گزارشهاى علمى پژوهشى


بیمارى ((جنون گاوى))
پژوهشگران ژاپنى موفق شدند عملکرد پریونPrion را که یک پروتئین معیار در بدن است و تغییر شکل آن باعث بروز بیمارى ((کرویتزفلت ـ جیکوب, سى جى دى)) مى شود, مشخص کنند. بیمارى ((سى جى دى)) معادل انسانى بیمارى ((بى اس اى)) یا ((جنون گاوى)) در حیوان است.
به گزارش خبرگزارى کیودو از توکیو ((شیجه رو کاتامینه)) دستیار پروفسور در دانشکده پزشکى دانشگاه ناکازاکى و گروه تحت نظر وى پس از انجام یک آزمایش بر روى موشهاى آزمایشگاهى به این نتیجه دست یافتند که پریونها در بقاى دراز مدت سلولهاى پرکینجىPurkinje نقش دارند. این یاخته ها سلولهاى عصبى قشر مخچه Cortex Cerebellav هستند که براى هماهنگى عضلات حیاتى هستند.
یافته هاى این گروه علمى, که مى تواند سرنخ هاى مهمى براى درک بهتر این پروتئین مرموز به دست دهد, در شماره یازدهم آوریل نشریه انگلیسى ((نیچر)) به چاپ رسید.
پریون یک پروتئین معیار است که خود به خود تغییر شکل مى دهد, و ظاهرا این تغییر باعث فساد مغز و در نهایت منجر به جنون و مرگ در انسانها و حیوانات مى شود.
پژوهش هایى که اخیرا در انگلیس انجام شد, نشان مى دهد که انسانهایى که گوشت گاو آلوده به پریون هاى بیمار مصرف مى کنند در معرض ابتلا به بیمارى سى.جى.دى قرار مى گیرند.
بر اساس این گزارش عملکرد دقیق پریون نرمال همچنان ناشناخته مانده است. کاتامینه و همکاران وى 39 موش را که ژن تولید کننده پریون آنها دستکارى شده بود, مورد بررسى قرار دادند.
این موش ها حدود یک سال پس از تولد رشد معمولى داشتند. اما در 16 ماهگى علائم بیمارى ناهماهنگى عضلات (اتاکسى) در آنها بروز کرد و لرزش به هنگام راه رفتن و ناتوانى در حرکت بر روى یک خط مستقیم در آنها دیده شد.
این علائم روندى پیشرونده داشت و پس از پنج ماه از گذشت زمان فوق موش ها غالب اوقات پس از برخاستن زمین مى خوردند و همانطور که در گاوهاى مبتلا به بى.اس. اى و قربانیان سى.جى. دى دیده مى شود, بعد از افتادن دیگر قادر نبودند سرپا بایستند.
معاینه مغز موشها نشان داد مقادیر زیادى از یاخته هاى پرکینجى از دست رفته است, یعنى 70 درصد این سلولها که ظاهرا باعث بروز مشکل ناهماهنگى عضلات در این موشها شده بود.
به لحاظ آن که در دیگر بخش هاى مغز این موشها موارد غیر عادى مشاهده نشد این گروه نتیجه گرفت که به احتمال زیاد فقدان پى.ار.پى (پروتئین پریون) در یاخته هاى پرکینجى علت اصلى مرگ این سلولهاست.

امواج صوتى و خونریزى داخلى
یک گروه از محققان دانشگاه پنسیلوانیا در تلاش هستند تا با بکارگیرى روشهاى جدید از امواج صوتى براى درمان خونریزىهاى داخل بدن استفاده کنند.
در این روش جدید که ((انعقاد خون به وسیله صوت)) نامگذارى شده با استفاده از امواج بسیار قوى و متمرکز مافوق صوت محل خونریزى در درون بدن ترمیم مى شود, بدون آن که نیازى به انجام عمل جراحى باشد.
ابداع این روش جدید به طور کاملا اتفاقى صورت گرفت. پزشکان از مدتها پیش از دستگاههاى مجهز به اولتراسوند ((امواج مافوق صوت)) به منظور تهیه تصاویر از درون رحم خانم هاى حامله و یا شکستن سنگ مثانه و یا از بین بردن برخى تومورها و غدد استفاده مى کردند. در جریان این نوع معالجات این نکته آشکار شد که هر بار امواج اولترا سوند به رگهایى که در درون بدن دچار خونریزى شده اند برخورد مى کنند, سبب لخته شدن خون در محل جراحات و قطع خونریزى مى شود.
به نوشته ساندى تایمز, محققان امیدوارند ظرف پنج سال آینده بتوانند این شیوه جدید را تکمیل کنند و از آن در بیمارستان ها و مراکز درمانى و هنگام بروز موارد اضطرارى استفاده کنند. آمار نشان مى دهد که اغلب تلفات در میدان هاى جنگ و در سوانح اورژانس به دلیل تداوم خونریزى داخلى شخص مجروح یا بیمار و دیر رسیدن او به بیمارستان است.
یکى از مزایاى جنبى تحقیقات اخیر که هم اکنون به مرحله آزمایش بالینى رسیده ساخت یک دستگاه اولتراسوند موسوم به ((سونابلیت 200)) است که مى تواند پروستات مردان را بدون نیاز به جراحى کوچک کند.

سفینه فضایى بر سطح کره ((تایتان))
آژانس فضایى اروپا در نظر دارد در سال 2005 یک سفینه فضایى کوچک را بر روى کره ((تایتان)) که یکى از بزرگترین ماههاى سیاره غول پیکر مشترى است, بنشاند.
دکتر ((جان زارنکى)) از دانشگاه لیورپول که سرپرستى این پروژه را بر عهده دارد در جریان دومین روز از نشست سالانه ستاره شناسان انگلیس اعلام کرد که این سفینه کوچک که به افتخار ((کریستسن هویگنس)) ستاره شناس هلندى که در قرن هفدهم موفق به کشف تایتان شد, هویگنس نامگذارى شده است. سال آینده بر روى سفینه فضایى کاسینى که توسط ناسا ساخته شده به سمت مشترى پرتاب خواهد شد.
به نوشته ((تاینز)) سفر هویگنس بر عرشه کاسینى هفت سال و نیم طول خواهد کشید و این دو سفینه پس از طى قریب یک میلیارد کیلومتر در نوامبر سال 2004 در مدار مشترى قرار خواهند گرفت و سپس در اواخر نوامبر هویگنس به سوى تایتان روانه خواهد شد.
سطح تایتان را لایه غلیظى از گازهاى مختلف که ترکیبى از نیتروژن و هیدروکربن هاى مختلف است, پوشانده و دماى سطح آن به منهاى 170 درجه سانتیگراد مى رسد.
در این دما گاز متان که در تایتان به وفور یافت مى شود, مى تواند در سه حالت گاز, جامد و مایع بطور همزمان وجود داشته باشد.
این احتمالات سه گانه سبب شده است تا دانشمندان سفینه هویگنس را به شکل یک بشقاب پرنده طراحى کنند تا در صورتى که سطح تایتان پوشیده از آقیانوسى از گازهاى مایع باشد, سفینه در آن غرق نشود.

موفقیت دو استاد ایرانى
دکتر سعید شبسترى عضو هیإت علمى دانشکده مهندسى مواد و متالوژى دانشگاه علم و صنعت ایران در نود و نهمین کنگره بین المللى جامعه ریخته گران آمریکا در بخش آلومینیوم, جایزه بهترین مقاله سال 1995 را بدست آورد.
وى در این همایش مقاله اى تحت عنوان اصلاح ترکیبات بین فلزى حاوى آهن توسط عنصر استرانسیم در آلیاژهاى ریختگى آلومینیم 413 ارائه کرده بود.
لازم به یادآورى است که دکتر محمد على بوترابى عضو هیإت علمى دانشکده مهندسى مواد و متالوژى نیز بهترین مقاله سال 1992 را در نود و ششمین کنگره بین المللى جامعه ریخته گران آمریکا ارائه کرد و رتبه اول را در این کنگره کسب کرد.

دقیقترین ساعت جهان ساخته شد
محققان دانشگاه استرالیاى غربى موفق به ساخت ساعتى شده اند که قادر است زمان را با دقت یک میلیونیم از یک میلیاردیم ثانیه اندازه گیرى کند.
اندازه گیرى زمان با این دقت حیرت انگیز ساخت وسایل تکنولوژیک بسیار پیشرفته نظیر رادارهایى که قادر به ردیابى هواپیماهاى نامریى (استیلث) هستند و تلفنهاى موبایل فوق حساسى که صدا را بدون پارازیت انتقال مى دهند, امکان پذیر مى کند.
ساعت جدید که هزار برابر دقیق تر از ساعت اتمى است که در تنظیم ساعت گرینویچ مورد استفاده قرار مى گیرد با استفاده از یک قطعه یاقوت که صد هزار برابر درخشنده تر از خالص ترین شیشه مى باشد, ساخته شده است.
موج الکترو مغناطیسى که به درون این یاقوت منتقل مى شود, نوعى فراگرد تشدید در درون شبکه بلورى یاقوت به وجود مىآورد که حاصل آن تولید موجى با تواتر 11 گیگاهرتز است. از این فرکانس به منظور ثبت گذر زمان استفاده مى شود.
تنها محدودیت این ساعت فوق العاده دقیق آن است که ساختار درونى یاقوت حداکثر به مدت 5 دقیقه قادر به تولید این فرکانسهاى دقیق است و پس از آن از دقت سیستم کاسته مى شود.

پاورقی ها: