همدلى و همراهى

سردبیر

در آغاز سخن از همه خواهران و برادران گران قدرى که فرم ارزش یابى را تکمیل و ارسال فرموده و با پیشنهادها و انتقادهاى سازنده خویش, ما را در تداوم این خدمت فرهنگى یارى نموده اند, سپاسگزاریم و در برابر این همه صفا, صداقت, همدلى و همراهى سر تعظیم فرود مىآوریم و از خداى بزرگ توفیقشان را مسإلت مى کنیم.
مجله ((پاسدار اسلام)) با توجه به پیشینه پانزده ساله و بهره جستن از آثار فرزانگان برجسته حوزوى, و سالکان طریق هدایت و شمارى از تحصیل کردگان دانشگاهى و انتسابش به حوزه علمیه قم, به فضل الهى, مورد توجه خیل عظیمى از مشتاقان قرار گرفته است, از این رو تنوع و تعدد مخاطبانش به میزانى است که از خواهر خانه دار روستایى با مدرک ششم ابتدایى نظام قدیم تا پروفسور ایرانى خارج از کشور و از طلبه جامع المقدمات خوان تا مرجع تقلید دانشور و فرزانه صاحب رساله, در میان خوانندگان آن وجود دارند. این عطف توجه ضمن آن که منتى است بر دست اندرکاران مجله ـ که خداى را بر آن شاکرند ـ بر سنگینى بار مسوولیت و رسالتشان نیز مى افزاید, چرا که سلیقه هاى گوناگون, مطالب مختلف مى طلبد و لذا چه مباحثى که پاره اى خواستار ابقا و استمرار آنند و برخى طالب حذف و دگرگونى اش; فى المثل شمارى از خوانندگان, بخش ((شعر و ادبیات)) را مطلوب دانسته اند و عده اى غیر ضرورى, پاره اى ((نگاهى به رویدادها)) را به علت گذشت زمان, تاریخ مصرف گذشته مى دانند ولى عده اى معتقدند که چکیده اى از اخبار ماه است و مفید, تعدادى خواستار علمى تر کردن مجله اند و پاره اى طرفدار همگانى تر کردن آن, جمعى از کوتاهى در انتقاد سازنده شکوه دارند و بعضى از تذکر آفتها! در باب طراحى روى جلد, برخى به مناسبتها نظر دارند و پاره اى به مطالب مجله و مى گویند: طرح روى جلد باید گویاى مفاد مطالب آن باشد.
ناگفته نماند ما نیز به جهات امر توجه داریم, درست است که طرح روى جلد باید به منزله نماى بیرونى کل مطالب مجله باشد و به واقع نیمى از رسالت انتقال پیام بر عهده جلد است و نیمى بر عهده مطالب, لکن در نشریه هاى تخصصى که همه مطالب هم سطح و سو هستند, اجراى این توصیه صواب عملى تر است تا مجله هایى از قبیل پاسدار اسلام که افزون بر تنوع و تعدد مطالب و مخاطبان, باید مناسبتهاى ماه را هم از نظر دور ندارد, با این حال ساعى هستیم که لااقل در ویژه نامه ها به سفارش یاد شده عمل کنیم. در باب طراحى متن نیز باید گفت معمولا نشریه هاى تخصصى از طراحى و گرافیک بهره مى برند و نشریه هاى عمومى از عکس و تصویر ولى به نظر مى رسد مناسب ترین شکل صفحهآرایى براى پاسدار اسلام تلفیقى از این دو باشد براى این که هم با فضاى مجله مناسبتر است و هم به دیدگاههاى گوناگون خوانندگان نزدیکتر.
درباره مطالب مجله نیز از ابتدا سعى بر آن بوده که مباحث ارائه شده حتى المقدور به نیازى از نیازهاى عقیدتى, فرهنگى, سیاسى و اجتماعى خوانندگان پاسخ گویند. با وجود این, موضوعهایى که باید مورد بحث قرار گیرند یا به طور همه جانبه بررسى شوند, بسیارند و فاصله عمیقى میان ناگفته ها با گفته هاست و از طرفى امکانات مجله از جمله صفحه هاى آن محدود است و انتظارهاى علاقه مندان, فراوان. با این همه گرچه ادعا نمى کنیم که به این نیازها پاسخ کافى خواهیم داد اما اطمینان مى دهیم که در این سمت بکوشیم و البته همچون همیشه آمادگى بهره گرفتن از آثار پژوهشى خوانندگان ارجمند را نیز داریم.
این نکته را نیز باید افزود که مجله, به ویرایش مقاله ها اهتمام جدى دارد, از این روست که کار آن از جنبه هاى فنى و صورى نگارش مثل علائم سجاوندى, تنظیم پانوشتها, استفاده از اعداد و ارقام و به ویژه املا و رسم الخط, تقریبا یک دست و هماهنگ است. در نگارش و جمله بندى مقاله ها نیز قواعد ویرایشى به کار گرفته مى شود تا به نثر معیار نزدیک باشیم. با این حال ممکن است در این خصوص, لغزشهایى باشد که اگر تذکر داده شود به دیده منت مى نهیم.
عده اى از خوانندگان مجله, از عدم تبلیغ آن گلایه مندند باید به اطلاع این عزیزان برسانیم که اولا: با عنایت الهى, به سبب اقبال شما خوانندگان فرهیخته, پاسدار اسلام جزو پرتیراژترین نشریه هاى مذهبى است, ثانیا: مجله, متإسفانه, بودجه اى براى تبلیغ خود در اختیار ندارد و با توجه به این که هزینه تمام شده هر شماره به مراتب بیشتر از قیمت عرضه شده است, افزایش تیراژ نیز هزینه دیگرى تحمیل خواهد کرد, با این حال همواره بهترین مبلغان پاسدار اسلام, خوانندگان وفادار و فرهنگمند آن بوده اند که هر کدام در محل کار یا تحصیل به تبلیغ و معرفى آن مبادرت ورزیده اند.
گفتنى است گاه برخى از همکاران مطبوعاتى علاوه بر تبلیغ هر شماره جدید, مطالبى از مباحث ماه (عمدتا سرمقاله ها) را به چاپ مى رسانند مثلا سرمقاله ((چشم انداز مجلس پنجم)) توسط چند روزنامه در تیراژى نزدیک به یک میلیون نسخه چاپ شد, گرچه باید گلایه کرد از این که گاه مطالبى از مجله حتى با طرح و سوتیتر مخصوص مجله, چاپ مى شود ولى از مإخذ آن ذکرى به میان نمىآید, مانند مقاله ((تإملى گذرا در آموزش مدیریت)), با وجود این, جا دارد که از همه این همکاران فرزانه, به ویژه مدیران مسوول روزنامه هاى جمهورى اسلامى و اطلاعات, صمیمانه تشکر کنیم.
در پایان, این نکته را نیز مى افزاییم که حساسیت و نکته سنجى خوانندگان ارجمند بسیار مغتنم و ارزشمند است; این که فى المثل یکى از ائمه جمعه و نمایندگان محترم ولى فقیه در استان معروفى از کشور, نسبت به فلان کلمه جدول با وسواس تذکر دهد و خواهر محترم پزشکى به کاربردن واژه ((ژانر)), که کلمه اى بیگانه است, را مناسب پاسدار اسلام نداند ـ با این که این واژه در بندى از یک نقل قول آمده است و نویسنده براى حفظ امانت, از تبدیل آن خوددارى کرده بود ـ و امثال این ریزه کارىها و دقت نظرها نشانگر علاقه مندى خوانندگان و توقعات شایسته آنان از مجله است که امیدواریم ضمن کسب رضایت الهى, آن گونه حرکت کنیم که موجب رضایت خاطر این عزیزان فراهم گردد و آن سان مجله را ارائه کنیم که عوام بفهمند و خواص بپسندند. در ضمن به علت ادامه داشتن ارسال فرمهاى ارزشیابى در فرصت مناسب, نتیجه آمارى آن به اطلاع خوانندگان خواهد رسید. والسلام
پاورقی ها: