گزارش هاى علمى پژوهشى


لزوم کشف روش هاى بهتر درمانى براى بیمارىهاى ریوى
پزشکان متخصص بیمارىهاى تنفسى خواستار تشخیص و معالجه بهتر بیمارىهاى مزمن ریوى که یک عامل مهم مرگ و میر و از کار افتادگى در سراسر جهان محسوب مى شود هستند.
به گزارش خبرگزارى رویتر از لندن, بیمارى مزمن انسداد ریوىCopd) ) که مشخصه آن اختلال در جریان یافتن هوا و عملکرد ضعیف ریه است پنجمین عامل مرگبار در جهان به شمار مى رود. محققان پیش بینى مى کنند تا 30 سال آینده شمار مبتلایان به این بیمارى 3 برابر افزایش یابد.
پیتر کالورلى استاد طب توانبخشى دانشگاه لیورپول در انگلستان مى گوید: طى سالهاى اخیر پزشکان متخصص بیمارىهاى تنفسى به بیمارى آسم توجه داشته اند که منجر به پیشرفت هاى زیادى در این زمینه شده است. اما هنوز لازم است بیمارىCopd که 17 بار کشنده تر است ولى به درستى تشخیص داده و درمان نمى شود مورد توجه قرار گیرد.
علائم این بیمارى سرفه, نفس نفس زدن, خس خس سینه است که عمدتا مردان میانسال سیگارى را مبتلا مى کند. تنوع بیمارى و شباهت آن به آسم تشخیص بیمارى را دشوار کرده است.
سیگار کشیدن مهم ترین عامل خطرزا است و حدود 80 درصد از مرگ و میرهاى ناشى از Copd در کشورهاى غربى ناشى از استعمال دخانیات است.
دکتر یورگن وستبو از بیمارستان جنتوفتهGentofte در کپنهاگ گفت: این بیمارى بار اقتصادى سنگینى را بر اقتصاد بهداشت جهان تحمیل مى کند.
وى تخمین مى زند که طى چند دهه آیندهCopd مرگبارتر از ایدز خواهد بود و در کشورهاى در حال توسعه که تازه ترین هدف صنعت توتون سازى قرار گرفته است, بالاترین میزان شیوع را خواهد داشت.
زنان نیز از جمله قربانیان این بیمارى هستند. زنان سیگارى همانند مردان به علت ابتلا به این بیمارى جان مى سپارند. پیشرفت در زنان به علت آسیب پذیرى بیشتر آنها, بهتر مشهود است.
راه حل کنترل این بیمارى متقاعد کردن مردم به ترک سیگار و جلوگیرى از رو آوردن کودکان و نوجوانان به استعمال دخانیات است.
تحقیقات نشان داده است ترک این عادت ضعیف شدن کارکرد ریه را کند کرده و از میزان مرگ و میر ناشى از آن مى کاهد. خطر مرگ و میر ناشى از بیمارىهاى تنفسى در افرادى که روزانه 30 نخ سیگار مى کشند 20 برابر افراد غیر سیگارى است.

با آغاز فصل سرما انواع گلودردها را بشناسیم
با آغاز فصل سرما, ابتلإ به گلودرد نیز شایع مى شود و این عارضه به ظاهر ساده تا زمانى که علت آن به درستى ریشه یابى نشود درمان موثرى نیز نخواهد داشت.
به نوشته روزنامه شیکاگو تریبیون گلودردها آنچنان متداول هستند که مردم اکثرا آنها را نادیده مى گیرند. بسیارى از مبتلایان گلودرد نیز از یافتن علت آن غفلت مى کنند و تا وقتى ریشه آن مشخص نشود گلودردها از بین نخواهد رفت.
بنابر این گزارش پاره اى از گلودردها بطور ماهانه بروز مى کنند و همراه با یک تب خفیف و یک کوفتگى عمومى خود را نشان مى دهند این نوع گلودردها نتیجه استرس هستند.
استرس خود عامل گلودرد نیست, اما شخص را در مقابل ویروس هاى معمولى آسیب پذیرتر مى کند. بردن فرزندان به مدرسه به طور منظم, این تهدید آسیب پذیرى را به دو برابر افزایش مى دهد زیرا انتقال میکروب ها و ویروس ها, در محیط مدرسه به دلیل جمعیت زیاد راحتتر صورت مى گیرد.
درمان گلو درد در مرحله اول استراحت است. گرچه ممکن است گفتن این حرف از عمل آن آسان تر باشد, ولى اگر شما نمى توانید شبى هشت ساعت بخوابید, لااقل سعى کنید براى مبارزه با جرمها و باکتریها تا آنجا که مى توانید دستهاى خود را بشوئید.
هم چنین براى تسکین موقت باید از مایعاتى مانند چاى با عسل و دم کردنى هاى گیاهى که داراى لعاب هستند مانند اسطوخودوسLavender و یا گل ختمىComfrey استفاده شود.
چنانچه گلودرد بعد از بهبود سرماخوردگى همچنان ادامه داشت, احتمالا یک عفونت ویروسى وجود دارد که بایستى با داروهاى پادزیستى درمان شود.
گلودردهاى ناشى از سینوس با درد و یا فشار پشت و زیر چشم و هم چنین در امتداد پیشانى توإم هستند. این دردها احتمالا با دندان درد و یا گرفتگى بینى همراه است.
دکتر ژاکلین کورى رئیس مرکز وویس در بیمارستان دانشگاه شیکاگو در این خصوص گفت: مى توان دردهاى سینوس را با داروهاى خلط آورى که شاملPseudoephedrine و یا Phenylpropanolamine هستند, تسکین داد.
مبتلایان دردگلو ناشى از حساسیت معمولا احساس خراش دارند که این احساس با گرفتگى گلو و خستگى مفرط توإم است. امکان دارد دردهاى مزمن نیز بروز کند. این دردها ناشى از محرک هاى تنفسى هستند.
براى درمان این گلو دردها باید از اسپرىهاى حاوى استرویدزSteroids topical استفاده کرد.

جهل اجتماعى عامل عدم معالجه مبتلایان به صرع است
بیمارى صرع شایع ترین بیمارى خطرناک مغزى در جهان به شمار مى رود با این وجود سه چهارم از قربانیان عمدتا به علت جهل اجتماعى که در مورد این بیمارى وجود دارد تحت هیچگونه درمانى قرار نمى گیرند.
به گزارش خبرگزارى رویتر از بوئنوس آیرس, دکتر ادوارد رینولدز از بیمارستان کینگز کالج لندن در این باره گفت: صرع بیمارى بسیار شگفت آورى است, اگرچه یکى از قدیمى ترین بیمارىهایى است که در بشر شناخته شده است, اما هنوز هم ابتلا به این مرض منجر به بروز ترس, درک نادرست, اضطراب, عدم پذیرش و بدنامى مى انجامد.
حدود 40 میلیون بیمار مبتلا به صرع وجود دارد اما اکثریت آنها با مصرف داروهایى که به میزان زیادى قابل دستیابى است مى توانند بهبود پیدا کنند.
دکتر رینولدز در کنگره جهانى صرع در بوئنوس آیرس اظهار داشت: واقعیت جالبى است که از هر 4 بیمار درمان موفقیتآمیز یک تن امکان پذیر است اما سه چهارم از این بیماران در جهان تحت هیچ نوع درمانى قرار نمى گیرند.
تحقیقات نشان داده است که در کشورهاى در حال توسعه تا 90 درصد از مبتلایان به صرع به هیچ وجه مورد معالجه قرار نمى گیرند.
این پزشک انگلیسى سرپستى برنامه مبارزه جهانى با صرع تحت عنوان ((خروج از تاریکى)) را به عهده دارد که در ماه ژوئیه توسط سازمان جهانى بهداشت, اتحاد بین المللى علیه صرع و دایره بین المللى صرع آغاز شد.
رینولدز مى گوید: مبتلایان به این بیمارى غالبا به علت ترس از پیامدهاى اجتماعى آن, بیمارى خود را پنهان مى کنند که این پیامدها شامل خجالت و شرمسارى از حمله صرع در اماکن عمومى و دشوارى در به دست آوردن شغل یا گرفتن گواهینامه رانندگى مى شود حتى در برخى کشورها از ازدواج مبتلایان به صرع ممانعت به عمل مىآید.
شاید این افراد فقط در خانه و شبها دچار حملات صرعى مى شوند. اگر در خیابان از کنار آنها بگذرید نمى دانید مبتلا به صرع هستند مگر آن که غش کرده و دچار حمله صرع شوند.
حتى کسانى که با مصرف دارو بیمارى خود را تحت کنترل درآوده اند همچنان از جهل و نادانى و بدنامى رنج مى برند.
قرنها این بیمارى فوق طبیعى یا بیمارى روانى قلمداد مى شد. اما اکنون مى دانیم صرع بیمارى مربوط به اعصاب است که در اثر تخلیه الکتریکى خاصى در مغز بروز مى کند اما هنوز هم عامه مردم از ماهیت این بیمارى بى خبرند.
ریچارد هولمز رئیس دایره بین المللى صرع در کنفرانس بوئنوس آیرس اظهار داشت: تا همین 30 سال پیش سرطان, جذام و صرع سه بیمارى بزرگ غیر قابل بیان بودند.
اما اکنون مردم آزادانه درباره سرطان بحث و گفت و گو مى کنند, بیمارى جذام کمتر تحریم مى شود و ما امیدواریم همین مسإله را در مورد صرع شاهد باشیم.
پاورقی ها: