گزارش هاى علمى پژوهشى


ویتامین ها, عروق خونى را باز نگاه مى دارند
به گفته محققان مصرف ویتامین ها مى تواند آسیب وارده توسط چربى ها به عروق خونى را جبران کند. دکتر ((گرى پلاتنیک)) استاد پزشکى در دانشکده پزشکى دانشگاه مریلند گفت: تحقیقات به عمل آمده نشان مى دهد افرادى که غذاهاى پرچربى مصرف مى کنند چنانچه همراه با آن ویتامین هاى اى و ث نیز دریافت کنند, رگ هاى خونى آنها تقریبا به حالت طبیعى باقى مى ماند.
دکتر ((هنرى تینگ)) از بیمارستان بریگهام و زنان در بوستون در تحقیق خود به این نتیجه رسید که ویتامین ث گردش خون را در ساعد افرادى که داراى کلسترول بالا هستند بهبود مى بخشد. اما تإثیر این ویتامین بر روى افراد داراى کلسترول خون طبیعى اندک است.
توانایى عروق خونى براى اتساع یا گشاد شدن در وضعیت بیمارىهاى خاص از جمله بیمارى قلبى که در آن درد ناحیه سینه زمانى بروز مى کند و جریان خون محدود مى شود, بسیار حیاتى است. اتساع عروق کرونرى غالبا علائم را بهبود مى بخشد.

آسپیرین از اعصاب مغز محافظت مى کند
براساس یک تحقیق جدید که در مجله ((ساینس)) منتشر شده است, خاصیت ضد التهابى آسپیرین در انسان, به حفظ بافت هاى عصبى مغز کمک مى کند.
پژوهشگران دانشگاه برسیا در ایتالیا مقادیر معینى آسپیرین که با میزان آسپرینى که براى پیشگیرى از التهاب مزمن عضلات و مفاصل به انسان داده مى شود قابل مقایسه است وارد مغز موش ها کردند.
این محققان دریافتند آسپرین با پیشگیرى از مرگ سلول ها از اعصاب محافظت مى کند. مرگ سلول ها معمولا زمانى روى مى دهد که گلوتامیت که انتقال دهنده یاخته هاى عصبى است به مقدار زیادى در مغز ظاهر شود.
گلوتامیت در صورتى که در غلظت هاى بالا آزاد شود, مى تواند مانند هنگامى که مغز اکسیژن کافى دریافت نمى کند, سلول هاى عصبى را نابود کند.
در این گزارش آمده است: با توجه به خاصیت بارز آسپیرین و سدیم سالیسیلات که نه فقط ترکیبات ضد التهابى هستند, بلکه به عنوان عوامل محافظ اعصاب عمل مى کنند. چنین به نظر مى رسد که این داروها نسبت به داروهاى ضد التهابى غیر استروئیدى طیف دارویى وسیع ترى دارند.

کمبود ویتامین هاى گروه ب و اختلال مشاعر
متخصصان تغذیه اعلام کردند کمبود انواع خاصى از ویتامین هاى ب با بروز بیمارىهاى اختلال مشاعر به استثناى بیمارى آلزایمر مرتبط است.
دکتر ((ایروین روزنبرگ)) مدیر مرکز تحقیقاتى تغذیه انسانى در دانشگاه تافتس در بوستون اعلام کرد: یافته هاى اولیه زمینه را براى تحقیق و پیشگیرى از بروز اختلال مشاعر فراهم آورده است.
روزنبرگ در کنفرانس اروپایى آلزایمر و بیمارىهاى مرتبط با آن اعلام کرد: تحقیقات به عمل آمده نشان مى دهد کمبود مقادیر اندک ویتامین ب 12 به عنوان یک عامل خطر براى بروز اختلال مشاعر است.
تحقیقات پیشین وجود ارتباط بین اختلال مشاعر و ویتامین ب و اسید فولیک را نشان داده بود.
روزنبرگ خاطر نشان ساخت تغذیه با ویتامین هاى ب6 و ب12 و اسید فولیک مى تواند خطر بروز سکته هاى قلبى و مغزى و بیمارىهاى قلبى عروقى را کاهش دهد.

تإثیر محل تولد در بروز بیمارىهاى قلبى
پژوهشگران در جدیدترین بررسى هاى خود دریافته اند که نسبت مرگ و میر سیاهپوستان آمریکایى بر اثر بیمارىهاى قلبى متفاوت بوده و افرادى که در مناطق جنوبى این کشور متولد شده اند بالاترین درصد مرگ و میر را داشته اند.
روزنامه نیویورک تایمز در شماره اخیر خود با درج نتایج تحقیقات دانشمندان کالج پزشکى انشتین در دانشگاه یشیوا مستقر در نیویورک نوشت: مطالعه گواهى فوت و اطلاعات سرشمارى مردم در مناطق مختلف نیویورک باعث حیرت پژوهشگران شده است, چون پیش از این ثابت شده بود که میزان ابتلا و مرگ سیاهپوستان بر اثر بیمارىهاى قلبى بیش از سفید پوستان است.
این در حالى است پژوهشگران در این بررسى به یک نسبت تقریبا مساوى در بین سفید پوستان و سیاهپوستان آمریکایى رسیده اند. آنها همچنین دریافتند که سیاهپوستان ساکن نیویورک که در جنوب آمریکا متولد شده اند, داراى بالاترین میزان ابتلا به بیمارىهاى قلبى و بیشترین نسبت مرگ و میر ناشى از آن بوده اند. در مقابل, میزان مرگ و میر سیاهپوستانى که در کشورهاى منطقه کارائیب متولد شده اند, بسیار کمتر و حتى پائین تر از گروه هاى سفید پوست بوده است.

سیستم آبیارى قطره اى هوشمند
یک متخصص و مبتکر ایرانى مى گوید, اولین سیستم آبیارى قطره اى هوشمند با بهره گیرى از انرژى خورشیدى را در کشور طراحى کرده و ساخته است.
دکتر ((داود فدایى)) معاونت پژوهشى دانشکده مهندسى صنایع دانشگاه امیرکبیر, طراح و سازنده این دستگاه در گفت و گویى با خبرنگاران انگیزه اش را از ساختن چنین سیستمى, نامناسب بودن وضعیت آبیارى فعلى در کشور ذکر کرد.
وى که فوق دکتراى مهندسى مکانیک را از دانشگاه گوتنبرگ آلمان گرفته است, ویژگى هاى این دستگاه را بهره گیرى از نیروى خورشیدى, کاهش نیروى انسانى به هنگام آبیارى, صرفه جویى در مصرف آب, سازگارى با هر نوع پوشش گیاهى و استفاده در محیطهاى گوناگون عنوان کرد.
وى گفت: این دستگاه قابلیت تبدیل انرژى خورشیدى به انرژى الکتریکى را داراست و قادر است انرژى مورد نیاز خود را به هنگام ابرى بودن هوا در باطرىهاى مخصوص ذخیره کند.
این محقق افزود: این دستگاه از سه بخش سنسوریک, تایمر و رادار تشکیل شده است و با توجه به هوشمند بودن سیستم, بخش سنسوریک مى تواند میزان رطوبت و آب مورد نیاز هر درخت یا گیاهى را تشخیص دهد و هنگامى که رطوبت مورد نیاز درخت یا گیاه بعد از هر بارندگى و یا به هر دلیل دیگر تإمین شود, بخش سنسوریک با فرمان گرفتن از رادار و ارسال دستور به برد الکتریکى دستور قطع آبیارى را صادر مى کند.
دکتر فدایى ادامه داد, با استفاده از برنامه تایمر قادر خواهیم بود در هر ساعت از شبانه روز کار آبیارى را انجام دهیم. از دیگر توانایى هاى این دستگاه این است که مى تواند هر نوع کودى را توسط محلول آب به انواع پوشش گیاهى تزریق کند.

طرح آموزش صحبت کردن با افراد ناشنوا
طرح آموزش صحبت کردن با افراد ناشنوا توسط یک محقق سازمان پژوهش هاى علمى و صنعتى ایران به اجرا درآمد.
مهندس فرامرز فیروزمند محقق این طرح در گفت و گو با خبرنگار گروه علمى خبرگزارى جمهورى اسلامى گفت: از آن جایى که در افراد ناشنوا مسیر برگشت صدا از بین رفته است, شخص قادر نیست صداى خویش را بشنود و بالطبع نحوه صحیح اداى حروف و کلمات را فرا نمى گیرد.
وى افزود: در این طرح سعى شده است که با برقرارى برگشت چشمى از صدا, شخص برآوردى از میزان صحت اداى کلام خود را داشته باشد.
این عضو هیإت علمى سازمان پژوهش هاى علمى و صنعتى ایران گفت: ابتدا الگویى از صداى مورد نظر بر روى صفحه مانیتور نقش مى بندد و آنگاه شخص سعى مى کند, الگوى صداى خویش و الگوى مرجع را تطبیق دهد, بدین صورت شخص ابتدا نحوه بیان حروف و سپس کلمات را فرا مى گیرد.
وى افزود: براى این منظور با تحلیل زمانى کوتاه مدت سیگنال صوت ضرایب پیشگوى خطى براى چند فریم از سیگنال دریافت شده استخراج شده و سپس با استفاده از روش خاصى با الگوى مرجع مقایسه شده و میزان شباهت آن به میزان پر یا خالى شدن استوانه بر روى صفحه مانیتور به شخص برگشت مى شود.
براى اجراى این طرح از دو مهندس الکترونیک, یک روان شناس, یک متخصص شنوایى استفاده شده است.
مهندس فیروزمند گفت: براى این کار یک سخت افزار شامل میکروفن, فیلتر و تقویت کننده که کارش واسطه بین کامپیوتر و سیستم نمودار است و نرم افزارى که کار آموزش کلام را انجام مى دهد, مورد نیاز است.
وى افزود: این سیستم بسیار ساده بوده و نیاز به آموزش تخصصى ندارد و فرد ناشنوا به راحتى شیوه آموزش را فرا مى گیرد.
پاورقی ها: