم طبیعى رشد عروق خونى جدید بدن است. 15 بیمار شرکت کننده در این تحقیق داراى درد شدید در ناحیه سینه بودند که این امر توانایى آنان را براى شرکت در فعالیت هاى روزانه محدود مى کرد.
وى افزود: ما در این بررسى به هیچ گونه عوارض جانبى مهمى برنخوردیم.
هنرى مى گوید: ما از این امر آگاهى داریم که در چشم بیماران دیابتى عروق خونى بسیار ریزى رشد مى کند و همین امر علت نابینایى آنهاست. ما هم چنین مى دانیم که این پروتئین در رشد عروق خونى چشم ایفاى نقش مى کند.

اهمیت عمل به موقع پیوند مغز استخوان در مبتلایان به لوسمى
متخصصان سرطان مى گویند: فن آورىها و بینش جدیدى که در مورد پیوند مغز استخوان ایجاد شده است, احتمال بقإ بیماران را بدون توجه به خویشاوند یا غیر خویشاوند بودن فرد اهدا کننده, یکسان نموده است.
دانشمندان در بررسى 196 بیمار مبتلا به لوسمى مزمن میلوئید, پى بردند که ادامه بقا به مدت 5 سال براى بیماران کمتر از 50 سال که ظرف یک سال پس از تشخیص بیمارى تحت عمل پیوند مغز استخوان از غیر خویشاوند قرار گرفتند, 74 درصد بود.
محققان مرکز تحقیقات سرطان مى گویند: 77 درصد بیمارانى که ظرف یک سال پس از تشخیص بیمارى از خواهر یا برادر خود مغز استخوان دریافت کردند تا 5 سال بعد زنده ماندند.
دکتر جان هنسن سرپرست این تحقیق مى گوید: تحقیقات قبلى نشان داده بود که شانس ادامه حیات به مدت 5 سال در مبتلایان به لوسمى مزمن میلوئید که از یک اهدا کننده غیر خویشاوند پیوند دریافت کرده اند 40 تا 60 درصد است.
داوطلبان اصلى در این مطالعه را افراد زیر 50 سال تشکیل مى دادند که ظرف مدت یک سال پس از تشخیص بیمارى تحت پیوند مغز استخوان از بیگانه قرار گرفتند.
عامل مهم دیگر یافتن یک فرد کاملا قابل انطباق است که به سه تا 5 ماه وقت نیاز دارد.
پیشرفت هاى به دست آمده در فن آورى جست و جوى افراد مناسب و قابل تطبیق و روش هاى بهتر پیشگیرى از عفونت نتایج درمان را در این بیماران بهبود بخشیده است.
نتایج درمان بیماران مسن تر و کسانى که بعد از گذشت بیش از یک سال از تشخیص بیمارى پیوند مغز استخوان دریافت کرده اند در این حد نبود.
شانس ادامه حیات تا 5 سال بعد در بین بیمارانى که از یک اهدا کننده غیر خویشاوند پیوند دریافت کرده بودند, 57 درصد بود.
پیوند مغز استخوان تنها راه معالجه لوسمى مزمن میلوئید است, اما دانشمندان برآورد مى کنند که تا یک سوم بیماران در اثر عوارض این روش جان سپارند. داروها در کوتاه مدت خطر کمترى در بر دارند, اما با گذشت زمان تإثیر آن ها کمتر مى شود.
هنسن بر این باور است که در صورت یافتن یک فرد مناسب عمل پیوند باید اولین گام در معالجه بیمارى باشد.

چربى خطر ابتلا به آسم را افزایش مى دهد
پژوهشگران دانشگاه هاروارد با انجام تحقیقى بر روى هزاران پرستار به اولین شواهد محکم در مورد این که چاقى به میزان زیادى خطر ابتلا به آسم را افزایش مى دهد دست یافتند.
به گفته این پژوهشگران حتى مقدار کمى چربى نیز خطر را افزایش مى دهد و افراد چاق که تقریبا 35 درصد اضافه وزن دارند سه برابر بیشتر در معرض ابتلا به این بیمارى تنفسى که میلیون ها امریکایى را مبتلا کرده است قرار دارند.
پزشکان سال ها از وجود ارتباط بین چاقى و آسم مطلع بودند. اما تصور عمومى بر این بود که آسم اول بروز مى کند و از آن جایى که مشکلات تنفسى سبب محدود شدن ورزش مى شود افراد استعداد چاقى پیدا مى کنند.
دکتر کارلوس کامارگو مى گوید تحقیق جدید به منظور آزمایش این فرض انجام شد و نتایج آن مقدم بودن چاقى را بر تشخیص آسم تضمین مى کند. اما یک کارشناس گفت در این خصوص نیاز به انجام تحقیقات بیشترى است. پاورقی ها: