گزارش هاى علمى پژوهشى


پیش بینى دقیق نارسایى هاى قلبى
استفاده از یک سیستم تصویربردار سریع (اسکنرScanner) (), به متخصصان قلب امکان مى دهد احتمال ابتلإ به بیمارى قلبى در افراد را محاسبه کنند.
این دستگاه تصویربردار به دلیل سرعت خود, تصاویر بسیار روشنى از قلب ارائه مى دهد که در آنها مى توان کمترین میزان ته نشینى رسوبات در داخل رگ هاى قلب را مشاهده کرد.
یکى از مشکلاتى که متخصصان قلب با آن مواجه هستند, پیش بینى احتمال ابتلإ افراد به بیمارىهاى قلبى است. اگرچه عواملى مانند سابقه خانوادگى, سن, استعمال دخانیات و میزان کلسترول خون مى توانند نشانه هایى براى تشخیص میزان ابتلإ به بیمارى قلبى فراهم کنند, اما این عوامل همیشه نشانه هاى دقیقى محسوب نمى شوند.
برخى آزمایش ها مانند محاسبه ویژگى هاى قلبى در هنگام اجراى نرمش هاى مخصوص و یا تزریق برخى مواد رنگى به داخل رگها و تهیه تصویر فعالیت هاى قلب مى تواند تا اندازه اى در ارائه شمائى کلى از وضعیت قلب موثر باشد. اما این روشها, هر یک از محدودیت هایى برخوردار هستند.
استفاده از سیستم تصویربردارى سریع, علاوه بر سرعت آنها و واضح بودن, شیوه اى غیر تهاجمى است و نیاز به تزریق مواد رنگى به داخل رگها نیز ندارد.
در این سیستم از طریق یک ((تفنگ الکترونى)) یک ((جریان الکترونى)) ایجاد مى شود که اشعه ایکس تولید مى کند. استفاده از تفنگ الکترونى باعث مى شود بتوان با سرعت بیشترى به تصویربردارى پرداخت.
هفته نامه ساندى تایمز مى نویسد: ((در روش متعارف تصویربردارى سى تى تقریبا 500 میلى ثانیه به طول مى انجامد تا تصویر تشکیل شود, که مدت زمانى است که قلب یک چرخه کامل داشته است.
اما در سریع ترین شکل سیستم جدید, یک تصویر در 50 میلى ثانیه تشکیل مى شود و حتى تشکیل تصویر در 100 میلى ثانیه نیز به وجود آمدن یک تصویر بسیار واضح منجر مى شود.
روشنى و وضوح این نوع تصویر به حدى است که به متخصصان قلب اجازه مى دهد میزان رسوب هاى ته نشین شده در داخل رگها را, حتى اگر اندک باشد, مشاهده و بررسى کنند. ))

آزمایش یک روش جدید ژن درمانى براى بیمارى قلبى
محققان براى اولین بار یک روش جدید ژن درمانى در بیماران مبتلا به بیمارىهاى قلبى را آزمایش کردند.
هدف این روش درمانى کمک به افرادى است که از نارسایى جریان خون به عضلات قلب رنج مى برند و در ترکیب با عمل جراحى باى پس نیز کارآیى دارد.
محققان دانشگاه کورنل مى گویند: این روش درمانى یک پروتئین خاص را تولید مى کند که به نوبه خود تشکیل عروق خونى جدید را تحریک کرده و جریان خون را به بافت قلب که در معرض ابتلا به عارضه آترواسکروسیز یا تصلب شرائین یا بیمارىهاى دیگر قلبى قرار دارند باز مى گرداند.
پروفسور ((رونالد کریستال)) محقق برجسته این تحقیق مى گوید: این روش درمانى به تولید رگهاى خونى جدید شباهت دارد. ما در واقع با قرار دادن این ژن جدید در قلب, به این عضو مى گوئیم تا شریانهاى مسدود شده را نادیده بگیرد.
پروفسور روسنگارت که ماه گذشته در یک آزمایش بالینى این عامل ژن درمانى را به اولین بیمار تزریق کرد گفت: این فرآیند به تنهایى موثر است و با روش هاى درمانى موجود براى معالجه بیمارىهاى قلبى عروقى نیز مى توان آن را به صورت توامان به کار گرفت.

پوست مصنوعى براى استفاده سانحه دیدگان از سوختگى
استفاده از پوست و غضروف تولید شده به شیوه هاى آزمایشگاهى و صنعتى امید تازه اى براى درمان سانحه دیدگان از سوختگى هاى عمیق پدید آورده است.
طى سال گذشته اداره مواد غذایى و دارویى ایالات متحده براى نخستین بار اجازه استفاده از دو نوع پوست تولید شده به شیوه هاى مصنوعى را براى درمان سوختگى هاى شدید از درجه سوم صادر کرده است و قرار است به زودى اجازه استفاده از غضروف هاى مصنوعى را که در درمان زانوهاى آسیب دیده به کار مى رود, صادر نماید.
وزارت بهداشت کانادا نیز اجازه انجام جراحى هاى پیوند پوست با پوست هاى مصنوعى را صادر کرده است.
به نوشته ماهنامه علمى ساینتیفیک امریکن در آمریکا گروهى از شرکت هاى سازنده محصولات مربوط به حوزه اعضاى زنده (بیوتکنولوژى) کار تولید سلول هایى را که در درون پلیمرها جاسازى شده اند و مى توانند به ستون فقرات کسانى که مبتلا به بیمارى اسکلروسیس هستند, عامل رشد سلسله اعصاب و نخاع را عرضه کنند, آغاز کرده اند.
به اعتقاد متخصصان تحولى که در دهه 1988 به عنوان یک اکتشاف انقلابى در آزمایشگاه هایى پژوهشى آغاز شد, در اواخر دهه 1990 در قالب یک فراگرد صنعتى با تولید انبوه, در آستانه ورود به بازار قرار گرفته است.
پوست مصنوعى که طى سال گذشته در موارد متعددى در مورد بیماران سانحه دیده از سوختگى هاى عمیق مورد بهره بردارى واقع شده متشکل از یک شبکه منفذدار است که از بافت هاى سلولزى بدن گاو به همراه غشائى که از غضروف کوسه ماهى استخراج شده به وجود آمده است.
هر دو این مواد بر روى بدن انسان آزمایش شده اند و سازگارى آنها با سیستم ایمنى بدن محقق شده است.

درمان سرطان با یون هاى پرانرژى
محققان فیزیک و سرطان اعلام کردند: تومورهاى سرطانى با استفاده از یک روش جدید درمانى و با به کارگیرى یون هاى بسیار سریع کربن به روش موثر درمان خواهند شد.
محققان ((انجمن تحقیقاتى یون هاى سنگین)) در آلمان, اخیرا این روش درمانى را بر روى دو بیمار آزمایش کرده اند. تومورهاى مغزى این بیماران با یون هاى کربن پرانرژى و توسط متخصصان فیزیک هسته اى که همکارى نزدیکى با محققان سرطان دارند بمباران شدند.
در این روش درمانى سرعت یون هاى کربن تا نصف سرعت نور, در حدود 150 هزار کیلومتر در ثانیه تشدید شد. در این سرعت یون ها مستقیما به بافت بدن نفوذ کرده و در پایان دامنه خود انرژى را به صورت بسیار متمرکز آزاد مى کند.
به گفته محققان این خاصیت امکان تإثیر بیولوژى پرتودرمانى را حتى در تومورهاى بسیار عمیق که در مقابل پرتوها مقاوم هستند امکان پذیر مى سازد و بافت هاى اطراف نیز از در معرض اشعه قرار گرفتن بى مورد مصون مى مانند.
محققان هم چنین اعلام کردند در این روش براى اولین بار از یک اسکن براى پرتو درمانى استفاده شد و این امر امکان بکارگیرى یک میزان دقیق براى هر بیمار را فراهم مىآورد. در این روش هم چنین دانشمندان براى اولین بار با استفاده از یک دوربین مخصوص قادر به مشاهده وبررسى پیشرفت اشعه در بدن بیماران بودند.
اولین درمان آزمایشى این دو بیمار که از وجود تومورهایى در پایه جمجمه خود رنج مى بردند با دقت و صحت بسیار زیاد انجام شد. در نیمه دوم سال 1998 بیماران بیشترى با این روش معاینه خواهند شد.
در طول 5 سال آینده این آزمایشگاه قصد دارد صدها بیمار داراى تومورهاى مغزى مقاوم در برابر اشعه را درمان کند.
محققان دانشگاه هایدلبرگ و مرکز تحقیقات سرطان آلمان در هایدلبرگ نیز در انجام این روش درمانى با دانشمندان همکارى داشته اند.
پاورقی ها: