رهنمود های مقام معظّم رهبری


مقام معظم رهبرى حضرت آیة الله العظمى خامنه‏اى:

 

امروز جامعه ما در شرایطى قرار گرفته است که بایستى برایش روایات زهد خواند. در نهج البلاغه از زهد زیاد گفته شده است؛ اما نشان دهنده این نیست که زهد عالیترین تکالیف انسان است. خیر، در جاهایى زهد بالاتر است و در جاهاى دیگر جهاد و عبادت و تحصیل علم بالاتر است. موقعیت زمان را نشان مى‏دهد و به نظر ما امروز آن زمانى است که بایستى جامعه را به زهد فرا بخوانیم؛ زیرا به سَمت تموّل پیش مى‏رود و ثروت در کشور رو به ازدیاد است و جایى است که اگر چنانچه کسانى اهل دنیا باشند، مى‏توانند ثروت را از طرق مختلف به دست آورند و آن را “على غیر حلّه” کسب و خرج کنند و اگر جمع‏آورى ثروت از طریق حلال هم باشد، مفتون دنیا و دچار عاقبتهاى سوء آفت آن شوند؛ بخصوص در حوزه‏هاى علمیه و محدوده‏اى که معممین و روحانیون و علما و طلاب و فضلا در آن زندگى مى‏کنند.

رژیم ایالات متحده آمریکا که از کودتاى 28 مرداد تا پیروزى انقلاب پشت سر محمدرضا بود و علیه دین فعالیت مى‏کرد، امروز به وسیله بعضى از ایادى خود - که شاید خودشان هم ملتفت نیستند - مشغول تخفیف و توهین دین و علماى دین و حوزه‏هاى علمیه است.

74/6/19

انقلاب اسلامى همه تلاشش بر این است تا به ملت ایران یک حیات طیّبه بدهد. حیاتى که در آن ارتقاء معنوى و معرفت و توسعه اقتصادى و رفاه اجتماعى توأم باشد. برخلاف کشورهایى نظیر آمریکا که على‏رغم ترقى اقتصادى و تولیدات، سقوط اخلاقى به چشم مى‏خورد، انقلاب اسلامى مى‏خواهد علاوه بر رفاه اجتماعى، معنویت و ایمان را در ایران اسلامى شکوفا سازد. انقلاب اسلامى مى‏خواهد هم معنا و هم ماده و هم رفاه و هم معنویت را در کشور بپاخاسته ایران تقویت نماید.

جوانان عزیز که آینده این مملکت توسط شما اداره مى‏گردد، مواظب اخلاق الهى باشید که امروزه یکى از هدفهاى سیاسى دشمن این است که جوانان را به فساد بکشاند و شما هرگز خدا را فراموش نکنید... و به جوانان توصیه مى‏کنم که با شرکت در نماز جماعت و مجالس دعا، در کسب علم و دانش و سازندگى کشور گامهاى استوارى در پیشبرد اهداف علمى و معنوى کشور بردارند.

74/7/22

 به شکر خدا در روزهاى اخیر خود مسؤولین آمریکایى به طور صریح و رسمى اعلام کردند که سیاست تحریم علیه ایران با شکست مواجه شده است و این نتیجه ایستادگى شما ملت است. 74/7/22

 

 

 

زن ملکوتى

 

 

 “تمام ابعادى که براى زن متصوّر است و براى یک انسان متصور است در فاطمه زهراعلیها السلام جلوه کرده و بوده است. یک زن معمولى نبوده است، یک زن روحانى، یک زن ملکوتى، یک انسان به تمام معنا انسان، تمام نسخه انسانیت، تمام حقیقت زن، تمام حقیقت انسان. او زن معمولى نیست، او موجود ملکوتى است که در عالم به صورت انسان ظاهر شده است، بلکه موجود الهى جبروتى در صورت یک زن ظاهر شده است.”

 “مع الأسف زن در دو مرحله مظلوم بوده است: یکى در جاهلیت. در جاهلیت، زن مظلوم بود و اسلام منت گذاشت بر انسان، زن را از آن مظلومیتى که در جاهلیّت داشت بیرون کشید. مرحله جاهلیت مرحله‏اى بود که زن را مثل حیوانات بلکه پایینتر از او، زن در جاهلیت مظلوم بود. اسلام زن را از آن لجنزار جاهلیت بیرون کشید. در یک موقع دیگر در ایران ما زن مظلوم شد و آن دوره شاه سابق بود و شاه لاحق بود، با اسم این که زن را مى‏خواهند آزاد کنند ظلم کردند به زن.”(58/2/26)

 “قلمهاى مسموم خطاکار و گفتار گویندگان بى‏فرهنگ در این نیم قرن سیاه اسارت بار عصر ننگین پهلوى زن را به منزله کالایى خواستند درآورند و آنان را که آسیب‏پذیر بودند به مراکزى کشیدند که قلم را یاراى ذکر آن نیست. هر کس بخواهد شمه‏اى از آن جنایات مطلع شود، به روزنامه‏ها و مجله‏ها و شعرهاى اوباش و اراذل زمان رضاخان از روزگار تباه کشف حجاب الزامى به بعد مراجعه کند و از مجالس و محافل و مراکز فساد آن زمان سراغ بگیرد. رویشان سیاه و شکسته باد قلمهاى روشنفکرانه آنان و گمان نشود که آن جنایات با اسم آزاد زنان و آزادمردان بدون نقشه جهانخواران و جنایتکاران بین‏المللى بود. یکى از نقشه‏هاى آنان کشیدن جوانان به مراکز فحشا بود که موفق شدند و کشور ما را از جوانانى که عضو فعال جامعه‏اند، تهى کردند و مغزهاى آنان را از قوه تفکر خلع سلاح نمودند که هر چه از این کشور آفت‏زده و غربزده بچاپند و به یغما ببرند، همگان بى‏تفاوت باشند.”(59/2/15)

 “هرچند در طول سلطنت غاصبانه پهلوى با آن بوق و کرناهاى تبلیغاتى، بجز مشتى زنان مرفه طاغوتى و وابستگان ساواکى و سرسپردگان آنان دیگر قشرهاى میلیونى زنان متعهد که اساس ملّت مسلمانند، در دام فریب دلباختگان به غرب نیفتاده و با عمل خود در طول 50 سال سیاه با روى سفید نزد خدا و خلق شجاعانه مقاومت نموده‏اند. لکن در این تحول الهى اخیر، امید کوردلانى را که قبله‏گاه خود را غرب مى‏دانستند و اکنون هم مى‏دانند، به طور قاطع و براى همیشه قطع نموده‏اند.

 پیروز و سرافراز باد نهضت اسلامى زنان معظم ایران! افتخار بر این قشر عظیمى که با حضور ارزشمند و شجاعانه خود در صحنه دفاع از میهن اسلامى و قرآن کریم، انقلاب را به پیروزى رسانده‏اند.”(60/2/4)

 “نقش زنان در عالم از ویژگى‏هاى خاصى برخوردار است. صلاح و فساد یک جامعه از صلاح و فساد زنان در آن جامعه سرچشمه مى‏گیرد. زن، یکتا موجودى است که مى‏تواند از دامن خود افرادى به جامعه تحویل دهد که از برکاتشان یک جامعه، بلکه جامعه‏ها به استقامت و ارزشهاى والاى انسانى کشیده شوند. مى‏تواند به عکس آن باشد. بدون شک آنچه در این پنجاه سال روزگار سیاه ایران به دست این رژیم سیه‏روى به ملت عزیز ایران؛ بویژه بانوان مظلوم آن گذشت با طرح و نقشه از پیش حساب شده ابرجنایتکاران جهان بوده است.”

 (61/1/25)

 “شما مى‏دانید که فرهنگ اسلام در این مدت، مظلوم بود، در این مدت چند صد سال، بلکه از اول بعد از پیغمبر - سلام الله علیه - تا برسد به حالا فرهنگ اسلام، مظلوم بود. احکام اسلام مظلوم بودند و این فرهنگ را باید زنده کرد و شما خانمها همان طورى که آقایان مشغول هستند، همان طورى که مردها در جبهه علمى و فرهنگى مشغول هستند، شما هم باید مشغول باشید و من امیدوارم که خداوند به همه شما توفیق عنایت کند و در این سنگر هم پیشروى کنید.”(64/12/11)