پاسخ به نامه ها


تهران: برادر فدایى اسلام
اصل اولى در همه انسان ها برإت از جرم است مگر مجرم بودن کسى ثابت شود و نیز هیچ کس را به جرم دیگرى مواخذه نمى توان کرد. قرآن شریف هم مى فرماید: ((لاتزر وازره وزر اخرى)). بنابراین نمى توان کسى را به واسطه نزدیکان گناهکار یا مجرمش, طرد و محکوم کرد. قهرا واگذارى مسوولیت به چنین کسى یا تإیید او نیز انسان را از عدالت ساقط نمى کند. حتى ممکن است شخص عادل, کسى را فاسق و گناهکار نداند و ما او را مجرم بدانیم, و به اصطلاح در تشخیص موضوع, تقلید راه ندارد و این هم منافاتى با عدالت شخص تإیید کننده ندارد بلى اگر شخص عادل با علم به مجرم و منحرف بودن کسى, مسوولیتى که شرط آن عدالت است به او واگذار کند, برخلاف عدالت رفتار کرده ولى مورد شما چنین نیست.
اما در مورد تقلید, انسان وقتى با شرایط شرعى از مرجعى تقلید کرد, تا مادامى که داراى آن شرایط است تقلید او صحیح است. بنابراین تقلید اول شما صحیح بوده و عدول موردى نداشته است.

شیراز: خواهر زهره اسلامى
درست است که لازم نیست زن موى خود را از محارم بپوشاند ولى در فیلم هاى سینمایى و تلویزیونى اولا: بازیگر زن و مرد در این نقش ظاهر مى شوند و واقعا محرم نیستند, ثانیا: ما آنها را در فیلم در منزل مى بینیم ولى آنها این صحنه ها را در جلو چشم ده ها نفر از دست اندرکاران فیلم و سریال, بازى کرده اند. بنابراین رعایت پوشش اسلامى براى آنها لازم است.

قم: برادر حسینیان
حکومت دینى و ولایت فقیه, دو روى یک سکه اند, و چنین نیست که حکومت دینى, مرامى باشد و حکومت فقهى مسلکى دیگر و روشن ترین دلیل بر این مدعا حکومت رسول خدا(ص) و امیرالمومنین(ع) است که در این حکومت ها هم احکام فقهى را جارى مى کردند, هم مردم را به خدا و توحید فرا مى خواندند و هم احکام خدا را بیان مى نمودند در همین شماره مقاله اى با عنوان ((حکومت دینى یا حکومت فقهى)) چاپ شده, ملاحظه کنید.

تهران: برادر محمد صادق اعتمادیان
از پیشنهاد و همکارى شما متشکر هستیم ولى متإسفانه امکانات تهیه و راه اندازى مجله اى براى کودکان که به قول شما ((ضمن دارا بودن تمامى جاذبه هاى کودکانه, مفاهیم و اعتقادات دینى را به طور مستقیم و غیر مستقیم در باور کودکان جامعه انقلابى مان بگنجاند)), در اختیار پاسدار اسلام نیست.

اصفهان: برادر محمد حسین. ش
نوشته اند: از مسوولان قضایى کشور مى خواهم که با تخلفات و انحرافات اخلاقى و مجالس گناه که در شمال تهران برپا مى شود, برخورد کنند. و در ضمن از عقوبتهاى اندک در مقابل جرم هاى سنگین شکوه کرده اند.

تازه هاى نشر
انتشارات دفتر تبلیغات اسلامى حوزه علمیه قم:
عوائد الایام, مولى احمد نراقى, چاپ اول.
تفسیر راهنما, ج6 , اکبر هاشمى رفسنجانى و جمعى از محققان, چاپ اول.
قواعد کلى استنباط, ج1, ترجمه و شرح رضا اسلامى, چاپ اول.
فلسفه و کلام اسلامى, تإلیف علامه محمد رضا مظفر, چاپ اول.
مسإله باید و هست, محسن جوادى, چاپ اول.
اصل علیت در فلسفه و کلام, محمد حسن قدردان قراملکى, چاپ اول.
مبانى فلسفه مسیحیت, انین ژیلسون, چاپ اول. زهد اسلامى, سید محمد شفیعى مازندرانى, چاپ اول.
چشم به راه مهدى(عج), جمعى از نویسندگان مجله حوزه, چاپ اول.
تربیت و شخصیت انسانى, ج3, سید مجتبى هاشمى رکاوندى, چاپ اول.
موسوعه مصادر النظام الاسلامى, عبدالجبار رفاعى, چاپ اول در ده جلد.
انتشارات بنیاد حفظ آثار و ارزش هاى دفاع مقدس:
در سایه ولایت (یادنامه شهید بزرگوار حاج محمد على نظران)
سفر به گراى 270 درجه (رمان)
حماسه مقاومت.
انتشارات موسسه پژوهش و مطالعات فرهنگى, بنیاد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامى:
مدرس, تاریخ و سیاست (چاپ اول).
انتشارات مسجد آیه الله انگجى تبریز:
کعبه مقصود (ویژه نامه نیمه شعبان)
پاورقی ها: