گزارش هاى علمى پژوهشى


انسولین و خطر ناقص الخلقه شدن نوزاد
جنین مادران باردارى که به دلیل بیمارى دیابت از انسولین استفاده مى کنند بیشتر در خطر ((ناقص الخلقه به دنیا آمدن)) قرار دارند.
تحقیقات گروهى از پزشکان انگلیسى در لیورپول نشان مى دهد این گونه جنین ها تا 10 بار بیشتر در معرض چنین خطرى هستند.
علاوه بر این, جنین این گروه از مادران بیمار تا 5 بار بیشتر با احتمال ((مرده به دنیا آمدنStillborn) ))) روبرو هستند.
پزشکان دانشگاه لیورپول در مطالعات خود به بررسى 462 مورد باردارى مبادرت ورزیدند که در 355 مورد, مادران باردار به بیمارى قند خون که به تزریق انسولین نیاز دارد مبتلا بودند.
از مجموع این تعداد باردارى, 17 درصد به سقط جنین آنى, 2 درصد به مرده به دنیا آمدن جنین و 5 درصد به پایان دادن به حاملگى قبل از موعد, منجر شده است.
در مواردى که به باردارى قبل از موعد مقرر پایان داده شد (24 مورد حاملگى), 9 جنین ناقص الخلقه بوده است.
پزشکان انگلیسى در شرح گزارش تحقیقات خود در مجله پزشکى بریتانیا مى نویسند: ((این مشکل زنانى که از انسولین استفاده مى کنند, از طریق کنترل بهتر سطح قند خون در دوران قبل از حاملگى و در طى آن, قابل کنترل خواهد بود. در اکثر موارد, زنانى که به بیمارى دیابت نیازمند انسولین مبتلا هستند, قبل از حامله شدن هیچ برنامه مناسب کنترل قند خون را دنبال نمى کنند. چنین کنترلى مى تواند درصد ناقص الخلقه بودن نوزاد و یا سقط جنین آنى را به مقدار قابل توجهى کاهش دهد.))

فرزندان پدران مسن و خطر بروز نقائص مادرزادى
یک محقق برجسته ژنتیک مى گوید: مردان نیز همانند زنان در صورتى که در سنین بالا اقدام به بچه دار شدن کنند با خطر بروز نقص عضو در فرزند خود مواجه مى شوند.
نقص ژنتیکى در اسپرم پدران مسن مى تواند باعث بروز نقائص مادرزادى شامل تغییر شکل جمجمه و جوش خوردن دست و پاها به یکدیگر شود.
دکتر اتیلین وانگ جابز, از دانشکده طب دانشگاه جانزهاپکینز در نشست علمى ژنتیک در آزمایشگاه جکسون در بارهاربور ایالت مین اعلام کرد جهش در اسپرم مردان بالاى 35 سال با بروز یکى از نقائص مادرزادى نادر موسوم به سندرم اپرتapert)) مرتبط شناخته شده است. اما علائمى وجود دارد که جهش در اسپرم پیر در بروز سایر انواع سندرم ها مانند سندرم کروزونcrouzon) ) و سندرم تریچیر ـ کولینز treacer-collins) ) نقش دارد که مشخصه هاى آن چشم هاى بى حال, جمجمه هاى تغییر شکل یافته, متورم شدن چشم ها یا پیشانى و نقص عضو جدى در دست ها و پاهاست.
در اکثر موارد این ناهنجارىها صرفا جنبه زیبایى ظاهرى را دارند و نشانه سایر بیمارىهاى مرتبط با سلامتى یا هوش و عقل نیستند. این ناهنجارىها از طریق جراحى قابل اصلاح است اما گاهى اوقات براى داشتن یک ظاهر طبیعى, فرد باید تا 20 بار تحت عمل جراحى قرار گیرد.

مردان با سلول هاى اضافى مغز خود چه مى کنند؟
محققان دانمارکى مدعى هستند که تعداد سلول هاى مغز مردان به طور متوسط 4 میلیارد بیشتر از زنها است لیکن مورد استفاده قرار نمى گیرد.
مجله ((نورولوژى تطبیقى)) در شماره اخیر خود از قول رئیس گروه تحقیقاتى نورولوژى در بیمارستان کومیونKommune واقع در کپنهاک نوشت: ما ده سال پیش این مطالعه را با جمعآورى بافت هایى از مغز 94 جسد بین سنین 18 تا 94 ساله که 62 تن از آنها مرد و 32 تن زن بودند, شروع کردیم. وى افزود: سپس آنهایى را که مرض مغزى و هم چنین اعتیاد به الکل و مواد مخدر و یا سرطان پیشرفته داشتند حذف کردیم. سن متوسط متوفیان مرد 52 سال و سن متوسط متوفیان زن 64 سال بود. در این گزارش آمده است که محققان با استفاده از ابزارى که آن را ((روش کمى)) توصیف کرده اند, و با کمک میکروسکپ توانستند بر روى پرده تلویزیون تعداد نرونهاى مغزى در بخش کورتکس را تعیین کنند. بخش کورتکس مغز بخشى است که با فکر و تکلم و تخیل سر و کار دارد.
نتیجه این آزمایش نشان داد که تعداد سلول هاى مغزى در مردان به طور متوسط 23 میلیارد و در زنان بطور متوسط 19 میلیارد است.
وى خاطر نشان ساخت که یک اختلاف 16 درصدى در تعداد سلول هاى عصبى مردان و زنان دانشمندان را حیرت زده کرده است.
او با تإکید بر اسرار آمیز بودن این پدیده, اظهار داشت که: ((در حال حاضر این یافته, به صورت یک راز و یا یک معما باقى خواهد ماند, چرا که ما در عمل مردان را با هوش تر از زنان نیافته ایم و تست هاى ضریب هوشى نظیرlQ نیز هرگز مردها را از زنها باهوش تر نشان نداده است. ما فقط در این فکر مانده ایم که پس آقایان با این سلول هاى اضافى چه مى کنند؟!))

ارتباط عدم تعادل نمک هاى شیمیایى بدن و رفتارهاى ضد اجتماعى
به گفته محققان, رفتارهاى خشونتآمیز در افراد با عدم تعادل برخى املاح شیمیایى در بدن ارتباط دارد و احتمالا مى توان این عدم تعادل را با استفاده از رژیم هاى مخصوص غذایى اصلاح کرد.
تحقیقات انجام شده بر روى 135 کودک, نوجوان و جوان پسر در گروه سنى 3 تا 20 سال که سابقه رفتارهاى خشونتآمیز داشته اند نشان مى دهد در مقایسه با افراد معمولى در بدن آنها میزان ((مس)) زیاد و مقدار ((روى)) کم است.
محققان اعتقاد دارند املاح بر رفتار افراد تإثیر مى گذارند زیرا بدن از این املاح در ساختن پیام رسان هاى شیمیایى در مغز استفاده مى کند.
دکتر ویلیام والش سرپرست موسسه تحقیقات بهداشتى در ایلینویز مى گوید: نتیجه تحقیقات وى به روشنى وجود چنین ارتباطى را نشان مى دهد.
وى مى افزاید: ((ما این سوال را مطرح کردیم که آیا افراد با نوعى استعداد نسبت به رفتارهاى خشونت آمیز متولد مى شوند که ریشه بیوشیمیایى دارد؟ ما اعتقاد داریم رژیم غذایى باعث بروز این نوع رفتارها نمى شود, اما در تشدید آنها نقش دارد)).
به گفته وى هیچ راه حل ساده و غیر پیچیده رژیمى براى حل مشکل عدم تعادل نمک هاى شیمیایى در بدن وجود ندارد, اما تحقیقات مختلف نشان مى دهد اتخاذ رژیم هاى مناسب مى تواند این نوع رفتارها را بهبود ببخشد.
((دکتر ولش)) در مطالعات خود از ترکیبى از مکمل هاى غذایى که جذب نمک ((روى)) از مواد غذایى مانند گوشت, نان و شیر را افزایش مى دهد استفاده مى کند.
وى مى گوید: ((معمولا دو تا سه ماه به طول مى انجامد تا عدم تعادل مس ـ روى را در بدن اصلاح کرد. خانواده ها معمولا پس از 2 ماه از تغییر رفتار خبر مى دهند)).
((روى)) به عنوان عنصرى شناخته مى شود که در تولید بیش از 80 آنزیم مختلف در بدن دخالت دارد. این عنصر همچنین در تولید پیام رسان هاى شیمیایى که سیستم ارتباطى شیمیایى در مغز هستند فعالیت مى کند. مس و روى در بخش ((هیپوکمپس)) مغز نیز متمرکز هستند و این ناحیه از مغز, بخشى است که با کنترل احساسات ارتباط دارد.
تحقیقات منتشر نشده یک محقق انگلیسى نیز از کمبود ((روى)) در بدن نوجوانانى که رفتار خشونت آمیز دارند خبر مى دهد.
دکتر ((نیل وارد)) مى گوید: ما تصور مى کنیم این نتیجه مستقیم قرار گرفتن در معرض فلزات سنگین سمى مانند ((کادمیوم)) و ((قلع)) باشد که از جذب ((روى)) جلوگیرى مى کنند.
افرادى که رژیم هاى غذایى نامناسب دارند و مقدار زیادى شکر و الکل در رژیم غذایى آنها وجود دارد نیز با این مشکل مواجهند, زیرا این دو ماده از جذب ((روى)) جلوگیرى مى کند.
هفته نامه ساندى تایمز به نقل از دکتر ((وارد)) مى نویسد ((ما قبل از نتیجه گیرى قطعى در مورد این ارتباطها, باید اطلاعات بیشترى در مورد رژیم هاى غذایى جمعآورى کنیم)).
به اعتقاد وى احتمالا عدم تعادل مواد شیمیایى در بدن و در نتیجه رفتارهاى ضد اجتماعى در افراد, ریشه هاى ژنتیکى دارد.

پاورقی ها: