گزارش هاى علمى پژوهشى


عامل ابتلا به پوکى استخوان در زنان
تحقیقى که در مجله پزشکى ((نیوانگلند)) منتشر شده است نشان مى دهد زنان مبتلا به افسردگى یا کسانى که در گذشته چنین مشکلى داشته اند دچار از دست دادن میزان تراکم جرم استخوانى مى شوند.
کاهش تراکم مواد معدنى استخوانها که از طریق دستگاهabsorptionometer اشعه ایکس اندازه گیرى مى شود در نقاط گوناگون اسکلت بدن 24 زن 33 تا 49 ساله که اکنون یا در گذشته مبتلا به افسردگى بوده اند, مشاهده شد.
در این تحقیق نتایج به دست آمده با نتایجى که از 24 زن هم سن و سال و هم تیپ گروه اول ولى بدون داشتن سابقه ابتلا به افسردگى به دست آمد مورد مقایسه قرار گرفت.
به گفته محققان زنانى که دچار افسردگى بوده یا هستند در طول زندگى بیش از سایر زنان با خطر شکستگى استخوان مواجه خواهند بود.
براساس این تحقیق افسردگى شدید 5 تا 9 درصد زنان را مبتلا مى کند و با پائین آمدن یک هورمون مهم رشددرارتباطاست.
کاهش جرم استخوانى, ویژگى بیمارى استئوپروسیز یا پوک استخوانى است که باعث شکنندگى استخوان ها مى شود و عامل شکستگى استخوان لگن و دیگر استخوان هاى بدن است.

راز طول عمر
شاید لازمه یک زندگى شاد امساک در مصرف غذا و خویشتن دارى جنسى نباشد اما به عقیده پژوهشگران ترکیب این دو عامل, راز طول عمر است.
برخى از دانشمندان از جمله جورج رات از موسسه ملى کهولت آمریکا که نسبت به عمر طولانى خوشبین هستند مى گویند: پیروى از یک زندگى زاهدانه از نظر تئورى انسان را قادر مى کند تا 170 سال عمر کند.
کاهش جذب غذا سرعت پردازش مواد غذایى را کاهش مى دهد و بدن از مسیر رشد و تولید مثل به مسیر بقا تغییر وضع مى دهد.
اندکى ورزش روزانه مطمئنا در پیشگیرى از بیمارىهایى نظیر سرطان که غالبا با افزایش سن بروز مى کند مفید است اما ورزش در بالا بردن عمر تإثیرى ندارد.
رات معتقد است که تنها مصرف مواد غذایى مى تواند بر فرایند پیرى تإثیر بنیادى بگذارد. افراد بالاى 100 سال تقریبا همیشه لاغر اندام اما قوى هستند. رات و همکارانش ده ها سال به تحقیق در مورد فرایند پیرى در بین جوندگان و میمون ها پرداخته اند.
دانا هولمز از شعبه دانشگاه آیداهو در مسکو معتقد است تمایلات جنسى بر روند پیرى تإثیر مى گذارد. اگر اندام هاى تناسلى حیوانات نر را بردارید طول عمرشان بیشتر مى شود. در مورد جنس ماده نیز وقتى تولید هورمون استروژن متوقف شود عمر طولانى پیدا مى کنند.
سال هاست که در فرهنگ ها و مذاهب مختلف روزه دارى و خویشتن دارى جنسى به عنوان راز برخوردارى از یک عمر طولانى و سالم تبلیغ مى شود اما دانشمندان در این خصوص که آیا عدم وجود این میل در انسان ها عمر را افزایش مى دهد یا نه اتفاق نظر ندارند.

فشار خون و تبعیض نژادى
نتایج تحقیقات وسیعى که اخیرا توسط گروهى از دانشمندان منتشر شده است نشان مى دهد آن دسته از سیاهپوستان آمریکایى که از تبعیضات نژادى رنج مى برند و براى احقاق حق خودکارى نمى توانند انجام دهند به عارضه فشار خون بالا مبتلا مى شوند.
براساس این گزارش, برخى از مطالعات نشان داده است که تفاوت هاى ژنتیکى عامل فشار خون بالاست ولى نانسى کرایگر پژوهشگر بخش بهداشت عمومى دانشگاه هاروارد در این خصوص معتقد است که علاوه بر مسایل ژنتیکى عامل دیگرى نیز در ابتلا به عارضه فشار خون موثر است.
خانم کرایگر عوامل کلیدى دیگرى را نیز در افزایش فشار خون مدنظر قرار داده است که عبارتند از میزان چربى, تناسب اندام و مصرف الکل مع الوصف از تحقیقاتى که بر روى 4 هزار و 86 فرد سیاه پوست و سفید پوست صورت گرفته, نتایج زیر به دست آمده است.
سیاه پوستانى که داراى یک شغل آبرومند بوده و با مسإله تبعیض نژادى چندان روبه رو نشده بودند و یا با بى عدالتى مبارزه کرده اند, کمترین میزان فشار خون را داشتند.
طبقه کارگر سیاه پوستان و کسانى که مورد تبعیض قرار گرفته و با بى عدالتى مواجه شده بودند فشار خون آنها به بالاترین میزان خود رسیده بود.
خانم کرایگر توضیح داد که در میان صاحبان مشاغل مردانى که در معرض فشارهاى شغلى بودند, خطر ابتلا آنها به فشار خون دیتاستولیک 10 برابر بیش از کسانى بود که با این گونه محیطها سر و کار نداشتند.

فوتبال و عقیم شدن پسران نوجوان
پژوهشگران ایتالیایى هشدار دادند بازیکنان کم سن و سال فوتبال که تمرین هاى شدید انجام مى دهند ممکن است قدرت بارویشان در معرض خطر آسیب قرار گیرد و یا حتى عقیم شوند.
دکتر ((آندرا اسکارآموزا)) پزشک تیم فوتبال آسه میلان و همکارانش از دانشگاه پاویا طى گزارشى در مجله پزشکى ((لانست)) نوشتند: بازیکنان نوجوان فوتبال احتمالا بیضه هایى کوچکتر داشته و ممکن است به واریکوسل که یک بیمارى بدون درد بیضه هاست, مبتلا شوند.
واریکوسل سیاهرگ هاى واریسى اطراف طناب اسپرمى است که اسپرم را از بیضه ها مى گیرد. این بیمارى هیچ علائمى ندارد اما بر جریان خون به بیضه ها تإثیر مى گذارد و مى تواند منجر به عقیمى شود.
محققان 198 پسر 10 تا 14 ساله را مورد بررسى قرار دادند و دریافتند پسرانى که تمرین فوتبال نمى کردند دچار چنین مشکلاتى نشدند. اما 30 درصد پسرانى که به مدت بیش از 10 ساعت در هفته تمرین فوتبال انجام مى دادند دچار بیمارى واریکوسل بودند.
این محققان گفتند: تمرینات ورزشى در اثر برخى تإثیرات مکانیکى ورزش ممکن است باعث بروز واریکوسل شود. آنها توصیه کردند ورزشکاران نوجوان به طور مرتب تحت معاینات پزشکى قرار گیرند.

کشف عامل ابتلا به سرطان در سیگار
نتایج جدیدترین مطالعه پزشکى نشان مى دهد استعمال دخانیات یک نوع ژن سالم در بدن انسان را تخریب مى کند و باعث سرطان ریه مى شود.
بنابراین گزارش نشریه ساینس دانشمندان با به کار گرفتن یک روش جدید به نام ((تشدید ژنتیک)) نشان داده اند که ماده شیمیایى خطرناکى که در دخانیات موجود است و ((اپ اکسید بنزن پایرین دیول)) نام دارد تإثیر تخریب کننده اى بر روى ژن مخصوصى که P 53 نامگذارى شده است دارد.
ژن پ 53 در بدن هاى سالم پروتئین خاصى را تولید مى کند که باعث جلوگیرى از تقسیم سلول ها مى شود.
مختل شدن این ژن باعث رشد بى رویه سلول هاى ناخواسته و تولید تومورهاى سرطانى مى شود.
به نوشته نشریه ساینس سرطان ریه یکى از بزرگترین عوامل مرگ و میر در آمریکا محسوب مى شود و سالانه 419 هزار نفر در آمریکا در اثر ابتلا به سرطان ریه جان خود را از دست مى دهند.

صرف صبحانه قدرت فراگیرى را افزایش مى دهد
کودکانى که حدود 30 دقیقه قبل از شروع امتحانات در مدرسه صبحانه مى خورند احتمالا در آزمون هاى یادگیرى و حافظه نمراتى بهتر از کودکانى که 2 ساعت قبل در منزل صبحانه صرف کرده اند کسب مى کنند.
گروهى از محققان طى مقاله اى در شماره ماه اکتبر آرشیو طب نوزادان و نوجوانان نوشتند در تحقیقى که بر روى 590 دانشآموز دبستانى انجام شد مشخص شد که صرف صبحانه 30 دقیقه قبل از امتحان سطح نمرات به دست آمده را به میزان قابل توجهى بهبود مى بخشد.
چندین تحقیق نشان داده است که صرف صبحانه در هر زمان به هنگام صبح, تإخیر و غیبت در سر کار را کاهش مى دهد و خلاقیت و مهارت هاى حل مسإله را در کودکان تقویت مى کند. کودکان فقیر که دچار سوء تغذیه هستند وقتى در مدرسه صبحانه صرف مى کردند پیشرفت قابل توجهى از خود نشان دادند.
سویج مار مى گوید: سراسر شب به بدن ما چیزى نمى رسد و سوخت و ساز بدن کند مى شود. کودکان و بالغین به هنگام صبح نیاز به سوخت رسانى به بدن خود دارند.
تا زمانى که ماده غذایى صرف مى شود نوع آن مهم نیست. در حالى که غذایى متعادل شامل آب میوه, غلات, لبنیات, میوه جات ممکن است غذاى کاملى باشد ولى حتى خوردن تکه اى پیتزاى سرد آن هم در اتوبوس مفید است.
پاورقی ها: