گزارش هاى علمى پژوهشى


نقش التهاب در بروز حملات قلبى
گروهى از محققان طى مقاله اى در نشریه پزشکى ((نیوانگلند)) نوشته اند: التهاب با خطر بروز حمله قلبى یا سکته قلبى مرتبط است.
نتایج این تحقیق نشان مى دهد که وجود خواص مقابله کننده با التهاب در آسپرین علت پیشگیرى مواد مسکن از بروز حملات قلبى است.
محققان تاکنون تصور مى کردند وجود مواد پیشگیرى کننده از ایجاد لخته در آسپرین, علت پیشگیرى از بروز بیمارى قلبى را توضیح مى دهد.
مطالعات پیشین نشان داده است بعضى از انواع التهاب نقشى اساسى در تنگ کردن شریان هاى اصلى قلب دارند. تحقیق دیگرى نیز مشخص ساخته بود داروهایى که از التهاب پیشگیرى مى کنند در کاهش این خطرات موثر هستند.
دانشمندان از این امر آگاهى داشتند که مى توان میزان التهاب بدن را به وسیله اندازه گیرى یک ماده موسوم به پروتئین واکنش پذیر سى ـ پلاسماreaetive protein) Plasma c- ) در خون مشخص ساخت. یک گروه از محققان به سرپرستى دکتر پال. ام. ریدکر از بیمارستان زنان و بیرمنگام خون 543 پزشک را بررسى کردند.
در این تحقیق تعدادى از پزشکان آسپرین را به طور منظم هر روز مصرف کردند و سایر پزشکان یک ماده بى اثر را دریافت داشتند.
محققان پس از تقسیم نتایج تست پروتئین واکنش پذیر سى به چهار گروه دریافتند که پزشکان داراى بالاترین میزان پروتئین سى, در مقایسه با پزشکان داراى کمترین میزان پروتئین سى, سه بار بیشتر در معرض خطر ابتلا به حمله قلبى و دو بار بیشتر در معرض بروز سکته قلبى قرار دارند.
گروه ریدکر به این نتیجه رسید که پروتئین سى مى تواند خطر بروز اولین حمله قلبى و سکته را پیش بینى کند.
این محققان هم چنین دریافتند فواید مصرف آسپرین در گروه داراى بالاترین میزان التهاب بسیار بیشتر بود.
براى پزشکانى که از التهاب رنج نمى بردند آسپرین هیچ گونه اثر حفاظتى نداشت.
این گروه تحقیقاتى اعلام کرد: این یافته ها نشان مى دهد که علامت هاى التهاب, مانند پروتئین واکنش پذیر سى ممکن است بتواند روشى براى شناسایى افرادى که آسپرین داراى بیشترین و یا کمترین تإثیر بر آنهاست در اختیار دانشمندان قرار دهد.

مصرف داروى دکونژستان و بروز سکته
پس از کشف این که مصرف داروى دکونژستان بدون تجویز پزشک در برخى از بیماران با بروز سکته ارتباط دارد پزشکان دانشگاه پنسیلوانیا نسبت به عوارض نادر این دارو هشدار دادند.
دکتر اریک راپس, مدیر مرکز پزشکى دانشگاه پنسیلوانیا طى گزارشى در نشست سالیانه انجمن عصب شناسى آمریکا در بوستون گفت هشت بیمار نسبتا جوان دچار آسیب هاى مغزى ناشى از سکته شدند. اما تنها عاملى که باعث بروز این مسإله شده ظاهرا مصرف دکونژستان است.
دکتر لیدیو وى وس, یک محقق و عصب شناس مى گوید پنج تن از این هشت بیمار سابقه میگرن داشتند. به عقیده ما مبتلایان به میگرن قبل از مصرف دکونژستان باید با پزشک خود مشورت کنند.
از آن جایى که میلیون ها بیمار سال ها بدون هیچ خطرى از این دارو مصرف کرده اند ما قصد هراس ایجاد کردن نداریم. اما امکان دسترسى به این داروها بدون تجویز پزشک به معناى بى خطر بودن آنها نیست.
راپس که استادیار عصب شناسى دانشگاه پنسیلوانیا است مى افزاید حتى در بروشور بسته دارو هم نسبت به مصرف بیش از حد, مصرف آن در کسانى که بیمارى قلبى, ازدیاد فشار خون, و دیگر بیمارىها دارند هشدار داده شده است.

چگونگى فعالیت مواد مخدر در مغز
محققان آمریکایى دو ماده شیمیایى مغز را که به شدت برفرآیند درد در مغز تإثیر مى گذارد شناسایى کردند. به گفته دانشمندان این کشف کلید اصلى براى درک چگونگى فعالیت داروهاى مانند مورفین و هروئین است.
به گفته متخصصان از این دو پپتید مى توان به عنوان مسکن هاى ترک اعتیاد استفاده کرد.
جیمز زادینا و همکارانش در مرکز پزشکىveterans affair medical و دانشگاه تولون در نیواورلئان این دو پپتید را اندو مورفین ـ 1 و اندو مورفین ـ 2 نامگذارى کرده و اعلام کردند این دو در تسکین درد در موش ها بسیار فعال عمل کرده اند.
این محققان در نشریه نیچر نوشته اند: مواد افیونى همچون مورفین بر روى گیرنده هایى در مغز موسوم به گیرنده هاىmu اثر مى گذارد. اما هیچ کس تاکنون این کلید را که مواد مخدر را به گیرندهmu متصل مى کند شناسایى نکرده بود.
تیم زادینا یک مجموعه پپتید را که ترکیبات ساده متشکل از دو یا چند آمینو اسید هستند ایجاد کردند. هر پپتید در این مجموعه داراى 5 آمینو اسید در درون خود است. دانشمندان یک آمینو اسید مختلف را تک تک با این آمینو اسید جاىگزین کردند تا این که آمینو اسید متصل کننده به گیرندهmu را کشف کردند.
محققان سعى کردند تا این آمینو اسید را به مغز یا ستون فقرات موش تزریق کنند. آنان دریافتند این آمینو اسید به خوبى همانند مورفین براى از بین بردن درد عمل مى کنند.
این محققان سپس به جستجوى یک پپتید مشابه که بطور طبیعى در مغز گاو وجود دارد پرداختند و دو پپتید را یافتند. این پپتیدها در مناطقى از مغز همچون تالاموس که داراى گیرنده هایى براى داروهاى افیونى است یافت شدند.
دیوید جولیوس یک فارماکوژیست مولکولى در دانشگاه کالیفرنیا, سان فرانسیسکو, این احتمال را مطرح کرد که از خود این مولکولها مى توان به عنوان مسکن استفاده کرد.
وى افزود: این مواد احتمالا مى توانند در تسکین درد موثر باشند بدون این که داراى عوارض جانبى مرتبط با استفاده از مورفین همچون فشار تنفسى, حالت تهوع و اعتیاد باشند. این کشف هم چنین مى تواند براى تحقیق در مورد پپتیدهاى مشابه مورد استفاده قرار گیرد.

ارتباط بین فشار خون بالا و نارسایى قلب
پژوهشگران چگونگى تإثیر فشار خون بالا بر نارسایى قلب را کشف کردند.
محققان در نشریه ((ساینس)) نوشتند: فشار خون بالا سبب تضعیف یک علامت شیمیایى اساسى در مکانیسم پمپاژ سلول هاى قلب مى شود. این سلول ها براى مدت زمانى مى توانند براى جبران آسیب وارده فعالیت کنند اما سرانجام با شکست مواجه مى شوند.
دکتر جاناتان لدرر, یکى از محققان برجسته مى گوید: این یافته اهمیت درمان فشار خون بالا در مراحل اولیه و پیش از آسیب رساندن زیاد آن به قلب را خاطر نشان مى سازد.
لدرر از دانشکده پزشکى دانشگاه مریلند و مرکز پزشکى بیوتکنولوژى هم چنین پیش بینى کرد که این یافته هم چنین اهداف جدیدى را براى ارایه درمان هاى مناسب مى گشاید.
لدرر و همکارانش در مریلند با دانشمندان مرکز پزشکى دانشگاه ویسکانسین, انستیتو ملى سالخوردگى, دانشکده پزشکى بیمارستان سنت جورج در لندن و دانشگاه دولتى اوهایو همکارى داشتند.
این محققان فشار خون بالا در موش ها را هنگامى که نمک به مقدار زیاد مصرف کردند مورد بررسى قرار دادند. این گروه تحقیقاتى ذرات بسیار ریز در یک سلول را مطالعه کردند. این ذرات یک جریان الکتریکى را که در سراسر قلب حرکت مى کند تشخیص مى دهند. در یک سلول قلب سالم این جریان, زنجیره اى از واکنش ها را برقرار مى کند که به سلول ها علامت مى دهد زمان انجام یک واکنش متقابل است.
محققان در موش هاى داراى فشار خون بالا یک نقطه ضعیف را در این زنجیره واکنشى کشف کردند. یک پیام شیمیایى از خارج سلول به وسیله به اصطلاح کانال کلسیم دریافت مى شود و به نظر مى رسد در مسیر خود به سمت گیرنده هدف در درون سلول ضعیف مى شود.
لدرر پیشنهاد مى کند که علت تضعیف این پیام آن است که باید چندین نانومتر را بیشتر طى کند.
بنا به گفته محققان این سلول پس از مدتى دیگر قادر به جبران این علامت ضعیف نیست.
براساس تخمین پزشکان در آمریکا, بیش از 50 میلیون نفر از فشار خون بالا رنج مى برند. و بسیارى از پزشکان نیز ممکن است این عارضه را تشخیص ندهند.
پاورقی ها: