حماسه عاشورا در کلام شهیدان


((از مصائب سالار شهیدان یادکنید و براى امام حسین و خانواده اش گریه کنید که امام صادق (ع) مى فرماید: هرکس برامام حسین(ع) گریه کند بهشت براو واجب مى شود. ))(شهید رضا سیدارونقى از: خوى)

((اگر جنازه شهیدتان سر در بدن ندارد ناراحت نشوید و مگویید که سر جوان ما کجاست. زیرا سر مرا همراه کاروان سرهاى شهیدان کربلا بر نیزه کرده و در شهر مى گردانند تا نشانى بر مظلومیت شهیدان راه حق باشند, اگر مدتى جنازه ام بى دست وپا در بیابان بماند باید به یاد علمدار شهیدان کربلا باشید که پیکرش بدون دست و پا در بیابان افتاده بود.))(شهیدناصر چهارلنگ از: اندیمشک)

((اکنون شماهایى که مانده اید باید این خط سرخ و خونین که همان خط سرخ حسین بن على(ع) است را ادامه دهید.))(شهیدفردین میرزاغفارى از: اصفهان)

(( ... توصیه دارم که همواره رهرو این پیر روشن ضمیرباشید. زیرا راه او راه حسین(ع) و راه حسین(ع) راه ا... است. با خدا پیمان مى بندم که درتمام عاشوراها و تمام کربلاها با حسین(ع) همراه باشم.))(شهید قاسم على محمدى از: مازندران)

(( ... آرى همانطور که زینب (ع) آن قهرمان کربلا در برابر این نعمت عظیم الهى خدا را شکرگزارى مى کند ماهم باید او را شکر کنیم.))(شهید رسول سیدین از: خمین)

((خدایا دوست دارم اگر شهید شدم بى سر باشم که در مقابل امام حسین (ع) روسفید باشم.))(شهید سلطانعلى دمبرچلى از: تهران)

((... هنگامیکه زینب بر بالین غرقه به خون برادرش در گودى قتلگاه رسید و دستها را به سوى آسمان بلند و فریاد برآورد که خدایا! این قربانى را از من بپذیر, تو نیز همچون زینب مقاوم و استوار باش و همواره در این فکر باش که پیام خون شهیدت را به تمامى عالم برسانى.)) (شهید محمد زارعى از: قم)

((... نبرد ما یک نبردى است که نشإت گرفته از عاشوراى حسینى است عرصه نبرد عرصه مقدسى است که بایستى ارتباط با دنیا را قطع و ارتباط با خدا را برقرار ساخت...))(شهید محمدمحبوبى از: سمنان)

((... سلام بر حضرت سیدالشهدا(ع) که در روز عاشورا راه و رسم آزادگى, شجاعت, شهامت و ایثار را به ما آموخت.))(شهید على نورى از: خوى)

((... به حسین(ع) بگو خونش هنوز در رگها مى جوشد و نامش در لاله هاى خونین میهنم در چهره سرخ رنگ شفق, ... اى حسین اگر فریاد هل من ناصر ینصرنى تو را در آن زمان نمى رسید بدان که اکنون تمام رزمندگان عشق شهادت یا زیارت تو را دارند.)) (شهید على اکبر پالویى از: نکا)

((... خدایا تورا شکر مى کنم که حسین را آفریدى, اى خداى حسین تورا شکر مى کنم که راه پر افتخار شهادت را در جلوى پاى رزمندگان حق و حقیقت گذاشتى...))(شهید عباس على باطبى از: بهشهر)

((... دوست دارم که جسدم تکه تکه شود و سرم از بدن جدا شود و همانطور که حضرت زینب (س) نتوانست جسد برادرش را تشخیص دهد, شوم که در مقابل آنها در روز محشر خجل نباشم.))(شهید سعید کاکویى از: سارى)

((اگر به زیارت رفتید به امام حسین (ع)بگویید که من هم جوانى داشتم و آرزویش این بود که در زمان شما و در رکاب شما باشد ولى امروز این سعادت را پیدا کرده و به یارى شما آمده.)) (شهید مجتبى ذکریاپور)

((اگر مى خواهید در مقام و عظمت شما خللى وارد نشود هیچگاه زبان به شکایت نگشایید و آنچه را که از قدر و منزلت الهى شما مى کاهد بر زبان نیاورید, همیشه سعى کنید سخنان حسین بن على (ع) را در نظر داشته و براى خود الگو قرار دهید.))
(شهید على اکبر آذرى نظر)

((... به میدان آزمایشى مى روى که در یک طرف کفر است با تمام امکانات و در طرف دیگر جوانان سلحشور و با ایمان که براى حق مبارزه مى کنند, براى هدفشان و مکتبشان و وقتى این چنین مى اندیشى خود را در کنار همهآنها و جزو یارانشان احساس مى کنى گویى در کنار حسین(ع) و فریاد هل من ناصر ینصرنى اش را پاسخ گفته اى و دیگر برایت مرگ مفهومى ندارد. چه زیبا و با شکوه است اینگونه بودن, اینگونه زیستن و اینگونه مردن.)) (شهید بهروز ابوحمزه)

((ما وارثان خون حسین(ع) هستیم. و ما را در مبارزه کردن با کفار هیچ ترس و واهمه اى نیست.))(شهید عبدالحسین رضایى)

((باید کلمه عشق را در صحنه عاشورا یافت. چگونگى پیوستن و برگشتن عاشق به حضور معشوق عشقى که دل را روانه بارى تعالى کرده و فکر دنیوى را سلب مى کند. حسین(ع) این عاشق بزرگ و مظهر عشق, چگونگى این امر را به ما رهروان حق آموخت. ))(شهید سیف ا... روستازاده)

((ما از امام حسین(ع) بالاتر نیستیم, که هستى خود را در راه خدا و دین فدا کرد ما باید پیروان راه حسین بن على (ع) باشیم, او که با خون خود اسلام را زنده کرد. ))(شهید مهدى آقاعباسى)

((آرى لحظه وصل لحظه شورانگیز است, لحظه نشاط آورى است. آرى, لحظه وصل لحظه اى است که دل و جان آدمى به نور حق روشن و دیدن جمال حق جان مى گیرد و چه لذتى بالاتر از اینکه انسان دل و جانش به جلوه هاى حق روشن شود.

براى من کمال افتخار است که جان خود را فداى این چنین راهى کنم, راهى که حسین بن على(ع) امام عاشقان فداى آن شده است.))(شهید محمد مصطفى درخشان راد)

((پدرم بدان که ما سالهاى سال حسین حسین مى گفتیم. الان موقع عمل است باید با نثار خون خود به نداى مظلومانه امام امت لبیک بگوییم.)) (شهید جعفر بیات)

((درود بر عاشقان زیارت کربلاى تو یا حسین, که عاشقانه در راه تو جان مى سپارند, و به عشق اینکه بر خاک زیر پایت بوسه زنند جان خود رابراى زیارت تو و معبودشان هدیه مى کنند.))(شهید سلیمان عبدى)

((من رفتم به آن راهى که براى رسیدن به آن مشقات زیادى را کشیدم. من رفتم به آن راهى که آرزویش را داشتم, من مى روم که دنباله رو خط سرخ اباعبدالله الحسین باشم.))(شهید علیرضا زارع بجستانى)

((یا حسین, یا حسین , یاحسین, آنقدر فریاد هل من ناصر ینصرنى ات نافذ بود و آنچنان تنهایى ات در آن تفتیده دشت برهوت دلمان را به آتش کشید که اکنون در لبیک به تو اى وارث رسولان همه سختیها را با لذت ایثار بر دوش خواهیم کشید. ))(شهید مجتبى طیرانى)

((اما همه باید سعى کنیم راه شهیدان را که همان راه سالار شهیدان حسین بن على (ع) است ادامه دهیم و در این راه از دل و جان و مال خود دریغ نکنیم و حسین و در این راه ثابت قدم بمانیم.))(شهید عبدا... دربابارى)

((حسین جان همچنان که در روز عاشورا یک یک یاران و عزیزانت را در آغوش مى گرفتى, از تو مى خواهم که به هنگام شهادتم سرم را بر بالینت بگذارى و مرا از عشق به خود و خدایت سیراب گردانى.))(شهید غلامرضا لاسجردى)

((امام حسین (ع) فرمود اگر آیین پیامبر جز با کشتن من باقى نمى ماند پس اى شمشیرها مرا در آغوش گیرید. اگر ریشه کوچکى از درخت اسلام با خون این حقیر آبیارى مى شود پس ببارید اى توپها و تانکها بر سرم.))(شهید سیدشکرا... دریابارى)

((اى حسین, اکنون شهیدان بر ما شاهدند, و تو اى سید شهیدان قافله سالار این کاروان هستى, مرا , راه عشق نما و به این کاروان متصل فرما. اى بزرگ آموزگار شهادت , و اى سوخته شعله هاى سرکش عشق, به تو اقتدا کردم و تو شاهد باش که همچون یاران تو به یارى ات برخاستم و نداى پرصلابت هل من ناصر ینصرنى تو را لبیک گفتم.))(شهید زین العابدین عابدنیا)

((خدایا, در روز رستاخیز هرکس در پشت سر امام خویش محشور مى گردد. خدایا, مرا به دنبال امام خمینى کبیر و به دنبال جدش حسین (ع) محشورفرما. و مرااز شفاعت پیامبر(ص) و حسین (ع) و امام خمینى بى نصیب مگردان.)) (شهید سعید زینال زاده)

((حسین جان, همچنان که در روز عاشورا یکایک یاران و عزیزانت را در آغوش مى گرفتى از تو مى خواهم در هنگام شهادتم, سرم را بر روى زانویت قرار دهى و مرا از عشق به خود و خدایت سیراب کنى.))(شهید حسین آقایى)

((هر زمان خواستى گریه کنى بر امام حسین (ع) و فرزندان و اصحابش گریه کن , که این عزیزان خدا که بهتر و باوفاتر از آنان خلق نشده, چگونه غریبانه تحت عنوان خارجى کشته شدند و بدنهاى پاکشان سه روز و دو شب روى زمین گرم کربلا ماند. ))(شهید مسعود رستگار)

((باید این را دانست که من این راه حسینى, راه الله و شهید شدن را خودم آگاهانه و با بینش اسلامى انتخاب کرده ام. و هیچ زور و اجبارى در این راه نیست بلکه یک انتخاب آگاهانه است که شخص خود انتخاب مى کند و من این راه را که همان راه حسین و یارانش است خودم انتخاب کرده ام مى دانم سعادت دنیا و آخرت در همین راه است.))(شهید حسین نافله زاده)

((حسین جان, اى معنى انسانیت در زمین و زمان, اى که به ما درس دادى,درس خوب زیستن و خوب مردن, اى نور, اى روشنى, اى چراغ فروزان برمناره تاریخ در همه عصرها و همه نسلها, امت تو و شاگردان مکتب تو از نزدیک به تو لبیک مى گویند مگر نه این است که تو بودى که با راه حرکت کمالى خود درس انسان بودن و انسان زیستن و انسان مردن آموختى.))(شهید محمد دوست محمدى)

((اى امام حسین (ع), اگر چه در کربلا نبوده ام که به نداى هل من ناصر ینصرنى ات جواب دهم ولى ببین که به نداى حق طلبانه فرزندت خمینى لبیک گفته و در کربلاى خوزستان جان فشانى مى کنم.))(شهیدحمید کریمى)

((اینک ما مى گوییم حسین جان, اگر در آن فضاى داغ و خونین کسى به فریادت نرسید و نداى تو را لبیک نگفت, ما پیروانت در فضاى گرم و خونین ایران زمین دست مردانگى مشت کرده , و به نداى غریبى و تنهائیت لبیک مى گوییم.))(شهید محمد رستگارى مقدم)

((پدرم مگر شما نمى گویید کاش من به جاى حسین بن على(ع) داغ از دست دادن فرزندان خود را تحمل مى کردم. اى مادر مگر شما نمى گویید کاش من به جاى زینب بودم و عزیزانم به شهادت مى رسیدند و من به جاى او سوار بر شتر عریان به اسارت مى رفتم. حال مگر خمینى فرزند حسین نیست و مگر جبهه هاى ما کربلا نیست , مگر ابرقدرتها همچون یزید دستور قتل عام مسلمانان را نمى دهند, مگر اینان همچون مزدوران یزید خیمه ها و خانه هاى مسلمین را به آتش نمى کشند. مگر فرزندان خردسال ما از رقیه حسین عزیزتر هستند؟ مگر جوانان ما از جوانان حسین عزیزترهستند؟ آرى دوباره کربلا فرا رسیده است.))(شهید على اصغر قریشى)

((اشک بریزید , لیکن براى امام حسین(ع) و فرزندانش و دیگر ائمه اطهار که مظلومانه شهید شدند.))(شهید سعید هداوند)

پاورقی ها: