وفاق ملى در سایه ولایت

سردبیر

انتخابات پرشور و بى مثال سى میلیونى هفتمین دوره انتخابات ریاست جمهورى اسلامى ایران, نسیم فرح بخشى بود که فضاى کشور اسلامى را طراوت بخشید و بسان موجى, همه خس و خاشاک هاى دشمنان اسلام و انقلاب را از میان برداشت و به جهانیان نشان داد که پس از گذشت نوزده سال از انقلاب اسلامى, مردم مسلمان ایران همچنان پرشور و بانشاط, مرید و پیرو مقام معظم ولایت اند و به آرمان هاى امام شهیدان وفادار.
این حماسه بزرگ ـ که همه نامزدها و هواداران محترمشان در پدید آوردن آن نقش داشتند ـ به عنوان تجربه اى گرانسنگ در تاریخ معاصر ماندگار ماند.
انتخاب حضرت حجه الاسلام والمسلمین خاتمى که از دستاوردهاى مهم این شور شکوهمند بود, نیز از الطاف خفیه الهى است که در آینده اسرارش عیان خواهد شد.
این همایش بزرگ, طرفداران تشکیلاتى رقیبان رئیس جمهور برگزیده را نیز باید خرسند سازد, زیرا همان طور که حضرت آقاى خاتمى فرموده اند: ((مهم این است که رئیس جمهور آینده در اطاعت از مقام معظم رهبرى و براى حاضر نگه داشتن مردم در صحنه تلاش کند.)) پس اگر رئیس جمهور برگزیده در سایه مقام ولایت و در مسیر آرمان هاى معمار بزرگ انقلاب اسلامى, حضرت امام خمینى(ره) حرکت کرد و ضمن گسترش و توسعه ارزش هاى اسلامى, نسل جوان را به انقلاب امیدوار و دلبسته ساخت, که شما نیز به هدف هایتان دست یافته اید, چرا که مهم, تحقق آرمان هاست, نه مجرى تحقق! و اگر خداى ناخواسته, ایشان موفق به اجراى برنامه هاى اعلام شده اش, نشد, فرصت هاى انتخاباتى فراوان دیگرى پیش روى شماست که مى توانید با بررسى و درس گرفتن از گذشته, زمینه اجراى دیدگاه هاى خویش را فراهم سازید. بنابراین, نباید یإس و نومیدى را در حریم خویش راه داد; ((سر خم مى سلامت, شکند اگر سبویى)). وجود مبارک رهبرى به سلامت که سکاندار بزرگ انقلاب اند و جانشین شایسته امام راحل.
بى شک هم پیمانان انتخاباتى رئیس جمهور نیز مى دانند که براساس آموزه هاى دینى, شکست و پیروزى و عزت و ذلت از آن خداست, اوست که هر که را مى خواهد به حکومت مى رساند و حکومت را از هر کس که بخواهد مى ستاند و هم چنین از توصیه هاى شریعت مقدس است که نه رواست بر گذشته و آنچه از دست رفته, اندوه برد و نه از پیروزى و عطیه الهى سرمست غرور گشت. از این رو لازم است به هواداران یادآورى شود که برخوردهاى دوران انتخابات, باعث نشود سخنانى بر زبان یا کلماتى به نگارش درآید که سبب تحریک احساسات علاقه مندان رقیبان انتخاباتى گردد, همان گونه که مقام معظم رهبرى فرموده اند: ((همه باید به رئیس جمهور کمک کنند)), و از جمله کمک هاى مهم به ایشان, این است که با رقیبى که مشفقانه, اولین لبیک گوى همکارى بوده است, شرط حرمت به جا آورده, موجب رنجش و واکنش دوستان ایشان فراهم نگردد, زیرا نه از نظر سیاسى به مصلحت است و نه از نظر اخلاقى روا.
بارى تجربه تلخ گذشته نشان مى دهد که جدایى نیروهاى معتقد به اندیشه و آرمان هاى حضرت امام, به سود انقلاب نبوده است, در این سال ها, قدرت در میان نیروهاى درون نظام دست به دست گشته و اکنون نیز آنچه صورت بسته, امرى دور از انتظار نیست, ولى باید همه گروه ها, تحمل دیدگاه هاى مخالف را داشته باشند. در انتخابات مجلس سوم, گروهى رفتند و گروهى آمدند, در مجلس چهارم, گروه اکثریت رفت و اقلیت, اکثریت شد, در مجلس پنجم نیز جمعى از این رفت و پاره اى از آن آمد تا در انتخابات آینده چه پیش آید!
حقیقت این است که هیچ گروهى پیراسته از اشتباه سیاسى و تنگ نظرى نبوده است; همه گروه ها, پیروزى و شکست را تجربه کرده اند, همه در زمان حاکمیت خویش, عرصه را بر رقیبان تنگ گرفته اند, اکنون فرصت جبران گذشته است و لذا سزاوار است همه نیروهاى انقلاب, گذشته را چراغ راه آینده قرار داده, گرد شمع ولایت حلقه زنند و در وحدت و وفاق ملى دریغ نورزند. به جاى منازعه در تفسیر شکست و پیروزى, باور کنند که این حماسه سى میلیونى را فرزندان امام و حوزه خلق کردند, پیروزى هر کدام, پیروزى اسلام و روحانیت است. تجربه هیجده ساله نشان مى دهد که هیچ گروهى به تنهایى قادر به اداره کشور نیست, انقلاب هم میراث هیچ گروهى نیست و هیچ گروهى نه حق مطلق است و نه باطل محض, معیار درستى و خطا را باید هماهنگى با آرمان هاى بلند امام راحل و مواضع مقام معظم رهبرى دانست و با فراست دریافت که چرخ زمان به عقب بر نمى گردد, بنابراین باید به آینده اسلام و انقلاب اندیشید و باور کرد که در سایه اعتقاد و التزام عملى به محور نظام (ولایت فقیه) مى توان کارستانى بزرگ پدید آورد. البته این سخن به معناى آن نیست که گروه هاى خودى, در نقد و بررسى عالمانه دیدگاه ها و روش هاى اجرایى یکدیگر, کوتاهى کنند. والسلام
پاورقی ها: