انبارهاى بزرگ سلاح هاى شیمیایى
افشاى یک پرونده آمریکایى در مورد نادیده گرفتن حقوق بشر


((هارولدپنتر)), نمایشنامه نویس مشهور, طى نامه اى سرگشاده به تونى بلر, نخست وزیر انگلستان, از یک پرونده مربوط به امریکا, در مورد نادیده گرفتن حقوق بشر و کمک به حرکت هاى دیکتاتورى در بسیارى از کشورها, پرده برداشته است.
((پنتر)) در این نامه که اخیرا در روزنامه گاردین لندن به چاپ رسیده, ضمن اشاره به موضع گیرى امریکا در برابر مفهوم حقوق بشر و معیارهاى زندگى سعادتمندانه, با ذکر اسناد محرمانه تإکید کرده که سیاست امریکا در جهت تحقق مصالح خود, توسل به زور و نادیده گرفتن معیارهاى انسانى مى باشد.
((پنتر)) در ابتداى نامه خود مى گوید: در چند هفته اخیر در مورد پرونده صدام حسین که به حق پرونده اى هولناک و وحشیانه است, زیاد بحث شده, ولى من معتقدم با این که پرونده هم پیمان تو (تونى بلر) ـ امریکا ـ برایت بسیار بااهمیت است, ولى مشاورانت معلومات زیادى در اختیارت قرار نمى دهند.
((پنتر)) با اشاره به کمک هاى نظامى امریکا به دولت هاى دیکتاتور و پى ریزى کودتاهاى مختلف از سال 1945 مى گوید: به طور مثال عوامل قتل عام صدها هزار انسان بى گناه در گواتمالا, شیلى, اندونزى, یونان, اوروگوئه, فیلیپین, برزیل, پاراگوئه, هائیتى, ترکیه و السالودور از کمک هاى مادى و معنوى امریکا استفاده مى کردند.
((پنتر)) هم چنین اضافه مى کند: ارقام سرسام آورى از قربانى هاى این حرکت ها که به کمک امریکا فعالیت مى کردند وجود دارد; مثلا در گواتمالا 170 هزار نفر, در شرق تیمور 200 هزار نفر, در السالوادور 80 هزار نفر, در نیکاراگوئه 30 هزار نفر و در اندونزى500 نفر به این شکل به قتل رسیده اند. تمام این حرکت ها به وسیله سیاست هاى خارجى هم پیمان تو ـ امریکا ـ انجام گرفته است.
((پنتر)) با اشاره به خرابى هاى ناشى از کودتا و جنگ هاى امریکا علیه کشورهایى مانند ویتنام, لاووس و کامبوج اضافه مى کند: امریکا در این جنگ ها از سلاح هاى پیشرفته مانند بمب هاى ناپالم و بمب هاى خوشه اى که اجسام قربانیان را به شکل دردناکى تکه تکه مى کند استفاده مى کرد, با این حال نتوانست روح مبارزه و وطن دوستى ملت ویتنام را از بین ببرد. براى همین هنگامى که در جنگل هاى ویتنام شکست خورد, دست به یک اقدام وحشیانه زد که آن محاصره اقتصادى و گرسنه نگاه داشتن ملت ویتنام بود. (اشاره به تحریم اقتصادى واشنگتن علیه عراق) علاوه بر تمام این موارد, هم پیمان تو, به اشغال ((دومینیکن)) در سال 1965, گرانادا در سال 1983 و پاناما در سال 1990 و نیز ایجاد آشوب و نابسامانى و از بین بردن حرکت هاى دموکراسى در گواتمالا, شیلى, یونان و هائیتى دست زد.
((پنتر)) با اشاره به کمک هایى که امریکا تاکنون براى از بین بردن کردهاى عراقى به ترکیه مى کند مى گوید: امریکا ـ در یک تناقض گویى آشکار ـ کردهاى عراقى را تروریست مى خواند, در حالى که تروریست هاى نیکاراگوئه را که زیر نظر خودش عمل مى کردند, آزادىخواه مى نامد; با این که دادگاه لاهه, اعمال امریکا در نیکاراگوئه را نمونه آشکارى بر نادیده گرفتن معیارهاى بین المللى و خروج از چارچوب قانون اعلام کرد. ((هارولد پنتر)) هم چنین اضافه مى کند: در پنج سال اخیر پنج قطعنامه از سوى سازمان ملل براى رفع محاصره اقتصادى کوبا صادر شده و امریکا آنها را زیر پا گذاشته است. چشم پوشى از این قطعنامه ها مانند چشم پوشى امریکا از اعمال ناجوان مردانه اسرائیل علیه مردم فلسطین است.
وى در مورد توان شیمیایى و اتمى امریکا مى گوید: امریکا داراى قدرت هاى اتمى بسیار بالایى است که به وسیله آنها نه تنها صدام حسین, بلکه تمام مردم دنیا را مى تواند از بین ببرد. امریکا علاوه بر این داراى انبارهاى عظیم سلاح هاى شیمیایى است و به بازرسان کوبایى و ایرانى سازمان ملل اجازه بازدید از آنها را نداده است, زیرا آنها را پایگاه هاى حفظ امنیت امریکا مى داند و بازرسى این پایگاهها را تهدیدى براى امنیت خود مى پندارد. سوال این جاست که آیا صدام حسین نیز تاکنون چنین ادعاهایى داشته است؟
((پنتر)) هم چنین از یک سند سرى مربوط به ((جورج کینان)) ـ یکى از طراحان سیاست هاى خارجى امریکا ـ پرده برمى دارد. قسمتى از گفته هاى ((کینان)) این گونه است: ((ما باید دست از احساسات و عواطف برداریم و از رویاها بیرون آییم و به هر کجا که در آن مصلحتى براى ما وجود دارد دست درازى کنیم; نباید تحت تإثیر مفاهیم تیره اى مانند حقوق بشر, بالا بردن سطح زندگى و دموکراسى قرار گرفت. دور نیست روزى که سیاست هاى خود را با زور سرنیزه اجرا کنیم. بنابراین براى ما بهتر است که شعارهاى ایدهآل سد راهمان نشود.))
((پنتر)) معتقد است که ((جورج کینان)) یقینا شخص مهمى بوده و حقایق را بازگو کرده است.
((هارولد پنتر)) یکى از سخنرانان همایش حفظ امنیت عراق بود که در فوریه سال جارى در انگلستان برگزار شد. او در این همایش سیاست هاى استکبارى امریکا و برپا کردن جنگ در منطقه خلیج فارس را به شدت محکوم کرد و با انتقادى شدید از ((تونى بلر)) و ((بیل کلینتون)) رابطه آن دو را شرمآور و شفقت برانگیز توصیف نمود.
((پنتر)) در سخنرانى خود با وحشى خواندن امریکا گفت: وقت آن رسیده که در برابر خودکامگى ها و سلطه جویى هاى امریکا ایستاد. کلینتون کودکان را قتل عام مى کند, ولى هیچ تحت تإثیر قرار نمى گیرد; زیرا براى او مسإله اى ساده و پیش پا افتاده است; و بدین سان کودکان زیادى هم اکنون در عراق به خاطر این دیدگاه از بین مى روند.
وى ادامه داد: با وجود درخواست هاى مکرر سازمان ملل مبنى بر رعایت قوانین بین المللى, امریکا هم چنان این قوانین را زیر پا مى گذارد; به طورى که مادلین آلبرایت, وزیر امورخارجه امریکا, در مورد حمله به عراق بدون توجه به قطعنامه هاى سازمان ملل و با کمال تکبر مى گوید: ((صبر ما تمام شده است و باید به عراق حمله کنیم)) و من (پنتر) به یاد مىآورم شخص دیگرى را که در دهه 30 این چنین سخن مى گفت (اشاره به آدولف هیتلر رهبر نازیسم).
((پنتر)) سپس اضافه کرد: امریکا یک حیوان درنده افسار گسیخته است و شگفت آور است که حکومتى مانند حکومت بریتانیا به شکل مضحکى با آن پیمانى ببندد که نه معنا دارد و نه هدف.
گفته مى شود که ((پنتر)) از طرفداران کردهاى عراقى است و نمایشنامه ((کوه کلام)) را بر اساس مسئله و مشکل آنها نوشته است.

پاورقی ها: