گزارش هاى علمى پژوهشى


پیش بینى دقیق نارسایى هاى قلبى
استفاده از یک سیستم تصویربردار سریع (اسکنرScanner) (), به متخصصان قلب امکان مى دهد احتمال ابتلإ به بیمارى قلبى در افراد را محاسبه کنند.
این دستگاه تصویربردار به دلیل سرعت خود, تصاویر بسیار روشنى از قلب ارائه مى دهد که در آنها مى توان کمترین میزان ته نشینى رسوبات در داخل رگ هاى قلب را مشاهده کرد.
یکى از مشکلاتى که متخصصان قلب با آن مواجه هستند, پیش بینى احتمال ابتلإ افراد به بیمارىهاى قلبى است. اگرچه عواملى مانند سابقه خانوادگى, سن, استعمال دخانیات و میزان کلسترول خون مى توانند نشانه هایى براى تشخیص میزان ابتلإ به بیمارى قلبى فراهم کنند, اما این عوامل همیشه نشانه هاى دقیقى محسوب نمى شوند.
برخى آزمایش ها مانند محاسبه ویژگى هاى قلبى در هنگام اجراى نرمش هاى مخصوص و یا تزریق برخى مواد رنگى به داخل رگها و تهیه تصویر فعالیت هاى قلب مى تواند تا اندازه اى در ارائه شمائى کلى از وضعیت قلب موثر باشد. اما این روشها, هر یک از محدودیت هایى برخوردار هستند.
استفاده از سیستم تصویربردارى سریع, علاوه بر سرعت آنها و واضح بودن, شیوه اى غیر تهاجمى است و نیاز به تزریق مواد رنگى به داخل رگها نیز ندارد.
در این سیستم از طریق یک ((تفنگ الکترونى)) یک ((جریان الکترونى)) ایجاد مى شود که اشعه ایکس تولید مى کند. استفاده از تفنگ الکترونى باعث مى شود بتوان با سرعت بیشترى به تصویربردارى پرداخت.
هفته نامه ساندى تایمز مى نویسد: ((در روش متعارف تصویربردارى سى تى تقریبا 500 میلى ثانیه به طول مى انجامد تا تصویر تشکیل شود, که مدت زمانى است که قلب یک چرخه کامل داشته است.
اما در سریع ترین شکل سیستم جدید, یک تصویر در 50 میلى ثانیه تشکیل مى شود و حتى تشکیل تصویر در 100 میلى ثانیه نیز به وجود آمدن یک تصویر بسیار واضح منجر مى شود.
روشنى و وضوح این نوع تصویر به حدى است که به متخصصان قلب اجازه مى دهد میزان رسوب هاى ته نشین شده در داخل رگها را, حتى اگر اندک باشد, مشاهده و بررسى کنند. ))

آزمایش یک روش جدید ژن درمانى براى بیمارى قلبى
محققان براى اولین بار یک روش جدید ژن درمانى در بیماران مبتلا به بیمارىهاى قلبى را آزمایش کردند.
هدف این روش درمانى کمک به افرادى است که از نارسایى جریان خون به عضلات قلب رنج مى برند و در ترکیب با عمل جراحى باى پس نیز کارآیى دارد.
محققان دانشگاه کورنل مى گویند: این روش درمانى یک پروتئین خاص را تولید مى کند که به نوبه خود تشکیل عروق خونى جدید را تحریک کرده و جریان خون را به بافت قلب که در معرض ابتلا به عارضه آترواسکروسیز یا تصلب شرائین یا بیمارىهاى دیگر قلبى قرار دارند باز مى گرداند.
پروفسور ((رونالد کریستال)) محقق برجسته این تحقیق مى گوید: این روش درمانى به تولید رگهاى خونى جدید شباهت دارد. ما در واقع با قرار دادن این ژن جدید در قلب, به این عضو مى گوئیم تا شریانهاى مسدود شده را نادیده بگیرد.
پروفسور روسنگارت که ماه گذشته در یک آزمایش بالینى این عامل ژن درمانى را به اولین بیمار تزریق کرد گفت: این فرآیند به تنهایى موثر است و با روش هاى درمانى موجود براى معالجه بیمارىهاى قلبى عروقى نیز مى توان آن را به صورت توامان به کار گرفت.


تازه هایى در مورد شیوع ویروس آنفلوآنزاى مرغى
ویروس آنفلوآنزاى مرغى که قبلا در انسان دیده نشده بود تاکنون سبب مرگ 4 تن و هراس از همه گیر شدن این بیمارى در سطح جهان شده است.
اولین قربانى شناخته شده این بیمارى یک پسربچه سه ساله هنگ کنگى بود که در ماه مه درگذشت و از آن به بعد سه تن دیگر نیز جان سپرده اند.
O حقایقى در مورد این ویروس:
O نام و نوعh5n1 : این ویروس قبلا فقط در پرندگان مشاهده شده و گونه اى از آنفلوآنزاى آ است.
O نشانه هاى بیمارى: سرفه, تب, گرفتگى عضلانى.
O نحوه حمله بیمارى: باعث ضعف تنفسى شده که مى تواند به نارسایى چند عضو بدن بیانجامد.
کودکان کم سن و سال, سالمندان, یا افرادى که سیستم ایمنى بدنشان در اثر خستگى یا ابتلا به سایر بیمارىها دچار ضعف و ناتوانى شده است بیشتر در معرض خطر قرار دارند.
O انتقال بیمارى: مستقیما از پرندگان به انسان. هیچ شواهدى دال بر انتقال بیمارى از طریق عطسه یا سرفه که ویروس آنفلوآنزاى انسانى اغلب از این طریق منتقل مى شود وجود ندارد.
O دوره کمون: یک تا چهار روز شبیه به ویروس آنفلوآنزاى انسانى است.
O واکسن : ندارد.
O معالجه: استفاده از داروىamantadine موثر است اما تنها در صورتى که ظرف 48 ساعت بعد از آلوده شدن مصرف شود.
O بهترین دفاع: مقاومت بالاى بدن.
O شیوه هاى از بین بردن ویروس: پختن مواد غذایى در درجه حرارت بالاى 72 درجه سانتیگراد (برابر با 162 درجه فارنهایت) در این حال یک کارشناس برجسته سازمان جهانى بهداشت هشدار داد کشتار مرغ و سایر طیور در هنگ کنگ خطر بروز موارد جدید آنفلوانزاى مرغى را کاهش خواهد داد اما بطور کل آن را برطرف نمى کند.
دیوید هیمان مدیر بخش بیمارىهاى مسرى سازمان جهانى بهداشت افزود: چنانچه مرغها تنها منبع آلودگى باشند خطر بیشترى سلامت انسان ها را تهدید نمى کند.
این ویروس اولین بار در سال 1961 در آفریقاى جنوبى مشاهده شد و نکته مهم اینجاست که هیچ شواهدى دال بر شیوع گسترده این بیمارى در انسان ها وجود ندارد.
این بیمارى دست کم یک بار از انسان به انسان منتقل شده است و آن هم بیمار شدن پزشکى بود که وظیفه مراقبت از پسرش را که در اثر این بیمارى جان سپرد به عهده داشت اما احتمال انتقال بیمارى اندک است.
از آن جایى که سایر افرادى که با این قربانى تماس داشته اند از جمله اعضاى خانواده و مراقبان بهداشتى آلوده نشده اند این امر نشان مى دهد میزان انتقال بسیار کم است.
خطر دیگر مصرف مرغ هاى منجمدى است که بطور صحیح و کامل شکمشان خالى نشده است زیرا این ویروس قادر است در دماى بسیار پایین در روده هاى پرندگان زنده بماند.
سازمان جهانى بهداشت در حال مطالعه براى ساخت واکسن آنفلوآنزاى مرغى است اما هنوز ضرورتى براى ساخت آن احساس نمى کند. افزایش موارد ابتلا احتمالا به علت کنترل بهتر بوده است.
به گفته مسئولان بهداشتى هنگ کنگ کشتار تمامى طیور بهترین راه خلاصى از پرندگان آلوده است.
آزمایش هاى انجام شده در مرکز کنترل و پیشگیرى از بیمارىها در آتلانتا بر روى 368 تماس بالقوه اولین مورد نشان داد تنها سه نفر علائم تماس با ویروس را نشان دادند.

پوست مصنوعى براى استفاده سانحه دیدگان از سوختگى
استفاده از پوست و غضروف تولید شده به شیوه هاى آزمایشگاهى و صنعتى امید تازه اى براى درمان سانحه دیدگان از سوختگى هاى عمیق پدید آورده است.
طى سال گذشته اداره مواد غذایى و دارویى ایالات متحده براى نخستین بار اجازه استفاده از دو نوع پوست تولید شده به شیوه هاى مصنوعى را براى درمان سوختگى هاى شدید از درجه سوم صادر کرده است و قرار است به زودى اجازه استفاده از غضروف هاى مصنوعى را که در درمان زانوهاى آسیب دیده به کار مى رود, صادر نماید.
وزارت بهداشت کانادا نیز اجازه انجام جراحى هاى پیوند پوست با پوست هاى مصنوعى را صادر کرده است.
به نوشته ماهنامه علمى ساینتیفیک امریکن در آمریکا گروهى از شرکت هاى سازنده محصولات مربوط به حوزه اعضاى زنده (بیوتکنولوژى) کار تولید سلول هایى را که در درون پلیمرها جاسازى شده اند و مى توانند به ستون فقرات کسانى که مبتلا به بیمارى اسکلروسیس هستند, عامل رشد سلسله اعصاب و نخاع را عرضه کنند, آغاز کرده اند.
به اعتقاد متخصصان تحولى که در دهه 1988 به عنوان یک اکتشاف انقلابى در آزمایشگاه هایى پژوهشى آغاز شد, در اواخر دهه 1990 در قالب یک فراگرد صنعتى با تولید انبوه, در آستانه ورود به بازار قرار گرفته است.
پوست مصنوعى که طى سال گذشته در موارد متعددى در مورد بیماران سانحه دیده از سوختگى هاى عمیق مورد بهره بردارى واقع شده متشکل از یک شبکه منفذدار است که از بافت هاى سلولزى بدن گاو به همراه غشائى که از غضروف کوسه ماهى استخراج شده به وجود آمده است.
هر دو این مواد بر روى بدن انسان آزمایش شده اند و سازگارى آنها با سیستم ایمنى بدن محقق شده است.

درمان سرطان با یون هاى پرانرژى
محققان فیزیک و سرطان اعلام کردند: تومورهاى سرطانى با استفاده از یک روش جدید درمانى و با به کارگیرى یون هاى بسیار سریع کربن به روش موثر درمان خواهند شد.
محققان ((انجمن تحقیقاتى یون هاى سنگین)) در آلمان, اخیرا این روش درمانى را بر روى دو بیمار آزمایش کرده اند. تومورهاى مغزى این بیماران با یون هاى کربن پرانرژى و توسط متخصصان فیزیک هسته اى که همکارى نزدیکى با محققان سرطان دارند بمباران شدند.
در این روش درمانى سرعت یون هاى کربن تا نصف سرعت نور, در حدود 150 هزار کیلومتر در ثانیه تشدید شد. در این سرعت یون ها مستقیما به بافت بدن نفوذ کرده و در پایان دامنه خود انرژى را به صورت بسیار متمرکز آزاد مى کند.
به گفته محققان این خاصیت امکان تإثیر بیولوژى پرتودرمانى را حتى در تومورهاى بسیار عمیق که در مقابل پرتوها مقاوم هستند امکان پذیر مى سازد و بافت هاى اطراف نیز از در معرض اشعه قرار گرفتن بى مورد مصون مى مانند.
محققان هم چنین اعلام کردند در این روش براى اولین بار از یک اسکن براى پرتو درمانى استفاده شد و این امر امکان بکارگیرى یک میزان دقیق براى هر بیمار را فراهم مىآورد. در این روش هم چنین دانشمندان براى اولین بار با استفاده از یک دوربین مخصوص قادر به مشاهده وبررسى پیشرفت اشعه در بدن بیماران بودند.
اولین درمان آزمایشى این دو بیمار که از وجود تومورهایى در پایه جمجمه خود رنج مى بردند با دقت و صحت بسیار زیاد انجام شد. در نیمه دوم سال 1998 بیماران بیشترى با این روش معاینه خواهند شد.
در طول 5 سال آینده این آزمایشگاه قصد دارد صدها بیمار داراى تومورهاى مغزى مقاوم در برابر اشعه را درمان کند.
محققان دانشگاه هایدلبرگ و مرکز تحقیقات سرطان آلمان در هایدلبرگ نیز در انجام این روش درمانى با دانشمندان همکارى داشته اند.

روش تازه اى براى درمان ناراحتى هاى پوستى ابداع شد
استفاده از یک ماده شیمیایى خاص و سپس تاباندن نور قرمز به بدن کسانى که از بیمارى پوستى پزوریاسیسPsoriasis رنج مى برند مى تواند در رفع این عارضه نقش موثرى داشته باشد.
بیمارى پزوریاسیس نوعى عارضه پوستى است که در اثر آن لایه سطحى پوست موسوم به اپى درمیسepidermis با سرعت بیش از حد عادى تکثیر مى شود و بر روى خود انباشته مى گردد و لایه هاى کلفت و خارش دارى به وجود مىآورد.
خاراندن این لایه ها موجب مى شود که لایه هاى رویى به سرعت بریزند و بخش قرمز درونى پوست ظاهر شود. ظهور این بخش درونى احیانا با ترشح خون و سوزش همراه خواهد بود.
تاکنون علت دقیق بروز این عارضه شناخته نشده هرچند شواهدى در دست است که نشان مى دهد این بیمارى مى تواند ریشه ژنتیکى و وراثتى داشته باشد. درمان خاصى نیز تا به حال براى این بیمارى ارائه نشده است و پزشکان معمولا انواعى از داروهاى استروئید را تجویز مى کنند و در مواردى نیز گیاه درمانى و استفاده از شیوه هاى بدیل پزشکى به بیماران توصیه مى شود.
یکى از روش هاى مورد استفاده تاباندن نور ماورإ بنفش به پوست بیمار است. اما خطر این روش در آن است که مى تواند سبب بروز سرطان پوست و یا پیرى زودرس پوست شود. به علاوه در این روش بافت هاى سالم و بیمار هر دو به یک میزان در معرض تابش پرتو ماورإ بنفش قرار مى گیرند و بافت هاى سالم در این فراگرد آسیب مى بینند.
در روش جدید که تاکنون در مورد چهل بیمار در انگلستان با موفقیت به مورد اجرا گذاشته شده از ترکیبى از نور قرمز و نور سفید که به طور موضعى و صرفا بر روى بخش هاى عارضه دیده تابانده مى شود استفاده به عمل مىآید.
پزشک ابتدا نوعى اسید حساس به نور را بر روى بخش هاى مبتلا به بیمارى مى مالد و سپس به مدت 16 دقیقه بیمار را در معرض تابش نور موضعى قرار مى دهد.
به نوشته هفته نامه ساندى تایمز آزمایش هایى که تاکنون صورت گرفته نشان مى دهد آثار بهبود بیمارى پس از دو روز در بدن بیمار ظاهر مى شود.
مزیت بزرگ این روش در آن است که تاکنون هیچ نوع اثر جانبى نامطلوب در مورد آن مشاهده نشده است.

پاورقی ها: