گزارشهاى علمى پژوهشى


بهترین درمان براى میگرن
بخش اعظم افراد مبتلا به میگرن مى توانند با ماساژ عضلات گردن از این درد رهایى یابند. یک متخصص بیمارى میگرن در کنفرانسى در لندن گفت: اغلب سردردهاى میگرنى در اثر لطمه دیدن عضلات گردن به وجود آمده اند و این اعتقاد رایج در میان مردم که فشارهاى عصبى, رژیم غذایى و یا تغییرات هورمونى را عامل بروز میگرن مى دانند, صحیح نیست.
دکتر الکس والورى مدیر کلینیک میگرن در بیمارستان نوریچ انگلیس گفت: وى در تجربیات عملى خود در طى سه سال گذشته و آشنایى با بیش از 200 بیمار مختلف به این نتیجه رسیده است که درد میگرنى مشابه هر درد دیگر در اعضاى بدن در اثر تحریک ریشه هاى عصبى در قسمت فوقانى گردن به وجود مىآید. وى در سخنرانى خود در سمپوزیوم بین المللى بنیاد میگرن در لندن گفت: وى در تحقیقات خود در جستجوى یافتن نقاط حساس در گردن انسان براى ماساژ و یا تزریق داروى ضد التهاب بوده است.
او اضافه کرد, بخش اعظم 6 میلیون انگلیسى مبتلا به میگرن مى توانند با ماساژ عضلات گردن درد میگرنى را فورا برطرف سازند که این اثر مى تواند تا 72 ساعت باقى ماند. ماساژ گردن سبب مى شود فشارهایى که در اعصاب مربوط به سر وجود دارد, آزاد شوند و در نتیجه درد نیز از بین برود.
این متخصص میگرن اضافه کرد, ریشه هاى درد در شبکه عصبى باید مانند یک مدار الکتریکى جستجو شود.
بیمارى میگرن بالغ بر 3500 سال قدمت دارد لیکن دلیل آن همواره به عنوان یک راز باقى مانده است و عوامل بسیارى مانند غذا, شکلات, شراب قرمز و یا فشار عصبى آن را تحریک مى کنند.
دکتر والورى اذعان کرد فرضیه وى ممکن است جنجال برانگیز باشد لیکن تجربه نشان داده است که ریشه درد در بسیارى از موارد میگرن در عصب سه شاخه (تراى جمینال) است که صورت و لایه مخاطى مغز را پوشش مى دهند. وى تإکید کرد ماساژ ممکن است براى کلیه مبتلایان به میگرن موثرواقع نشود لیکن این فرضیه مبتنى براعتقادات رایج درمورد مقابله با درد است و موضوع جدیدى نیست.

آثار مثبت ویتامین هاى ث و د
نتایج یک بررسى پزشکى بیانگر آن است که مصرف فراوان ویتامین هاى ث و د در سالخوردگان موجب جلوگیرى از گسترش عارضه درد مفاصل مى شود.
یک تحقیق بلند مدت هشت ساله توسط دکتر تیموتى مک آلیندون, متخصص روماتیسم مرکز پزشکى دانشگاه بوستون نشان داده است که بیمارانى که در اواسط دهه 1980 از ویتامینهاى ث و د استفاده کرده بودند, در عکسبردارى از زانوى آنها مشخص شد که کمتر از دیگر افراد تحت بررسى, به درد یا ورم مفاصل مبتلا بوده اند.
این بررسى که بر روى 556 بیمار سالخورده انجام شد, در عین حال استفاده از این دو ویتامین را جهت درمان و معالجه قطعى درد مفاصل توصیه نمى کند.
پژوهشگران مى گویند, زمانى که این ویتامینها توسط اشخاصى که تازه علائم درد مفاصل در آنها پیدا شده, مصرف مى شوند جلوى پیشرفت عوارض ناراحت کننده را گرفته و ابتلا به بیمارى را به تعویق مى اندازد.
بیمارى درد مفاصل به نام علمى ((اوستئو آرتریتیس)), عبارت از سخت و نازک شدن غضروف زانو است که بافتى نیمه سخت مى باشد و جلوى اصطکاک استخوانها را مى گیرد. در زانوهاى پا این غضروف بین استخوان ساق و ران قرار دارد و هرچه بیمارى درد مفاصل پیشرفته تر مى شود, در این غضروفها ترکهایى ایجاد شده و از آن خورده مى شود و نهایتا موجب مى گردد که استخوانها به هم سائیده شده و درد بگیرد.
گروه پژوهشى تحت سرپرستى دکتر مک آلیندون که پیش از آن بررسیهایى در مورد آثار مواد آنتى اکسیده بر روى عارضه درد مفاصل داشت, در مطالعه جدید خود با شگفتى به این نتیجه رسیده است که ویتامین ائى و بتاکاروتین به عنوان عوامل فعل و انفعالات اکسیداسیون در تخریب غضروفى اهمیتى ندارد و در مقابل مقدار مصرف زیاد ویتامین ث تإثیر حفاظت کننده دارد.
دکتر الیندون در تشریح آثار مثبت مصرف این ویتامین مى گوید: ویتامین ث به دلیل آن که به مرمت ماده کولاژن که ماده اصلى غضروف است کمک مى کند, مفید است. متخصصان پزشکى معتقدند که مشخص شده است که ویتامین ث در ساخت کلاژن نقش دارد.
وى همچنین اعلام کرده است, زمانى که ورم مفاصل در زانوها عود مى کند, سر استخوان ها ضخیم شده و خاصیت انعطاف پذیرى و ضربه پذیرى خود را از دست مى دهند و مصرف ویتامین د که تإثیر مستقیمى در سلولهاى استخوانى و رشد آنها دارد, مفید مى باشد.
او بر این باور است که با بالارفتن سن توانایى بدن در جذب و ساخت کلسیم کمتر شده و مصرف شیر و غذاهایى چون ماهى و انواع سبزى ضرورى است و هم چنین بر ساخت کلسیم توسط بدن در اثر قرار گرفتن در معرض اشعه آفتاب تإکید کرده است.

کشف عدد اول جدیدى
دانشمندان علوم کامپیوتر در واحد تحقیقات شرکت کرى, موفق به کشف بزرگترین عدد اول شناخته شده شدند که با داشتن 378632 رقم 12 صفحه روزنامه را مى پوشاند.
به گزارش خبرگزارى رویتر از شیکاگو, اعداد اول به طور مساوى تنها بر خود و عدد یک بخش پذیر هستند مانند 2,3, 5,7و11. عدد اول جدید در شعبه این شرکت واقع در چیپوا فالز در ویسکانسین کشف شد.
اقلیدس ریاضیدان یونانى ثابت کرد که شمار اعداد اول نامحدود است ولى با ترتیب منظمى قرار نگرفته اند و فرمولى براى ایجاد آنها وجود ندارد.
کشف اعداد اول براى ابرکامپیوترها ((آزمایش دشوارى)) است این کامپیوترها به محققان در فراگیرى روشهاى جدید براى سرعت بخشیدن به عملیات ریاضى کمک مى کنند. براى انجام این فرایند باید میلیونها عدد را به طور اتفاقى ایجاد و آزمایش کرد. کشف خود این عدد تنها یک کنجکاوى ریاضى است.
کریستوفر کولبى, یک استاد علوم کامپیوتر در دانشگاه لایولا در شیکاگو دراین باره گفت: باید بگویم کشف این عدد در زمینه کاربردهاى عملى به هیچ وجه حائز اهمیت نیست.
وى افزود: از این عدد احتمالا براى دریافت کمکهاى تحقیقاتى بیشتر استفاده خواهیم کرد.
شرکت کرى که وابسته به شرکت سیلیکون گرافیک است, اعلام کرد: بزرگترین عدد اول قبلى که 258716 رقمى است نیز توسط این شرکت کشف شد.

استفاده از تلفنهاى سیار و سلامتى
به اعتقاد دانشمندان اروپایى در مورد سلامت استفاده از تلفن هاى سیار و خطرات ناشى از آن شک و تردید بسیارى وجود دارد.
سال گذشته به دنبال انتشار برخى گزارش ها پیرامون تاثیرات منفى امواج مایکروویو بر روى سلول هاى مغزى, کمیسیون اروپایى یک گروه از دانشمندان را به تحقیق پیرامون این مسإله مإمور کرد. قرار است گزارش نهایى این تحقیق در اواخر ماه جارى منتشر شود.
براساس این گزارش, اطلاعات علمى کافى براى رد این مسإله که امواج مایکروویو فرستاده شده از تلفن هاى سیار بر سلامت سلول هاى مغزى تإثیرى ندارد, در اختیار نیست.
این گزارش پیشنهاد کرده است, تحقیقات گسترده ترى در این زمینه انجام گیرد.
کمیسیون اروپایى تصمیم دارد برخى از دانشگاهها و آزمایشگاههاى تحقیقاتى را موظف کند تا در این زمینه به تحقیق بپردازند.
یک سخنگوى کمیسیون اروپایى مى گوید: تلفن هاى سیار یکى از اصلى ترین روش هاى ارتباطى محسوب مى شوند و به این دلیل لازم است مسإله سلامت استفاده از آنها مد نظر قرار گیرد.
به نوشته شماره اخیر هفته نامه آبزرور, اوایل سال گذشته محققان آمریکایى در ((سیاتل)) اعلام کردند, تحقیقات آنها نشان مى دهد امواج مایکروویو باعث آسیب دیدگى سلول هاى مغزى در موش مى شوند و قرار گرفتن طولانى در معرض این امواج به آغاز تدریجى برخى بیماریها مانند سرطان منجر مى شود.

پاورقی ها: