گزارشهاى علمى پژوهشى


مصرف چربى قند و نمک و خطر ابتلا به بیمارى آسم
به گفته محققان استرالیایى, رژیمهاى غذایى سرشار از قند, چربى, و نمک خطر ابتلا به بیمارى آسم را افزایش مى دهد. این پژوهشگران به سرپرستى دکتر ((آن وول کاک)) از دانشکده پزشکى دانشگاه سیدنى گفتند: چنین به نظر مى رسد که رژیمهاى غذایى غنى از روغن ماهى یا ویتامینهاى آ. ث یا ئى در برابر بیمارى آسم نقش حفاظتى را ایفا مى کنند.
محققان در نشست سالیانه کنفرانس بین المللى انجمن توراسیک (مربوط به قفسه سینه) آمریکا در نیواورلئان نتایج تحقیقات خود را ارائه کردند.
آنها به مقایسه رژیمهاى غذایى 213 کودک که دچار واکنشهاى آلرژیک بودند, پرداختند. در بین نیمى از کودکان, حساسیتهاى مجارى تنفسى که در کودکان مبتلا به آلرژى یافت مى شود, مشاهده نشد ولى سایر کودکان دچار واکنش شدید مجارى تنفسى hyperresponsiveness Ahr airway بودند.
مبتلایان بهAhr به میزان 25 درصد بیشتر رژیم غذایى پرچربى و سرشار از قند مصرف مى کردند. پسران مبتلا بهAhr از غذاهاى سدیم دار به میزان 12 درصد استفاده مى کردند.
به عبارت دیگر کودکانى که از ماهى با مقادیر زیاد روغن ماهى تغذیه مى کردند به میزان نصف سایر کودکان در معرض خطر ابتلا بهAhr قرار داشتند.

جلوگیرى از عود سرطان
به عقیده محققان موثرترین روش براى جلوگیرى از عود مجدد انواع سرطانهاى خون استفاده از خون برادر یا خواهر فرد بیمار است.
به گزارش خبرگزارى یونایتدپرس از فیلادلفیا دکتر ویلیام وودز استاد طب اطفال بیمارستان دانشگاه مینه سوتا در مینیاپولیس در این باره گفت:
در تحقیقى که بر روى 150 کودک مبتلا به سرطان خون میلوئید حادLeukemia) Myeloid ) انجام شد بیمارى در 70 درصد کودکان پس از گذشت 4 سال عود نکرد در حالى که این رقم در دیگر روشهاى درمانى 60 یا 45 درصد بود.
دکتر وودز در اجلاس سالیانه انجمن تومورشناسى بالینى آمریکا نتایج این تحقیق را طى آن بیماران مبتلا به سرطان خون لوسمى به سه گروه تقسیم شده بودند تشریح کرد.
یک گروه تحت دوز بالاى شیمى درمانى قرار گرفتند و سپس خون هم گروه یک خویشاوند به آنها داده شد. گروه دوم تحت همین درمان دارویى قرار گرفتند اما خون خود آنها که از سلولهاى سرطانى پاکسازى شده بود به آنها پیوند شد. گروه سوم تحت درمان بسیار شدید و قوى شیمى درمانى قرار گرفتند ولى پیوند سلول خون در مورد آنها انجام نشد.
در پى این بررسى مشخص شد که بهترین روش دریافت خون روش آلوجنیک یا دریافت از خویشاوند بود. در ردیف بعد گروهى که بدون دریافت سلولهاى خون تحت شیمى درمانى بسیار شدید قرار گرفته بودند جاى داشتند. کم اثرترین روش پیوند روش اتولوگوس یا استفاده از خون خود بیمار بود.
دکتر وودز گفت به نظر مى رسد استفاده از خون خویشاوند براى پیوند احتمالا از بیمار بهتر حفاظت مى کند چرا که در مقابل سلولهاى سرطانى که ممکن است هنوز در بدن وجود داشته باشند فعال است. این روش پیوند در مقابل لوسمى نامیده مى شود.

کاهش وزن و تقلیل ابتلا به بیمارى قند
تحقیقات پزشکى جدید نشان مى دهد افرادى که یکى از والدین آنها داراى بیمارى قند نوع 2 هستند و خود نیز در خطر ابتلا به آن قرار دارند, مى توانند با پایین نگاه داشتن وزن بدنشان از بروز این خطر جلوگیرى کنند.
بیمارى قند نوع 2, 90 تا 95% از کل 16 میلیون بیمار مبتلا به بیمارى قند در آمریکا را تشکیل مى دهد, این بیمارى یکى از عوامل عمده بروز بیماریهاى قلبى و عامل اصلى نابینایى و بیماریهاى کلیوى در آمریکا است.
مبتلا بودن پدر و مادر به این بیمارى و یا ابتلا به عارضه قبل از بیمارى (ایمپرد گلوکز تالرنس) یا ((اى. جى. تى)) از جمله عوامل ابتلا به بیمارى قند نوع 2 است.
((ریناوینگ)) در مطالعه خود بر روى 127 نفر که داراى اضافه وزن بوده و والدینشان به بیمارى قند نوع 2 مبتلا بودند, متوجه شد 60 درصد این گروه داراى ((اى. جى. تى)) بودند.
به نوشته روزنامه ((یو.اس. اى تودى)) نتایج این آزمایش که در پنجاه و ششمین جلسه علمى انجمن دیابت آمریکا عرضه شد, نشان مى دهد افرادى که 22 کیلو وزن کم کردند, خطر ابتلا به بیمارى قند نوع2 آنان به میزان 30 درصد کاهش یافت.
وینگ مى گوید: تکمیل این بررسى حدود 3 تا 6 سال طول خواهد کشید. وى پیشنهاد مى کند که اگر کسى مى خواهد خطر ابتلا به بیمارى قند را کم کند بهتر است که وزن بدنش را کاهش دهد زیرا این اقدام به غیر از چند کیلو کم کردن وزن چیزى از انسان نمى گیرد.

نتایج تحقیقات جدید در مورد بدن انسان اولیه
دو محقق انگلیسى با استفاده از یک مدل دقیق کامپیوترى و داده هایى که از انسان هاى اولیه تهیه کرده اند, ثابت کرده اند که بر خلاف اعتقاد رایج در میان دیرین شناسان, انسان هاى اولیه از همان آغاز ظهور بر روى زمین بر روى دو پا راه مى رفتند.
به نوشته تایمز, براساس این تحقیقات انسانهاى اولیه در معرض فراگرد تطور از حالت راه رفتن چهار دست و پا به حالت حرکت بر روى دو پا قرار نگرفته اند.
پروفسور ((برنارد وود)) و دکتر ((رابین کامپتون)) از دانشگاه ((لیورپول)) در تحقیقات خود پیرامون فیزیولوژى بدن, یکى از نخستین ((هومینیدهاى)) شناخته شده موسوم به ((لوسین)) (استرالوپتیکوس افارنسیس) را که 3 میلیون سال پیش در ((حبشه)) پیدا شده است, به یک مدل کامپیوترى داده اند تا روشن سازند روبات مورد نظر چگونه مى تواند حرکت کند.
اسکلت یافت شده ((لوسین)) یکى از معدود اسکلت هایى است که به نحو تقریبا سالم به دست آمده و همین امر اندازه گیرى اجزاى بدن وى را آسان ساخته است. در بررسى هایى که به کمک مدل کامپیوترى صورت گرفت, روشن شده است که ((لوسین)) برخلاف آنچه که در کتاب هاى درسى دانشگاهى رایج نوشته شده است, قامت خمیده و قوزدار و زانوهاى به جلو خم شده نداشته, بلکه کاملا مانند انسان هاى امروزى با قامت راست و زانوهاى بدون انحنا حرکت مى کرده است.
نتیجه اى که از این بررسى به دست مىآید آن است که انسان هاى اولیه شباهتى با شمپانزه ها نداشته اند, بلکه از همان آغاز بر دو پا و با قامت راست گام برمى داشتند.

پروژه ((سیلکوترون)) ایران; پروژه نمونه در جهان
دکتر ((حسن آفریده)) رئیس مرکز تحقیقات کشاورزى و پزشکى هسته اى کرج گفت: پروژه ((سیلکوترون)) ایران به عنوان یک پروژه نمونه در جهان شناخته شد.
به گفته وى, کشورهاى جهان به ویژه کشورهاى منطقه تحت تإثیر فعالیتهاى علمى, تحقیقاتى, پژوهشى و تولیدى ایران قرار گرفته و از طریق آژانس بین المللى, خواستار همکارى و مشارکت با ایران شده اند.
دکتر آفریده افزود: در بخش شتاب دهنده سیلکوترون که در زمینه پزشکى هسته اى مورد استفاده قرار مى گیرد, 30 میلیون الکترون ولت براى تولید الکترون و دوترون کار گذاشته شده است.
وى گفت: دو نوع رادیو ایزوتوپ به نام گالیوم 67 با نیمه عمر 3 / 78 ساعت که در تشخیص بیمارى عفونى و تالیوم 201 با نیمه عمر 73/5 ساعت که در تشخیص بیمارى قلب به کار مى رود, به طور مستمر تولید مى شود.
وى با اشاره به این که قبلا ((گالیوم)) و ((تالیوم)) از خارج از کشور وارد ایران مى شد, تصریح کرد هم اکنون در هفته 500 میلى گرم ((کولى گالیوم)) و 10 هزار میلى ((تالیوم)) تولید و در بیمارستانهاى کشور توزیع مى شود.
دکتر آفریده اعلام کرد, تولید این مواد به اندازه اى است که مى توان نیازهاى کشورهاى منطقه آسیا را تإمین کرد و مقدمات صادرات این مواد فراهم شده است.
وى تإکید کرد قیمت ((گالیوم)) و ((تالیوم)), 25 درصد قیمت این مواد وارداتى است که در صرفه جویى ارزى براى ایران, نقش بسزایى خواهد داشت.
پاورقی ها: