حضور شکوهمند و گزینش برتر

سردبیر

((به سوى صندوق هاى رإى چون موجى خروشان و دریایى مواج, با صفوفى فشرده رفته, رإى خود را به شخصى که متعهد به اسلام و خدمتگزار به ملت و کشور و حامى مستضعفان و داراى بصیرت در امر دین و دنیا و منزه از گرایش به شرق و غرب و مکتب هاى انحرافى و داراى دید سیاسى است, بدهید. امروز شرکت در انتخابات ریاست جمهور نه فقط یک وظیفه اجتماعى و ملى است, بلکه یک وظیفه شرعى اسلامى و الهى است. ))(صحیفه نور, ج15, ص164)

حساسیت و اهمیت هفتمین دوره انتخابات ریاست جمهورى و نقش فرد برگزیده بر کسى پوشیده نیست, زیرا, گرچه سرنوشت کشور اسلامى لااقل براى یک دوره چهار ساله رقم مى خورد, ولى پىآمدها و دستآوردهاى این انتخاب تا سال ها ادامه خواهد یافت و چه بسا حاکمیت سیاسى در روندى قرار گیرد که رهایى از آن به سالیان درازى دشوار آید. از این رو نه تنها گروه هاى وفادار به انقلاب اسلامى به ساحت رقابت آمده اند, بل پاره اى از مخالفان نیز بیانیه انتخاباتى صادر نموده اند. با این حال سرنوشت نهایى انتخابات با آراى مستقیم مردم, تعیین خواهد شد.
مردم مسلمان ایران عموما, در این باره به سه دسته تقسیم مى شوند:
1ـ گروه هایى که داراى برنامه, تشکیلات و خط و ربط سیاسى اند, اینان از مدت ها پیش با راى زنى و تشریک مساعى و ائتلاف با تشکل هاى همآهنگ, نامزدهاى خود را برگزیده و از هیچ تلاشى در کسب پیروزى آنها دریغ نخواهند کرد.
2ـ عده اى که وابستگى گروهى ندارند; ولى اهل تجزیه و تحلیل مسائل اند; یعنى تقریبا اکثر مردم. اینان معمولا در هنگام انتخابات به نتیجه نهایى مى رسند و بر اساس عواملى چون رهنمودهاى حضرت امام خمینى ـ قدس سره ـ و مقام معظم رهبرى ـ مدظله العالى ـ و ارزیابى گذشته و حال نامزدها و مطالعه برنامه ها و راهکارها و توانایى و کارآمدى آنان و مقبولیت گروه هاى حامى آنها, تصمیم گیرى مى کنند.
3ـ گروهى از مردم که ترجیح مى دهند به جاى تجزیه و تحلیل مسائل, به کلیاتى مانند اشتهار نامزدها, شناخت اجمالى از آنان و مقبولیت حامیانشان تمسک کنند و در مواردى هم پس از مشورت با عالمان دینى و آگاهان سیاسى, به گزینش مى پردازند, گرچه نقش تبلیغات بر دو گروه اخیر, به ویژه گروه سوم قابل انکار نیست, اما دیرینه انتخابات, نمایانگر آن است که مردم همواره مصالح اسلام و انقلاب را مطمح نظر دارند و با ظرافت و دقت, ساعى اند زمام امور را به دست صالح ترین بسپارند.
با این وصف, یادآورى دو نکته مهم به مردم هوشمند و انتخابگر مسلمان کشورمان ضرورى مى نماید:
الف ـ مقام معظم رهبرى, در جمع زائران حرم رضوى, فرمودند: ((ما باید گام چهارم انقلاب را که گام نوسازى و تحول معنوى و اخلاقى است برداریم و در جامعه, به یک معنا این حرکت از همه حرکت ها دشوارتر است و خیلى سخت است که انسان از لحاظ اخلاقى, همه جامعه را نوسازى کند و تحولى ببخشد و رذایل اخلاقى را کنار بریزد و معنویات را بر جامعه مستقر کند, به خاطر همین است که ما بدون یک تحول اخلاقى عمیق و گسترده, نخواهیم توانست عدالت اجتماعى را آن طورى که مورد نظر اسلام است, انجام بدهیم.))
بنابراین دهه سوم انقلاب, دهه بازسازى فرهنگى و اخلاقى است و پنهان نیست که سکان دار نظام اجرایى کشور که مجرى این راهبرد بلند است, مى بایست ـ ضمن دارا بودن قابلیت هاى در خور این مقام ـ فرهنگمندى آراسته به اخلاق دینى و شیدا و دلباخته ارزش هاى اخلاقى اسلام و عدالت اجتماعى باشد و پیشینه او نیز پاى بندىاش را به فرهنگ اسلامى گواهى دهد.
ب ـ گروهى از مردم, هیچ یک از نامزدهاى کنونى را با آرمان هاى خویش کاملا همآهنگ نمى بینند, از این رو دست خوش حیرت و سرگردانى اند و چه بسا اظهار مى کنند که به واسطه مسوولیت دینى و اجتماعى در انتخابات شرکت مى کنیم ولى رإى سفید به صندوق خواهیم انداخت!
این کسان غفلت مى کنند از این که اولا: طبق آموزه هاى دینى, انتخاب خردمندانه آن نیست که لزوما میان خوب و بد صورت پذیرد, بل انتخابى است که به مصلحت نزدیک تر و یا از مفسده دورتر باشد. ثانیا: سرانجام یکى از نامزدهاى کنونى اکثریت آرا را احراز خواهد کرد و قانونا بر کرسى ریاست جمهورى تکیه خواهد زد و حتما در میان این نامزدها, کسانى هستند که به مواضع و دیدگاه هاى ما نزدیک تر و کسانى هستند که دورتر باشند, پس اگر آن کس را که به مواضع ما نزدیک تر است گزینش نکنیم, چه بسا آن کس که دورتر است, به مسوولیت دست یابد و در آن صورت ما نیز از آرمان هاى خویش فاصله بیشترى خواهیم گرفت, پس همه باید در انتخابات سرنوشت ساز هفتمین دوره انتخابات ریاست جمهورى شرکت جوییم و کسى را که به عقاید و آرمان هاى خود نزدیک تر مى بینیم برگزینیم و این بیان ارزشمند حضرت آیه الله العظمى خامنه اى, در پیام نوروزى, را به خاطر داشته باشیم که فرمود: ((من از همه ملت ایران تقاضا مى کنم که با روشن بینى و هوشمندى و تیزبینى خود, به این مسإله به صورت یک مسإله ملى و تاریخى نگاه کنند و آن را دست کم نگیرند... همه با همت, با حسن خلق و روشن بینى و امید با این قضیه مواجه بشوند, آراى زیادى را در صندوق ها بریزند و رئیس جمهور را با رإى بالایى ـ ان شإالله ـ انتخاب بکنند, تا دولت و رئیس جمهور آینده, دستشان باز باشد و بتوانند با پشتوانه عظیم آراى ملت, کشور را بسازند.)) والسلام
پاورقی ها: